Треба ли децата да се вакцинираат против ковид

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.227
Поени од реакции
78.811
не знам дали да се вакцинираат, само знам дека ќе биде у септември надвор од умот отварањево на школите
(и нема да потрае)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
не знам дали да се вакцинираат, само знам дека ќе биде у септември надвор од умот отварањево на школите
(и нема да потрае)
Ако децата не тргнат на училиште редовно како порано, верувај дека они ќе бидат надвор од умот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.227
Поени од реакции
78.811
Ако децата не тргнат на училиште редовно како порано, верувај дека они ќе бидат надвор од умот.
Ако се знае како беше кај нас, а како е сега во Британија, Холандија, Индонезија, Израел..., отворањето на школите ми личи како вселенска глупост која ќе наплати скапо што е повикана.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Ако се знае како беше кај нас, а како е сега во Британија, Холандија, Индонезија, Израел..., отворањето на школите ми личи како вселенска глупост која ќе наплати скапо што е повикана.
Да се надеваме дека се ќе биде во ред и така за тоа одлучуваат други...на жалост.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.227
Поени од реакции
78.811
Да се надеваме дека се ќе биде во ред и така за тоа одлучуваат други...на жалост.
не
Ја лично одлучувам дали моето дете ќе иде од септември у школо у Северна Македонија.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
не
Ја лично одлучувам дали моето дете ќе иде од септември у школо у Северна Македонија.
Ако ти е детето средно училиште, ДА..но основно образование е задолжително и ќе те казни државата ако не го пуштиш да оди во училиште.
Ти го вакцинираше ли твоето дете!?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.227
Поени од реакции
78.811
но основно образование е задолжително и ќе те казни државата ако не го пуштиш да оди во училиште.
Океј, ај да видиме од септември.

Ти го вакцинираше ли твоето дете!?
Не би те замарал тебе беспотребно со лични информации.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Океј, ај да видиме од септември.


Не би те замарал тебе беспотребно со лични информации.
Живи били па видели.
Извини што бев радознала, јес да не ме замараш, но можеби членовите на форумов ги занима дали си дал согласност за вакцинирање на твоето дете.....
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.227
Поени од реакции
78.811
Живи били па видели.
Извини што бев радознала, јес да не ме замараш, но можеби членовите на форумов ги занима дали си дал согласност за вакцинирање на твоето дете.....
Сите нас нешто не занима.... :(

Мене ме занима комшиката дали носи црна чипка, просјакот на семафори го занима која кола би му дала пари, за да тргне одма накај неа, муслиманот го занима дали некогаш ќе успеат да ги убијат сите каури, а Миле што дреме у кладилница го занима која ќе биде кец у два, или два у кец. Сепак, не ни се достапни баш инстантно сите информации, иако живееме во информациона ера.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Сите нас нешто не занима.... :(

Мене ме занима комшиката дали носи црна чипка, просјакот на семафори го занима која кола би му дала пари, за да тргне одма накај неа, муслиманот го занима дали некогаш ќе успеат да ги убијат сите каури, а Миле што дреме у кладилница го занима која ќе биде кец у два, или два у кец. Сепак, не ни се достапни баш инстантно сите информации, иако живееме во информациона ера.
:facepalm::facepalm: како не те мрзеше.
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
694
Поени од реакции
716
Имаше смртни случаи со некои од вакциниве, меѓу кои беше и Фајзер - вакцина која сега ќе се применува за вакцинација на деца. Дали е задолжително да се вакцинираат децата? -НЕ! Ништо не е докажано со вакциниве, особено дека ќе се стекни колективен имунитет целосно! Постојат милион различни видови на вируси, за дел од нив имате редовна вакцинација дефинирана во календарот за имунизација. Се знае човек кога ќе има вирус, му се дава симптоматска терапија (аналгетик, антипиретик и витамини)и доколку се надоврзи бактериска инфекција -која најчесто ги напаѓа белите дробови и менингите- се дава по потреба антибиотик, но само кога ќе се надоврзи бактериска инфекција. Многу погрешна дијагноза може да се даде на пациент, а потоа може да биде фатално за тој пациент, многу треба внимавање - особено кога вирусот е премногу раширен низ организмот и тогаш е потребно да се создадат антитела со што му се дава на пациентите крвна плизма со антитела.
Децата имаат имунитет, тие прележуваат секоја година настинка и тогаш организмот си создава антитела и си се штити понатаму од други вирусни заболувања. Најбитно е од се, кога има дете температура да му се дава убавезно парацетамол и зголемена количина на течности за да не дехидрира и после да се чудите што го нашло. Исто така доколку има покачена температура над 38, ќе му дадете парацетамол и веднаш до амбуланта или до брза помош да му се даде инјекција за да се симни температурата и ќе мора да прима неколку дена инјекции за да не му се качува премногу температурата. Сите совети од баби да си ги памтите, оти злато вредат. Баба не знаела што е тоа апчиња, баба не знаела лекари, баба дома со ладни облоги на чело му ја симнувала температурата на своите дечиња и му давала мед за брзо да заздрават и поразредено кисело млеко, за да не дихидрира телото при пролив.
Децата си прележуваат секоја година настинки, сешто и пак господ ги чувал и се пак здрави и живи. Вакцината на децата за ковид можи на некој да му предизвика разни несвесници, да му се појави алергиска реакција и да му се прошират вените. ДЕЦА НЕ СЕ ВАКЦИНИРАЈТЕ, ОСТАНЕТЕ СИ БЕЗБЕДНИ, СЕКОЈ СИ ИМАМЕ ПИСАНИЕ И ЌЕ СИ ТЕРАМЕ ПОНАТАМУ ЗДРАВИ И ЖИВИ!
Од септември сите деца на училиште, без дистанци и маски, како што може сега да одат по дискотеки без дистанци, така можи на училиште.
И НАЈБИТНОТО, НЕ СЕ ТЕСТИРАЈТЕ ПОВЕЌЕ НА КОВИД, ПОСРЕЌНИ ЌЕ БИДЕТЕ!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.227
Поени од реакции
78.811
Од септември сите деца на училиште, без дистанци и маски, како што може сега да одат по дискотеки без дистанци, така можи на училиште.
Не. Уопште не е таква логиката.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Не. Уопште не е таква логиката.
Ќе има повеќе случаи, плус затворена просторија, далеку поголем ризик. Гледам дека си против тоа децата да идат у школо. Претпоставувам имаш деца. Прашањето ми е што одложуваш со тоа, со оглед на тоа дека освен вакцина и евентуално фаќање на вирусот друго решение нема. Дали зимава , или за 5 години од сеа ќе дојдеш во контакт со вирусот. Меѓутоа дали вреди да се социјално заебани децата за буквално ист епилог.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
Ако ти е детето средно училиште, ДА..но основно образование е задолжително и ќе те казни државата ако не го пуштиш да оди во училиште.
Ти го вакцинираше ли твоето дете!?
ааааа малу морген, средно образование е задолжително и хигиеничар мора да биде со средно образование вработениот, нема тоа може со основно или само 4 одд,

 
Член од
3 февруари 2014
Мислења
96
Поени од реакции
193
Корона вирусот нема никогаш да запре, си најдоа фармацевските компании како да си профитираат од грипот, го препакуваа, го ребрендирааа и му дадоа ново име и оваа година во светот само "3300" заболени од грип , сите други се Ковид. Секоја година од респираторни заболувања умираа по 7 милиони, 660 000 од грип, од кардиоваскуларни заболувања по 17 милиони луѓе а годинава повеќето што ќе умрат од истиве болести ги пишуваат Ковид.

Децата не треба да се вакцинираат, туку само критичните групи на луѓе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom