Трилема околу мемориски картички

Член од
20 октомври 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
Имам трилема околу купување на мемориска карта.Се работи за следниве:
Verbatim sdhc 4gb class 6,Panasonic sdhc 4gb claas 4,Kingston sdhc 4gb class4
Цените се 600,800,630 ден.Само Verbatim е class 6.
Ако некој има некое искуство со овие карти нека пиши.
Апаратот е Panasonic FZ 28.
Чао
 

mmm121

Pentaxian
Член од
27 јуни 2006
Мислења
545
Поени од реакции
21
На твојот апарат е тотално беззначајно каква картичка ке ставиш. Полната брзина на мемориската картичка може да се искористи само кога користиш burst-мод кај подобрите ДСЛР апарати. Која и да ја земаш ке ти врши работа. Фрли си паричка помеѓу двете поефтини.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
На твојот апарат е тотално беззначајно каква картичка ке ставиш. Полната брзина на мемориската картичка може да се искористи само кога користиш burst-мод кај подобрите ДСЛР апарати. Која и да ја земаш ке ти врши работа. Фрли си паричка помеѓу двете поефтини.
не би се согласил баш

Моето мислење од она што јас го знам е дека бурстот е ограничен со баферот на меморијата на апаратот а не со брзината на картицата. Побрза картица према мене значи побрз трансфер на големи слики (RAW формат) во апаратот и запис на клипови (споменатиот апарат е компактен со можност за снимање на клипови) значи побрза картица - побрз запис на слики али не само кај бурстот. Јас имав порано фуџи со брза (Н) олимупс XD kartica, со неа можев да снимам клип до максимум капацитет на картицата но со друга (M) - побавна картица, можев да снимам само минута или две.
Има уште една “ситница“ а тоа е дали апаратот можи да ја достигни брзината на картицата, имено дали апаратот може да префрла онолку податоци колку картицата може да прими. Упростено ќе земеш брза картица (пример Екстрем 3) која е побрза од апаратот и нема да видиш подобрување. Пошто класа 6 значи 10 МБ/скунда, треба да се види колку МБ/С самиот апарат испорачува...

http://www.photoreview.com.au/reviews/advanced/panasonic-lumix-dmcfz28.aspx

In Movie mode, which is selected via the mode dial, the length of recording time depends on the capacity of the SDHC/SD Memory Card. Up to 2GB per motion-image recording is supported. Panasonic recommends using a high-speed memory card with "10MB/s" or higher transfer speeds.
 

mmm121

Pentaxian
Член од
27 јуни 2006
Мислења
545
Поени од реакции
21
не би се согласил баш

Моето мислење од она што јас го знам е дека бурстот е ограничен со баферот на меморијата на апаратот а не со брзината на картицата. Побрза картица према мене значи побрз трансфер на големи слики (RAW формат) во апаратот и запис на клипови (споменатиот апарат е компактен со можност за снимање на клипови) значи побрза картица - побрз запис на слики али не само кај бурстот. Јас имав порано фуџи со брза (Н) олимупс XD kartica, со неа можев да снимам клип до максимум капацитет на картицата но со друга (M) - побавна картица, можев да снимам само минута или две.
Има уште една “ситница“ а тоа е дали апаратот можи да ја достигни брзината на картицата, имено дали апаратот може да префрла онолку податоци колку картицата може да прими. Упростено ќе земеш брза картица (пример Екстрем 3) која е побрза од апаратот и нема да видиш подобрување. Пошто класа 6 значи 10 МБ/скунда, треба да се види колку МБ/С самиот апарат испорачува...

http://www.photoreview.com.au/reviews/advanced/panasonic-lumix-dmcfz28.aspx

In Movie mode, which is selected via the mode dial, the length of recording time depends on the capacity of the SDHC/SD Memory Card. Up to 2GB per motion-image recording is supported. Panasonic recommends using a high-speed memory card with "10MB/s" or higher transfer speeds.

...па истото и јас му го велам, тој апарат не запишува доволно брзо така да картичката нема да му биде кочница во работата. Јас ставив Extreme III и осетив мало подобрување од претходната картица иако оваа запишува со 20 мб а старата со 3-4. Да имав подобар апарат кој запишува побрзо тогаш ке имав и поголема корист од Extreme III.
 
Член од
20 октомври 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
Panasonic за fz28 бара брзина од 10 мб/с или повеќе за видеото.За сликите нема посебно барање.
 
Член од
22 јули 2009
Мислења
107
Поени од реакции
32
Здраво свима! Јaс поседувам Nikon D60. Каква мемориска картичка би ми препорачале да земам?
 
Член од
22 јули 2009
Мислења
107
Поени од реакции
32
Па мислам дека најдобро ќе ти дојде една ваква: SanDisk Blue SDHC 4GB.
Пробав со таа, но многу бавно врши записи. Ми треба нешто како SD Extreme III или SDHC ама calss 6 но никаде не можам да најдам такво нешто.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.357
Поени од реакции
7.515
Хеппа штом си имаш некоја идеја во глава, реализирај си ја.
Јас на мојот канон имав мака со CF картата, па си набавив CF Ultra II карта и сеа фуче 6fps на 10Mpix среден квалитет :)

Енивејз, да почекаме, можда ќе се јави и некој од никонџиите на форумов со свое мислење.
 

DzULA

Nikonian
Член од
31 мај 2007
Мислења
125
Поени од реакции
2
Epa "Highlight" kako sto vidov po forumi i review-a, za NIKON D60 da ima optimalno visoki performansi kje mu treba bas TAA SanDisc Extreme III kartica, prasaj po ovie koi nabavuvaat vakva roba dali mozat da ti nabavat, posto gledam deka vo PIX+ imaat Extreme II, pa ne bi trebalo da pretstavuva problem da ti nabavat i Extreme III

So SREKJA
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.357
Поени од реакции
7.515
Последен пат кога бев во дуќанот во ГТЦ мислам дека видов и Extreme III.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
190
Поени од реакции
49

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.696
Поени од реакции
288
Ок, и јас имам слична дилема. Имам Канон 450D и во моментов користам San Disk II 2Gb,и иде топ, али ќе морам да ја вратам, па ја гледав http://www.dixons.co.uk/martprd/store/dix_page.jsp?BV_SessionID=@@@@2129576852.1251046211@@@@&BV_EngineID=ccejadeidjdggdkcflgceggdhhmdgmi.0&page=Product&fm=undefined&sm=undefined&tm=undefined&sku=722746&category_oid=-32497, или таа или San Disk Ultra II за поголема цена.

Ќе ме зеза Lexar-от при burst?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.357
Поени од реакции
7.515
Хаха, онлајн продавница :)

Не се секирај, новина се во Македонија, ги има неколку.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom