Уапсен е актерот Кили

Член од
22 мај 2014
Мислења
88
Поени од реакции
146
Фала @marsky за офтопикот, и за искреноста во целосното промашување на суштината на напишаното.
Уште еден пасив-агресивен коментар.

Зборувајќи за офтопик, името на темата е „Уапсен е актерот Кили“. Иако се согласувам со легализација, медицинските бенефити на марихуаната излегуваат од опсегот на оваа тема.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Уште еден пасив-агресивен коментар.

Зборувајќи за офтопик, името на темата е „Уапсен е актерот Кили“. Иако се согласувам со легализација, медицинските бенефити на марихуаната излегуваат од опсегот на оваа тема.
И јас тоа се обидував да му објаснам, притоа посочувајќи дека има таква тема и дека ако сакам да дискутирам на истата, ќе си одам во таа тема, на што добив коментар како што виде дека ме интересира трачарење, не ме интересирала генералната тема. :pos: А притоа врска нема, пробува да ме убеди за медицинска марихуана, а не знае ни дали има потреба од тоа, т.е не го ни знае мојот став. Ама океј е, ме мрзи да пишувам и да се докажувам, нека мисли што сака.:pipi:Последно мое мислење на темава.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.370
Поени од реакции
25.099
Зборувал на српски во протест оти го избркале од државата во која не му дозволија да расте ганџа. :pos:Абе реков јас овој на цело е отиден , али "титулата" глумец прави пола и повеќе од вас да се палат дека Кили е нешто посебно. Да бе , од светиот дух е зачнат. :pos:

:pos:
Брука. Се надевам дека покрај тоа што е актер е исто така и комичар. Вака изгледа исто толку смешно како кога Дејвид Брент се обидува да даде отказ некому
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.087
Поени од реакции
6.728
немам слушнато Кили да убива,пљачка,дила дрога,оружје,луѓе,неам ништо лошо слушнато за човекот,ама имам слушнато дека го зафатил канцерот на велико и дека никој во државава не му гарантира дека ќе се излекува,напротив докторите и мислење му дале дека ќе живее негде година-година и пол благодарејќи на класичното лекување со хемотерапија(лекување/труење.........)

во многу држави е дозволено тоа масло од канабис за медицински цели,хрватска и србија кај да е ќе дозволат употреба за медицински цели,само кај нас нема абер,тоа е нормално новините овде треба да пристигнат за 2000 години пошто живееме во антиката

колку што знам Кили моментално е во еквадор каде се лечи со алтернативна медицина,како што тој кажува се чувствувал многу подобро,покрај терапијата имал разно разни занимливости на ЧИСТ ВОЗДУХ итн итн...........

зошто да ја сака државата која гледа само свои интереси и на поединци,додека болните ги пушта низ вода,иако се водиме како социјална држава каде здравството е бесплатно за сите,здравствениот систем ни е да не речам подолу од доста африкански држави,бавен спор тром во дијагнозата како и во лекувањето

не дај боже на своја глава да го сватите сето тоа...........
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.016
Поени од реакции
30.758
Го знаеш она кога некој е болен, мака му е... а наокулу се собрале лешинари и гледаат сеир. Мене ова на тоа ми личи.

Кили е пациент, тоа беше и пред да се разболи. Е ама пред да се раболи, беше валидна цел на хумор. Сега е друга работа, лешинарски да се потсмеваш на човек кој прави глупости пошто е болен и умира. Ама емпатијата изгледа станува ретка особина.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.370
Поени од реакции
25.099
немам слушнато Кили да убива,пљачка,дила дрога,оружје,луѓе,неам ништо лошо слушнато за човекот,ама имам слушнато дека го зафатил канцерот на велико и дека никој во државава не му гарантира дека ќе се излекува,напротив докторите и мислење му дале дека ќе живее негде година-година и пол благодарејќи на класичното лекување со хемотерапија(лекување/труење.........)

во многу држави е дозволено тоа масло од канабис за медицински цели,хрватска и србија кај да е ќе дозволат употреба за медицински цели,само кај нас нема абер,тоа е нормално новините овде треба да пристигнат за 2000 години пошто живееме во антиката

колку што знам Кили моментално е во еквадор каде се лечи со алтернативна медицина,како што тој кажува се чувствувал многу подобро,покрај терапијата имал разно разни занимливости на ЧИСТ ВОЗДУХ итн итн...........

зошто да ја сака државата која гледа само свои интереси и на поединци,додека болните ги пушта низ вода,иако се водиме како социјална држава каде здравството е бесплатно за сите,здравствениот систем ни е да не речам подолу од доста африкански држави,бавен спор тром во дијагнозата како и во лекувањето

не дај боже на своја глава да го сватите сето тоа...........
Некој поназад имаше напишано дека Кили дилал дрога, е сега колку е точно не знам. Друго ми е муабетот.
Дали ти веруваш во оваа приказна на Кили? Мене некако не ми е сфатливо, еве зошто.
1. Не видов извештај од онколог/специјалист. Никаде. Ако некој постира такво нешто ќе се извинам.
2. Зошто, ако му била за медицински цели, не отишол во странство да ја конзумира туку ја правел во држава каде марихуаната е нелегална? Еве порано нека заминел во потресната туѓина Еквадор...

Кили не е никаков репер за медицинските моќи на канабисот, погледни ја Бубамарата од пред 2 години, не знаеше што зборува од што беше надрогиран, погледни му ги сите настапи други, човекот е тоталка изгубен. Немаше друг изговор освен еј чекај болен сум. А дома му шума поголема од Амазон.

Кили не е никаков фактор за да ужива одредени работи, ако е забрането нешто со закон треба да биде забрането за сите, дека државата не го сакала Кили е пресмешен аргумент...
Го знаеш она кога некој е болен, мака му е... а наокулу се собрале лешинари и гледаат сеир. Мене ова на тоа ми личи.

Кили е пациент, тоа беше и пред да се разболи. Е ама пред да се раболи, беше валидна цел на хумор. Сега е друга работа, лешинарски да се потсмеваш на човек кој прави глупости пошто е болен и умира. Ама емпатијата изгледа станува ретка особина.
Нели се чувствувал подобро ради канабисот, имаше и вест дека бил скоро излечен?
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.087
Поени од реакции
6.728
Некој поназад имаше напишано дека Кили дилал дрога, е сега колку е точно не знам. Друго ми е муабетот.
Дали ти веруваш во оваа приказна на Кили? Мене некако не ми е сфатливо, еве зошто.
1. Не видов извештај од онколог/специјалист. Никаде. Ако некој постира такво нешто ќе се извинам.
2. Зошто, ако му била за медицински цели, не отишол во странство да ја конзумира туку ја правел во држава каде марихуаната е нелегална? Еве порано нека заминел во потресната туѓина Еквадор...

Кили не е никаков репер за медицинските моќи на канабисот, погледни ја Бубамарата од пред 2 години, не знаеше што зборува од што беше надрогиран, погледни му ги сите настапи други, човекот е тоталка изгубен. Немаше друг изговор освен еј чекај болен сум. А дома му шума поголема од Амазон.

Кили не е никаков фактор за да ужива одредени работи, ако е забрането нешто со закон треба да биде забрането за сите, дека државата не го сакала Кили е пресмешен аргумент...

Нели се чувствувал подобро ради канабисот, имаше и вест дека бил скоро излечен?
Кривичниот совет на Основниот суд 1 го замени притворот на актерот со домашен притвор, потврдуваат неговиот адвокат Владимир Данаилов и од службата за односи со јавност на Кривичниот суд.

Адвокатот Данаилов за Макфакс вели дека барањето за замена на притворот било поткрепено со медицинска документација за влошената состојба на Кили.

Кили беше уапсен за производство на марихуана откако во семејна куќа во Визбегово беа откриени 80 саксии марихуана. Неговиот брат, кој исто така е осомничен, но е надвор од земјава изјави дека марихуаната ја одледувале за медицински цели, односно за туморот на грбот.

http://kajgana.com/kili-pushten-vo-domashen-pritvor

има безброј статии за неговата состојба,никој досега не се посомневал или кажал дека ЛАЖЕ
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.370
Поени од реакции
25.099
Кривичниот совет на Основниот суд 1 го замени притворот на актерот со домашен притвор, потврдуваат неговиот адвокат Владимир Данаилов и од службата за односи со јавност на Кривичниот суд.

Адвокатот Данаилов за Макфакс вели дека барањето за замена на притворот било поткрепено со медицинска документација за влошената состојба на Кили.

Кили беше уапсен за производство на марихуана откако во семејна куќа во Визбегово беа откриени 80 саксии марихуана. Неговиот брат, кој исто така е осомничен, но е надвор од земјава изјави дека марихуаната ја одледувале за медицински цели, односно за туморот на грбот.

http://kajgana.com/kili-pushten-vo-domashen-pritvor

има безброј статии за неговата состојба,никој досега не се посомневал или кажал дека ЛАЖЕ
Зошто ко така, за да ги избегне сите овие проблеми, не замина првично во земја каде што марихуаната е легална?
80 стебла не се малку.
Пак ќе кажам јас, не постои исклучок, и не знам зошто во овој случај треба да има.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.087
Поени од реакции
6.728
Зошто ко така, за да ги избегне сите овие проблеми, не замина првично во земја каде што марихуаната е легална?
80 стебла не се малку.
Пак ќе кажам јас, не постои исклучок, и не знам зошто во овој случај треба да има.
можеби ги немал информациите каде точно има најголеми шанси за успех на таа алтернативна терапија, немал доволно пари во моментот за таков чекор, се надевал дека законот нема да го гони затоа што не злоупотребува,туку ја користи за медицински цели итн итн има безброј причини зошто не заминал

јас би рекол да не му сум во кожата,рак во висок стадиум значи дека со хемотерапија едино ќе му се продолжи животот на пациентот за апр години,целосно излекување доколку не се фати навреме тешко возможно.........прашање и алтернативците колку ќе го излекуваат за тоа ќе видиме,знам дека со хемото невозможно е да се излекува
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.016
Поени од реакции
30.758
Не сметам дека овде некој сака да го брани Кили, или што знам, да го идеализира (смешно звучи, ама мораше да се напомне). Типот генерално е ретардос, донекаде симпатичен ретардос, ама сепак ретардос. Воедно е и ужасен глумец, и генерално лош артист. Но сето тоа е нерелевантно, затоа што целата работа во тоа е зошто тој е уапсен. И не мислам само формално правно зошто е уапсен, туку што тоа наштетил на државата, или на ближните свои, па требало да се уапси?

Произведувал „дрога за продавање„? Па ако е вистина дека за продавање му бил канабисот, а толку време го следеле од полицијата... па побогу колкав проблем им било да го фатат на дело додека продава?


Некој поназад имаше напишано дека Кили дилал дрога, е сега колку е точно не знам.
Епа за тоа зборуваме, се некој нешто кажува, ама човеков не е фатен како продава. А ако продавал едноставно немало шанси да не го фатат. Нула шанси.

Логика малку, очигледно е дека Кили за себеси садел и очигледно е дека е за масло било (нели и опрема за изработка масло имал).
Како и да е, потребно е јавноста да се запознае со лековитите својства на канабисот. А тоа е една работа која Кили добро ја направи, ненамерни ја прошири свесноста овде за медицинските потенцијали на канабисот. Треба да се освестат луѓето дека постојат врсти канабис со кои не е можно „дрогирање„, кои имаат минутни, скоро непостоечки, количини THC... но се богати со друго канабионидно масло -CBD кои нема „дрогирачко„ туку само лековито дејство. Tие се тие врсти канабис кои треба да ги легализираат, за медицинска намена.

Изгледа никој не го погледа тој документарецот од CNN што цело време го зборам. Зошто ако канабис како лек, одговорни родители го даваат на малечки девојчиња... па ваљда не се ненормални бе, нели? Нели заслужува работата малку да се истражи пред да се донесуваат заклучоци пред рака?
Јас пак ќе го линкам документарецот, па којзнае можеби некој ќе го погледа:
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.370
Поени од реакции
25.099
Како и да е, потребно е јавноста да се запознае со лековитите својства на канабисот. А тоа е една работа која Кили добро ја направи, ненамерни ја прошири свесноста овде за медицинските потенцијали на канабисот. Треба да се освестат луѓето дека постојат врсти канабис со кои не е можно „дрогирање„, кои имаат минутни, скоро непостоечки, количини THC... но се богати со друго канабионидно масло -CBD кои нема „дрогирачко„ туку само лековито дејство. Tие се тие врсти канабис кои треба да ги легализираат, за медицинска намена.

Изгледа никој не го погледа тој документарецот од CNN што цело време го зборам. Зошто ако канабис како лек, одговорни родители го даваат на малечки девојчиња... па ваљда не се ненормални бе, нели? Нели заслужува работата малку да се истражи пред да се донесуваат заклучоци пред рака?
Јас пак ќе го линкам документарецот, па којзнае можеби некој ќе го погледа:
Во минатиот пост пиша дека не треба да се потсмеваме на човек кој е болен и умира.
Имаше статија претходно дека Кили се опоравил 80 посто од канабисот.
Сега умира или опоравен е?
За лековитите својства на канабисот е скроз друга тема, и тоа доста дискутабилна.
 
Член од
26 ноември 2012
Мислења
38
Поени од реакции
25
Денес дознав за човеков, мислам како актер го знаев од приказната Комарџијата и Ристе ама сега знам дека човекот е легенда. Поздрав до него таму во Еквадор :)
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom