Турбо фолк

  • Креатор на темата Macedonian-Sun
  • Време на започнување
M

Macedonian-Sun

Гостин
Иако некои викат не сум долго на кајгана демек немам право да пишам тема оти одма сите се местст да ме тепат јас да си питам и кажам омилена музика ми е турбо фолкот српскиот. Многу го мразат. Мене мама и тате на таа музика ме пораснаа. Шо ќе кажете. Омилена пеачка ми е лепа Брена пеач Синан Сакич. Ај поздрав и уште нешто груби коментари не враќам за да нема препуцување.
Бидејќи знам дека темава е многу осетлива од старт да ги кажам правилата. Слободно коментирајте за Турбо Фолкот како музика, било да се позитивни или негативни коментари, АМА од старт да си знаете, доколку навредите некој член ЛИЧНО, оти слушал ваква музика, ќе добијате максимум казнени поени. Да не речите после не бевте опоменати. Dee_Jay
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Емотивно Луда (или Весна ВИП?!), многу брзо се прешалта од Хип Хоп Културата во Македонија во Турбо Фолк.Реши се :D
А за турбо фолкк не коментирам, за да не се препуцаваме ;)
 

Пратеник

Ала Мадрид
Член од
28 ноември 2011
Мислења
995
Поени од реакции
617
ќе Омилена пеачка ми е лепа Брена
пеач Синан Сакич..
И ја слушам турбо фолк баш ми е топ ај за лепа брена ај ама за синан и компанија со такви грди гласови неможам да замислам.Твој избор.
И сеа 90% од форумџиве нешто че мрчат дека турбо фолк не е музика нешто слично а тие 90% сите се фолкерчина во душата 100%.
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Еј лепа брена, синан сакич. Па тоа не е музика бре луге, тоа е убиство. И јас се расположувам на турбо фолк чак пат не одрекувам ама на овие неможам. Најодвратните мора да ги набројам- аца лукас, харис џинович, онај келавион постар е ама познат е не ми текнува:D, индира радич, Жаре берберон и други:pos:

Од турбото се издвојува Звонко Богдан, музика за пиење, пеење, уживање, тамбураши и добри текстови секоја чест за него, другото шитовина. Уживајте во музикава:icon_lol:
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Еј лепа брена, синан сакич. Па тоа не е музика бре луге, тоа е убиство. И јас се расположувам на турбо фолк чак пат не одрекувам ама на овие неможам. Најодвратните мора да ги набројам- аца лукас, харис џинович, онај келавион постар е ама познат е не ми текнува:D, индира радич, Жаре берберон и други:pos:

Од турбото се издвојува Звонко Богдан, музика за пиење, пеење, уживање, тамбураши и добри текстови секоја чест за него, другото шитовина. Уживајте во музикава:icon_lol:

АЛООООООООООООООООООООООООООО
...не мешајте баби и жби.....Звонко Богдан ни под разно не спаѓа во категорија Турбо Фолк....човекот пее (квалитетно) многу многу одамна и пред терминот Турбо Фолк да биде измислен
 
Член од
13 мај 2009
Мислења
687
Поени од реакции
283
Иако некои викат не сум долго на кајгана демек немам право да пишам тема оти одма сите се местст да ме тепат јас да си питам и кажам омилена музика ми е турбо фолкот српскиот. Многу го мразат. Мене мама и тате на таа музика ме пораснаа. Шо ќе кажете. Омилена пеачка ми е лепа Брена пеач Синан Сакич. Ај поздрав и уште нешто груби коментари не враќам за да нема препуцување.
Демек само рок и метал слушам, ама повеќе пати знам да одлепам со нашиве источни и северни турбофолкери. За Брена немам никаква замерка, има онака весели па и да не кажам по детски песнички. Зборувам за оние шо ги пеела додека била помлада. Сеа излезе нов албум со многу посериозна содржина и одлична музика. Ама Шинан од кај па сеа, не знам, никако не можам да го слушам. Од него само една песна знам, кога сакам да се опијам ја слушам. Но, секој со својот вкус.
 

David^^

Ристовски
Член од
9 декември 2011
Мислења
165
Поени од реакции
42
Онака песна-две можам да слушнам турбофолк, али повеќе не. Сепак повеќе би слушал турбофолк отколку метал.
 
Член од
11 јуни 2007
Мислења
1.505
Поени од реакции
1.302
Еве една историска рап песна со нов римејк во врска со темава


Ех на оваа тема нонстоп се расправам со другарите!

Нивно оправдание е како ќе се расположиш и напиеш на друга музика!(n)

Колку и да го мразам не можам да го избегнам па дури и песните иако не ги слушам по дома на памет ги знам, на секоја веридба слава, именден , роденден и сл. кај роднини или другари другарки само турбофолк се пушта !

За мене не е ни стил на музика дури мислам дека и во Србија помалку слушаат турбофолк од нас !

Најголем виновник според мене за турбофолкеризацијата на Македонија се кабловските оператори и радијата уште од времето да не ги пренесуваа Пинк Шит каналите и да немаше поздрави и честитки на радијата со песната Сине мој, Пијем на Екс , Растајемо се ми е ќе беше подруго!
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Иако некои викат не сум долго на кајгана демек немам право да пишам тема оти одма сите се местст да ме тепат јас да си питам и кажам омилена музика ми е турбо фолкот српскиот. Многу го мразат. Мене мама и тате на таа музика ме пораснаа. Шо ќе кажете. Омилена пеачка ми е лепа Брена пеач Синан Сакич. Ај поздрав и уште нешто груби коментари не враќам за да нема препуцување.
Жалосно од маме и тате .... музички и писмено не те образовале , ама не е касно можеби ќе се промениш :)
и јас го сакам синан .... ама во ваква верзија

 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
АЛООООООООООООООООООООООООООО
...не мешајте баби и жби.....Звонко Богдан ни под разно не спаѓа во категорија Турбо Фолк....човекот пее (квалитетно) многу многу одамна и пред терминот Турбо Фолк да биде измислен
Па мојата класификација на турбо фолкот е сите српски пејачи освен старите групи како бело дугме, чорба, црвена јабука, парни ваљак итн.
Преферирам да слушам хип хоп и реге повеке него српско затоа можеби и не ги препознавам. Еве го мојот идол можеби ке ме сватиш зошто не ги разбирам:)
 
M

Macedonian-Sun

Гостин
http://www.youtube.com/watch?v=l9WNNRPeRmA&feature=results_main&playnext=1&list=PLC053249471AA12E2

Новите албуми на синан и лепа брена или фахрета јахич живојинович право име се екстравагантни

Посебно се издвојуваат Zrno bibera Lepa Brena

Kunem se u ocev grob Sinan

Песниве можат да допрат до срце на човек кој воопшто не слуша ваков вид на музика.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom