Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Прашање за свифт трансакциите во нашите банки. Дали може директно да се испратат долари на интерактив преку свифт, или мора да се конвертираат во денари, па банката да ги конвертира назад во долари при трансакцијата?

Имам собрано долари кои сакам да ги инвестирам, но не сакам да изгубам дел од нив на провизии од менувачниците претварајќи ги во денари и после назад во долари. На пример брокерите од НЛБ работат стриктно со денари, и морам сите средства да ги претварам во денари за потоа тие да ги сменат назад во долари кога ќе купуваат американски акции.
ako imas dolari ke si napravis doznaka od depozit, ne mora da pravis otkup na devizi.
 
Член од
14 октомври 2021
Мислења
7
Поени од реакции
0
Zdravo dechki, uspeav da kreiram akaunt na interactive brokers.
Sega sakam da prefrlam pari, planot mi e sekoj mesec da stavam po 100$, kako shto chitav po forumot toa verojatno nema da odgovara radi proviziite pa popametno ke mi bide da stavam na 3 ili 6 meseci po 300/600 naednash.
Prashanjeto mi e, nekoj shto prefrlal kolku provizija zema da prefrlish pari od nasha banka na interactive? Konkretno za stopanska i nlb me interesira ako nekoj znae i za drugi mozhe da pishe sekoja informacija e dobredojdena.
I shto e podobro dali vo dolari ili evra da mi bide osnovna valuta na interactive?
Isto odanochuvanjeto dali e razlichno za americhki i evropski akcii i kolku e ili nema razlika?

Unapred da se zablagodaram za vremeto i odgovorite :)))
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.973
Zdravo dechki, uspeav da kreiram akaunt na interactive brokers.
Sega sakam da prefrlam pari, planot mi e sekoj mesec da stavam po 100$, kako shto chitav po forumot toa verojatno nema da odgovara radi proviziite pa popametno ke mi bide da stavam na 3 ili 6 meseci po 300/600 naednash.
Prashanjeto mi e, nekoj shto prefrlal kolku provizija zema da prefrlish pari od nasha banka na interactive? Konkretno za stopanska i nlb me interesira ako nekoj znae i za drugi mozhe da pishe sekoja informacija e dobredojdena.
I shto e podobro dali vo dolari ili evra da mi bide osnovna valuta na interactive?
Isto odanochuvanjeto dali e razlichno za americhki i evropski akcii i kolku e ili nema razlika?

Unapred da se zablagodaram za vremeto i odgovorite :)))
Поефтино ти е македонска берза за мали суми. Барем мислам.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.324
Поени од реакции
29.793



CFVI - the Rumble-linked SPAC






Rumble, the video sharing platform that was founded and led by Macedonian-Canadian Chris Pavlovski as CEO, has announced it is filing a $200 million antitrust lawsuit against Google, which it accuses for rigging its search algorithm at the detriment of his platform’s users and revenue stream.
Pavlovski appeared on Fox News’ Tucker Carson where he stated his company’s finding that up to 9.3 billion Rumble users were being redirected to YouTube, which amounts to financial damages greater than $2 billion dollars.


 
Последно уредено:
Член од
1 февруари 2022
Мислења
28
Поени од реакции
10
Zdravo decki edno prasane ako mozee da pomognete so koj dokumet da "Verify Your Residential Address" na interactive brokers dali treba smetka od struja ili voda da prevedema kaj ovlasten preveduvac ili od banka document "bank statment" od komercijalna nikako ne mozea da mi pomognat mi ispratija dokument ama ne bile validen pozdrav i odnaped vi blagodaram
 
Член од
11 септември 2008
Мислења
106
Поени од реакции
88
Zdravo decki edno prasane ako mozee da pomognete so koj dokumet da "Verify Your Residential Address" na interactive brokers dali treba smetka od struja ili voda da prevedema kaj ovlasten preveduvac ili od banka document "bank statment" od komercijalna nikako ne mozea da mi pomognat mi ispratija dokument ama ne bile validen pozdrav i odnaped vi blagodaram
Sobrakajna probaj. Mene toa mi pomina
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
137
Поени од реакции
99
Zdravo decki edno prasane ako mozee da pomognete so koj dokumet da "Verify Your Residential Address" na interactive brokers dali treba smetka od struja ili voda da prevedema kaj ovlasten preveduvac ili od banka document "bank statment" od komercijalna nikako ne mozea da mi pomognat mi ispratija dokument ama ne bile validen pozdrav i odnaped vi blagodaram
So smetka od struja nemas gajle. Mene toa mi pomina (ako ne e na angliski nema vrska).
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Zdravo decki edno prasane ako mozee da pomognete so koj dokumet da "Verify Your Residential Address" na interactive brokers dali treba smetka od struja ili voda da prevedema kaj ovlasten preveduvac ili od banka document "bank statment" od komercijalna nikako ne mozea da mi pomognat mi ispratija dokument ama ne bile validen pozdrav i odnaped vi blagodaram
Не треба да преведуваш, прифаќаат кирилица.
 
Член од
19 април 2014
Мислења
407
Поени од реакции
1.135
fala nogu sega isprativ licna karta ke videme dali ke pomine :)
Лична карта не ја прифаќа како доказ за адреса ако веќе си ја ставил како доказ за идентитет. Јас ќе пробам со извод од банка утре ако стигнам пред работа ќе одам во банка.
 
Член од
10 април 2020
Мислења
26
Поени од реакции
7
Zdravo dechki, uspeav da kreiram akaunt na interactive brokers.
Sega sakam da prefrlam pari, planot mi e sekoj mesec da stavam po 100$, kako shto chitav po forumot toa verojatno nema da odgovara radi proviziite pa popametno ke mi bide da stavam na 3 ili 6 meseci po 300/600 naednash.
Prashanjeto mi e, nekoj shto prefrlal kolku provizija zema da prefrlish pari od nasha banka na interactive? Konkretno za stopanska i nlb me interesira ako nekoj znae i za drugi mozhe da pishe sekoja informacija e dobredojdena.
I shto e podobro dali vo dolari ili evra da mi bide osnovna valuta na interactive?
Isto odanochuvanjeto dali e razlichno za americhki i evropski akcii i kolku e ili nema razlika?

Unapred da se zablagodaram za vremeto i odgovorite :)))
Во Спаркасе провизиите се 2300 денари до 10.000 долари, за евра е 1800 денари но не сум сигурен, најсоодветно е да прашаш во банката од каде планираш да правиш пренос.
 
Член од
1 февруари 2022
Мислења
28
Поени од реакции
10
Zdravo decki mislene za koj akcii da se vlozi na pocetoko na "interactiv brokers"
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom