Три прашања

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Па добро бе, ќе поставам едно едноставно прашање
Ако постои Господ, тогаш кој го создал него, т.е. дали Господ има Господ.
Оваа приказна не докажува ништо.
И зошто на религиите и се потребни објекти (цркви, џамии, синагоги итн), зарем Бог не е еднаков кон сите и за сите.
Зошто постои Папа, зарем тој е поблиску до бога од останатите, кој му го дал тоа право?
Религијата значи верување без прашување, без докази. Верувај, не прашувај зошто.[/quote]
-Dokazuva mnoooooooogu,samo obicno dokazite koi ne ni se po kef,ne gi sakame......
-Crkvata e Dom Bozji.Nemoze da veruvas,a da ne odis vo crkva."NEMOZES DA GO IMAS ISUSOVOTO IME NA USNITE,A SO SRCETO DA GO MRAZIS"
-Toj e najblisku do demonot....Ima edna ikona na koja e prikazan krajot na svetot.Dole,kade sto e pekolot,a na celo demonot,prv posle demonot,odnosno pocesno mesto si ima tokmu papata.A malce ponazad od nego,e Muhamed....Pa ti sega vidi
-Zosto togas prasuvas?
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
радост да не си преписал приказната за старецот и војниците во восот од книгата голрм е бог иста приказна само други личности ама како и да е ок си е приказната
A ne...Neznam od koja kniga e,no znam deka se raboti za starecot.A toa za oficerot i Starec Kleopa koga se srekavaat vo vozot,ikoga on mu kazuva za bolkata...da da...i taa ja znam...no ovaa ja znam od poodamna,i bidejki mi ostana kako nesto mnogu ubavo,ja napisav za i drugite da ja procitaat.Posebna e....
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20

Денешната религија погрешно ги има поставено работите, затоа што луѓе ја проповедаат кои грешат. И тие не ја разбираат туку само институционално ја спроведуваат.
Koga nekoj veruva,toj so seto srce go ljubi Boga.Negovoto srce e hram Bozji.A crkvata ne e institucija,taa e Dom Bozji,vo koj se izvrsuvaat Svetite tajni.Zatoa verata nemoze da se sfaka tolku povrsno i formalno.Taa ima mnogu podlaboka smisla,koja ke ja osoznae onoj koj vistinski ke poveruva deka Bog postoi i ne sozdal.Vernikot,koj formalno samo ednas godisno odi vo crkva na Veligden,da skrsi jajce,i da si otide,da,ke ja smeta Crkvata kako institucija.No onoj koj vistinski veruva i od ljubov odi vo crkva,se pricestuva,ispoveda,za nego Crkvata e Sveto mesto,kako sto i e.Koga srceto ke proraboti,povrsnosta ke iscezne......
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Еве Микица за тебе нешто
Надвор се кучињата и вражалците, и блудниците и убијците, и идолопоклониците и секој, кој ја сака лагата и лаже.”
Сакам да ми кажеш дали тука познаваш нешто православно ???
Молење на Икони нели тоа е идолопоклонство??
Или ај ќе отворам тема
Ke ti dadam samo eden molcaliv pozdrav....i nema da komentiram,ke se molam na Sv.Jovan Krstitel,i site drugi svetii za tebe......
 

Моето_е_поголемо

муа не ме лазе
Член од
22 јули 2005
Мислења
475
Поени од реакции
21
Добро, а каде е тука жената, зошто жената е дискриминирана, зарем сите не сме еднакви пред Бога, зошто жената не го добие своето место.
Жената е создадена од мажот, и заедно прават целина, едно тело.

Повторно ќе прашам: А кој го создал Бога, дали Господ има Господ, Дали религијата ни ги дава одговорите или не утешува заради нашето незнаење да ги објасниме докрај работите.
Дали водата има корен за полевање?

Каде е почетокот, мораше ли да настане човекот за да го осознае бога?
Човекот е создаден за да ја пополни празнината на небото што настанала од паднатите ангели.

Денешната религија погрешно ги има поставено работите, затоа што луѓе ја проповедаат кои грешат. И тие не ја разбираат туку само институционално ја спроведуваат.
Сите ние сме грешни помалку или повеќе, но тука е божјата љубов за нас.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Жива глупост е целата приказна, ама па што очекував од симплификација на христијанската вера (прилично е ретардирана во основа) за зомбифицирање на некои “тажни души сеуште полни сомнеж“.




Невидливото и непостоечкото изгледаат многу слично. :wink:
- Delos B. McKown
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Жива глупост е целата приказна, ама па што очекував од симплификација на христијанската вера (прилично е ретардирана во основа) за зомбифицирање на некои “тажни души сеуште полни сомнеж“.
Логички докази за постоење и за непостоење имаш колку сакаш, твое е што ќе избереш. Во врска со она на репутацијата, јас сум моментално во некоја би рекол најлоша средина - ни верувам ни не верувам. :)
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
se seguvas neli? jas osven na Isus ne se molam na drug zosto i na Tatkoto da se molam ako ne e vo imeto na Isus dzabe e

Не,зошто да се шегувам.Православно ја исповедам верата Христова.Бог е Еден во три лица:Отец,Син И Свет Дух.Неможеш така да ја двоиш Светата Троица Единосушна.
„Верувам во Едниот Бог Отец,Седржител,Творец на небото и на земјата и на се видливо и невидливо.И во Едниот Господ Исус Христос-Син Божји,единороден,Кој е роден од Оца пред сите векови.Светлина од светлина,вистински Бог од Бога вистински,роден,нестворен,единосуштен на Оца,преку Кого се станало.Кој заради нас и заради нашето спасение слезе од небото,и се овоплоти од Светиот Дух и Марија Дева,и стана човек.И беше распнат заради нас во времето на Понтискиот пилат и страдаше и беше погребен.И Воскресна во третиот ден според писмото,и се вознесе на небо и седна оддесно на Оца.Кој пак ќе дојде со слава да им суди на живите и мртвите,и Неговото царство не ќе има крај.И во Светиот Дух Гспод,Кој живот твори,кој излегува од Оца,Кому заедно со Оца и Сина Му се поклонуваме и Го славиме,и Кој говорел преку пророците.Во една света,соборна и апостолска црква исповедувам едно крштение за опростување на гревовите,го чекам воскресението на мртвите и животот во идниот век.Амин!„

Ова го исповедам и во ова верувам.......
 
Член од
9 јули 2008
Мислења
13
Поени од реакции
1
Религија која не може да се соочи со фактите, доказите, вистината, ќе биде прегазена од истите.
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Religijata sama po sebe e i fakt,i dokaz i Vistina.Taka da,ne moze da odi sama protiv sebe.Bog e Vistina.Taka da,nemam potreba od baranje na dopolnitelni dokazi i fakti.Eden e.......
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Еден младич се враќа дома по завршувањето на студиите на Западот.Кога пристигнува дома,им вели на родителите да му најдат некој ученик кој ќе биде способен да одговори на неговите три прашања.Неговите му ветуваат дека ке најдат,а тој повторно им напоменува дека на Западот истите три прашања ги поставил на неговите учители,најголемите стручњаци и професори,но никој не можел да му даде одговор.Родителите се упорни и по некое време наоѓаат еден старец кој на младичот му се чини ептен неспособен во споредба со стручњаците претходно,бидејќи овој бил прост во споредба со истите,образуваните....Но сепак,не ја пропушта шансата.Му се доближува на старецот и му вели: ’’Сигурен ли сте дека ќе можете да одговорите на моите прашања,на кои ниеден стручњак не одговори досега?„ И старецот вели: “Се надевам.Јас не сум образуван,но ете,со Божја помош ќе се обидам да ти дадам одговор„.Младичот му вели:
Прво прашање: “Дали Господ постои и ако постои,покажи ми го Неговиот облик!„
Второ прашање: „Дали постои судбина?„
Трето прашање: „Ако ѓаволот е створен од оган,зошто на крајот во оган ќе биде фрлен?И така и така нема да осеќа болка!Дали Господ мислел на сево ова?“
Наеднаш,старецот му удира многу силна шлаканица.Младичот се запрепастува и му вика: „Зошто ме удри?Не кажав ништо страшно!„
А старецот му вели :„Па не де,не кажа.Само што мојата шлаканица е одговор на твоите прашања....Кажи ми ти вака: „Како се осеќаш откако ти удрив шлаканица?„
Младичот вели :„Нормално осеќам болка“
А старецот: „Што значи веруваш дека болката постои?“
Младичот:„Па да,ја осеќам“
Старецот: „Епа тогаш покажи ми го нејзиниот облик!“
Младичот: „Неможам“
Старецот му вели :„Тоа е одговор на твоето прво прашање.Сите ние го чувствуваме присуството на Бога,иако не го гледаме Неговиот облик.А кажи ми дали ти синоќа сонуваше дека ќе ти удрам шамар?“
Младичот?„Не“
Старецот:„А дали некогаш во минатото си помислил дека баш денес од мене ќе добиеш шамар?“
Младичот:„Не“
Старецот:„Тоа е одговор на твоето второ прашање.Тоа е судбина.А кажи ми сега од што е створена мојата рака со која те ошамарив?“
Младичот:„Од месо“
Старецот:„А твоето лице(образ),од што е створено?“
Младичот:„Па исто,од месо“
Старецот:„Аха.А што осеќаш откако те ошамарив?“
Младичот:„Болка“
Старецот:„Тоа е одговор на твоето трето прашање.Иако и ѓаволот и пеколот се створени од оган,ако Бог сака,пеколот ке постане најболното место за ѓаволот....“

:wink:
Uste da spomnese deka ova si go kopiral od nekoj Musliman po drugite forumi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom