Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.963
Во периодот што следи гроут компаниите што зависат од ликвиден капитал ќе бидат во лоша состојба. Јас го делам моето портфолио на конзумерски, енергија, банки и малку во семикондукторски. Имам мала позиција во LOWE'S и сите анализи ми кажуваат дека акцијата е добра за купување, но сепак таа е 30 долари минус откако ја купив. Тоа значи дека или треба да можеш психолошки да издржиш пад на акцијата или да ги кратиш загубите брзо.
Автоматски споено мислење:

Се надевам дека никој тука нема акции во Нетфликс. Денес е падната за 21%.
Енергетските ги држиш долгорочно, или само додека е кризава?
Кај семикондутори се прескапи во моментов, пред 3-4 денови ја гледав TSMC, вреди пола од тоа што се продава. Освен интел, сите други се напумпани до плафон.
Ако го банираат pow кај крипто, со валутите ќе одат надоле и овие.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Енергетските ги држиш долгорочно, или само додека е кризава?
Кај семикондутори се прескапи во моментов, пред 3-4 денови ја гледав TSMC, вреди пола од тоа што се продава. Освен интел, сите други се напумпани до плафон.
Ако го банираат pow кај крипто, со валутите ќе одат надоле и овие.
Нормално е тој сектор да е поскап кога буквално за се се потребни нивните продукти. Да не зборувам какви пак ресурси ќе бидат потребни за метаверс што искрено ми се чини смешно ама веројатно ќе се случи.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.963
Нормално е тој сектор да е поскап кога буквално за се се потребни нивните продукти. Да не зборувам какви пак ресурси ќе бидат потребни за метаверс што искрено ми се чини смешно ама веројатно ќе се случи.
Се согласувам, поентата ми беше дека ако гледаш од аспект на value investing и долгорочно, ваквите компании се лизгав терен, и не е баш паметно да се купат на моменталните цени.
Јас немам време да си играм со daily trading/swing trading, и тоа што купувам ми е во план да го држам долготрајно, и играм на посигурна страна, т.е долгорочно ќе бидам задоволен и со 12-15% заработка.
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Енергетските ги имам долгорочно со реинвестирање на добивка. Добро место за compounding. За семикондуктерите се уште немам влезено. Премногу е опасно да се влегува сега, со оглед на неизвесноста на пазарот. Може до следната недела да изгубат уште 5-10% од вредноста.
Автоматски споено мислење:

Ако може мала помош од форумов околу објаснување на начинот на пријавување и плаќање данок за дивиденди. Не сум го правел тоа до сега, а треба да пријавам додека не е предоцна.

Дали се оди директно во УЈП? Или има друг начин на вршење на тоа?

Фала однапред за помошта.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Знае некој зошто се разликуваат цените на интерактив и пр. yahoo finance?
okolu 15 min kasni mislam. Ke si vidis na yahoo kolku e i ako sakas da kupis ke si stavis cena kako na yahoo i odma ke ti se realizira nalogot iako ima drasticna razlika od cenata na IB.
Автоматски споено мислење:

ima li nekoj investitor u ROBLOX ( RBLX )?

se doblizi i do IPO cena, sve pod 70$ e top za vlez...okolu 67$ e support. Mislam deka za 1-2 godini ke ima dobar rast, platformata e MUST za igricki za deca i tinejdzeri.
Автоматски споено мислење:

Sto ubavo si ja izvozev PTON....vcera info deka zaprele proizvodstvo, padna na 24$, si kupiv, sega si prodadov an 26,5$....za merak daytrade.

vlegov u BITF na 3,77$, mislam deka BTC ke ima bounce a so toa i BITF. Ne mi se kupuva btc od exchange pa zatoa mnogu polesno i poevtino e ovaa varijanta ako sakate da kupite BTC.
 
Последно уредено:
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
ima li nekoj investitor u ROBLOX ( RBLX )?

se doblizi i do IPO cena, sve pod 70$ e top za vlez...okolu 67$ e support. Mislam deka za 1-2 godini ke ima dobar rast, platformata e MUST za igricki za deca i tinejdzeri.

vlegov u BITF na 3,77$, mislam deka BTC ke ima bounce a so toa i BITF. Ne mi se kupuva btc od exchange pa zatoa mnogu polesno i poevtino e ovaa varijanta ako sakate da kupite BTC.
Jas sum u $RBLX. Vlegov pred nekoja nedela na 87-88 negde i vekje sum down 20% . U ovoj segment sum i vo $U, isto go jadam i tuka (vlez na 150 negde). Ama ocekuvam Roblox i Unity da bidat edni od platformite na koi ke se razviva VR i AR (ili po novo metaversot).

Vo vrska so BTC, jas sum bash bearish i mislam deka e toa eden od najgolemite baloni vo istorijata. Zatoa imam martovski putovi vo $MSTR - najgolemiot institucionalen holder na BTC.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Jas sum u $RBLX. Vlegov pred nekoja nedela na 87-88 negde i vekje sum down 20% . U ovoj segment sum i vo $U, isto go jadam i tuka (vlez na 150 negde). Ama ocekuvam Roblox i Unity da bidat edni od platformite na koi ke se razviva VR i AR (ili po novo metaversot).

Vo vrska so BTC, jas sum bash bearish i mislam deka e toa eden od najgolemite baloni vo istorijata. Zatoa imam martovski putovi vo $MSTR - najgolemiot institucionalen holder na BTC.
BTC moze da ide down ama na dolg rok sigurno ke ide nagore. Ali da, i MSTR e dobar nacin na invesitranje za ili protiv BTC so call/put.

RBLX ako dojde na 67-68$ jas sum IN.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Wipeout

Интересно е што пред само 2 месеци се растеше иако постоеа истите ризици како и сега.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Не верувам дека ќе има рецесија но логично е да има корекција и слаб пазар. Нема да е само неколку дена. Секогаш има корекција пред фед да ги рипне каматните стапки.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
ja cekam na 130$
Автоматски споено мислење:

DM kupeno na sitno na 5,9$. 3D print kompanija koja pred nekoe vreme go kupi XONE. Dolgorocna investicija, so sansa za brz rast ako pazarot otide nagore, nad 20$ ( 60% sansa ) . Ako prodolzat padovite, lesno moze da vidime i okolu 4$ po akcija (40% sansa ).

PINS kupeno na 37$ - ne tolku poznata socijalna mreza, no rasne brzo i spored mene e najdobra za ads, koga veke FB gi zabrani. ATH skoro 90$, imase najavi za kupuvanje od microsoft, no ne pomina, ima sansi i vo idnina da go kupat, platformata poveke se koristi od zeni koi zname deka poveke se po shopping i toj e-commerce del e vo podem. Pod 60$ nema da e po akcija ako se resi microsoft da gi kupi i samo poradi ova vredi da se stavi nekoja paricka tuka. Dobro scenario - 60+$ so ili bez kupuvanjeto ( 80% sansi ), loso scenario - pad do kaj 20$ ili high teens ( 20% sansi ).

Ja spomna nekoj Activision Blizzard - rekov deka mi e na radar, prv prag na koj bi kupil e 54$, vtor ( ako padne do tolku ) e 43-44$ ( na ovaa cena ke natankam ).
Ја зедов и јас PINS. Проблемот и падовите кај неа се што нагло паднаа бројот на корисници во споредба со претходната година кога имаше нагли раст поради lockdown-ите. Тоа е и очекувано. Од менаџментот го признаваат тоа, но потенцираат дека падот е кај desktop корисниците, кои најчесто не купуваат ништо. За разлика од тоа бројот на мобилни корисници е зголемен, и дуплиран е профитот по корисник и општо дуплиран е профитот во однос на претходната година. Ќе почнат сега освен табли, да има и видеа на нивната платформа, а со тоа очекуваат да привлечат многу инфлуенсери.
Приказната за Microsoft останува во игра. Очајно им фали и сакаат да се позиционираат во овој сегмент од кога им пропадна договорот за ТикТок за американските операции. Зедов некоја количина на 32. Ќе дуплирам количина ако падне на 27.

Strong buy на среден рок.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.819
Теоретски ако маркет капот на УСА од 50 трилиони се сомеле за 35 односно останат 15Т тоа е некаде диклајн од рафли 70% или во превод попара. Имагинарно ако го дочекаме AAPL под 100$ треба да бидеме благодарни до небо шо нашава генерација живее во ова време. Е и тек тогаш ако не направите пари бациња, мењајте професија ASAP.
#СагатаЗаДум
Го читав пред некој ден...

... we are in what I think of as the vampire phase of the bull market, where you throw everything you have at it: you stab it with Covid, you shoot it with the end of QE and the promise of higher rates, and you poison it with unexpected inflation – which has always killed P/E ratios before, but quite uniquely, not this time yet – and still the creature flies. (Just as it staggered through the second half of 2007 as its mortgage and other financial wounds increased one by one.) Until, just as you’re beginning to think the thing is completely immortal, it finally, and perhaps a little anticlimactically, keels over and dies. The sooner the better for everyone.
Издржани работи зборува... Само што истото го кажува веќе неколку години а спротивното се случува. А тоа дека некад мора да пукне, мора, меур е... Само кога? Ако знаеш кога, дај кажи да направиме пари. :D


...selling U.S. equities in favor of stocks trading at cheaper valuations in Japan and emerging markets, owning resources for inflation protection, holding some gold and silver, and raising cash to deploy when prices are once again attractive.
Кои се добри јапонски акции? ;)
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Ако веке влегуваме во рецесија и пад на берза, бтц и сл, можеби берзите ке паднат за околу 40-50%, ама очекувам на следен таков драстичен пад бтц да падне на -70% ili 75% од АТХ или во превод да дојде до претходниот АТХ пред да падне зa околу 80% ( од 20к $ na 4k $ )... а тоа е околу 18-20к $. Што и не беше така далеку на претходниот пад пред неколку месеци кога падна на 29к $. Ако и сега дојде до 29к долари и падне под тоа, очекувајте 18-20к. На таа цена, товарете за сите пари :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom