Уапсен универзитетски професор за примање поткуп од студент

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
:tapp::tapp::tapp:

Ох мори мајко. Па сите добри професори од актуелните факултети избегаа на приватните. никој не ти работи за плата од 500 евра ако може за плата од 3000 евра. Така да дека тоа се поклавификувани тешко, помина тоа време.

А рејтингот на државните допрва ќе паѓа и за неколку години ќе го снема земено предвид што се случува таму монентално сега.

Гледам ...сите избегаа ...

Значи прочитајте пред да застанете во одбрана на своите факултети ..

Никој не ОСПОРУВА дека ПРИВАТНИТЕ факултети ке ги ПРЕМИНАТ ДРЖАВНИТЕ во *јачина* и *ефикасност* но ... ДАЛЕКУ Е ТОЈ ДЕН КОГА ТОА КЕ СЕ СЛУЧИ ВО МАКЕДОНИЈА .

Благодарам =)


пс:Убаво ти појаснија другите па нема потреба да се замарам јас да линкам професори =)


А МиТ не го ни споменувај =)

МИТ нема врска со американскиот *МИТ* ако веќе ти прави мерак =)

пс:Јбг ...Некои професори работат за пари и се должни и сито и решето да го трпат на приватните додека на државните за тие 500евр(што не се 500 верувај ... него се мн. повеќе) се бог и батина =)

Дека на државен факултет има поквалитетни кадри има стопати поквалитетни кадри према приватен. Јас сум на европски и добро знам дека колегите што ги имам нема никогаш да имаат ниво на знање како некој што работел постојано како на државните така и на другите факултети. Јас сум прва година сеа, а кај и да е ќе ја завршам прва година и разговарам со еден професор околу предметите и околу програмата во првата година. Јас искрено му кажав на професорот дека предметите во прва година ми се многу глупи и дека повеќето предмети нема да ми требаат понатаму а тој фино лепо ми одговори "Предметите се така направени и програмата за да можат студентите од средната класа на знаење да положат" и во право е чоекот не е ни тој крив ни деканот што поради лигушите и мамините деца што ги има на факултетот. Од страна на праксата неможам да се пожалам многу се учи исто така и на вежбите, ама тоа што нема шанси да излезат квалитетни кадри нема да излезат. Истите тие сега што ми се колеги и што не учат и што немаат интерес кон програмирање или кон другите делови од ИТ по завршување на факултетот мама или тато ќе ги вработат негде, а со нивното знаење и неспособност да се снајдат при едно работно место за кое би сонувал пропаѓаат фирми. Јас да не речам одвај собрав пари за да одам на приватен и единствено нешто поради кое се запишав таму е дипломата која не ми е толку важна колку што ми е важно да научам програмирање (нешто кое повеќе сам го научив одколку да чекам да ми го кажат на факс).

Еве повели ... од *колега* од Европски ... Истото што ја го паламудам 10 страни назад =)

Ти ги болдирав дури за полесно да ги најдеш.!
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Гледам ...сите избегаа ...

Значи прочитајте пред да застанете во одбрана на своите факултети ..

Никој не ОСПОРУВА дека ПРИВАТНИТЕ факултети ке ги ПРЕМИНАТ ДРЖАВНИТЕ во *јачина* и *ефикасност* но ... ДАЛЕКУ Е ТОЈ ДЕН КОГА ТОА КЕ СЕ СЛУЧИ ВО МАКЕДОНИЈА .

Благодарам =)
Земено предви дека ги знам 99% посто од професорите на државните и приватните басрем по компјутерски и информатички науки можам со сигурност да ти кажам дека избегаа. Денес нагло некои доценти станаа професори а тој што еше квалитетен кадар веќе го нема.
пс:Убаво ти појаснија другите па нема потреба да се замарам јас да линкам професори =)

А МиТ не го ни споменувај =)

МИТ нема врска со американскиот *МИТ* ако веќе ти прави мерак =)

пс:Јбг ...Некои професори работат за пари и се должни и сито и решето да го трпат на приватните додека на државните за тие 500евр(што не се 500 верувај ... него се мн. повеќе) се бог и батина =)
Просечна плата на универзитетски професор е околу 500 евра за државните зборам. А сега дали некој ќе останел таму за да биде бог и батина тешко. А да бидеме реални останаа професори само на економски и тоа затоа што жеват од мито и корупција, па сега ако тоа е квалитет и реалност на оценување тогаш...
Еве повели ... од *колега* од Европски ... Истото што ја го паламудам 10 страни назад =)
Ти ги болдирав дури за полесно да ги најдеш.!
После секое завршување на генерација секогаш има некој кој смета дека знаел повеќе од другите и дека требало да има повеќе па имал помалку, па другите не знаеле ама он знаел, па не можел да се пробие. Тоа ќе ти го најдам на кој сакаш факултет само изрази желба. Па сега некој имал татко па ќе го вработел па некој мајка ќе го вработела па триста чуда.
Ама моја генерација сите се вработија во период од 3 месеци а зборувам за околу над 300 луѓе. Во контакт сум со повеќето од нив и кој што сака може да каже ама тешко дека некој ќе успее да убеди некого дека сите се со врски на работа примени. Напротив само треба да прошета малку по факултетите и да види како стојат реално работите.
А за поминување полесно е точно, но тоа не е поради тоа што учат помалку туку затоа што има исправно имплементирање на ЕКТС. Кај нас тоа го нема. Кога ќе му речеш на некого транскрипта се чуди што е тоа гледа да не е некој билборд.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
И тоа дека се очекува од тебе на факултет сам да работиш ти е толку промашена мисла што е дури и жалосно. Да требало сам да се работи немало да треба факултети сите дома ќе си учеле. Затоа и денес се пласира работење во групи каде професорот ти служи како проектен манаџер или консултант.
За МИТ не знам како е амa знам некои од професорите кои предаваат таму како пример професорката Биљана Перчинкова на која и нема рамна во својата област во Македонија, а и многу пошироко.
Епа на мојот факс професорот, т.е. менторот не ти служи како менаџер. Треба ти нешто него да го научиш, а не он тебе. Проектниот менаџер е еден од студентите.
И да треба сам да работиш, а тоа што тебе некој те тинтрал или тинтра на факс е проблем до факултетот. И колку ограничени погледи имаш...
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.816
Поени од реакции
1.088
Абе фацо ... тие што ви предаваат информатика на приватните кај имаат завршено ? :pos2::pos2::pos2: Т.е од тие што се *квалификувани* за тоа ?

Факт - Нормално е за тие 1500/2000евра што ке ги дадеш да очекуваш да поминеш полесно и побрзо да бидеш услужен доколку се јават некои проблеми за разлика од 200/600 евра што јас ке ги дадам за година на електро а гарантирам дека професорите ми се со повеќе дипломи/поквалификувани од тие на приватен. (јбг сеа .. ароганција има ама тоа е ... ако сакаш да учиш нема ни да приметиш дека се арогантни) :smir::smir:


Како прво лесно не се поминува како што мислат нашите прости-проширени грагани.
ПСС- За информатика незнам кој предава само ова знам дека сите професори од ПМФ избегаја на ФОН,а за другите смерови можам да ти кажувам дека мегу нај познатите професори во Македонија предават на ФОН,а тие професори се-- Димитар Мирчев главнијот советник на Горге Иванов,па после Алаксандар Дончев,Владо Камбовски,Лазар Лазаров,Стојмен Михајловски,Тодор Тодоров,Алекса Попоски,Мирко Трипуновски,Александар Николовски и знам уште многу познати професори на ФОН што предават но не ми текнува се, ај сега барај информации на интернет порталите да дознаеш кој се овие професори па после да трескаш глупости. А за рејтингот да не си толку сигурен:tapp:
Пссс ево уште еден познат професор што ќе предава на ФОН.

Нано Ружин ќе предава на ФОН

Се зајакнува наставниот кадар на ФОН. Реномирани професори од државните универзитети веќе покажале интерес да предаваат токму на овој универзитет.
Од 1. јуни на ФОН доаѓа Нано Ружин, професор кој освен на државниот, предавал на разни универзитети во странство.
Вели, се одлучив за ФОН затоа што технички е најопремен универзитет, со најдобар амбиент за работа.
„Односот е таков што амбициозноста и на директорот на Универзитетот и на целиот образовен кадар, е таков што тие се амбицирани и имаат мошне сериозна соработка со надворешните светски универзитети. Јас би се заложил за тоа да оствариме една сериозна соработка на овој план, со сите овие универзитети“, изјави Нано Ружин.
Зголемување на бројот на професорите е поради спроведувањето на европскиот кредит трансфер систем, но и за подигнување на квалитетот на наставата, велат од ФОН.
„Сакаме за еден предмет да бидат двајца или тројца или повеќе професори за да можеме реално да го оцениме квалитетот, не само на професорите, туку и студентите да имаат можност за избор на професор при полагањето на испитите“, рече Сефер Цаноски, менаџер на ФОН.
„Тоа е всушност и она што европскиот кредит трансфер систем го налага и што ние како приватна високообразовна институција први го спроведуваме“, додаде Цаноски.
Покрај студиските и магистерските, од оваа година на ФОН стартуваат и докторските програми.
250 професори и асистенти предаваат на овој универзитет, а годишно на ФОН доаѓаат и 100-тина визитинг професори.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=109222
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
942
Како прво лесно не се поминува како што мислат нашите прости-проширени грагани.
ПСС- За информатика незнам кој предава само ова знам дека сите професори од ПМФ избегаја на ФОН,а за другите смерови можам да ти кажувам дека мегу нај познатите професори во Македонија предават на ФОН,а тие професори се-- Димитар Мирчев главнијот советник на Горге Иванов,па после Алаксандар Дончев,Владо Камбовски,Лазар Лазаров,Стојмен Михајловски,Тодор Тодоров,Алекса Попоски,Мирко Трипуновски,Александар Николовски и знам уште многу познати професори на ФОН што предават но не ми текнува се, ај сега барај информации на интернет порталите да дознаеш кој се овие професори па после да трескаш глупости. А за рејтингот да не си толку сигурен:tapp:
Пссс ево уште еден познат професор што ќе предава на ФОН.

Нано Ружин ќе предава на ФОН

Се зајакнува наставниот кадар на ФОН. Реномирани професори од државните универзитети веќе покажале интерес да предаваат токму на овој универзитет.
Од 1. јуни на ФОН доаѓа Нано Ружин, професор кој освен на државниот, предавал на разни универзитети во странство.
Вели, се одлучив за ФОН затоа што технички е најопремен универзитет, со најдобар амбиент за работа.
„Односот е таков што амбициозноста и на директорот на Универзитетот и на целиот образовен кадар, е таков што тие се амбицирани и имаат мошне сериозна соработка со надворешните светски универзитети. Јас би се заложил за тоа да оствариме една сериозна соработка на овој план, со сите овие универзитети“, изјави Нано Ружин.
Зголемување на бројот на професорите е поради спроведувањето на европскиот кредит трансфер систем, но и за подигнување на квалитетот на наставата, велат од ФОН.
„Сакаме за еден предмет да бидат двајца или тројца или повеќе професори за да можеме реално да го оцениме квалитетот, не само на професорите, туку и студентите да имаат можност за избор на професор при полагањето на испитите“, рече Сефер Цаноски, менаџер на ФОН.
„Тоа е всушност и она што европскиот кредит трансфер систем го налага и што ние како приватна високообразовна институција први го спроведуваме“, додаде Цаноски.
Покрај студиските и магистерските, од оваа година на ФОН стартуваат и докторските програми.
250 професори и асистенти предаваат на овој универзитет, а годишно на ФОН доаѓаат и 100-тина визитинг професори.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=109222
Кој се тоа од ПМФ што преминале на ФОН :pos2:

Еве ја листата на професори по Информатика на ФОН
http://fon.edu.mk/profs.aspx?cid=33

Кој од овие предавал на ПМФ? Освен Оливер Илев што работел како доцент на електро

Еве ги економистите
http://fon.edu.mk/profs.aspx?cid=32&ln=mk
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Како прво лесно не се поминува како што мислат нашите прости-проширени грагани.
ПСС- За информатика незнам кој предава само ова знам дека сите професори од ПМФ избегаја на ФОН,а за другите смерови можам да ти кажувам дека мегу нај познатите професори во Македонија предават на ФОН,а тие професори се-- Димитар Мирчев главнијот советник на Горге Иванов,па после Алаксандар Дончев,Владо Камбовски,Лазар Лазаров,Стојмен Михајловски,Тодор Тодоров,Алекса Попоски,Мирко Трипуновски,Александар Николовски и знам уште многу познати професори на ФОН што предават но не ми текнува се, ај сега барај информации на интернет порталите да дознаеш кој се овие професори па после да трескаш глупости. А за рејтингот да не си толку сигурен:tapp:
Пссс ево уште еден познат професор што ќе предава на ФОН.

Нано Ружин ќе предава на ФОН

Се зајакнува наставниот кадар на ФОН. Реномирани професори од државните универзитети веќе покажале интерес да предаваат токму на овој универзитет.
Од 1. јуни на ФОН доаѓа Нано Ружин, професор кој освен на државниот, предавал на разни универзитети во странство.
Вели, се одлучив за ФОН затоа што технички е најопремен универзитет, со најдобар амбиент за работа.
„Односот е таков што амбициозноста и на директорот на Универзитетот и на целиот образовен кадар, е таков што тие се амбицирани и имаат мошне сериозна соработка со надворешните светски универзитети. Јас би се заложил за тоа да оствариме една сериозна соработка на овој план, со сите овие универзитети“, изјави Нано Ружин.
Зголемување на бројот на професорите е поради спроведувањето на европскиот кредит трансфер систем, но и за подигнување на квалитетот на наставата, велат од ФОН.
„Сакаме за еден предмет да бидат двајца или тројца или повеќе професори за да можеме реално да го оцениме квалитетот, не само на професорите, туку и студентите да имаат можност за избор на професор при полагањето на испитите“, рече Сефер Цаноски, менаџер на ФОН.
„Тоа е всушност и она што европскиот кредит трансфер систем го налага и што ние како приватна високообразовна институција први го спроведуваме“, додаде Цаноски.
Покрај студиските и магистерските, од оваа година на ФОН стартуваат и докторските програми.
250 професори и асистенти предаваат на овој универзитет, а годишно на ФОН доаѓаат и 100-тина визитинг професори.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=109222


Za informatika i jas neznam koji profesori predavat na FON, No fakt e deka megu naj poznati profesori vo MAkedonija predavat na FON:smir::smir::smir:

Kako sto se ovie profesori:Димитар Мирчев главнијот советник на Горге Иванов,па после Алаксандар Дончев,Владо Камбовски,Лазар Лазаров,Стојмен Михајловски,Тодор Тодоров,Алекса Попоски,Мирко Трипуновски,Александар Николовски:smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir: PLUS I NANO RUZIN:smir:

Кој се тоа од ПМФ што преминале на ФОН :pos2:

Еве ја листата на професори по Информатика на ФОН
http://fon.edu.mk/profs.aspx?cid=33

Кој од овие предавал на ПМФ? Освен Оливер Илев што работел како доцент на електро

Еве ги економистите
http://fon.edu.mk/profs.aspx?cid=32&ln=mk


Drugar i jas znam deka profesorite od PMF si otidoa na privatnite univerziteti ama na koji privatni otidoa neznam.

Дека на државен факултет има поквалитетни кадри има стопати поквалитетни кадри према приватен. Јас сум на европски и добро знам дека колегите што ги имам нема никогаш да имаат ниво на знање како некој што работел постојано како на државните така и на другите факултети. Јас сум прва година сеа, а кај и да е ќе ја завршам прва година и разговарам со еден професор околу предметите и околу програмата во првата година. Јас искрено му кажав на професорот дека предметите во прва година ми се многу глупи и дека повеќето предмети нема да ми требаат понатаму а тој фино лепо ми одговори "Предметите се така направени и програмата за да можат студентите од средната класа на знаење да положат" и во право е чоекот не е ни тој крив ни деканот што поради лигушите и мамините деца што ги има на факултетот. Од страна на праксата неможам да се пожалам многу се учи исто така и на вежбите, ама тоа што нема шанси да излезат квалитетни кадри нема да излезат. Истите тие сега што ми се колеги и што не учат и што немаат интерес кон програмирање или кон другите делови од ИТ по завршување на факултетот мама или тато ќе ги вработат негде, а со нивното знаење и неспособност да се снајдат при едно работно место за кое би сонувал пропаѓаат фирми. Јас да не речам одвај собрав пари за да одам на приватен и единствено нешто поради кое се запишав таму е дипломата која не ми е толку важна колку што ми е важно да научам програмирање (нешто кое повеќе сам го научив одколку да чекам да ми го кажат на факс).

100% garantiram deka ti ne si student na Evropskiot Univerzitet ili na bilo koj privaten univerzitet:tapp: Taka se pretstavuvas i plukas na privatnite,samo edno ne mi e jasno kako ne vi e sram da gi lazite lugeto na forumive,da dade gospod da pitate po ulicive..
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
100% garantiram deka ti ne si student na Evropskiot Univerzitet ili na bilo koj privaten univerzitet:tapp: Taka se pretstavuvas i plukas na privatnite,samo edno ne mi e jasno kako ne vi e sram da gi lazite lugeto na forumive,da dade gospod da pitate po ulicive..
:pos2::pos2:
Добро бе толку си очаен?
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Епа на мојот факс професорот, т.е. менторот не ти служи како менаџер. Треба ти нешто него да го научиш, а не он тебе. Проектниот менаџер е еден од студентите.
И да треба сам да работиш, а тоа што тебе некој те тинтрал или тинтра на факс е проблем до факултетот. И колку ограничени погледи имаш...
На твојот факултет не се ни работи по тој принцип освен можеби еден до два случаи, речиси никаде на друго место.
А за професорот дали ќе научи нешто од тебе или не тоа е сосема трета работа тоа зависи колку добро ти ќе го извршиш истражувањето, да сте учеле што значи добар проектен менаџер ќе ти било јасно зошто тој и не ги знае 90% од работите кои ги посредува. Негова задача е да те упати,
А тинтрењето дали е лошо или добро не знам, ама прилично сум сигурен дека е добро бидејќи сепак си студент и професорот секогаш треба да може да те насочи.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Za informatika i jas neznam koji profesori predavat na FON, No fakt e deka megu naj poznati profesori vo MAkedonija predavat na FON:smir::smir::smir:

Kako sto se ovie profesori:Димитар Мирчев главнијот советник на Горге Иванов,па после Алаксандар Дончев,Владо Камбовски,Лазар Лазаров,Стојмен Михајловски,Тодор Тодоров,Алекса Попоски,Мирко Трипуновски,Александар Николовски:smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir: PLUS I NANO RUZIN:smir:





Drugar i jas znam deka profesorite od PMF si otidoa na privatnite univerziteti ama na koji privatni otidoa neznam.




100% garantiram deka ti ne si student na Evropskiot Univerzitet ili na bilo koj privaten univerzitet:tapp: Taka se pretstavuvas i plukas na privatnite,samo edno ne mi e jasno kako ne vi e sram da gi lazite lugeto na forumive,da dade gospod da pitate po ulicive..
Звере не се нервирај одма бе ....

Зашто би лажел дека е на ЕУРМ ? Искрено јас никогаш не би се претставувал како студент на ЕУРМ .. зашто тој факс ми е СРАЊЕ ...како што напоменав мн. пати .. и е далеку дури и од ФОН =)

А за тоа со питањето на улици ....не ти одговарам ...зашто си ми под ниво ... па макар и на ЕУРМ да студираш.! Сељачина.:smir:

пс:Доста се палите и паламудите по *неуспешниве политичари* кои што во слободно време работат како професори ... Има 5 пати подобри професори од нив ... а кои не се замараат со политика па никој не ги знае ...
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
107
Овде интересно станало.
А ќутите, не кажувате а? :)
Ај поздрав.
:locked:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom