Труење на кучиња и мачки

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.867
zar bilo ova gomno na kajgana. da bog da nego neka go otrue nekoj, pena od oci da mu izlaga bem mu 100 majki.
inace novava vlast mora itno da go resi ovoj problem so kucinjava skitnici, i ova hipicive neka olabavat malce u aerodrom chopori ima, na ladnovo ko sto se gladni sve napagaat, sea jebiga vardariste vardariste, bolje tamu otkolku da im presudi nekoja budala pa utre deca po parkovi da nacekuvaat krvav horor i slika sto nikad nema da ja izbrisat od memorija.
A i kako be eden od ovie sto frlaat otrov ne go nacekaat na delo i ne mu ebat 200 majki, pa i macki se trujat, i mali bezopasni domasni kucinja, opasen e toj otrov i za lugeto, makar i ne go dopirale ko metomilot koj isparuva i se vdisuva.
 
Член од
15 март 2013
Мислења
954
Поени од реакции
620
Владава изгледа наместо со луѓе, прво почна од кучињава. ;) А за тоа живи луѓе ќе јадеме рано е уште.
Се знае чие масло е ова. На град Скопје, го имало и порано кога беа другите на власт, но сега ова беше најмасовно досега.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504

Najdete si go clenov na kajgana.
Колку треба да си психопат за да ги упатуваш луѓето и да им препорачуваш каков отров треба да купуваат. Отровот не е штетен само за кучињата, туку и за сите останати животни, како и за човекот.

Само ме интересира дали постои закон каде се наведени казните за луѓето што трујат кучиња или што вака го потпомагаат тоа?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
едно време ангажираа ловџии. Ги заловуваа, ги затвараа и ако не се јави никој, ги успиваа. Па дојдоа нго, невладините, па тужеа, забранија, се бунеа, па биле свесни, па синџирот бил мачење...па еве сега луѓе секојдневно искасани. И бележаните кучиња се агресивни, да не се лажеме. Уште еден случај
http://meta.mk/zhena-napadnata-od-chetiri-kuchina-vo-skopskata-naselba-ilinden/
Четири кучиња вчераутро нападнале жена во скопската населба Илинден, при што едно ја каснало за грбот, а откако паднала, другите кучиња ја влечеле


се прашувам како би реагирале (ако сте возрасна личност) ако вам лично ви се случи ова, на местото на женава или децата претходно.
 
Последно уредено:

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
се прашувам како би реагирале ако вам лично ви се случи ова
Повеќе пати ме имаат напаѓано чопори, претежно Аеродром, последен пат некаде пред Скопјанка.

Си стонирав џоа господин и се пуштија према мене (поминував покрај нив).

Ќе се преправаш дека зимаш камен од земја, бегаат одма.

Испробано милион пати е сега ако не работи тоа го маваш, ако нема у близина дрво, камен ќе му бапнеш еден шут на алфата (прв доаѓа).

Ова со труењето е глупо.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Повеќе пати ме имаат напаѓано чопори, претежно Аеродром, последен пат некаде пред Скопјанка.

Си стонирав џоа господин и се пуштија према мене (поминував покрај нив).

Ќе се преправаш дека зимаш камен од земја, бегаат одма.
Како возрасен, можеби и ќе се справиш, но иаме сите мајки, повеќето имаме деца...зборот ми е доколку некој има дете кое ќе се најде во ситуација изгризано како децата од пред некој ден (или неговата мајка, како женава што ја влечеле), дали сеуште би бил против заловување како порано и еутаназија? Не ми се верува. Во држава со ниво на развој на сомалиско село, тешко може да се спроведуваат европски регулативи и правилници.
Затоа некои правдата ја земаат во свои раце, да ги елиминираат овие чопори, несвесни или не размислувајќи за тоа дека отровот може да отруе и луѓе и домашни кучиња кои немаат врска со случаиве.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Како возрасен, можеби и ќе се справиш, но иаме сите мајки, повеќето имаме деца...зборот ми е доколку некој има дете кое ќе се најде во ситуација изгризано како децата од пред некој ден (или неговата мајка, како женава што ја влечеле), дали сеуште би бил против заловување како порано и еутаназија? Не ми се верува. Во држава со ниво на развој на сомалиско село, тешко може да се спроведуваат европски регулативи и правилници.
Затоа некои правдата ја земаат во свои раце, да ги елиминираат овие чопори, несвесни или не размислувајќи за тоа дека отровот може да отруе и луѓе и домашни кучиња кои немаат врска со случаиве.
Ако ме прашуваш мене не сум против закон за еутаназија, дури и кога станува збор за луѓе.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Ако ме прашуваш мене не сум против закон за еутаназија, дури и кога станува збор за луѓе.
откако се вмешаа невладини, кучињата ги ловат, ги третираат (со што и да е) и ги пуштаат. Не постои веќе јавно заловување и успивање. Вака пуштени кучиња повторно се агресивни, често во чопор.
Се наоѓаме во пат позиција. Државниот апарат му е забрането да се справува на традиционален начин, а со постојните правилници не може или не сака, сеедно, да го реши проблемот. Се враќаме на тоа да луѓето сами се снаоѓаат за да си го заштитат семејството. Отровот или секирата се само последица на сево ова поназад.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
арно ама, откако се замешаа невладини, кучињата ги ловат, ги третираат (со што и да е) и ги пуштаат. Што значи успивање ка кучиња нема, а вака пуштените кучиња повторно се агресивни, најчесто во чопор. Државниот апарат му е забрането да се справува на традиционален начин, а со постојните правилници не може или не сака, сеедно, да се избори. Се враќаме на тоа да луѓето сами се снаоѓаат за да си го заштитат семејството. Отровот или секирата се само последица на сево ова поназад.
Така, само во овој случај има фраери (ничим извазван стил) што троват или стават отрови а дали биле нападнати - тоа е дискутабилно.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Иако сум користел пестициди за овошки, лично никогаш не би ставил пестицид или друга хемикалија. Сум бркал улични со секира или стап, затоа што или напаѓаа или не можевме деца надвор да пуштиме. Ама не секогаш човек има секира и не секогаш кучето е само. Башка, кога некој од АМ би ме видел, како што имаат парица да плаќаат адвокати...работата е те тепа ем не ти дава да плачеш.
Наместо градот да апелира, треба да ги собере и успие. Во моментов, заради безбедност на граѓаните, а за што плаќаат високи давачки. Меѓувреме и понатаму со тие невладини нека бараат решение како да се справат со проблемот на т.н. неодговорни сопственици.
 
Последно уредено:

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
I pak problemot nema da bide resen ako gi soberat site do edno. Tema za razmisluvanje
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
ќе биде решен извесно време. Како би постапил кога твојот стар родител од 80+ би ти се пожалил дека мора да врти круг заради куче уличар кое на секое поминување го напаѓа (и не само него). Иако едвај оди па секое такво куче би го кутнало како од шала. Би го барал сопственикот, би ти било сеедно или би ги отерал и АМ и сите такви нгоа у три лепе (ако не те тужат нивните адвокати) и би дигнал 2 раце да се успијат?
 
Последно уредено:

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Jas sekako ne gi sakam AM. No ete, samiot kaza izvesno vreme. Dali celo vreme treba da evtanazirame kucinja, dali e toa dolgorocno resenie? Eve, uste edna nasoka, od kade dogjaat ulicnite kucinja?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom