Треба ли децата да се вакцинираат против ковид

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
мутациите се непредвидливи дамби, која од која е позаразна. Не можеш да ги двоиш граѓаните на тие што страдаат и оние што не страдаат. Не знаеме вирусот у кој смер ќе иде. Треба сите да се имунизирани. Не за џабе како деца ги примаме вакцините.
Ронче, не е така. Сите досегашни мутации се фатални во извесен процент на лицата над 60 години пред се. Како се зголемува старосната група, така се зголемува и ризикот лицето од таа група да почине. Просечната смртност изразена во години е над 65! Плус сегашните вакцини штитат против сегашните мутации во извесен процент. Ако одиме во твојата логика, не знаеш дали самите вакцини ќе штитат од идните мутации, нели? Процентот на заштита на сите вакцини драстично е опаднат. Колкав процент од УК заразени со Делта сојот се целосно вакцинирани!?

Децата не страдаат затоа мојот став дека нема потреба да се вакцинираат. Веќе не знам дали тролаш или си параноичен. :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.688
Поени од реакции
38.879
...заклучок? ти џабе си вакциниран со антиковид вакцина, оти може било кој да ти го пренесе коронавирусот од таа млада популација, примената антиковид вакцина колку ќе ти важи? сигурно нема да ти важи до 2023 година!
...нели рече антиковид вакцината те штити, што сега смени мислење? само и само природниот колективниот имунитет се додека не се извакцинираат сите, ама со нови вакцини за новите мутации!
Како ќе праат вакцина за секоја мутација? имаш британски, индиски, бразилски и јужноафрички. За сите ли треба посебна вакцина да правиме?
Автоматски споено мислење:

Ронче, не е така. Сите досегашни мутации се фатални во извесен процент на лицата над 60 години пред се. Како се зголемува старосната група, така се зголемува и ризикот лицето од таа група да почине. Просечната смртност изразена во години е над 65! Плус сегашните вакцини штитат против сегашните мутации во извесен процент. Ако одиме во твојата логика, не знаеш дали самите вакцини ќе штитат од идните мутации, нели? Процентот на заштита на сите вакцини драстично е опаднат. Колкав процент од УК заразени со Делта сојот се целосно вакцинирани!?

Децата не страдаат затоа мојот став дека нема потреба да се вакцинираат. Веќе знам дали тролаш или си параноичен. :)
дамби, ја сум реален и ти кажувам како стојат работите. Кога немате аргументи почнувате со навредите :) вие антиваксериве ми сте ептен наапани :D
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.198
Поени од реакции
21.348
Секоја вакцина која е за деца била тестирана на деца пред да се пушти. Значи ова не е ништо ново. Ако има доброволци ок, личен избор. Не верувам дека ќе има некои спектакуларни резултати. Ќе биде ефикасна и со многу ретки нус ефекти. На крај подобро да се има вакцина и за деца него да се нема, изборот е индивидуален. Туку мислам дека барем во Европа во следниов бран голем процент од децата и младите под 18 ќе се заразат. Ем невакцинирани ем во градинки па и школо ќе бидат во иста просторија. Еден да има сите фаќаат. Сакам да кажам, дека вакциниве за деца ќе немаат голем ефект за пандемијата. До есен што поголем дел од возрасните да се вакцинирани треба да е целта пошто децата ќе го носат вирусот дома. Таму кај што се вакцинирани воглавно без проблем ќе го поминат.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.688
Поени од реакции
38.879
[QUOTE="Ron Burgundy, post: 9376495, ]
дамби, ја сум реален и ти кажувам како стојат работите. Кога немате аргументи почнувате со навредите :)
Каде те навредив? Моите аргументи ти ги претставив. Според сите статистики децата не страдаат. Дали во иднина ќе страдаат од некоја мутација? Не знаеме. Но не знаеме ни дали оваа воопшто ќе штити против идните мутации?

Твоите аргументи:
[/QUOTE]

америка ги имунизира децата над 12 години. Гледаш сакаат да ги зезнат, да ги извакцинираат пред 18 години за да не можат да се повикаат на вториот амандман :)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
дамби, ја сум реален и ти кажувам како стојат работите. Кога немате аргументи почнувате со навредите :) вие антиваксериве ми сте ептен наапани :D
Ронче...знам дека е залудно. Децата не страдаат од Ковид. Страдаат на поинаков начин. Дали знаеме дали ќе страдаат од некоја идна мутација? Не знаеме. Дали оваа вакцина ќе ги штити од идните мутации? Не знаеме.

Не сум антиваксер. Немаш аргументи. И никаде не те навредив. :)
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.271
Поени од реакции
974
https://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/304124

https://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/304124

Зошто да се вакцинираат деца со вакцина која може да биде опасна по нивното здравје, а самиот вирус не е воопшто опасен за нив....или треба децава да ги вакцинираме поради старите, за да они не се заразат!???
Јас мои деца не давам да се вакцинираат.
Ти си одговорна за твоите деца. Слушај си ја интуицијата.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.642
Поени од реакции
34.848
Како ќе праат вакцина за секоја мутација? имаш британски, индиски, бразилски и јужноафрички. За сите ли треба посебна вакцина да правиме?
дамби, ја сум реален и ти кажувам како стојат работите. Кога немате аргументи почнувате со навредите :) вие антиваксериве ми сте ептен наапани :D
...иди во темата за вакцина против сезонски грип и прочитај како се одредува која пандемиска вакцина против сезонски грип ќе се примени,

1626471527560.png 1626471678989.png

... оваа година беше четиривалентна составена од инактивирани сегменти на 4 сезонски вируси предложени дека ќе бидат доминантни во Северна хемисфера, така бидна Vaxigrip tetra vakcina 2020/2021,
...тоа го пишувам дека секој дел во светот треба да примени вакцина со инактивиран 3-4 коронавирус сој што би се очекувало да доминира во таа област,
америка ги имунизира децата над 12 години. Гледаш сакаат да ги зезнат, да ги извакцинираат пред 18 години за да не можат да се повикаат на вториот амандман :)
... зборуваме за Фајзер вакцина, mRNK антиковид вакцина, не зборуваме за класична технологија со инактивирање на сегмент од вирусот како се другите класични вакцини, треба да се прави разлика, ние сеуште не сме сигурни како ќе се однесува во иднина според несакани реакции кои можеби ќе се јават кај возрасните, уште се во тек до април 2022 год, клинички студии дали делува на јајниците со можност за пореметување и појава на стерилитет, ние такви вакцини mRNK ќе ги боцкаме младите и децата?


...што ако некој лудак ,,нашол начин,, фикс идеја за намалување на светската популација со удар на најмладите да ги направи стерилни?
...ми е страв и да помислам, Бог да чува, но денес е реалност како многу лудаци вртат билиони долари и прават разни експерименти со нас како во општествено уредување граѓанско општество, како во истороден брак и признавање на менталниот склоп на истородови сексуални ориентации, што би било чудно и ваков потег со пандемијата, не верувам во искреноста, премногу неодговорени прашања што ме прави да се сомневам и да сум внимателна колку можам, па и другите гледам размислуваат загрижено во тој правец, така да не е за потсмев ,,повик за вториот амандман,,
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.688
Поени од реакции
38.879
... зборуваме за Фајзер вакцина, mRNK антиковид вакцина, не зборуваме за класична технологија со инактивирање на сегмент од вирусот како се другите класични вакцини, треба да се прави разлика, ние сеуште не сме сигурни како ќе се однесува во иднина според несакани реакции кои можеби ќе се јават кај возрасните, уште се во тек до април 2022 год, клинички студии дали делува на јајниците со можност за пореметување и појава на стерилитет, ние такви вакцини mRNK ќе ги боцкаме младите и децата?


...што ако некој лудак ,,нашол начин,, фикс идеја за намалување на светската популација со удар на најмладите да ги направи стерилни?
...ми е страв и да помислам, Бог да чува, но денес е реалност како многу лудаци вртат билиони долари и прават разни експерименти со нас како во општествено уредување граѓанско општество, како во истороден брак и признавање на менталниот склоп на истородови сексуални ориентации, што би било чудно и ваков потег со пандемијата, не верувам во искреноста, премногу неодговорени прашања што ме прави да се сомневам и да сум внимателна колку можам, па и другите гледам размислуваат загрижено во тој правец, така да не е за потсмев ,,повик за вториот амандман,,
Ти мора све да зачиниш малце со теории на заговор. Сигурно зад фајзер има некој зол научник што ни ги спрема сите овие работи. Од една вакцина дојде до хомосексуализам и елџибитизам. :pos:
 

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.426
Поени од реакции
3.680
Не треба да се вакцинира никој, а камоли децата.

Јас нема шанси да се вакцинирам, а камоли да ги вакцинирам моите деца.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Прашајте го ДОМ за тоа! Тие за образованието имаат една уникатна идеа, што има да се прашуваат децата и родителите за реформите. Така и за вакцината!
Ситуацијата стана јебе луд збуњеног. Судбината на своите деца да мораш да ја довериш на најкорумпираниот слој од општеството.
Хипотетички, Крсто и компанија гласаат дали да се усвои закон за задолжително вакцинирање на деца, пу пу скраја да е! Ни на душман да не му посакаш.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
753
Поени од реакции
1.008
Па кога ќе размислите, некој пробува да ве вакцинира за да ви го подобри вашето здравје, иако сте здрави ?!

Чист пример земете ги вашите дедовци, баби.
Никој не биле вакцинирани и повеќето доживеале длабока старост, оформиле фамилија итн.

И сега некој на телевизија ќе проба да ви го испере мозокот, и вие ако се сложите со таквите аргументи, незнам што да речам. Со среќа да ви е :D
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.765
Поени од реакции
9.559
Па кога ќе размислите, некој пробува да ве вакцинира за да ви го подобри вашето здравје....

Да мислеа на здравјето на народот, требаше прво да го подобрат воздухот, водата, храната, стандардот, образование, здравство ..а не работна акција прават, вакцинирај овци.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.688
Поени од реакции
38.879
ве излоботомира фејсбукот и српско хрватските порталчиња да верувате у глупости. Старите не биле вакцинирани и живееле до сто и назад. Живееле али од 7-10 деца неколку не ни доживеале да стигнат да пораснат а камоли семејство да развијат. Али толку ви фаќа пиперницата :icon_lol:
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.974
Поени од реакции
17.807
ве излоботомира фејсбукот и српско хрватските порталчиња да верувате у глупости. Старите не биле вакцинирани и живееле до сто и назад. Живееле али од 7-10 деца неколку не ни доживеале да стигнат да пораснат а камоли семејство да развијат. Али толку ви фаќа пиперницата :icon_lol:
Еве јас не верувам во тие работи, ниту во теории на заговор и не би се вакцинирал никогаш, до одреден степен и додека е можно за да функционираш во овој ебан систем. Зошто би верувал на оние кои продонесуваат за секоја болест на светов, зошто би верувал на оние кои загадија цела планета, зошто би верувал на некој кои ги интересира се освен обичниот и сиромашен народ. На толку срања кои ги правеле зошто би верувал дека со вакцинирање мислат добро за мене и за моите ако пред тоа ме мавале со бомби со осиромашен ураниум, ми ја уништиле државата и ме донеле на раб на егзистенција преку нивните пиуни од политичари. Значи јас ќе се вакцинирам за да се заштитам од некој вирус ама во меѓувреме можам да умрам од нивниот канцер кои секојдневно го добиваме.

Вакцинирај се уште 5 пати ако сакаш ама не замарај со глупи тези, како ти имаш слобода да се вакцинраш, као шо разбрав погоре си се бутнал пред старите, што е херојски потег за орден а останати остави ги да мислат со своја глава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom