Труење на кучиња и мачки

Член од
12 март 2009
Мислења
19.968
Поени од реакции
15.989
Да бе, решение е убивање. Патем знаеш колку еутаназии во Вардариште се извршени? Проблемот е што глупиов народ упорно не ги стелиризира/кастрира милениците, со изговор дека биле греота и неќеле природа да им нарушуваат, а уствари нарушуваат и мир во околината и здравје на нивниот миленик. И знаеш дека шансите да стане агресивно кутре кое е стелиризирано/кастрирано пред една година се далеку поголеми отколку она кое не е стелиризирано/кастрирано. Исто така кај рано стелиризираните/кастрираните кучиња секогаш се појавува хиперактивност, плашливост и напаѓање од страв. На стара последна во Драчево баш видов кутре од само 3 месеци со обетка. Се обидов да се приближам, но избега. Потоа ги галев другите улични кучиња и некако почна да ми верува, но си држеше дистанца. Најголем успех ни беше кога ми ја нушна раката и замавта со опашот. Сега не сум го видела, но се надевам дека не му се случило нешто лошо и дека во тој момент било скриено...
имам братучед во Загреб, има вдомено куче од стационар поодамна...не му е јасно како има кај нас толку многу кучиња без сопственик, кај нив нема дури ни мачки. Па проблем е да се вози велосипед, а еве вчера ме нападна едно мало куче, скитник, и тоа дојдено е во малото пред 4-5 месеци, ама го ранат тука . Тој што го рани дојде да го смирува па ми паламуди сум го правоцирал кучето. А кучето е агресивно иако е мало, има среќа нема некое поголемо нестерилизирано куче скитник , има да го задави. Всушност со ранењето на куче на некое место тоа куче си замислува дека е негова територија и напаѓа. А многу опасно е каснување од куче скитник, имаше пред една недела дечко во Карпош, треба да се фати скитникот, да му се отсече главата и да се испита на беснило.
А ова за ширење на опасната болест кај кучињата не ви се слуша ??http://novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=49722
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Еве што за болеста лишманиоза вели prof.dr.sc. Albert Marinculić, dr.med.vet
http://veterina.com.hr/objave/?p=61
споредете го ова со написот на „ докторите “ кои пишуваат во весници
Во написот во Нова Македонија се пренесени изјави на граѓани кои мислат вака-така и изјава на општински советник за односи со јавноста
Па сами проценете кому ќе верувате
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
имам братучед во Загреб, има вдомено куче од стационар поодамна...не му е јасно како има кај нас толку многу кучиња без сопственик, кај нив нема дури ни мачки. Па проблем е да се вози велосипед, а еве вчера ме нападна едно мало куче, скитник, и тоа дојдено е во малото пред 4-5 месеци, ама го ранат тука . Тој што го рани дојде да го смирува па ми паламуди сум го правоцирал кучето. А кучето е агресивно иако е мало, има среќа нема некое поголемо нестерилизирано куче скитник , има да го задави. Всушност со ранењето на куче на некое место тоа куче си замислува дека е негова територија и напаѓа. А многу опасно е каснување од куче скитник, имаше пред една недела дечко во Карпош, треба да се фати скитникот, да му се отсече главата и да се испита на беснило.
А ова за ширење на опасната болест кај кучињата не ви се слуша ??http://novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=49722
Нема беснило во градовите. Заловените кучиња се стерилизраат/кастрираат и задолжително вакцинираат против беснило. Линкот на нова Македонија не ми го отвара, која е таа толку опасна болест?
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
имам братучед во Загреб, има вдомено куче од стационар поодамна...не му е јасно како има кај нас толку многу кучиња без сопственик, кај нив нема дури ни мачки. Па проблем е да се вози велосипед, а еве вчера ме нападна едно мало куче, скитник, и тоа дојдено е во малото пред 4-5 месеци, ама го ранат тука . Тој што го рани дојде да го смирува па ми паламуди сум го правоцирал кучето. А кучето е агресивно иако е мало, има среќа нема некое поголемо нестерилизирано куче скитник , има да го задави. Всушност со ранењето на куче на некое место тоа куче си замислува дека е негова територија и напаѓа. А многу опасно е каснување од куче скитник, имаше пред една недела дечко во Карпош, треба да се фати скитникот, да му се отсече главата и да се испита на беснило.
А ова за ширење на опасната болест кај кучињата не ви се слуша ??http://novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=49722
Епа, ако има до толку неодговорни сопственици што не ставаат огрлица или ампула која штити од лишманија, ќе им умираат и нивните кучиња од лишманија. На мојата вчера и’ купив огрлица и штити од повеќе надворешни паразити (заедно со комарците).

Хм.. како тебе те напаѓаат, а мене ме бранат? Каде и да одам, безбедна сум зашто зад мене шетаат уште 5-6 улични кучиња.:D Значи во живот не се десило куче да ме нападне, а еве цел живот галам улични кучиња. Не сум фатила ни заразна болест од нив ни алергија.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.968
Поени од реакции
15.989
Нема беснило во градовите. Заловените кучиња се стерилизраат/кастрираат и задолжително вакцинираат против беснило. Линкот на нова Македонија не ми го отвара, која е таа толку опасна болест?
Rabotata e deka ima mnogu nezaloveni kučinja, a gi ranat neodgovorni graganji , a navodno gi krijat od šinterska služba...[DOUBLEPOST=1434732955][/DOUBLEPOST]
Епа, ако има до толку неодговорни сопственици што не ставаат огрлица или ампула која штити од лишманија, ќе им умираат и нивните кучиња од лишманија. На мојата вчера и’ купив огрлица и штити од повеќе надворешни паразити (заедно со комарците).

Хм.. како тебе те напаѓаат, а мене ме бранат? Каде и да одам, безбедна сум зашто зад мене шетаат уште 5-6 улични кучиња.:D Значи во живот не се десило куче да ме нападне, а еве цел живот галам улични кучиња. Не сум фатила ни заразна болест од нив ни алергија.
ne me napadnalo kuče so žolta markica, se raboti za kučinja što ne se sterilizorani, a ne se ni likalni, dojdeni od nekade, nekoj gi ranat. Napadite na velosipedisti se druga rabota, napađaat i kučinja so žolta markica pa i milenici, ako gazdata ne go zadrži na kaiš...
Ednostavno imame premnogu kučinja vo naselba Aerodrom i Novo Lisiče ... možebi popradi mnogu kučinja na mal prostor i se agresivni ?
 
Последно уредено:

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Rabotata e deka ima mnogu nezaloveni kučinja, a gi ranat neodgovorni graganji , a navodno gi krijat od šinterska služba...[DOUBLEPOST=1434732955][/DOUBLEPOST]
ne me napadnalo kuče so žolta markica, se raboti za kučinja što ne se sterilizorani, a ne se ni likalni, dojdeni od nekade, nekoj gi ranat. Napadite na velosipedisti se druga rabota, napađaat i kučinja so žolta markica pa i milenici, ako gazdata ne go zadrži na kaiš...
Ednostavno imame premnogu kučinja vo naselba Aerodrom i Novo Lisiče ... možebi popradi mnogu kučinja na mal prostor i se agresivni ?
Не кријат граѓаните незаловени кучиња од каде таа дезинформација? Јас зборев општо, не само за заловените кучиња. Незаловените кучиња најчесто се прибирани од страна на активистите и се кастрираат/стелиризираат а потоа им бараат дом. Кај мене во населба има многу ДОЏ кои не се стелиризирани и секоја година по 2 пати раѓаат, а сопствениците ги фрлаат. 10 пати сум им кажувала, ама како на носот да зборувам... Оние што ги хранат напуштените кучиња се најмалку виновни.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Нема беснило во градовите. Заловените кучиња се стерилизраат/кастрираат и задолжително вакцинираат против беснило. Линкот на нова Македонија не ми го отвара, која е таа толку опасна болест?
http://veterina.com.hr/objave/?p=61
Болеста лишманија неделно успива по најмалку две кучиња во Штип. Станува збор за исклучително опасна болест, која се појавува на почетокот на летото
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
...треба да се фати скитникот, да му се отсече главата и да се испита на беснило...
Чекај, као ти си сериозен со муабетов, така?
А да не навлагам во проблематиката дека во Македонија во изминативе 55 години нема урбано беснило...али тоа е више друга тема. Одговори ми само дали си сериозен, за да знам дал да навлагам во муабетов ил не...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.968
Поени од реакции
15.989
Чекај, као ти си сериозен со муабетов, така?
А да не навлагам во проблематиката дека во Македонија во изминативе 55 години нема урбано беснило...али тоа е више друга тема. Одговори ми само дали си сериозен, за да знам дал да навлагам во муабетов ил не...
знаеш ли ти дека во село Лисиче општина Аеродром има лисици ?..Пред 3 години, едно магливо утро една залута преку бул.Србија, во делот кај паркингот позади бензинската Лук Оил... трчаше лево десно, страв и беше да се враќа назад од колите кој почнаа да се движат се повеќе, па се упати кај салата МЗТ. Знам многу луѓе кој имаа кокошарници пред Вардар па имаа штети од лисици. А лисиците пренесуваат беснило на кучињата.
А ова со испитување на главата на кучето се спроведуваше до крајот на 90-тите, знам кога луѓе по дворови во населбата го бркаа куче скитник (кое касна дете) да го фатат и однесат на испитување... беше зима и висок снег...
а случајот од пред некој ден од Карпош ??
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
http://veterina.com.hr/objave/?p=61
Болеста лишманија неделно успива по најмалку две кучиња во Штип. Станува збор за исклучително опасна болест, која се појавува на почетокот на летото
Opasna za kucinjata,ne tolku za lugeto.[DOUBLEPOST=1434754599][/DOUBLEPOST]
знаеш ли ти дека во село Лисиче општина Аеродром има лисици ?..Пред 3 години, едно магливо утро една залута преку бул.Србија, во делот кај паркингот позади бензинската Лук Оил... трчаше лево десно, страв и беше да се враќа назад од колите кој почнаа да се движат се повеќе, па се упати кај салата МЗТ. Знам многу луѓе кој имаа кокошарници пред Вардар па имаа штети од лисици. А лисиците пренесуваат беснило на кучињата.
А ова со испитување на главата на кучето се спроведуваше до крајот на 90-тите, знам кога луѓе по дворови во населбата го бркаа куче скитник (кое касна дете) да го фатат и однесат на испитување... беше зима и висок снег...
а случајот од пред некој ден од Карпош ??
I divite zivotni se vakciniraat,redovno zalovuvat i testiraat. prasanje e kolku sosedite go pravat istoto.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
знаеш ли ти дека во село Лисиче општина Аеродром има лисици ?..Пред 3 години, едно магливо утро една залута преку бул.Србија, во делот кај паркингот позади бензинската Лук Оил... трчаше лево десно, страв и беше да се враќа назад од колите кој почнаа да се движат се повеќе, па се упати кај салата МЗТ. Знам многу луѓе кој имаа кокошарници пред Вардар па имаа штети од лисици. А лисиците пренесуваат беснило на кучињата.
А ова со испитување на главата на кучето се спроведуваше до крајот на 90-тите, знам кога луѓе по дворови во населбата го бркаа куче скитник (кое касна дете) да го фатат и однесат на испитување... беше зима и висок снег...
а случајот од пред некој ден од Карпош ??
Друже, ми збориш за беснило или за изолирани инциденти и напади на кучиња?
Зашто ако почнам да зборам за инциденти, не знам дал Кајгана ќе ми стигне за тоа колку труења, мачења, колења, бесење, силување, дерење живи кучиња имало... така да, ако ја водиме некако квалитетно дискусијава пеки. Ако немаш аргументи, ондак залудно трошам време.

Се труе кучиња на секој ќош. Вардариште ги убива на велико. Гледам проблемов решен е а?
Очигледно треба друго решение, а тоа е едукација на народ, за стерилизација и кастрација на миленици па и бездомни кучиња. Убивањето не вродува со плод, безразлика на суровиот начин на кој што е изведено. Ќе тргнеш неколку единки од една територија, други ќе се населат само поради неедукација на народ и некои вондредни "етички" причини против стерилизација и кастрација.

Да, замисли, светов се справува со нашиов проблем уште поодамна.
И да, замисли, не го прават тоа со отрови, туку баш со стерилизација и кастрација која е мандиторна, во спротивно на сопствениците им се препишуваат даноци (кои истите идат за да се стерилизираат и кастрираат бездомните или напуштените), во ситуација да не сакаат да интервенираат со операции.

Патем, знам дека низ цела Македонија има лисици, не амо во Лисиче, и плус знам дека Македонија е земја која е сигурна и тргната од листата на несигурни земји од беснило.
Вакцинацијата за беснило се практикува само за милиници кои патуваат во странство и поради сигурноста дека нема беснило, процедурата за патување на миленици е страшно олеснета. Се што ти треба е пасош, чип и вакцина, што не беше случај до пред некое време.

Да, напади на бездомни кучиња ќе има, се додека има нестерилизирани и кастрирани кучиња на улици, кои секојдневно се мети на вандали и бездушници кои ги малтретираат истите.
А, бездомни кучиња ќе има се додека не се воведе мандеторна стерилизација и кастрација и не почнат да го почитуваат законот за чипување и напуштање на миленик.
Ако успеа да сконташ до сега, кучињата не побарале да бидат на улици, некој ги оставил таму.
Воедно, можеби и успеа да сфатиш дека практиката на убивање, исто така не вродува со резултати.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.968
Поени од реакции
15.989
Друже, ми збориш за беснило или за изолирани инциденти и напади на кучиња?
Зашто ако почнам да зборам за инциденти, не знам дал Кајгана ќе ми стигне за тоа колку труења, мачења, колења, бесење, силување, дерење живи кучиња имало... така да, ако ја водиме некако квалитетно дискусијава пеки. Ако немаш аргументи, ондак залудно трошам време.

Се труе кучиња на секој ќош. Вардариште ги убива на велико. Гледам проблемов решен е а?
Очигледно треба друго решение, а тоа е едукација на народ, за стерилизација и кастрација на миленици па и бездомни кучиња. Убивањето не вродува со плод, безразлика на суровиот начин на кој што е изведено. Ќе тргнеш неколку единки од една територија, други ќе се населат само поради неедукација на народ и некои вондредни "етички" причини против стерилизација и кастрација.

Да, замисли, светов се справува со нашиов проблем уште поодамна.
И да, замисли, не го прават тоа со отрови, туку баш со стерилизација и кастрација која е мандиторна, во спротивно на сопствениците им се препишуваат даноци (кои истите идат за да се стерилизираат и кастрираат бездомните или напуштените), во ситуација да не сакаат да интервенираат со операции.

Патем, знам дека низ цела Македонија има лисици, не амо во Лисиче, и плус знам дека Македонија е земја која е сигурна и тргната од листата на несигурни земји од беснило.
Вакцинацијата за беснило се практикува само за милиници кои патуваат во странство и поради сигурноста дека нема беснило, процедурата за патување на миленици е страшно олеснета. Се што ти треба е пасош, чип и вакцина, што не беше случај до пред некое време.

Да, напади на бездомни кучиња ќе има, се додека има нестерилизирани и кастрирани кучиња на улици, кои секојдневно се мети на вандали и бездушници кои ги малтретираат истите.
А, бездомни кучиња ќе има се додека не се воведе мандеторна стерилизација и кастрација и не почнат да го почитуваат законот за чипување и напуштање на миленик.
Ако успеа да сконташ до сега, кучињата не побарале да бидат на улици, некој ги оставил таму.
Воедно, можеби и успеа да сфатиш дека практиката на убивање, исто така не вродува со резултати.
сум бил во Грција а и Албанија. Нема да видиш ни куче ни маче. Посебно во Грција, контејнерите уредни и покриени со капак. Не видов ни бездомна мачка а не да зборувам за куче. Газдарицата имаше мачка и мачиња, на враѓање од одмор и оставив некој живи риби, мачката не ги јадеше !! Не била навикната на неприготвена храна !!
Се е до ранењето, ако не се ранат бездомните кучиња и мачиња, бргу ќе ги снема...
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
сум бил во Грција а и Албанија. Нема да видиш ни куче ни маче. Посебно во Грција, контејнерите уредни и покриени со капак. Не видов ни бездомна мачка а не да зборувам за куче. Газдарицата имаше мачка и мачиња, на враѓање од одмор и оставив некој живи риби, мачката не ги јадеше !! Не била навикната на неприготвена храна !!
Се е до ранењето, ако не се ранат бездомните кучиња и мачиња, бргу ќе ги снема...
Е ептен си прошетал, па дури од Грчка до Албанија.
Во Солун конкретно, имаш еден тон бездомни кучиња, кои замисли, СИТЕ ама баш СИТЕ ги хранат и кучињата бездомници се дебели. Пред сите пет шопови имаш куќарки и тањирчиња оставени за нив. Во Старбакс имаат само 4 огромни кучиња кои ги занимаваат гостите, ТГИ Фрајдејс (малце подоле од Старбакс) имаат две и уште еден тон по шеталиште кои се атракција за сите. Малку подоле на шеталиштето има кула, а кај кулата има паркче во кои редовни резиденти се 4-5 кучиња кои ги поздравуваат сите што ќе дојдат да се одморат во паркчето. Отиди до Икеа и запознај го Балто кој спие пред влезот на Икеа (50 + кг. куче, сигурно од што не го храни никој е толку дебел). Баш ми е жал што не им ги знам имињата на другите и што не ми текнало да ги фотографирам, али ветивам, наредно идење за Солун (наредна недела ќе е ваљда) ќе ти ги сликнам тие што според тебе не постојат. И да, сите се стерилизирани и кастрирани. И не се множат.
Во Албанија ако нема улични, ондак кај нас има, сериозно?
http://www.four-paws.org.uk/news-press/news/four-paws-launches-new-stray-dog-project-in-albania/
Еве ти еден линк каде дури и странски здруженија се активираат во прекумерниот број на бездомни кучиња, само во Тирана.

Ако не треба да се хранат уличните кучиња, да ги оставиме и бездомниве луѓе без храна ако не пак а? Бездомни се, што има везе.
Друже, гладот е ист за сите. Дал било домашно, ил напуштено- исто му се јаде. Како тоа мислиш, ако прекинеш да ги храниш ќе ги снема? Нема да се снајдат? Веруј, попаметни се очигледно од тебе, така да сигурна сум дека полесно ќе се снајдат. Можеби ако си ја промениш перцепцијата и не ги гледаш како предмети туку како ЖИВИ битија, кои исто како тебе осеќаат и глад и тага, и болка и радост... можеби ама баш можеби, ќе пронајдеш некое кутре на улица кое што ќе ти го дирне срцето и ќе посакаш да го нахраниш. За возврат ќе си имаш другарче кое што ќе те испраќа насекаде и ќе те пречекува пред влез кога и да си доаѓаш дома, замисли ќе ти се радува и мафта со опаш, како најголем другар да си му, а се што си направил е само си го потапшам, ред два лигушење од муабет и троа храна.

Очигледно, дискусијава е крајно неаргументирана и се води од памет, без притоа да се заангажираш и да прочиташ како некои држави се справиле со проблемите (замсили, некој од нас тука прочитал и знае), така да ќе завршам тука.

Воедно, само да се надоврзам.
Бројот на напади извршени од страна на кучиња е 95% домашни миленици и само 5% улични. Па ти сега удри ја математиката.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.968
Поени од реакции
15.989
Е ептен си прошетал, па дури од Грчка до Албанија.
Во Солун конкретно, имаш еден тон бездомни кучиња, кои замисли, СИТЕ ама баш СИТЕ ги хранат и кучињата бездомници се дебели. Пред сите пет шопови имаш куќарки и тањирчиња оставени за нив. Во Старбакс имаат само 4 огромни кучиња кои ги занимаваат гостите, ТГИ Фрајдејс (малце подоле од Старбакс) имаат две и уште еден тон по шеталиште кои се атракција за сите. Малку подоле на шеталиштето има кула, а кај кулата има паркче во кои редовни резиденти се 4-5 кучиња кои ги поздравуваат сите што ќе дојдат да се одморат во паркчето. Отиди до Икеа и запознај го Балто кој спие пред влезот на Икеа (50 + кг. куче, сигурно од што не го храни никој е толку дебел). Баш ми е жал што не им ги знам имињата на другите и што не ми текнало да ги фотографирам, али ветивам, наредно идење за Солун (наредна недела ќе е ваљда) ќе ти ги сликнам тие што според тебе не постојат. И да, сите се стерилизирани и кастрирани. И не се множат.
Во Албанија ако нема улични, ондак кај нас има, сериозно?
http://www.four-paws.org.uk/news-press/news/four-paws-launches-new-stray-dog-project-in-albania/
Еве ти еден линк каде дури и странски здруженија се активираат во прекумерниот број на бездомни кучиња, само во Тирана.

Ако не треба да се хранат уличните кучиња, да ги оставиме и бездомниве луѓе без храна ако не пак а? Бездомни се, што има везе.
Друже, гладот е ист за сите. Дал било домашно, ил напуштено- исто му се јаде. Како тоа мислиш, ако прекинеш да ги храниш ќе ги снема? Нема да се снајдат? Веруј, попаметни се очигледно од тебе, така да сигурна сум дека полесно ќе се снајдат. Можеби ако си ја промениш перцепцијата и не ги гледаш како предмети туку како ЖИВИ битија, кои исто како тебе осеќаат и глад и тага, и болка и радост... можеби ама баш можеби, ќе пронајдеш некое кутре на улица кое што ќе ти го дирне срцето и ќе посакаш да го нахраниш. За возврат ќе си имаш другарче кое што ќе те испраќа насекаде и ќе те пречекува пред влез кога и да си доаѓаш дома, замисли ќе ти се радува и мафта со опаш, како најголем другар да си му, а се што си направил е само си го потапшам, ред два лигушење од муабет и троа храна.

Очигледно, дискусијава е крајно неаргументирана и се води од памет, без притоа да се заангажираш и да прочиташ како некои држави се справиле со проблемите (замсили, некој од нас тука прочитал и знае), така да ќе завршам тука.

Воедно, само да се надоврзам.
Бројот на напади извршени од страна на кучиња е 95% домашни миленици и само 5% улични. Па ти сега удри ја математиката.
зборот ми беше за бездомни кучиња во малите места. 4 години одев на исто место на одмор и немаше бездомни кучиња, контејнерите се затвараа со капак. Е во Фурка имаше еден чопор, тогаш уште изгледа не беа чипирани сите миленици во ЕУ, па странцита кој доваѓаа во Фурка ги оставаа милениците... тие беа во еден чопор кој одеше пред места каде се праи гиро. Во Врасна пак на секој дел од плажата кај имаше бифе имаше кучиња. Гледав еден странец тргнал да џогира по плажа рано насабајле, а кучињата гладни, го напаѓаа на секој 30 метра, мораше да земе еден стап од сунцобран за да се брани.
За Икеа не ми кажувај, едно од грчките крупни џукели сакаше да ме нападне, па морав да влезам од еден влез и да излезам од друг измешан во народот...
А што се однесува за кај нас, шинтерите одбиваат да дојдат во населба и да ги стерилизираат и вакцинираат кучињата, изговор им е дека некој луѓе ги кријат во коли ?? А службеничка од надлежна служба се жали дека не може дома да си дојде од агресивно куче скитник.
А еве и за последниот случај..http://vecer.mk/skopska/kuche-skitnik-iskasapilo-momche-vo-karposh-0
А братучед ми од Загреб не му е јасно да нме може да се вози велосипед или шета поради опасност од кучиња скитници, едноставно немаат на слобода кучиња скитници... Грција е сега во криза и се е баталено, не е ЕУ мерило.
Хранењето на слитници,кучиња и мачки директно влијае на бројот на потомството, т.е. женката го планира семејството спрема расположивата храна. Ако нема храна нема ни да се пари, т.е. многу ретко.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
зборот ми беше за бездомни кучиња во малите места. 4 години одев на исто место на одмор и немаше бездомни кучиња, контејнерите се затвараа со капак. Е во Фурка имаше еден чопор, тогаш уште изгледа не беа чипирани сите миленици во ЕУ, па странцита кој доваѓаа во Фурка ги оставаа милениците... тие беа во еден чопор кој одеше пред места каде се праи гиро. Во Врасна пак на секој дел од плажата кај имаше бифе имаше кучиња. Гледав еден странец тргнал да џогира по плажа рано насабајле, а кучињата гладни, го напаѓаа на секој 30 метра, мораше да земе еден стап од сунцобран за да се брани.
За Икеа не ми кажувај, едно од грчките крупни џукели сакаше да ме нападне, па морав да влезам од еден влез и да излезам од друг измешан во народот...
А што се однесува за кај нас, шинтерите одбиваат да дојдат во населба и да ги стерилизираат и вакцинираат кучињата, изговор им е дека некој луѓе ги кријат во коли ?? А службеничка од надлежна служба се жали дека не може дома да си дојде од агресивно куче скитник.
А еве и за последниот случај..http://vecer.mk/skopska/kuche-skitnik-iskasapilo-momche-vo-karposh-0
А братучед ми од Загреб не му е јасно да нме може да се вози велосипед или шета поради опасност од кучиња скитници, едноставно немаат на слобода кучиња скитници... Грција е сега во криза и се е баталено, не е ЕУ мерило.
Хранењето на слитници,кучиња и мачки директно влијае на бројот на потомството, т.е. женката го планира семејството спрема расположивата храна. Ако нема храна нема ни да се пари, т.е. многу ретко.
Храната не влијае на парењето. Тие имаат нагони, не свест како луѓето. Ма да ни луѓето не размислуваат некад али друга прича тоа.:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom