Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
16 јули 2021
Мислења
798
Поени од реакции
1.411
Ајде, дај да видиме кога и каде искеширале дополнителни 25 милиони за да стадионот го носи тоа име и во недела.


Убедливо најмизернo потрошени 3 минути од мојот живот обидувајќи се да ти ја појаснам мантрата шо никаква поврзаност нема со идеата на мојот наратив.

#исечоk
,,SoFi pays around $25 million annually for naming rights to the stadium and this is the perfect opportunity to introduce its brand to America and gain a lot of publicity for its financial services app.
The demand for Super Bowl LVI tickets is the highest ever in Super Bowl history and that's a good sign for SoFi because viewer ratings should rebound nicely from last year's lows.
If 100+ million viewers watch the Super Bowl this year then SoFi could attract hundreds of thousands (dare say millions?) of new users with a viral commercial and lucrative new customer bonus.''
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2010
Мислења
7.726
Поени од реакции
14.352
За главниот Super Bowl шо ќе се одржи сеа во понеделник SOFI има искеширано 25 миљони за стадионот да го носи нивното името
SoFi pays around $25 million annually for naming rights to the stadium
Гледаш дека си контрадикторен. Не може и годишно и само за Супербол да имаат платено.
 
Член од
30 април 2018
Мислења
217
Поени од реакции
424
Ne sakam da fakjam "falling knifes" ama vcera otkako po greska izbegaa rezulatite na $AFRM nekolku casa pred zatvaranje na berzata i akcijata padna 25%, ne mozev da se vozdrzam i otvoriv mala pozicija.

$AFRM ER
Revenue +77%YOY
Gross merchandise value +115%YOY
Active merchants +2100%YOY (168K vs. 8K) :несвест:
Active customers +150%YOY
Transactions/customer +15%YOY

Plus proekciite za prvo polugodie 22 se zgolemei sporedbeno so prethodnite

FinTech biznisite im zimaat i ke im zimaat se pogolem del od pazarot na klasicnite banki.
$AFRM i $SOFI padnaa poslednite meseci znacajno i vece mi bea na shopping lista. Sega za sega sum samo vo $AFRM
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
210
Поени од реакции
304
$AFRM i $SOFI padnaa poslednite meseci znacajno i vece mi bea na shopping lista. Sega za sega sum samo vo $AFRM
AFRM е многу ризична акција. Со години има негативна заработувачка по акција и идните очекувања им се дека уште повеќе пари ќе губат по акција. Не даваат дивиденди што значи нема никаков начин да си ги вратиш парите. Затоа и има толку висок процент на шортање. Во периодов што следи со покачени каматни стапки, фирми што не прават пари ќе имаат многу тежок период.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
960
Поени од реакции
917
Ne sakam da fakjam "falling knifes" ama vcera otkako po greska izbegaa rezulatite na $AFRM nekolku casa pred zatvaranje na berzata i akcijata padna 25%, ne mozev da se vozdrzam i otvoriv mala pozicija.

$AFRM ER
Revenue +77%YOY
Gross merchandise value +115%YOY
Active merchants +2100%YOY (168K vs. 8K) :несвест:
Active customers +150%YOY
Transactions/customer +15%YOY

Plus proekciite za prvo polugodie 22 se zgolemei sporedbeno so prethodnite

FinTech biznisite im zimaat i ke im zimaat se pogolem del od pazarot na klasicnite banki.
$AFRM i $SOFI padnaa poslednite meseci znacajno i vece mi bea na shopping lista. Sega za sega sum samo vo $AFRM
blind tail ( so 5minutna analiza ) na 52.5$ vlezeno. Vidov deka tuka nekade e i support levelot, pa vredi da se proba.
Автоматски споено мислење:

a samo sto sakav da pisam deka bi vlegov na 48-49$, ono ete go....pak izbrsano...ama ajde, neka odi, mala pozicija, ako padne uste ke dokupam.
 
Последно уредено:
P

passats

Гостин
Jas vlegov malku vo zlato -etf.ako bide a mislam deka ke bide ova so Ukraina,moze i da izleze nesto.koj znae ke vidime.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.092
Поени од реакции
28.368
Еве ви го Интел за убава цена, спакувајте си го со META, и азното само ќе си дојде :D
1644609401964.png
1644609608564.png
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
960
Поени од реакции
917
Strav od napad na Rusija vrz Ukraina si go pravi svoeto. Nekoj siri strav i keshira na toa. Ke vidime sto ke se sluci, no ovoj povik za povlekuvanje na gragjani od poveke drzavi ( evakuacija ) ne mirisa na dobro. Spremete se i za najloso scenario i za eventualen napad...pod spremete se, mislam na keshot cvrsto u raka i cekanje na akcii koi vi se na watchlist za kupuvanje na dobri ceni.
Koga ke ima najgolem strav i koga ke mislite da prodavate, da znaete deka togas e momentot da kupite!
Автоматски споено мислење:

Еве ви го Интел за убава цена, спакувајте си го со META, и азното само ќе си дојде :D
Прегледај го приврзокот 321889
Прегледај го приврзокот 321891
INTC se kupuva na 44. toa e 5y low i na taa cena nema promasaj. AKO padne na taa cena. Vtora opcija ti e kupi sega del, ama imaj kesh ako padne i na 44$.
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
112
Поени од реакции
83
Strav od napad na Rusija vrz Ukraina si go pravi svoeto. Nekoj siri strav i keshira na toa. Ke vidime sto ke se sluci, no ovoj povik za povlekuvanje na gragjani od poveke drzavi ( evakuacija ) ne mirisa na dobro. Spremete se i za najloso scenario i za eventualen napad...pod spremete se, mislam na keshot cvrsto u raka i cekanje na akcii koi vi se na watchlist za kupuvanje na dobri ceni.
Koga ke ima najgolem strav i koga ke mislite da prodavate, da znaete deka togas e momentot da kupite!
Автоматски споено мислење:


INTC se kupuva na 44. toa e 5y low i na taa cena nema promasaj. AKO padne na taa cena. Vtora opcija ti e kupi sega del, ama imaj kesh ako padne i na 44$.
Greska si za ova. 5 year low na intc e 33$. Ako padne na taa cena definitivno treba da se otide all-in so zemanje na hipotekarni krediti so se :D
 
Член од
30 април 2018
Мислења
217
Поени од реакции
424
Strav od napad na Rusija vrz Ukraina si go pravi svoeto. Nekoj siri strav i keshira na toa. Ke vidime sto ke se sluci, no ovoj povik za povlekuvanje na gragjani od poveke drzavi ( evakuacija ) ne mirisa na dobro. Spremete se i za najloso scenario i za eventualen napad...pod spremete se, mislam na keshot cvrsto u raka i cekanje na akcii koi vi se na watchlist za kupuvanje na dobri ceni.
Koga ke ima najgolem strav i koga ke mislite da prodavate, da znaete deka togas e momentot da kupite!
Dva faktori

1. Stravot od napad na Rusija na Ukraina
2. FED zakaza itna sednica vo ponedelnik vo vrska so stapkite
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
210
Поени од реакции
304
Сите новинари вчера цел ден зборат само за инфлација 7.5%, помалку извадена нафта од предвиденото и Русија ќе ја нападне Украина. Експертски го насочуваат вниманието на луѓето кон овие три точки, а набрзина скокаат преку сите позитивни резултати како засилена продажба на недвижности и покрај повисоките цени. Америчкиот пазар ќе биде турбулентен и може уште да оди надоле се до есен кога ќе бидат средишните избори.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.037
Поени од реакции
4.411
Сите новинари вчера цел ден зборат само за инфлација 7.5%, помалку извадена нафта од предвиденото и Русија ќе ја нападне Украина. Експертски го насочуваат вниманието на луѓето кон овие три точки, а набрзина скокаат преку сите позитивни резултати како засилена продажба на недвижности и покрај повисоките цени. Америчкиот пазар ќе биде турбулентен и може уште да оди надоле се до есен кога ќе бидат средишните избори.
Прогнозата е зголемување секој месец за 0.25% до јуни +1.0%. Нема да ја сруши економија фед се уште но прогнозата за рецесија во 2024-2025 најверојатно се поместува за 2023-2024та. Според прогнозата најверојатно ќе има уште 12-24 месеци раст најмногу после длабок рецесионен беар маркет. Сега е последен воз за купување и одење лонг и тоа не подолго од 2 години.
 
Член од
13 ноември 2013
Мислења
22
Поени од реакции
7
Прогнозата е зголемување секој месец за 0.25% до јуни +1.0%. Нема да ја сруши економија фед се уште но прогнозата за рецесија во 2024-2025 најверојатно се поместува за 2023-2024та. Според прогнозата најверојатно ќе има уште 12-24 месеци раст најмногу после длабок рецесионен беар маркет. Сега е последен воз за купување и одење лонг и тоа не подолго од 2 години.
Моја прогноза е дека ќе има добар пад во март, авентуално и април и мај, потоа би имало некој благ раст следните неколку месеци, а потоа ќе биде потоп.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom