Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.365
Да убеден сум во тоа, точно како динамика незнам, гледам работиве се убрзуваат, максимум до пролет ќе пукне балонот.
Тие ствари како наука не се предаваат никаде јавно, и најголемиот професор неможе да одговори зашто има циклични кризи во капитализмот, кога ќе е следната. 2008 до последно тврдеа дека се е уреду, и видовме. Во други затворени структури сигурно ги знаат тие ствари, да речеме Шваб и газдите му, во моментов проектираат нов систем, инклузивен капитализам, кое и не баш капитализам, ако нема експанзија, нула раст, значи дека нема да има и слободна конкуренција, пазарна економија.... Сите тие вертикални лифтови за нов играч да успее по вертикалата исчезнуваат.
Би ја препорачал книгата Хазин Михаил - Воспоминанија о будуштем, таму се тие ствари што не се предаваат, иако има раздвижување последните години, човекот си води и курсови за виш менаџмент, главно за западни клиенти, и доста поголеми од нас разбирачи го слушат.
Другиот е Андреј Фурсов, историчар аналитичар, од друг аспект ја толкува историјата, особено капитализмот, таму се засегнати доста прашања, има и доста одговори.
Конкретни бројки, комрејд Баче.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.274
Поени од реакции
1.748
Конкретни бројки, комрејд Баче.
Неможе нешто ако не го познаваш, дури и нема терминологија за тоа. Но како сите лаици брокери, анализатори во рамките на таа догма има некакви, квази формули, графики, индекси, сепак некој си го вадат лебот од тоа.
Пошто го немаат тоа знаење, споредуваат некој показатели, сега спрема прошлите кризи, и ако горе доле се идентични или слични знаат дека иде криза.

1.jpg

2.jpg

Точниот момент не може да се каже, претпоставувам и дека некоја група посветени кординира точно кога да стане тоа. Во терминалнот стадиум веќе се е рзлично, има многу нелогични работи, ако порано демек од обични гласини, ќе се исплашат акционерите и пука балонот, сега карантини, ништо не работи, масовен банкрот на ситен и среден бизнис, на многу места е како Чернобил, спуштени кепенци и табела "Се дава под кирија" а берзите веќе 2 години држат. Прават последни рачни маневри, да речеме тоа што МВФ им дозволи да емитираат на сите свој членови некакви SDR пари, но не се кријат дека се за борба со кризата 650 000 000 000 $ се доста пари без покритие, и си признаваат дека сме во криза. Ако човек има малку логика може да се сети дека штом парите се највеќе до сега и кризата е најголема, каква што немало до сега.
Не е важно тоа просто тој метод за разлика од порано не работи повеќе, Очекувај ФЕД што ќе каже на 22 Септември ;), ти можеш да мењаш камата но негативно неможеш, иако има исклучоци, но ако тоа стане масовно луѓето, фирмите ќе ги држат парите дома, место да плаќаш за да ти седат во банка или да инвестираш со негативен доход.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Kolku e provizijata ako ne e tajna
Трошоците за тргување и реализација на налогот, зависат од регионот и платформата каде што се тргува.

Од досегашното искуство за тргување на XETRA(Германска Берза),NASDAQ,NYSE, минималните трошоци изнесуваат околу 80 евра/ долари по трансакција.

Не постои ограничување за инвестирање на странски пазари.

Хартиите од вредност се наоѓаат на омнибус сметката на Комерцијална банка АД Скопје во финансиската институција које е чувар на имотот.

За услугата чување на хартии од вредност, Ве информираме дека Банката наплатува надоместок во износ од 0,2% + ДДВ 18% ( минимум 500,00 денари месечно) од вредноста на портфолиото. Процентот се искажува на годишно ниво, а се наплатува квартално.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.624
Поени од реакции
17.217
Трошоците за тргување и реализација на налогот, зависат од регионот и платформата каде што се тргува.

Од досегашното искуство за тргување на XETRA(Германска Берза),NASDAQ,NYSE, минималните трошоци изнесуваат околу 80 евра/ долари по трансакција.

Не постои ограничување за инвестирање на странски пазари.

Хартиите од вредност се наоѓаат на омнибус сметката на Комерцијална банка АД Скопје во финансиската институција које е чувар на имотот.

За услугата чување на хартии од вредност, Ве информираме дека Банката наплатува надоместок во износ од 0,2% + ДДВ 18% ( минимум 500,00 денари месечно) од вредноста на портфолиото. Процентот се искажува на годишно ниво, а се наплатува квартално.
Mislam ova e dokolku trguvas preku niv, megjutoa prasanjeto e za prefrlanje na parite na interaktiv.
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
127
Поени од реакции
92
Mislam ova e dokolku trguvas preku niv, megjutoa prasanjeto e za prefrlanje na parite na interaktiv.
Da toa e tocno, I na mene mi go partija istiot odgovor :). Inaku za da prefrlis na Interactive provizijata e kolku za sekoj devizen nalog. Konkretno na mene vkupnite trosoci (provizijata za kmb + swift + stranska banka) mi izlegoa 0.4 % od sumata sto ja prefrliv. Dopolnitelno, na Interactive nema trosoci za cuvanje a I minimalnata provizijata sto morase da ja generiras (ili sekako ke ti bese naplatena) ja ukinaa pred nekolku meseci.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.365
Da toa e tocno, I na mene mi go partija istiot odgovor :). Inaku za da prefrlis na Interactive provizijata e kolku za sekoj devizen nalog. Konkretno na mene vkupnite trosoci (provizijata za kmb + swift + stranska banka) mi izlegoa 0.4 % od sumata sto ja prefrliv. Dopolnitelno, na Interactive nema trosoci za cuvanje a I minimalnata provizijata sto morase da ja generiras (ili sekako ke ti bese naplatena) ja ukinaa pred nekolku meseci.
А какви трошоци зема интерактив? И колку се отприлика?
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Добро друже, ама кажи и зошто паѓа(а и ќе продолжи да паѓа!)?
Таа више никад не иде 300$,а богами и 200$ ќе ги сања.
pagja radi CCP i glasinite deka ke ima nekoi regulacii za BABA. Nisto od toa nema da se sluci, za max 2 godini pak ke ide do 300$ spored mene, a sto sakas poveke od 50% rast godisno?

Forward P/E od 13 za vakva kompanija, sto poveke sakas?

Eve ti kazi kolku ke bide za 2 godini.
 
Член од
30 април 2018
Мислења
255
Поени од реакции
498
pagja radi CCP i glasinite deka ke ima nekoi regulacii za BABA. Nisto od toa nema da se sluci, za max 2 godini pak ke ide do 300$ spored mene, a sto sakas poveke od 50% rast godisno?

Forward P/E od 13 za vakva kompanija, sto poveke sakas?

Eve ti kazi kolku ke bide za 2 godini.
Edinstveno sto ja drzi BABA na niski ceni e neizvesnosta vo vrska so toa sto i kolku ke regulira Kineskata vlada. Plus krizata so Evergrande, dopolnitelno gi zakomlicira rabotite.

1632379884295.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom