Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Пробај стави еур (после можеш и in-app да смениш валута) Ако ти успее пиши тука да знаат други во иднина.
П.С. Курсот е подобар ако префрлиш евра од кај нас (КМБ) и после си купиш долари.
Во самата апликација ја преправив во ЕУР. По 4 дена (2 работни дена) ми ја одобрија промената. Генерирав нов налог и си е во друга банка со ИБАН. Така што тоа би требало да е ок сега.
 
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Gledam pak ima dosta nedoumici vo vrska so kapitalnite dobivki od prodazba na hartii od vrednost, nivno prijavuvanje, placanje i sl.

Za ostvarenite kapitalni dobivki do 31.12.2022 ne se placa personalen danok i nema obvrska da se prijavi nisto vo UJP. Konkretno vo Zakonot e navedeno deka site obvrski sto gi imaat danocnite obvznici (prijavuvanje, presmetka, placanje) povrzani so kapitalnite dobivki od prodazba na hartii od vrednost pocnuvaat da vazat od 01.01.2023

“Член 116
Одредбите од членовите 55, 56, 57 84 и 92 од овој закон кои се однесуваат на оданочувањето на каматите од орочени депозити, како и одредбите од членовите 58, 59, 60, 61, 62, 84 и 92 од овој закон кои се однесуваат на оданочувањето на капиталните добивки остварени од продажба на хартии одвредност и удели издадени од инвестициски фонд, ќе се применуваат од 1 јануари 2023 година.“

Inaku od 01.01.2023 kako sto ima osnov "kapitalni dobivki od prodazba na udel vo kapital" na sajtot na e-pdd bi trebalo da ima otvorena opcija "kapitalni dobivki od prodazba na hartii vo vrednost" i tamu bi se prijavuvale i kapitalnite dobivki i kapitalnite zagubi.
Vo noviot Zakon za licen dohod danokot na kapitalni dobivki e resen na razlicen nacin od prethodno i stapkata so koja ke se odanocuva kapitalnata dobivka ke zavisi od toa kolku vreme si gi imal(a) hartiite pred da gi prodades (до 1 година = 15%, 1-10 години = 10%, над 10 години = 0%.)
Isto gledam cesto moment za nastanuvanje na kapitalna dobivka se povrzuva so momentot na isplata na sredstvata na transkaciska smetka. Obvrskata za personalen danok (zborime za posle 01.01.2023) ne e povrzan so isplatata na sredstva na smetka, tuku so momentot na prodazba na hartijata.
Inaku rokot od koga ke pocne odanocuvanjeto na kapitalnite dobivki od prodzaba na HV se odlozuva postojano poslenite 15tina godina, taka da ocekuvam deka mozebi i sega rokot za primena na ovie odredbi ke se odlozi i posle 01.01.2023
 
Член од
18 август 2015
Мислења
159
Поени од реакции
85
Само за информација, за тие со бг државјанство (доколку ги има овде)...
Во Бугарија нема оданочување на добивка од европски акции и европски ЕТФ, данок на Дивиденда мислам беше 5%.
На Американските си има (мислам 10%)...
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
137
Поени од реакции
99
По кои основи е одлична шанса за влез? Пред 1 година цената беше 80$, а сега 300 е одличен влез?
Epa trebase da vlezeme site pred 1 godina I na prodademe na x10 :D. Sala na strana, idninata e vo EV I site razvieni zemji ke pocnat da gi zabranuvaat konvencionalnite vozila (najprvo dizelite a posle toa I benzincite), ili ke vovedat ogromni ekoloski taksi do taa mera da ne se isplati da poceduvas klasicen avtomobil. Osven ova, za da go stimuliraat kupuvanjeto na elektricni vozila ke davaat I golemi subvencii pa taka za ocekuvanje e tesla da bide dominanten na pazarot I poleka da pocnat I da zarabotuvaat od teslite :)
Se pokaza deka I na 597 $ ke bese odlicen vlez. Za sedum meseci ke se dupliravme... Definitivno rasturi TSLA
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Se pokaza deka I na 597 $ ke bese odlicen vlez. Za sedum meseci ke se dupliravme... Definitivno rasturi TSLA
Vidi lesno e denes da sme generali, posle bitka :) Tocno, ke bese odlicen vlez, ama mene ne mi se svigjase risk-returnot i ne kupiv, normalno. Tesla za mene e cisto kockanje i zatoa ja ostavam na toj tip na investitori....voopsto ne mi e krivo sto ne sum stavil pari tamu. Duri i bi ja shortal jako na ovaa cena, iako ima scenario i da otide do nad 1.500-1.600 vo sledni 2-3 meseci, sve e mozno.
 
Член од
14 октомври 2021
Мислења
7
Поени од реакции
0
Zdravo dechki,

Relativno nov sum na forumov.
Raschitav niz temava i na drugi mesta i dojdov do zkaluchok deka kaj nas najisplatlivo e da kupish stranski akcii preku interactive brokers.

Bev i na nivnata strana megutoa malku e komplicirano da najdesh konkretna informacija okolu provizii/troshoci, pa nekoj shto veke ima trguvano ako bi mozhel da mi odgovori na ovie nekolku prashanja bi bil mnogu blagodaren.

Vaka, ushte ne go poznavam dobro investiranjeto/trguvanjeto so akcii pa za pochetok sakam da odam na posigurno, konkretno sakam da investiram 500usd vo S&P500 idneksot.
Dali mozham toa da go napravam preku smetka vo stopanska banka (od tamu da prefrlam na interactibe brokers i da gi kupam)?
Kolku bi mi bile vkupnite troshoci za ds gi kupam?
Koga bi gi prodaval kolku bi platil danok? (vidov deka vo mk do 2023 nema danok, no dali i kolki bi mi zemale vo amerika primer).
Dali i spored vas ima podobra alternstiva od interactive brokera vo momentot za mk drzhavjani ili dobar mi e zakluchokot deka preku niv najveke se isplati?
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
137
Поени од реакции
99
Zdravo dechki,

Relativno nov sum na forumov.
Raschitav niz temava i na drugi mesta i dojdov do zkaluchok deka kaj nas najisplatlivo e da kupish stranski akcii preku interactive brokers.

Bev i na nivnata strana megutoa malku e komplicirano da najdesh konkretna informacija okolu provizii/troshoci, pa nekoj shto veke ima trguvano ako bi mozhel da mi odgovori na ovie nekolku prashanja bi bil mnogu blagodaren.

Vaka, ushte ne go poznavam dobro investiranjeto/trguvanjeto so akcii pa za pochetok sakam da odam na posigurno, konkretno sakam da investiram 500usd vo S&P500 idneksot.
Dali mozham toa da go napravam preku smetka vo stopanska banka (od tamu da prefrlam na interactibe brokers i da gi kupam)?
Kolku bi mi bile vkupnite troshoci za ds gi kupam?
Koga bi gi prodaval kolku bi platil danok? (vidov deka vo mk do 2023 nema danok, no dali i kolki bi mi zemale vo amerika primer).
Dali i spored vas ima podobra alternstiva od interactive brokera vo momentot za mk drzhavjani ili dobar mi e zakluchokot deka preku niv najveke se isplati?
Во право си, највеќе се исплати преку интерактив. Според мене подобра алтернатива (доколку имаш само македонско државјанство) сега за сега нема. Данок на капитална добивка ќе треба да плаќаш тука (после 31.12.2022) а не во Америка. Секако дека преку стопанска банка (а и преку која било друга банка во државава) можеш да префрлиш пари на интерактив. Како што гледам трошоците ќе ти бидат 0.5 % од сумата (најмалку 250 денари) плус 350 денари за свифт (ако збориме за стопанска скопје). Е сега на веб страната не успеав да најдам дали тука е вклучена и провизијата на странската банка или тас ќе треба да ја платиш плус. Тоа треба да ги прашаш. Нема да можеш директно да инвестираш во индексот СП500 туку ќе мора да инвестираш во некои од индексните фондови (ETFs). Најголеми и најпознати фондови што го пратат сп500 се VOO, IVV, SPY (има и други). Што се однесува до провизијата што ќе ти ја наплати интерактив, таа зависи од типиот на акаунтот и сумата што планираш да ја вложиш. Мене лично (иако не сум тргувал со ETFs) ми зима околу 0.6% од сумата. Сума сумарум, не очекувам повеќе од 3 усд вкупно да ти земе интерактив, а стопанска најмалку 700 мкд (а ако не е вклучена провизијата за странската банка - и повеќе). Ако имаш и други прашања слободно пиши. Поздрав
 
Член од
14 октомври 2021
Мислења
7
Поени од реакции
0
Во право си, највеќе се исплати преку интерактив. Според мене подобра алтернатива (доколку имаш само македонско државјанство) сега за сега нема. Данок на капитална добивка ќе треба да плаќаш тука (после 31.12.2022) а не во Америка. Секако дека преку стопанска банка (а и преку која било друга банка во државава) можеш да префрлиш пари на интерактив. Како што гледам трошоците ќе ти бидат 0.5 % од сумата (најмалку 250 денари) плус 350 денари за свифт (ако збориме за стопанска скопје). Е сега на веб страната не успеав да најдам дали тука е вклучена и провизијата на странската банка или тас ќе треба да ја платиш плус. Тоа треба да ги прашаш. Нема да можеш директно да инвестираш во индексот СП500 туку ќе мора да инвестираш во некои од индексните фондови (ETFs). Најголеми и најпознати фондови што го пратат сп500 се VOO, IVV, SPY (има и други). Што се однесува до провизијата што ќе ти ја наплати интерактив, таа зависи од типиот на акаунтот и сумата што планираш да ја вложиш. Мене лично (иако не сум тргувал со ETFs) ми зима околу 0.6% од сумата. Сума сумарум, не очекувам повеќе од 3 усд вкупно да ти земе интерактив, а стопанска најмалку 700 мкд (а ако не е вклучена провизијата за странската банка - и повеќе). Ако имаш и други прашања слободно пиши. Поздрав
Ti blagodaram za opshirniot odgovor korun. A spomna ako imash samo makedonsko drzhavjanstvo, za tie so bugarsko i drugi li opcii poisplatlivi ima?
I samo ushte edna rabota, ako veke imash prodavano akcii i povlekuvano pari preku interactive, kolkavi se vkupnite troshoci i posle dodeka da ti legnat parite na smetka vo banka i da mozhesh da si gi izvadish kesh?

Pozdrav i ti blagodaram ushte ednash.
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
137
Поени од реакции
99
Ti blagodaram za opshirniot odgovor korun. A spomna ako imash samo makedonsko drzhavjanstvo, za tie so bugarsko i drugi li opcii poisplatlivi ima?
I samo ushte edna rabota, ako veke imash prodavano akcii i povlekuvano pari preku interactive, kolkavi se vkupnite troshoci i posle dodeka da ti legnat parite na smetka vo banka i da mozhesh da si gi izvadish kesh?

Pozdrav i ti blagodaram ushte ednash.
Na etoro ima 0 provizii za trguvanje ama za zal ne e dostapen za nas. Od interaktive koga ke povleces pari tuka provizijata zavisi od banka do banka, ne e sekade isto. Jas uste nikogas ne sum napravil withdrawal ama kako sto gledam, na primer kaj kmb provizijata bi bila najmnogu 1200 denari (za nad 20000 evra priliv). Vo stopanska e 1% od sumata (najmalku 250 denari)
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Дали имал некој сличен проблем. Веќе 2 дена пробувам да се регистрирам на ИБРК, ми ги враќаат документите со некој преглупи изговори, не била добра адресата во документот, матна била сликата. Веќе 3 пати препраќам документи. Дали е ради тоа што немам напраено fund. Мислев првин да ме прифатат па после да префрлам пари.
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Дали имал некој сличен проблем. Веќе 2 дена пробувам да се регистрирам на ИБРК, ми ги враќаат документите со некој преглупи изговори, не била добра адресата во документот, матна била сликата. Веќе 3 пати препраќам документи. Дали е ради тоа што немам напраено fund. Мислев првин да ме прифатат па после да префрлам пари.
Катастрофа се ИБРК, странава од 80-тите, 3 недели чекам да ми го одобрат account-от, спамаат на емаил дека ако направам fund ќе бидам во приоритетната листа за одобрување а за fund да направам од банкава ми бараат confirmation letter што неможам да го изгенерирам оти акаунтот е на pending :facepalm::facepalm::facepalm:
Некој да знае алтернативе на ИБРК и Илирика Словенија, да ја поддржува нашава државичка?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Дали имал некој сличен проблем. Веќе 2 дена пробувам да се регистрирам на ИБРК, ми ги враќаат документите со некој преглупи изговори, не била добра адресата во документот, матна била сликата. Веќе 3 пати препраќам документи. Дали е ради тоа што немам напраено fund. Мислев првин да ме прифатат па после да префрлам пари.
Катастрофа се ИБРК, странава од 80-тите, 3 недели чекам да ми го одобрат account-от, спамаат на емаил дека ако направам fund ќе бидам во приоритетната листа за одобрување а за fund да направам од банкава ми бараат confirmation letter што неможам да го изгенерирам оти акаунтот е на pending :facepalm::facepalm::facepalm:
Некој да знае алтернативе на ИБРК и Илирика Словенија, да ја поддржува нашава државичка?
Идиотите ми бараа да покажам документ за сопственост на објектот за кој пратив сметка од струја.
Им пратив имотен лист, па ми бараа да им покажам доказ како сум стигнал до сопственоста, небаре катастарот ми упишал сопственост на лепе очи :tapp:
Е на што ќе видат пари, да му ибам лешперите глупи.

П.С на Илирика им пратив маил со прашања, одговор добив дури по неколку денови и тоа не во писмена форма, туку ми се јави на телефон некој словенец. И на овие им турив калапот, и ако најдете некој поасален ве молам споделете тука.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom