Три прашања

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
Bog postoi i nisto ne go osporuva Negovoto postoenje,i istoto e dokazano uste mnoooooogu odamna.Za da veruvas vo Boga,nema potreba od dokazi.Dovolen e faktot sto postojam na ovoj svet,Necija raka me stvorila.A se ostanato,odnosno site teorii koi se protivat na Boga,se vo svojata sustina tolku prosti i neizdrzani,besmisleni.Koga barem edna bi otskoknuvala kako izdrzana,togas ne bi postoele vernicite.No ne,Bog postoi,i zatoa sekogas ke postojat i onie koi veruvaat vo Nego.Toa e najgolemiot dokaz koj gi pobiva i "najmudrite" svetksi teorii
Уште еднаш ќе те цитирам за ова зашто достигнувања на науката и издржувањата на научните факти да му се придаваат на Бога како ненаучна аксиома и предмет на објаснување на појави, преставува деградација за човечката раса и е една перверзна форма на мизантропија.
 
K

kat.<3

Гостин
Уште еднаш ќе те цитирам за ова зашто достигнувања на науката и издржувањата на научните факти да му се придаваат на Бога како ненаучна аксиома и предмет на објаснување на појави, преставува деградација за човечката раса и е една перверзна форма на мизантропија.
Во ниту еден миг Радост не му придаде на Бог достигнувања на науката и издржувања на научните факти. Тој зборува за тоа дека на верата не и требаат научни факти и докази, доволна си е самата на себе таа вера, кога е чиста и искрена. И таа вера е онаа која е најголемиот доказ кој ги побива сите светски теории, нели штом ви требаат докази, како што кажа Радост.

Секое добро.
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
Во ниту еден миг Радост не му придаде на Бог достигнувања на науката и издржувања на научните факти.
Мислев на тоа дека божја сила ме довела на овој свет.
Господ, како збир на физички закони, влијае на однесувањето на електроните, на законите на физиката и физиологијата правејќи чуда?

исто и тебе.
 
K

kat.<3

Гостин
Мислев на тоа дека божја сила ме довела на овој свет.
Господ, како збир на физички закони, влијае на однесувањето на електроните, на законите на физиката и физиологијата правејќи чуда?

исто и тебе.
Бог е многу повеќе од било какви закони. А науката не оди заедно со Неговото име, никогаш.
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
Бог е многу повеќе од било какви закони. А науката не оди заедно со Неговото име, никогаш.
Тој не оди со науката, а науката наводно оди со него, создавањето на светот го гази Биг бен и законите на квантната механика, ама се оправдува со разумниот план на Создавачот... ова само пример.
 

osicka

ЅвЕрЧе
Член од
12 декември 2005
Мислења
312
Поени од реакции
4
Прво прашање: “Дали Господ постои и ако постои,покажи ми го Неговиот облик!
Одговор: Господ постои ако веруваш во него а неговиот облик е небесниот дух кој на луѓето низ многу години наназад се појавувал во многу облици (како гулаб на Исусовото крстевне како знак на мир на луѓето со што го прогласува за свој син пред нив, на Мојсе му се прикажува замо глас и рака која ги пишува десете божји заповеди) и логично ако Исус Христос постоел, а тоа и историски се докажува, тогш и неговиот татко сигурно има човечки лик.
Второ прашање: „Дали постои судбина?
Одговор: Ако Бог постои и Тој не сосдал Тој и ја создал насата судбина односно нашиот животен пат.
Трето прашање: „Ако ѓаволот е створен од оган,зошто на крајот во оган ќе биде фрлен?И така и така нема да осеќа болка!
Одговор:
Да поставиш вакво прашане би требало барем еднаш да си го прочитал Светото Евангелие односно Библијата или пак во најмала рака да си прочитал една црковна книга. Тогаш не би поставил вакво глупо прашање.
совет: ако сакаш да дискутираш на тама религија наместо цртани прочитај некоја книга
Дали Господ мислел на сево ова?“
Госпот мислел и мисли затоа и постоиш, а дали ти размисли пред да го поставиш прашањето???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom