Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

BCC

Член од
3 септември 2021
Мислења
8
Поени од реакции
1
Направив акаунт на Интерактив Брокерс истиот ми го верификуваа. Имам две прашања.

1. Дали постои минимум сума на депозит, сега кога ќе одам да правам wire transfer преку банка ?
2. дали преку Workstation се тргува воглавно или може преку веб?

Thanks in advance !
 
Член од
7 септември 2021
Мислења
8
Поени од реакции
2
Zdravo! Pocetnicki sum ,poleka navlegvam vo investiranjevo...kreirav akaunt na IBKR....uste da go dozavrsam toj nekoj dokument so treba da se nosi vo banka .Mlad sum i imam nekoj 2000eu i plus na sekoj 3 meseci ke dodavam po 500tina eu(..vaka da teram 15tina god..se ova vo nekoj ETF da stam(planot moj)..pa ke prasav nekoj sovet da dadete vie poiskusnite dobredojden ke mi e. Da slusnam mislenje!! :dudlac:
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Zdravo! Pocetnicki sum ,poleka navlegvam vo investiranjevo...kreirav akaunt na IBKR....uste da go dozavrsam toj nekoj dokument so treba da se nosi vo banka .Mlad sum i imam nekoj 2000eu i plus na sekoj 3 meseci ke dodavam po 500tina eu(..vaka da teram 15tina god..se ova vo nekoj ETF da stam(planot moj)..pa ke prasav nekoj sovet da dadete vie poiskusnite dobredojden ke mi e. Da slusnam mislenje!! :dudlac:
И јас така сакав и сите претоставувам сакаат да го најдат магичниот ЕТФ кој ќе има континуиран раст следните 15 години. Но остави и заборави слабо функционира. Има илјадници ЕТФови во различни сектори, а секој сектор си има свои специфики и животен циклус така што ако видиш нешто да расти или паѓа има причина за тоа. Затоа јас мислам дека ако сакаш да ти потраат парите најпрво разгледај ги секторите (финансии, транспорт, телекоми, земјоделие, благородни метали, здравство.....и поткатегории во истите) и поднаучи ги нивните карактеристики, види шо се дешава во светот и избарај што мислиш дека ќе има перспектива во следниот период и направи си потесна листа на сектори 2-3 на кои ќе се фокусираш во истражувањето. После види ги ЕТФовите кои се во тие сектори и има веб страни за споредба кои ти кажуваат кои се поголеми, кои се потргувани, кои имаат помали трошоци и сл. Разбарај на јутуб канали за инвестирање и потаму за конкретните сектори. Има полно. Уклучи логика и се ќе е ок: гледаш инфлација има заследи, злато сребро, долар, гледаш криза со чипови заследи ЕТФ за микрочипови, гледаш електрични возила зборуваа, заследи батерии, литиум...гледаш крај на светот :) заследи земјоделие, вода...има ЕТФ за се што ќе посакаш.
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Прв пат пробувам да пратам пари на ibkr сметка, ако можам би завршил преку електронско банкарство, ако не успее ќе одам на шалтер. Не сум сигурен преку кој модел на трансфер треба да се врши депозитот. Има опции:

Bank Wire
Direct ACH Transfer from your Bank


ако може некој да сподели како да го извршам првото депозитирање и дали е потребно да ја информирам банката претходно дека ќе вршам трансфер?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Jas napraiv bank wire. Bankata ne mora ja izvestis, klasicna swift trransakcija e. Mozhes i preku elektronsko bankarstvo ama ako ne si siguren i vo banka kje zavrsis brzo rabota.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Прв пат пробувам да пратам пари на ibkr сметка, ако можам би завршил преку електронско банкарство, ако не успее ќе одам на шалтер. Не сум сигурен преку кој модел на трансфер треба да се врши депозитот. Има опции:

Bank Wire
Direct ACH Transfer from your Bank


ако може некој да сподели како да го извршам првото депозитирање и дали е потребно да ја информирам банката претходно дека ќе вршам трансфер?
Во долари ке префрлаш? ACH се користи во US/Canada, веројатно ти е во долари акаунто? Ако ти е намерно во долари ок, ама ако планираш евра да праќаш смени си го во евра.
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Фала ви за одговорите. Акаунтот ми е во долари пошто ќе тргувам преку US. Но, пошто не се осеќам многу сигурен, мислам дека за прв пат ќе отидам на шалтер на НЛБ. Пошто повеќето кажувате дека имаат искуство со праќање на ИБКР би требало да знаат да се снајдат. А за понатаму ќе одам преку електронско.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Zdravo! Pocetnicki sum ,poleka navlegvam vo investiranjevo...kreirav akaunt na IBKR....uste da go dozavrsam toj nekoj dokument so treba da se nosi vo banka .Mlad sum i imam nekoj 2000eu i plus na sekoj 3 meseci ke dodavam po 500tina eu(..vaka da teram 15tina god..se ova vo nekoj ETF da stam(planot moj)..pa ke prasav nekoj sovet da dadete vie poiskusnite dobredojden ke mi e. Da slusnam mislenje!! :dudlac:
Цепај си по планот, нема да добиеш некое корисно инфо на темава, повеќето тука се "active" inverstors (читај коцкари), али затоа го имаш цел интернет за повеќе инфо за passive investing/etfs.
 
Член од
7 септември 2021
Мислења
8
Поени од реакции
2
Odgovorite na moeto prasanje kje pomognat na mnogu drugi osobi koi se na moe nivo,a gi ima mnogu koi citaat i se trudat da naucat neso...dovolno e sekoj po nekoja nasoka/sovet/iskustvo da dade. Informacijata
-" Imas se na net" ja znaeme vekje site.
Zato sto site ste bile nekogas na toa pocetno nivo
 

BHD

Член од
21 јуни 2021
Мислења
6
Поени од реакции
0
Дали некој знае приватно лице или фирма што се занимава со менаџирање на портфолио од аспект на пријавување на податоците во народна банка т.е пополнување и праќање на ВХВ - 1 и ВХВ - 2 обрасците. Тргувам на interactivebrockers.com веќе година дена но како што дознав од неодамна потребно било секоја трансакција да биде пријавена во нбрм.
 
Член од
20 април 2021
Мислења
16
Поени од реакции
8
Ako Ima zainteresirani ke napravime eden online meetup ke vi pomognam da otvorite smetki i da prefrlite pari.
Se besplatno. Nemate nikakva obrska kon mene. Do sega imam pomognato na dosta moi prijateli da otvorat smetki.
Ako saka nekoj pisete slobodno.
Автоматски споено мислење:

VRAR i LTRY izdavaat ER after close deneska.
I dvete imaat potencijal da stignat do 100$. Deneska sigurno ne, no vo naredni nekolku meseci.
Imam pozicija i vo dvete.
Ovaa ne e finansiski ili investiciski sovet.
 
Последно уредено:
Член од
9 септември 2020
Мислења
137
Поени од реакции
99
Дали некој знае приватно лице или фирма што се занимава со менаџирање на портфолио од аспект на пријавување на податоците во народна банка т.е пополнување и праќање на ВХВ - 1 и ВХВ - 2 обрасците. Тргувам на interactivebrockers.com веќе година дена но како што дознав од неодамна потребно било секоја трансакција да биде пријавена во нбрм.
Ne se sekiraj, ne treba ti da prijavuvas nisto.
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Jas ne bi idel na ETF...

Ako ne ti e do istrazuvanje i sakas posigurno odnosno kako sto kazuvas da pravis dollar cost average da kupuvas i ja usrednuvas cenata, zemi si apple, stavaj si kolku imas i gledaj kako kje imas 15 do 20% ras na godisno nivo, ne gi cepkaj samo dokupuvaj...

Odgovorite na moeto prasanje kje pomognat na mnogu drugi osobi koi se na moe nivo,a gi ima mnogu koi citaat i se trudat da naucat neso...dovolno e sekoj po nekoja nasoka/sovet/iskustvo da dade. Informacijata
-" Imas se na net" ja znaeme vekje site.
Zato sto site ste bile nekogas na toa pocetno nivo
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Друже, провери наназад излистај страници. Има пишано за ова во неколку наврати. Јас имам постирано и скриншот во кој им имам пишано на НБРМ и нивниот одговор во кој велат дека не треба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom