Турбо фолк

  • Креатор на темата Macedonian-Sun
  • Време на започнување

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Претерувате коа споредувате Извукла си циглу, Кавасаки, Ај Рики Мартине и сл. заебанции од песни со денешниот турбо (поп)-фолк. Ама тој што не се разбира, не знае нека си мисли дека тоа уствари слушаат тие што слушаат таква музика :).
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
http://kajgana.com/cnn-turbofolkot-e-gjubre-od-muzika

Го изгледав овој прилогот од главната страна. Не спорам дека нема вистина но...

Не сум љубител на модерниве турбо-поп фолк, да не речам одвратни ми се вештачките кукли како оваа од видеото, сељандурските новокопонирани пинк ѕвезди и сл. Ама американец глуп дошол и ми продава прикаски како у Србија/Балканот е најлошо, како демек у Америка нема мафијаши, не се тепаат по дискотеки и нема силиконски курви.

А иначе у америка нема турбо фолк, не! Ребека Блек, Биберот, нивните нафурани рапери и сл. што се ако не се америчка верзија на турбо фолк.

Па искрено, многу по би поминал вечер у кафана слушајќи Шабан Шаулиќ него ли идиоти како овие што ги набројав погоре, кај овој првиот бар мелодијата на музиката ми е блиска и природна.

Значи лоша и неквалитетна музика нема национална припадност, турбо фолк има и на амерички, европски, македонски и српски начин.
 
Член од
20 јуни 2011
Мислења
119
Поени од реакции
28
Научно докажано е дека турбо фолк музиката го "затупува" мозокот.Лично не слушам таква музика далими смета што слушаат други пааа не секој си има сопстврен вкус ако мислат дека треба Шабан,Цеца,Драгана Мирковиќ и други да ги слушаат нека ги слушаат
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Турбо фолк се нарекува новокомпонираната народна музика која од почетокот на шеесетите години настанува на територијата на Југославија. Се работи за посебен културен феномен. Тоа е оргинална музичка форма помеѓу народната и забавната музика. Слична музика се прави и во Бугарија, Турција и Грција.
Во САД, Германија и други земји исто така се компонира музика на слична основа. ( вестерн и кантри )
Ова музика е предмет на многубројни сериозни научни опсервации. По мое мислење таа ја одразува желбата на современиот градски човек за селската идила.
Факт е дека таа е популарна и има голем број слушатели. Затоа не гледам оправдување за оние учесници во дискусијата кои ја осудуваат ваквата музика и слушателите на истата, во кои спаѓам и јас. Секој има право на избор каква музика ќе слуша.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Па мојата класификација на турбо фолкот е сите српски пејачи освен старите групи како бело дугме, чорба, црвена јабука, парни ваљак итн.
Преферирам да слушам хип хоп и реге повеке него српско затоа можеби и не ги препознавам. Еве го мојот идол можеби ке ме сватиш зошто не ги разбирам:)
Ти пријателе со таа класификација нема далеку да стигнеш :) Да не зборам што Парни ваљак и Дугме не се српски бендови :)
--- надополнето: 14 јануари 2012 во 13:22 ---
Жити се. Звонко го коментирам а тебе тоа те навредува. Турбо фолкот од кај е ако не е од Србија? Од Афганистан да не е ,или пак тоа е турбо јихад- гранка на турбофолк.
Според мене нема разлика во петранка со гавазова во стилот на пеењето. Само едната радо би ја:drk: а другата не сакам ни на улица да ја сретнам. Патетично но реално
Радо би ја дркал ? :D
--- надополнето: 14 јануари 2012 во 13:32 ---
Да си пишам нешто и јас, мое мислење е дека не се слуша кај нас до толку турбо фолк, исто како и во околните земји како што изгледа на прв поглед, ако се слуша активно тоа е по селата повеќе(не да навредам само кажувам). Проблемот е што кај нас си имаат луѓето во глава некој тик стаено дека не можеле да пијат на друго нешто освен турбо-фолк. Што нема везе нели секако. Грешка правиме што по кафичиве обавезно после 12 си рокаат т.ф., и нормално луѓе нема да си идат дома ради тоа, песните влагаат во глава и така тој станува се поприфатлив.

Самото негово настанување говори многу за неговиот квалитет, во време на криза во Србија, многу буткан од власта во тоа време, пушти му на народот што било, само нека не паничи од сите овие војни, санкции кризи итн.

А мене лично најмногу ми смета мешање на турбо-фолк со староградска, народна музика како пријателот погоре што Звонко Богдан му бил „прифатлив“ од турбото :tapp:.

Се спомнува Америка, немаат турбо фолк точно, ама јас ништо квалитетно ново од кај нив не слушнав да излезе. Рапот си е*ба матер, панкот одите у си знаете каде, беше извор на сета квалитетна музика, сега можам официјално да ги оценам како најнемузикална нација, посебно младината.

Викаат за вкусови не се расправа, ама кога на некој му се свиѓа турбо-фолк, тогаш итекако се расправа.

п.с. Српско =/= турбо-фолк.
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
^ Убаво им кажа пријателе, Српско не е еднакво на турбо фолк, подобра музика од Српска за мене нема, слушам повеќе жанрови, пред се 80% српско, не знам зошто и толку напнуваат на оваа тема, кога било на журки у кафани сите лудуваат на Аца Лукас и сл.Ама па и да претераш ии да слушаш Шабан и Синан треба ептен да затупиш.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
141
Поени од реакции
71
јебете критики кажете дали е добра песнава за оние кои слушаат? (снимена за хуманитарни цели)
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
141
Поени од реакции
71
Што бара песнава во тема за турбо фолк ? :unsure:
не најдов боље тема да ја стаам.. а сигурно ќе наиде на критики турбо фолк па нека остане :
--- надополнето: 24 ноември 2013 во 22:38 ---
За инат на хејтерите... Кој прави свадби крштевки, родендени и такви весели ствари... нека си најде свирачи музика +гратис ја ќе му пеам на турбо фолк.А ќе биде и забавно али хејтериве за нив и тоа е турбо фолк :D
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
не најдов боље тема да ја стаам.. а сигурно ќе наиде на критики турбо фолк па нека остане :
--- надополнето: 24 ноември 2013 во 22:38 ---
За инат на хејтерите... Кој прави свадби крштевки, родендени и такви весели ствари... нека си најде свирачи музика +гратис ја ќе му пеам на турбо фолк.А ќе биде и забавно али хејтериве за нив и тоа е турбо фолк :D
Би те викнал, али строго македонска ќе трешти од онаа изворната и чат пат може да се удри некое денсерско рокче, но тука је ќе си го отпеам :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom