Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
13 ноември 2013
Мислења
24
Поени од реакции
8
Не се разбирам од акции, посебно не од странски акции, но последниот месец - два многу американски аналитичари што ги гледав предвидуваат тотален крах на берзата и рецесија во 2022, некои од нив дури и најголем пад во историјата.
Можеби некои од нив дури и се платени да го зборат тоа, што уште повеќе укажува на тоа дека некои имаат желба стварно да се случи тоа, а се знае дека најбогатите секогаш профитираат најмногу после пад на берза, рецесија и слично.
Така да јас лично очекувам многу голем пад на акциите во Америка а можеби и други. Милијардерите сакаат повторно да купуваат на попуст, а кој не би
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Овие Јапонски компании ги разгледувам, но се уште не сум се решил дали ќе инвестирам во некоја од нив.

MMSMY - Mitsui Mining & Smelting Co., Ltd.
SOBKY - SoftBank Corp.
SMFG - Sumitomo Mitsui Financial Group, Inc.
MFG - Mizuho Financial Group, Inc.
SONY - Sony Group Corporation
TM - Toyota Motor Corporation
HMC - Honda Motor Co., Ltd.

MFG и HMC ми се најризични од овие. Другите ми изгледаат горе-доле стабилни
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Денес купив GOGL како дел од мојата диверзификација со 10% од моето портфолио да бидат меѓународни компании што не се врзани за Америчките, Европските или Македонските случувања.



Меѓународна компанија за прекуокеански транспорт на стока. Делува стабилно и има дивиденда од 19%. Амерички компании и РЕИТови планирам да почнам да купувам после состанокот на ФЕД на 26ти.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Navalete narode, kakvi ubavi priliki za kupuvanje :kafence:

da ne znaes sto poprvo da kupis :)

go gledam CRSR na 17,7$...lepota.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Завршија чековите од Владата и се враќаме на 10 годишниот СП500 тренд од -20%?
sp500 10 years.JPG
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Navalete narode, kakvi ubavi priliki za kupuvanje :kafence:

da ne znaes sto poprvo da kupis :)

go gledam CRSR na 17,7$...lepota.
Многу висок процент на шортање има CRSR. 28.66% од акциите во промет се шортани со незатворени позиции. Или уште ќе ја буткаат цената, или ќе се качи кога ќе мораат да ги купат акциите што ги продале.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Многу висок процент на шортање има CRSR. 28.66% од акциите во промет се шортани со незатворени позиции. Или уште ќе ја буткаат цената, или ќе се качи кога ќе мораат да ги купат акциите што ги продале.
da ama CRSR ima nekolku dobri momenti - poznata kompanija, kvalitetni proizvodi, generira dobivka, p/e ne e mnogu visok za kompanija koja e od growth sektor koj spored mene mnogu ke rasne vo naredni 5 godini ( prasaj gi decata od 7-15 godini sto sakaat da idat koga ke porasnat, pola ke ti kazat jutuber, vloger i sl. a sve sto mu treba za toa se CRSR proizvodi :) ). Planiraat 2025-6 da imaat skoro 100% pogolemi prihodi, a vo najmala raka i tolku pogolema dobivka. Toa so short pozicii e mec so dve ostrici, cesto se slucuva i short squeeze, a CRSR bese eden period i meme stock ( iako e daleku od meme stock kako sto e GME i slicnite ). IPO cenata bese okolu 17-18$ sto znaci sega imas sansa da kupis na IPO cena. Vo naredni 2 godini vo nekoj moment ke ja gledame na x2 od ovaa cena, minimum ( 35$+ ).
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Има ли некој мислење за Унилевер UL?

Во периодов Нелсон Пелц (активистички инвеститор) гради позиции во Унилевер со намера да направи големи структурни промени во фирмата. Немам многу познавања за вакви ситуации. Мислите ли дека тука има можност за заработка откако ќе се среди фирмата и ќе почне да работи пооптимално после реорганизацијата на Нелсон Пелц?
 
Член од
22 август 2013
Мислења
19
Поени од реакции
18
Jas sum u $RBLX. Vlegov pred nekoja nedela na 87-88 negde i vekje sum down 20% . U ovoj segment sum i vo $U, isto go jadam i tuka (vlez na 150 negde). Ama ocekuvam Roblox i Unity da bidat edni od platformite na koi ke se razviva VR i AR (ili po novo metaversot).

Vo vrska so BTC, jas sum bash bearish i mislam deka e toa eden od najgolemite baloni vo istorijata. Zatoa imam martovski putovi vo $MSTR - najgolemiot institucionalen holder na BTC.
Најголемиот институционален холдер од 0.576% од тотал BTC, што е дел од околу 75% од тотал BTC што е иликвиден моментално. Пазарот го движат околу 24% што со тек на време ќе се намалува, така да види што со овие информации.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.416
Прашање на неделата, што да се купи во ваква ситуација? Би почекала уште ден два да видам како ќе се движи маркетот, но во вакви услови би сакала да купам нели.
Мислења за хартиено злато/сребро?Инвестирање во банки?
 
Член од
22 август 2013
Мислења
19
Поени од реакции
18
Прашање на неделата, што да се купи во ваква ситуација? Би почекала уште ден два да видам како ќе се движи маркетот, но во вакви услови би сакала да купам нели.
Мислења за хартиено злато/сребро?Инвестирање во банки?
S&P500 увек е добар избор за подолг рок.
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Вчера влегов во IEP Icahn Enterprises LP, конгломератот на Карл Ајкан. 15.5% дивиденда. Компанијата скоро целосно зависи од внатрешните операции и ФЕД нема многу влијание врз неа. Имам чувство дека ова ќе ми биде најдобрата инвестиција што сум ја направил на странскиве берзи.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Прашање на неделата, што да се купи во ваква ситуација? Би почекала уште ден два да видам како ќе се движи маркетот, но во вакви услови би сакала да купам нели.
Мислења за хартиено злато/сребро?Инвестирање во банки?
шортај се што ќе ти падне пред очи, особено ако дознаеш дека компанијата поседува крипто :D
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Јас вчера во ЕТФови ураниум и микрочипови. Гледам сега ЕТФ Бразил.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom