Три прашања

Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Еден младич се враќа дома по завршувањето на студиите на Западот.Кога пристигнува дома,им вели на родителите да му најдат некој ученик кој ќе биде способен да одговори на неговите три прашања.Неговите му ветуваат дека ке најдат,а тој повторно им напоменува дека на Западот истите три прашања ги поставил на неговите учители,најголемите стручњаци и професори,но никој не можел да му даде одговор.Родителите се упорни и по некое време наоѓаат еден старец кој на младичот му се чини ептен неспособен во споредба со стручњаците претходно,бидејќи овој бил прост во споредба со истите,образуваните....Но сепак,не ја пропушта шансата.Му се доближува на старецот и му вели: ’’Сигурен ли сте дека ќе можете да одговорите на моите прашања,на кои ниеден стручњак не одговори досега?„ И старецот вели: “Се надевам.Јас не сум образуван,но ете,со Божја помош ќе се обидам да ти дадам одговор„.Младичот му вели:
Прво прашање: “Дали Господ постои и ако постои,покажи ми го Неговиот облик!„
Второ прашање: „Дали постои судбина?„
Трето прашање: „Ако ѓаволот е створен од оган,зошто на крајот во оган ќе биде фрлен?И така и така нема да осеќа болка!Дали Господ мислел на сево ова?“
Наеднаш,старецот му удира многу силна шлаканица.Младичот се запрепастува и му вика: „Зошто ме удри?Не кажав ништо страшно!„
А старецот му вели :„Па не де,не кажа.Само што мојата шлаканица е одговор на твоите прашања....Кажи ми ти вака: „Како се осеќаш откако ти удрив шлаканица?„
Младичот вели :„Нормално осеќам болка“
А старецот: „Што значи веруваш дека болката постои?“
Младичот:„Па да,ја осеќам“
Старецот: „Епа тогаш покажи ми го нејзиниот облик!“
Младичот: „Неможам“
Старецот му вели :„Тоа е одговор на твоето прво прашање.Сите ние го чувствуваме присуството на Бога,иако не го гледаме Неговиот облик.А кажи ми дали ти синоќа сонуваше дека ќе ти удрам шамар?“
Младичот?„Не“
Старецот:„А дали некогаш во минатото си помислил дека баш денес од мене ќе добиеш шамар?“
Младичот:„Не“
Старецот:„Тоа е одговор на твоето второ прашање.Тоа е судбина.А кажи ми сега од што е створена мојата рака со која те ошамарив?“
Младичот:„Од месо“
Старецот:„А твоето лице(образ),од што е створено?“
Младичот:„Па исто,од месо“
Старецот:„Аха.А што осеќаш откако те ошамарив?“
Младичот:„Болка“
Старецот:„Тоа е одговор на твоето трето прашање.Иако и ѓаволот и пеколот се створени од оган,ако Бог сака,пеколот ке постане најболното место за ѓаволот....“

:wink:
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Многу интересно, посебно одговорот за третото прашање.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Radost bravos :smir:

Aj daj uste nekoja prikaska ili daj prasanje nekoe ovaka malce e ko monolog
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Јас ја сакам она прикаската за царот и трите сина ко ќе ги пушти да ја најдат принцезата а најмалио ќе успее а постарите браќа не успееа.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Лол, срање. Посебно со одговорот на првото прашање.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
...фали на крај она...си живееја среќно до крајот....
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Поентата која е?
Ако прашуваш ќе ти маваат шамари?...тоа ли е
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Еден младич се враќа дома по завршувањето на студиите на Западот.Кога пристигнува дома,им вели на родителите ...

:wink:
Приказнава ја сметам за аналогија на рекламата со Ајнштајн,кога учителот прашува дали има Бог и дали Бог ако е создател на се,соодветно е создател и на злото.А,малиот Ајнштајн му одговара:Учителе,дали има студ? Учителот:ДА,има. Ајнштајн:НЕ,нема студ,студот е само отсуство на топлина. А,дали има мрак? Учителот:Секако дека има мрак. Ајнштајн:НЕ,мракот е само отсуство на светлина. Соодветно на тоа злото е таму каде што Божјата рака сеуште не допрела.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom