Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Mene mi e isto problematicno odanocuvanjeto na dividendite. Eve mene mi stigna dividenda od US, koja mi stigna na smetkata kaj brokerot, namalena za 30% US danok. MK i US nemaat dogovor za izbegnuvanje na dvojno odanocuvanje i po toa izleguva deka jas treba da si prijavam i kaj nas i da platam uste 10%. Ama sega treba jas da se pravam najposhten i samo jas da sum toj sto prijavuva, koga znam deka nikoj drug do sega nema prijavuvano.
jas prijavuvam dividendi i si placam 10% vo MK. I ne se mali iznosi. Ubavo mi imase prateno brokerot infoa, deka mora da se prijavi do 10ti nareden mesec i do 15ti da se plati. Na neto iznosot 10% danok placas an dividendi, a na kapitalna nema do 2023.
 
Член од
17 ноември 2017
Мислења
53
Поени од реакции
23
Имате некое искуство во инвестирање во стартапи? на пример на CrowdCube . Нормално дека си носи ризик стартап како стартап, дали некој имал искуство со ова ?
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Не ја реинвестираш??
Ја повлекуваш и плаќаш 10% данок??

jas prijavuvam dividendi i si placam 10% vo MK. I ne se mali iznosi. Ubavo mi imase prateno brokerot infoa, deka mora da se prijavi do 10ti nareden mesec i do 15ti da se plati. Na neto iznosot 10% danok placas an dividendi, a na kapitalna nema do 2023.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Не ја реинвестираш??
Ја повлекуваш и плаќаш 10% данок??
И да ја реинвестираш ( да добиеш акции за таа вредност, некаде ја има таа опција ), пак е тоа примена дивиденда. Мора да ја пријавиш во УЈП....инаку ти следи данок од 70% на непријавен приход....
 
Член од
18 ноември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
65
@filipidi




До ернингот ова е 30ка гарант
AT замина 42 али рискантно ми беше ради што е африка.
Ај сега ново предвидување:
Ќе даваат дивиденда овие, New ATH SPCE 100$ до 15 декември?!?!?!
 
Член од
27 август 2019
Мислења
34
Поени од реакции
34
Здрави дечки, едно прашање ако може. Моментално живеам во Малта и тргувам преку EToro. Наскоро се вракам назад во Македонија. Не ми е баш јасно како е со регулативите во Македонија. Дали е изводливо да тргуваш преку EToro во Македонија или има некој ограничувања затоа што не сме дел од EU?
Муабетот е дека не смееш да имаш акаунт со адреса во Македонија.
Автоматски споено мислење:

Тие што имавме акаунти на Еторо, имате идеа за друг онлајн брокер?
 
Член од
12 септември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
10
Здраво,
Дали некој што тргува на странски берзи поднесува извештај до НРБМ за купување / продавање на акции и која е целата процедура ?
Јас почнав преку интерактив брокерс, од банка кога правев трансфер на средства ми настапија со: "знаеш дека треба да ги пријавуваш акциите кои ги тргуваш во НРБМ така?"

Па ме интересира ако некој има искуство да сподели тука не би било лошо.:)
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Здраво,
Дали некој што тргува на странски берзи поднесува извештај до НРБМ за купување / продавање на акции и која е целата процедура ?
Јас почнав преку интерактив брокерс, од банка кога правев трансфер на средства ми настапија со: "знаеш дека треба да ги пријавуваш акциите кои ги тргуваш во НРБМ така?"

Па ме интересира ако некој има искуство да сподели тука не би било лошо.:)
тргуваме со овластена банка/брокерско друштво и не пријавуваме, освен дивиденди поради данок.

за овие странски онлајн брокери, немам инфо. Може да не пријавуваш, све додека не те фатат :)
 
Член од
12 септември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
10
тргуваме со овластена банка/брокерско друштво и не пријавуваме, освен дивиденди поради данок.

за овие странски онлајн брокери, немам инфо. Може да не пријавуваш, све додека не те фатат :)
Да, знам дека нашите банки / брокери си го прават тоа па ме интересираше некој со странски ако има искуство.

...инаку не ми се ризикува да не пријавам, па да биде после данок и на парите што си ги инвестирал и веќе си платил данок еднаш

Поздрав!
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
137
Поени од реакции
99
Колку што знам никој досега не успеал да префрли пари на Интерактив од македонскиве банки. Дали ти успеа да префриш? И сигурен ли си дека е легално да тргуваш на странски берзи преку странски брокери и дека не се прекршува некој закон со тоа? Мислам дека некој имаше пишано дека со тоа се крши законот за девизно работење.
Автоматски споено мислење:

Да, знам дека нашите банки / брокери си го прават тоа па ме интересираше некој со странски ако има искуство.

...инаку не ми се ризикува да не пријавам, па да биде после данок и на парите што си ги инвестирал и веќе си платил данок еднаш

Поздрав!
 
Последно уредено:
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Дозволено ти е да користиш овластен брокер што има дозвола за работа со хартии од вредност, доколку истиот нема преставништво кај нас, ќе ги изпринташ извештаите од тргувањата и ќе ги приложиш до органите на законот. Врз база на важечките закони ќе си платиш 10% данок на дивиденда, а ќе ти прокнижат и капитална, но таа нема да ја платиш туку ќе ти стои во графата ослободено од данок - барем до 2023 засега.

Законот ќе го прекршиш, доколку се правиш на триипол и не пријавиш ништо, тогаш ќе те начекаат.

Колку што знам никој досега не успеал да префрли пари на Интерактив од македонскиве банки. Дали ти успеа да префриш? И сигурен ли си дека е легално да тргуваш на странски берзи преку странски брокери и дека не се прекршува некој закон со тоа? Мислам дека некој имаше пишано дека со тоа се крши законот за девизно работење.
Автоматски споено мислење:
 
Член од
12 септември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
10
Колку што знам никој досега не успеал да префрли пари на Интерактив од македонскиве банки. Дали ти успеа да префриш? И сигурен ли си дека е легално да тргуваш на странски берзи преку странски брокери и дека не се прекршува некој закон со тоа? Мислам дека некој имаше пишано дека со тоа се крши законот за девизно работење.
Автоматски споено мислење:
Дозволено е, исто како и преку илирика (Словенија) така и со IB, јас не прочитав дека некаде се крши законот. Со втората фаза веќе е дозволено.
Автоматски споено мислење:

Дозволено ти е да користиш овластен брокер што има дозвола за работа со хартии од вредност, доколку истиот нема преставништво кај нас, ќе ги изпринташ извештаите од тргувањата и ќе ги приложиш до органите на законот. Врз база на важечките закони ќе си платиш 10% данок на дивиденда, а ќе ти прокнижат и капитална, но таа нема да ја платиш туку ќе ти стои во графата ослободено од данок - барем до 2023 засега.

Законот ќе го прекршиш, доколку се правиш на триипол и не пријавиш ништо, тогаш ќе те начекаат.
Точно, тоа и го прочитав па сакав да знам дали некој пријавувал до сега ама најубаво ќе биде во НРБМ да си прашам директно :)
 
Член од
12 септември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
10
Update:
Прашав во НРБМ и рекоа дека немаме обврска да пријавуваме, они ги следеле секако.

Така да нема потреба од дополнителни извештаи. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom