Турски пари за македонското лоби во САД

BJK

\m/ Master of Puppets \m/
Член од
21 јуни 2008
Мислења
470
Поени од реакции
23
Здружението на Турците кои живеат во САД во следните три години ќе донира 150 илјади долари за емигрантската организација на Македонија во САД, пишува денеска грчкиот весник „Катимерини“.
Договорот за донација бил постигнат во Вашингтон меѓу емигрантските организации „Турска коалиција за Америка“ и „Обединетата македонска дијаспора“.
Весникот коментира дека ваквото зближување меѓу Турција и Македонија доаѓа откако меѓународниот посредник Метју Нимиц го претстави „новиот пакет идеи“ за решавање на спорот меѓу Атина и Скопје во врска со уставното име на Македонија.
И покрај официјалните тврдења од грчка страна дека пакетот го опфаќа само прашањето за името на Македонија, во предлозите на американскиот дипломат било третирано и прашањето за „македонскиот идентитет и јазик“.
Дипломати во Атина сметаат дека до крајот на месецов врз грчката страна ќе биде извршен силен притисок за постигнување договор со Скопје. Тие стравуваат дека доколку не биде постигнат напредок во решавањето на спорот со името во скоро време, би можело да се очекува Вашингтон да преземе активности за надминување на постоечкиот безизлез.
Поддршката за Скопје од турското лоби во САД воопшто не е случајна. Тоа се случува откако македонскиот премиер Никола Груевски го отвори прашањето за имотите на македонските бегалци од Грција, а Турција им овозможи на македонските граѓани пристап до нејзините архиви за да можат да ги пронајдат документите и нотарските акти, кои би можеле да им помогнат при добивање на нивните барања, наведува „Катимерини“.


izvor:a1
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.398
Поени од реакции
46.917
150 000 долари е пара што на нашите Митре Џексон и Џефри Петрески има иде само на пораки за Иселенички Џубокс месечно :)

Како и да е фина работа е ова што се надркаа Грциве од ваквите актови на пријателство со Турците,убаво се рекло “непријателот на мојот непријател е мој пријател’’ :)
Убаво е да имаш НЗС со некој на светов
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
И после зошто на плоштад сум навивал за Турција... да ги видам сега да ме прашаат тоа :)
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.398
Поени од реакции
46.917
Пријателе не е да малку,не знам ни зашто примаат донации воопшто кога имаат пари.Да лобираа да се ангажираа асално ке имавме многу помалце проблеми него сега.
Амаааа нееее,ќе нема кој да сере “Зашто сме го дале знамето’’ на лето кога ке дојде да троши да се курчи овде :)
Од ова е битно само гестот што оддава на заедништво парите се надевам се само симболика.
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Пријателе не е да малку,не знам ни зашто примаат донации воопшто кога имаат пари.Да лобираа да се ангажираа асално ке имавме многу помалце проблеми него сега.
Амаааа нееее,ќе нема кој да сере “Зашто сме го дале знамето’’ на лето кога ке дојде да троши да се курчи овде :)
Од ова е битно само гестот што оддава на заедништво парите се надевам се само симболика.
Znam be druze...i ja gi imam edni takvi moi rodnini vo USA...mudreci site do eden.:)

Inace za simbolikata, DA, apsolutno...
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
Сумата баш и не е некоја,ама битен е гестот.Иначе треба многу повеќе да соработуваме со Турците на сите можни полиња...воено, политичко,културно, економско.
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Се знае туркската подршка на Македонија,а и овај потег е добар...ајде дај боже еднаш да се најде тој компромис,ама да ги заебаме грциве
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Компромисот се прави за да бидеш заебан ти, а не грците.

во секој случај мора да има компромис а во него ќе има и одстапки и од наша ама и од грчка страна.вистина дека тие се подоминантни од нас ама то е
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Што велиш ти да не се преговара?Во ред до негде сум и јас за тоа,ама тоа не води кон изолација...
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
Што велиш ти да не се преговара?Во ред до негде сум и јас за тоа,ама тоа не води кон изолација...
Гејците нама да попуштат тоа е јасно како бел ден.Што значи дека компромис може да се случи само ако ние како ниедна друга држава во светот одлучиме да си го смениме името.
Зарем ние сега не сме во изолација?????
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Гејците нама да попуштат тоа е јасно како бел ден.Што значи дека компромис може да се случи само ако ние како ниедна друга држава во светот одлучиме да си го смениме името.
Зарем ние сега не сме во изолација?????

така е не велам не.Не се правам паметен:smir:зошто не сум компетентен,ама ете како форумџија мислам дека сме во ќорсокак,друго не ми текнува
 
Член од
13 јануари 2008
Мислења
570
Поени од реакции
18
Грчки лаги и провокации...

И да е ова вистина сепак не е на арно, зашто Турците ќе си бараат нешто за возврат за тие 150,000 долари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom