Трендови во МК медиумите од кои ни се кења

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Дефинитивно 99% од македонските медиуми се лаксативно настроени.
Особено лаксативно дејство има Без Пардон. Подебилен сајт, со подебилни статии немам сретнато. Краен непрофесионализам, простотија, дебилни статии, дебилно напишани текстови... А, вработените им се сите со завршен факултет за новинарство, да ми е да знам како го завршиле тој факултет.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Имате нешто да додадете?
Јас имам. Како редакцијата на кајгана се бори против овој тренд?

Со објавување на вести за тоа како Џеј Ло го прослави 43 роденден?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
90% од статиите што ги објавуваат се плитки, ретардирани и апсолутно небитни глупости...Кога крадат од други сајтови барем нека се потрудат да преведат темелно, да го обработат убаво текстот, да стават оригинална слика и сл...Ретко на кој македонски сајт на пример имам прочитано некоја квалитетна статија за генетика на пример...Све глупости, само колку да се објави нешто...Секој мочко собран од улица стана новинар или експерт за наука...
И што да очекуваме од нашиве сајтови кога едни проституки, калаштури и уличарки како Накова, Станија или Сораја ги нарекуваат старлети...? Која старлета, бе...? Оваа последнава можеби, што на црногорска обала е главна во проституција по јахти или Накова што збор со збор не знае да сврзе, русокосо, неухрането циганче со еден тон шминка...? Која е тука старлета...?! Или врв ми е кога ќе го прочитам поимот македонски џет сет...! Кој тоа џет-сет го имаме ние...? Син на некој познат бизнисмен или политичар, што се расфрла со пари и врти јаки девојки...? Тоа ли е џет сет...? Или некоја спонзоруша, симната од некој рид, направена пластични операции и се рекламира по медиуми...?
Тоа е...Наш избор...Сакш читај-сакај не...Тоа ти се сервира...
Поарно за политика ќе читам и собраниска седница ќе гледам на МТВ него овие срања...И го правам тоа додуша иако не толку често...
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
90% од статиите што ги објавуваат се плитки, ретардирани и апсолутно небитни глупости...Кога крадат од други сајтови барем нека се потрудат да преведат темелно, да го обработат убаво текстот, да стават оригинална слика и сл...Ретко на кој македонски сајт на пример имам прочитано некоја квалитетна статија за генетика на пример...Све глупости, само колку да се објави нешто...Секој мочко собран од улица стана новинар или експерт за наука...
И што да очекуваме од нашиве сајтови кога едни проституки, калаштури и уличарки како Накова, Станија или Сораја ги нарекуваат старлети...? Која старлета, бе...? Оваа последнава можеби, што на црногорска обала е главна во проституција по јахти или Накова што збор со збор не знае да сврзе, русокосо, неухрането циганче со еден тон шминка...? Која е тука старлета...?! Или врв ми е кога ќе го прочитам поимот македонски џет сет...! Кој тоа џет-сет го имаме ние...? Син на некој познат бизнисмен или политичар, што се расфрла со пари и врти јаки девојки...? Тоа ли е џет сет...? Или некоја спонзоруша, симната од некој рид, направена пластични операции и се рекламира по медиуми...?
Тоа е...Наш избор...Сакш читај-сакај не...Тоа ти се сервира...
Поарно за политика ќе читам и собраниска седница ќе гледам на МТВ него овие срања...И го правам тоа додуша иако не толку често...
Се пожали девојката којашто е редовна на концертите на најголемата клаштура на времето Цеца којашто се омажи за најголемиот мафијаш во тоа време, стави силикони ко балони, пееше песни за бараби и криминалци и стана идол на сите дрољи и спонзоруши во регионот.Денешните старлети се само копија на она што Цеца и Сека Алексиќ го правеа пред една деценија.Уништија еден куп генерации девојчиња .Цеца денес е елита, ама испуши еден тон курови пред да ја здогледа Аркан и од неа направи ѕвезда преку рекет.
За другото горе-доле се слагам.Сите старлети, манекенки, wanna be пејачки од Гранд, Пинк се невидени дрољи и елитни спонзоруши.Тука нема дискусија.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
A што е џет-сет?
Џет сет е англиски поим за луѓе кои што поседуваат приватни авиони Лирџетови (Џетс) а сет е направи или направено на македонски. Значи тој што поставува или прави норма со богатство кои што можи да си дозволи свој приватен авион.
 
H

HITCH

Гостин
За жал, кај нас медиумите се место да видиш колку неписмена раја имаме. Не знаат правопис, немаат течна и прецизна мисла, немат стил на изразување, нема нивно истражување, нема ништо... Не дека немаме писмена раја, туку неписмените пијавици не дозволуваат некој да им замеша прсти. Мене не ме интересираат истражувања поврзани со љубов и секс, „совети“ за дебелите, најава за нова серија во која се прикажува апсолутен невкус од секој аспект, (ако книгата е можност да прочиташ паметен и убав збор, тогаш серииве се место за перење на мозокот, демек има и полошо од нас, мизерен обид за подобрување на ситуацијата и уште полош обид за мотивација) затоа и не ги есапам. Темите кои мене ме интересираат воопшто не се застапени, па затоа верно си дремам на форумов.
Сакам да расчистиме една многу важна работа: Не е точно дека темите се оние кои ги бара народот!!! Светот не се Србија и Хрвтска, ама бидејќи на некои луѓе папокот им е врзан со Србија и Хрватска затоа не трујат со овие срања. Кога не знаеш светски јазик, тогаш се ориентираш кон она што ти е блиско и што го разбираш. Не дека ме нервира, туку не ми е убаво, што преземаат информации од балканскиве „информатори“, оти тука приметувам еден деградациски пристап, `ко ние Македонците ништо не знаеме, па ајде Србите да ги прашаме за да не просветлат. За темите кои мене ме нтересираат Србите не се релевантен извор, па ги избегнувам. Пример: ТВ дневник на националната словенечка телевизија се состои од 10 минути вести, а останатото е економија, образование, спорт, култура, ај сега направете споредба кај нас. Имате 2 минути за информации од спортот, култура, економија и образование не постојат, се` друго е вести, а вестите од светот се поврзани со Србија и Косово. Треба да бидеш тежок дебил за да очекуваш дека ќе бидеш водечки медиум, ако твојата програма се состои само од вести, кои, пак, се политички информации, главно пренос на ставови од штабовите, и шкарт серии. Па ние немаме ниту политичка дебатна програма! Кај нас нема можност за искажување на ставови. Не дај Боже да кажеш дека си левичар или десничар по политичко убедување, оти ќе мора да припаднеш на една или друга партија, ако не дај Боже си го кажеш ставот, ќе бидеш ставен на црна листа. :pos:

Нашите „медиуми“ реобјавуваат туѓи вести, е тоа е огромниот проблем! Според тоа, вината е директно кај оние кои реобјавуваат, затоа сметам дека не треба да се ставаат читателите во ист кош. Народот е желен за спортски настани во Македонија, за ликовни изложби, за промоции на книги, за концерти на вистински ѕвезди, а не за баграва која ни ја носат и ни ја пласираат како некакво невидено шоу и некаков спектакал. Каков спектакал е гола баба да рика на сцена?! Ако умре тогаш е нешто поразлично, вака само те прави будала при здрав мозок.

За крај, токму за да ги избегнам навредите од ваквите портали имам неограничен интернет и сателитска антена со ротирачки мотор, а ги избегнувам и местата каде пуштаат музика која ене не ми одговара. Јас не сум личност на која може да се влијае на овој мизерен начин. Ќе манипулираат онолку колку што ќе им дозволиш.

П.С. Зошто никој не се пожали што во Прилеп Лепа Брена добила 35 илјади евра, Жељко Јоксимовиќ 25 илјади евра, а Влатко Стефановски САМО 5 ИЛЈАДИ ЕВРА?! :eek:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Дефинитивно 99% од македонските медиуми се лаксативно настроени.
Особено лаксативно дејство има Без Пардон. Подебилен сајт, со подебилни статии немам сретнато. Краен непрофесионализам, простотија, дебилни статии, дебилно напишани текстови... А, вработените им се сите со завршен факултет за новинарство, да ми е да знам како го завршиле тој факултет.
Тој Без пардон женски голи кога ставаше добар беше, ама ги отече јајцава Вардар да Вардар ајде го избришав таму да не се појавува повеќе на ѕид.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
За жал, кај нас медиумите се место да видиш колку неписмена раја имаме. Не знаат правопис, немаат течна и прецизна мисла, немат стил на изразување, нема нивно истражување, нема ништо... Не дека немаме писмена раја, туку неписмените пијавици не дозволуваат некој да им замеша прсти. Мене не ме интересираат истражувања поврзани со љубов и секс, „совети“ за дебелите, најава за нова серија во која се прикажува апсолутен невкус од секој аспект, (ако книгата е можност да прочиташ паметен и убав збор, тогаш серииве се место за перење на мозокот, демек има и полошо од нас, мизерен обид за подобрување на ситуацијата и уште полош обид за мотивација) затоа и не ги есапам. Темите кои мене ме интересираат воопшто не се застапени, па затоа верно си дремам на форумов.
Сакам да расчистиме една многу важна работа: Не е точно дека темите се оние кои ги бара народот!!! Светот не се Србија и Хрвтска, ама бидејќи на некои луѓе папокот им е врзан со Србија и Хрватска затоа не трујат со овие срања. Кога не знаеш светски јазик, тогаш се ориентираш кон она што ти е блиско и што го разбираш. Не дека ме нервира, туку не ми е убаво, што преземаат информации од балканскиве „информатори“, оти тука приметувам еден деградациски пристап, `ко ние Македонците ништо не знаеме, па ајде Србите да ги прашаме за да не просветлат. За темите кои мене ме нтересираат Србите не се релевантен извор, па ги избегнувам. Пример: ТВ дневник на националната словенечка телевизија се состои од 10 минути вести, а останатото е економија, образование, спорт, култура, ај сега направете споредба кај нас. Имате 2 минути за информации од спортот, култура, економија и образование не постојат, се` друго е вести, а вестите од светот се поврзани со Србија и Косово. Треба да бидеш тежок дебил за да очекуваш дека ќе бидеш водечки медиум, ако твојата програма се состои само од вести, кои, пак, се политички информации, главно пренос на ставови од штабовите, и шкарт серии. Па ние немаме ниту политичка дебатна програма! Кај нас нема можност за искажување на ставови. Не дај Боже да кажеш дека си левичар или десничар по политичко убедување, оти ќе мора да припаднеш на една или друга партија, ако не дај Боже си го кажеш ставот, ќе бидеш ставен на црна листа. :pos:

Нашите „медиуми“ реобјавуваат туѓи вести, е тоа е огромниот проблем! Според тоа, вината е директно кај оние кои реобјавуваат, затоа сметам дека не треба да се ставаат читателите во ист кош. Народот е желен за спортски настани во Македонија, за ликовни изложби, за промоции на книги, за концерти на вистински ѕвезди, а не за баграва која ни ја носат и ни ја пласираат како некакво невидено шоу и некаков спектакал. Каков спектакал е гола баба да рика на сцена?! Ако умре тогаш е нешто поразлично, вака само те прави будала при здрав мозок.

За крај, токму за да ги избегнам навредите од ваквите портали имам неограничен интернет и сателитска антена со ротирачки мотор, а ги избегнувам и местата каде пуштаат музика која ене не ми одговара. Јас не сум личност на која може да се влијае на овој мизерен начин. Ќе манипулираат онолку колку што ќе им дозволиш.

П.С. Зошто никој не се пожали што во Прилеп Лепа Брена добила 35 илјади евра, Жељко Јоксимовиќ 25 илјади евра, а Влатко Стефановски САМО 5 ИЛЈАДИ ЕВРА?! :eek:
Многу едноставно, Лепа Брена вреди толку пари, а Влатко Стефановски вреди толку пари.Не по квалитет, туку таа и е цената за договор на настап.
Не само тоа, туку на сите продувани ѕвезди во Србија, Хрватска, Босна Македонија им е единствен начин да се извадат од долгови во животот.Боро Чорба, Здравко Чолиќ, Лепа Брена, Бојан Маровиќ, Петар Грашо, Ален Исламовиќ, Бебек, Харис Џиновиќ, Електрични оргазам, САРС, и еден куп други пејачи на 4 дена гостуваат во Македонија и на глупавоства, примитивноста на македонскиот народ во Белград вили изградија.Со истите фори 20 години го лажат овој глуп народ овдека.Со тавче гравче, многу го сакаме македонскиот народ, ајде Македонци, браќа и слично само ни ги собираат парите, а место за македонски пејачи, групи во Белград и Загреб нема.Секое гомно што таму фатило микрофон во рака кај нас е ѕвезда.Добро, тоа да го тргнеме на страна, но што правиме со шундот, кичот којшто ни го сервираат англо-саксонските држави и народи?Зашто сите дневни весни, списанија да се преблокирани од тоа кога Анџелина Џоли и Бред Пит сереле заедно и на што им мирисало гомното.Или секојдневно да читам за Циганката наречена Рихана дека е најубава девојка во светот?Опасна е американската пропаганда.Нивното го пласираат секаде во светот и никој неможе да ги сопре.На Балканот тоа се вика Србија, а во светот Америка и Британија.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Секој народ има медиуми какви и што заслужува, во македонскиот медиумски простор од понуденото можам да кажам дека okno.mk (Соросоидите) имаат сајт кој има најдобри статии вредни за читање, останатите преведуваат се што е на ентертеинмент страната од западните таблоиди. И на крајот се случува да окно има помалку дневни кликови од темата "Ајде заедно да изброиме до 10.0000" на форумов. Тука вклучувам и сериозни новинарски куќи кои имаат вработено дузина новинари кои работат по истиот систем каде што се пласира цел шунд од причина што тоа и најлесно се чита и продава. Не верувам дека цела фела на новинарство во Македонија е оперирана од шунд, туку се работи за пласирање на тоа што го сака пошироката читателска публика. На крајот рекламите, односно платата се заработува со добиен клик или купен весник, не со едукација на широките народни необразовани маси.
Околу текстот би било коректно авторот да си удри малку и самокритика од причина што и кајгана ги исполнува дел од критериумите за кењање.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Фааак, цел реферат напишав и погрешка кликнав на иксот. Ајт јово на ново, ама пократко... не ми се пишува. :tapp:

Тоа што го бараат/читат, тоа им им го нудат порталите. Со тоа што луѓето читат и се палат на срање новости, ги споделуваат и им ја креваат посетеноста на сајтовите. Од тука следи и поголема заинтересираност за реклами на сајтот и нормално, поскапа цена за реклама. Можеби ќе се променат работите ако почне да се пласираат други информации, но тоа тешко да се случи. Зошто? Пишав во претходната реченица ($).($)

Од тие причини воопшто не ги ни посетувам нашите портали, освен ако не видам некој примамлив наслов што асоцира дека се работи за некој авторски текст/мислење/колумна, па да го прочитам. Но, од тоа што можам да го видам, Окно, Кајгана, 365, Кафе пауза и ИТ.ком.мк (иако не спаѓа во истата категорија со претходните) до некаде се издвојуваат од останатите.

А за курир, плусинфо и таквите... не вреди да се коментира.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Се пожали девојката којашто е редовна на концертите на најголемата клаштура на времето Цеца којашто се омажи за најголемиот мафијаш во тоа време, стави силикони ко балони, пееше песни за бараби и криминалци и стана идол на сите дрољи и спонзоруши во регионот.Денешните старлети се само копија на она што Цеца и Сека Алексиќ го правеа пред една деценија.Уништија еден куп генерации девојчиња .Цеца денес е елита, ама испуши еден тон курови пред да ја здогледа Аркан и од неа направи ѕвезда преку рекет.
За другото горе-доле се слагам.Сите старлети, манекенки, wanna be пејачки од Гранд, Пинк се невидени дрољи и елитни спонзоруши.Тука нема дискусија.
Што те брига тебе јас на чиви концерти идам...? И каква врска има тоа со оваа тема...? Фановите на Цеца знаат најдобро за нејзината кариера и дефинитивно на никој нема да му падне на памет да се правда пред некој како тебе и да ја брани...
За да не биде офтопик ова ќе направам споредба меѓу неа и медиумите...Меѓу ретките ако не и единствена јавна личност (читај мега ѕвезда) што ниту еднаш во животот не си дозволи јавно да се препукува, навредува или оговара со колеги или со било кој...Права дама не возвраќа на ефтини муабети од нејзини колешки пејачки и сл...Во сите ама буквално во сите интервјуа што и биле објавени, кажува единствено за нејзината музика, концерти и семејството и ништо друго...! Тоа е постигнување на слава без циркуси, испади и скандали...А за силиконите - па таа и во пижами да излезе на сцена ќе има преку 100.000 посетители на концерт...
Сето остало во врска со неа, приватни работи не ме занимаат...! И ниту ти, ниту ја, ниту никој не ја светевме како стана елитна ѕвезда и зашто се омажи за Аркан...Го зборам тоа што го гледам!
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Уште еден тренд кој страшно ме нервира е потпросечното познавање на странските јазици на новинарите. По ѓаволите, нивните „ексклузивни статии“ изгледаат какo да се преведени на google translate и шлапнати на некоја од овие страници.

Скоро сретнав еден случај кој ме натера, да се изразам на современиот интернет жаргон - да си удрам еден епски :facepalm: .

Го сретнав како извадок токму за покажување на новинарскиот идиотизам, во познаните „медимски пакетчиња“ на on или off нет, не памтам... Не знам дали е паметно ова што го правам, но сепак ќе ставам линк за да ја видите веродостојноста на

Еве што беше пренесено на „Точка“:

http://tocka.com.mk/8/69668/naracale-200-000-covecki-trupovi-za-olimpiskite-igri

(!?!?!?)

А еве всушност, што била работата:

http://corporatemediaexposed.com/2012-london-olympics-undercover-journalist-reveals-that-200000-casket-linings-on-standby-american-and-foreign-troops-onsite-evacuation-plan-ready-for-all-of-london/
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Уште еден тренд кој страшно ме нервира е потпросечното познавање на странските јазици на новинарите. По ѓаволите, нивните „ексклузивни статии“ изгледаат какo да се преведени на google translate и шлапнати на некоја од овие страници.

Скоро сретнав еден случај кој ме натера, да се изразам на современиот интернет жаргон - да си удрам еден епски :facepalm: .

Го сретнав како извадок токму за покажување на новинарскиот идиотизам, во познаните „медимски пакетчиња“ на on или off нет, не памтам... Не знам дали е паметно ова што го правам, но сепак ќе ставам линк за да ја видите веродостојноста на

Еве што беше пренесено на „Точка“:

http://tocka.com.mk/8/69668/naracale-200-000-covecki-trupovi-za-olimpiskite-igri

(!?!?!?)

А еве всушност, што била работата:

http://corporatemediaexposed.com/2012-london-olympics-undercover-journalist-reveals-that-200000-casket-linings-on-standby-american-and-foreign-troops-onsite-evacuation-plan-ready-for-all-of-london/
Да надополнам на тоа дека крадат од други медиуми и ја представуваат веста како своја. А преведена е често, како што викаш, на гугл транслејт.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Да надополнам на тоа дека крадат од други медиуми и ја представуваат веста како своја. А преведена е често, како што викаш, на гугл транслејт.
Па добро ти сакаш они да преведуваат, знаеш колку тешка работа е тоа, треба кафе муабет со колеги ова она, зезање по канцеларија
Лупни таму google translate и тие што читаат нека му ја мислат.
Супер си е трендот во МК, кога сакате да влезете во ЕУ и нема пиратерија во тие услови за да се преживее ова е трендот.
На времето, имаше 10-тина локални телевизии, па навечер да не знаеш која телевизија да ја пуштиш, се од новите филмови се даваат, а сега и каблонска и сателитска да имаш и 1000 канали да имаш, пак ништо ќе ти слушат само да ги вртиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom