Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Досега мислам едно минимум 10 пати се продаде веста за откривање на вакцината. Прво, кога излегуваа фармацевтските компании кои велеа дека ке инвестираат во истражување на вакцина, една па друга па трета, па ете почнале, па добро ишло ( нема грешка ), па прва фаза, па убрзано, па ФДА вели ке смени процедури за побро да биде, па втора фаза, трета фаза, па Русија со вакцина уште пред 2 месеци, па сега ова....Исто како во МСЕ кога се продаваше влезот во НАТО и датумот за ЕУ,...класична манипулација.
Берзите во светот отидоа 6-7-8% нагоре, за да после излезе дека сепак следат темни времиња во наредните 6-9 месеци, ковид не исчезна магично вчера, за жал, него уште појако удира. Веднаш после ова ( откако продадоа големите играчи на АТХ - ол тајм хај ), берзите одма паднаа на 2.5-3%. насдак дури отиде и во минус. Европските берзи не успеаја да го фатат тој втор бран на информации бидејќи беа затворени, па затоа денес ке си рокнат за едно 2-3 % сигурно. Некој си направи убава паричка ( по којзнае кој пат ) со вакви информации и возот може да продолжи да вози.
Ковид ке е тука уште миниум 1 година, критичнни се овие наредни 6 месеци до април-мај кога ке намали, а вакцина тек на крај на 2021 за најпогодените, а ние здрави прави млади ( помалку или повеќе млади ), ке си почекаме 2022 за вакцина.

Вложувајте соодветно.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Според вас како ваквите политики ќе се одразат на Tech гигантите? Прво САД почнаа со процес на антимонополизација, па ЕУ преку најава за носење дополнителни политики и закони, еве сега Кина.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Ништо од тоа нема да видиме, веќе станаа преголеми, Амазон, Баба, ФБ, Микрософт...китови кои потојано ги лапаат помалите рипчиња кои ке пркнат како конкуренција.

во наредни 20-30-50 години, све што ке купуваме ке е или од Амазон или до БАБА, сите социјални мрежи ке се на ФБ...сите телефони ке се Епл или некоја кинеска - Хуавеи ваљда како најјака, сите автомобили ке се Волксваген или Тојота...

како што сега медиумите се само 5 у цел свет, производители на храна се исто мал број...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.809
Поени од реакции
15.732
оваа работа, купување недвижнини во странство беше до скоро ЗАБРАНЕТА со закон, иаако многумина од буџите, а се спомнуваше и вицко купија вили во Грција... сега може да се купат и недвижнини ( таму каде даваат) а и акции...

Но остана една работа која СЕ УШТЕ кај нас е забранета, тргување со монетарно злато, иако во ЕУ па и во некој ехЈу држави ( мислам Словенија и Хрватска) поодамно е дозволено...
Значи мислам на монети, НЕ НА АРТЕФАКТИ... а за артефакти си треба и документ за потекло, иако многумина диво ископани артефакти кај нас завршија во соседна Грција..

Запленети златни монети, две лица приведени

а овакви монети слободно се продаваат и купуваат во Солун во банката да пристаништето, си има и дневна курсна листа...ако продаваш службено лице ги проверува, прво да не се фалц златници, друго да не е некоја ретка нумизматичка серија, тогаш цената е поголема...

значи по нашите се уште комуњарски закони, ако купиш од банката во Солун златник со документ, може да ти го земе државата, едино смееш да купиш мкд јубилејни златници од Рубин Кармин или од НБРМ, каде се секогаш 3х поскапи од реална цена по грам..

Патем, пред 25 години кога поминав во банката во Солун, имашена продажба не само на стандардни наполеони, турски лири и монети од ФранцЈозеф, имаше и стари златни тетрадрахми од Филип и Александар, мислам беа по 500+ евра тогаш а сега се по 3000+,на ебау...иако беа стари, се продаваа, се работело веројатно за големи серии, не може 1000ци златници да бидат артефакт, па и стари да се... цената им рипна едно поради скокот на златото, ама можеби и поради антиквизацијата и споменикот на Ацика
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
оваа работа, купување недвижнини во странство беше до скоро ЗАБРАНЕТА со закон, иаако многумина од буџите, а се спомнуваше и вицко купија вили во Грција... сега може да се купат и недвижнини ( таму каде даваат) а и акции...

Но остана една работа која СЕ УШТЕ кај нас е забранета, тргување со монетарно злато, иако во ЕУ па и во некој ехЈу држави ( мислам Словенија и Хрватска) поодамно е дозволено...
Значи мислам на монети, НЕ НА АРТЕФАКТИ... а за артефакти си треба и документ за потекло, иако многумина диво ископани артефакти кај нас завршија во соседна Грција..

Запленети златни монети, две лица приведени

а овакви монети слободно се продаваат и купуваат во Солун во банката да пристаништето, си има и дневна курсна листа...ако продаваш службено лице ги проверува, прво да не се фалц златници, друго да не е некоја ретка нумизматичка серија, тогаш цената е поголема...

значи по нашите се уште комуњарски закони, ако купиш од банката во Солун златник со документ, може да ти го земе државата, едино смееш да купиш мкд јубилејни златници од Рубин Кармин или од НБРМ, каде се секогаш 3х поскапи од реална цена по грам..

Патем, пред 25 години кога поминав во банката во Солун, имашена продажба не само на стандардни наполеони, турски лири и монети од ФранцЈозеф, имаше и стари златни тетрадрахми од Филип и Александар, мислам беа по 500+ евра тогаш а сега се по 3000+,на ебау...иако беа стари, се продаваа, се работело веројатно за големи серии, не може 1000ци златници да бидат артефакт, па и стари да се... цената им рипна едно поради скокот на златото, ама можеби и поради антиквизацијата и споменикот на Ацика
на запад има многу луѓе кои инвестираат во вакви златни монети...а што да очекувам од дупкава од држава, дека ке ти дозволи да ги трошиш парите кај сакаш? :)

оваа годиан забранија онлајн кладнилници, покер, све....па у време на режимот на грујо ова не беше забрането, а сега слободарски го забранија идиотите.
Што збориме ние, до лани не можеше да купуваме акции во странство. Недвижнини во Грција може сега без проблем и од наши граѓани, не мора бугарски пасош...многу луѓе купија, добра инветиција е, иако годинава короната ги еба :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.809
Поени од реакции
15.732
на запад има многу луѓе кои инвестираат во вакви златни монети...а што да очекувам од дупкава од држава, дека ке ти дозволи да ги трошиш парите кај сакаш? :)

оваа годиан забранија онлајн кладнилници, покер, све....па у време на режимот на грујо ова не беше забрането, а сега слободарски го забранија идиотите.
Што збориме ние, до лани не можеше да купуваме акции во странство. Недвижнини во Грција може сега без проблем и од наши граѓани, не мора бугарски пасош...многу луѓе купија, добра инветиција е, иако годинава короната ги еба :)
значи ЛИНКОТ од акцијата на МВР што го пратив, предпоставувам е за монети, не за артефакти... а сега во град имаше, а веројатно се уште има, дузини кој вршат ОТКУП на Злато, тука спаѓаат и такви монети... е сега овие што вршат ОТКУП купуваат за 50% од реалната цена, од таа н.пр. во банката во Солун, а Продаваат по 150% ....

Туку некој тука спомна дека во странство можело да се купува монетарно злато ама без да земаш монети и да ги ставаш во СЕФ, го разбрав некако како хартии од вредност ама на злато ???
Е сега и ова нашиве да не го забрануваат ?
 
Член од
30 април 2018
Мислења
256
Поени од реакции
504
Ajde pozdrav i na ovoj forum. So del se znaeme od onoj za Makedonska Berza.
So ogled deka i jas se prefrliv golem del vo stranstvo imam edno tehnicko prasanje.
Imeno soglasno Zakonot za devizno rabotenje odnosno "Упатство за начинот и постапката на известување за состојбата и промените на вложувањата на резидентите во хартии од вредност на странските финансиски пазари" navedeno e deka "на месечна основа, најдоцна во рок од 20 (дваесет) дена по истекот на месецот за којшто се известува" treba da se podnese do NBRM izvestaj ВХВ-1 "Извештај за состојбата и промените на вложувањата во сопственички хартии од вредност и удели во инвестициски фондови"
Isto kako sto citav i guvernerkata vo edno intervju go potencira istoto:
"Па така, би сакала да потсетам дека резидентите кои вложуваат во хартии од вредност во странство, во согласност со одредбите од Законот за девизно работење, за вложувањата треба да ја известат НБРМ. Со овој закон е пропишано дека резидентите можат да вршат упис, да уплатуваат и да тргуваат со хартии од вредност во странство само преку овластен учесник на пазарот на хартии од вредност или преку овластен учесник на странска берза или организиран пазар на хартии од вредност. Следствено, овластениот учесник е должен за сите вложувања на резидентите во хартии од вредност во странство, како и за измена на овие вложувања, вклучувајќи и нивно отуѓување, редовно да доставува извештај до НБРМ. Обврска за доставување извештај до НБРМ има и резидентот доколку врши упис, уплатува или тргува со хартии од вредност во странство преку овластен учесник на странска берза или организиран пазар на хартии од вредност."
Od ova jas razbiram deka ako odis preku domasna brokerska kuka, taa izvestuva, aAko odis preku stranska, togas sam treba da izvestuvas.
Nekoj, nesto od ova da izvestuval???? I zosto ne :)
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Друже, не си ти нов, џомба си
Благодарение на Џекблек, добил официјален одговор од НБР, во прилог:

Дилемата која ја имав си ја појаснив со мала консултација со Народна Банка. Во законот за девизно работење на неколку места има некои спротивставени ставови кои на едно место велат вака а на друго онака и морав тоа да го појаснам. Од овој член јасно се гледа дека овластените учесници значи банките кои посредуваат си ја известуваат НБ. Намногу места се споменуваат резидентите (физички и правни лица). Дилемата ми беше конкретно за физичките лица и јасно ми посочија дека како физички лица не треба:

Прегледај го приврзокот 268556

Прегледај го приврзокот 268555





Ajde pozdrav i na ovoj forum. So del se znaeme od onoj za Makedonska Berza.
So ogled deka i jas se prefrliv golem del vo stranstvo imam edno tehnicko prasanje.
Imeno soglasno Zakonot za devizno rabotenje odnosno "Упатство за начинот и постапката на известување за состојбата и промените на вложувањата на резидентите во хартии од вредност на странските финансиски пазари" navedeno e deka "на месечна основа, најдоцна во рок од 20 (дваесет) дена по истекот на месецот за којшто се известува" treba da se podnese do NBRM izvestaj ВХВ-1 "Извештај за состојбата и промените на вложувањата во сопственички хартии од вредност и удели во инвестициски фондови"
Isto kako sto citav i guvernerkata vo edno intervju go potencira istoto:
"Па така, би сакала да потсетам дека резидентите кои вложуваат во хартии од вредност во странство, во согласност со одредбите од Законот за девизно работење, за вложувањата треба да ја известат НБРМ. Со овој закон е пропишано дека резидентите можат да вршат упис, да уплатуваат и да тргуваат со хартии од вредност во странство само преку овластен учесник на пазарот на хартии од вредност или преку овластен учесник на странска берза или организиран пазар на хартии од вредност. Следствено, овластениот учесник е должен за сите вложувања на резидентите во хартии од вредност во странство, како и за измена на овие вложувања, вклучувајќи и нивно отуѓување, редовно да доставува извештај до НБРМ. Обврска за доставување извештај до НБРМ има и резидентот доколку врши упис, уплатува или тргува со хартии од вредност во странство преку овластен учесник на странска берза или организиран пазар на хартии од вредност."
Od ova jas razbiram deka ako odis preku domasna brokerska kuka, taa izvestuva, aAko odis preku stranska, togas sam treba da izvestuvas.
Nekoj, nesto od ova da izvestuval???? I zosto ne :)
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
И што значи ова? Дека физилко лице може да тргува на онлајн платформи и дека не треба да известува во НБРМ? И после ако сака да си пријави данок, ако не не ( со ризик дека ке го фатат? )
 
Член од
30 април 2018
Мислења
256
Поени од реакции
504
Друже, не си ти нов, џомба си
Благодарение на Џекблек, добил официјален одговор од НБР, во прилог:
Super ako ne mora da se izvestuva, iako po mene vo Zakonot za devizno e regulirano deka treba da izvestuva.
Spored odredbata vo stav 3 ako rabotis preku stranski broker treba sam da prijavuvas. нбрм.PNG
Автоматски споено мислење:

И што значи ова? Дека физилко лице може да тргува на онлајн платформи и дека не треба да известува во НБРМ? И после ако сака да си пријави данок, ако не не ( со ризик дека ке го фатат? )
Jas ne gledam ogranicuvanje za toa od koja zemja ti e brokerot. Citaj go stav 1 od clen 14 od Zakonot za devizno koj sto veli deka rezidenti moze da trguvaat so hartii od vrednost vo stranstvo preku ovlasten ucesnik na pazarot na hartii (citaj makedonski broker) ili preku ovlasten ucesnik na stranska berza (stranski broker). Ednistveno treba da se vnimava toj preku koj sto kupuvas vo stranstvo da ima brokerska licenca/ovlastuvanje, te da e ovlasten za trguvanje na berzata na koja trguvas.
Kako sto citav vo prethodnite postovi ti trguvas preku Ilirika odnosno preku Ilirika Slovenija (ne makedonskata), taka da i ti trguvas preku stranski broker. Sto e razlikata pomegju Ilirika Slovenija i primer IBKR?
 
Последно уредено:
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Знам, малку е збунувачки, но тоа е одговорот од НБРМ.
Во пракса, не гледам причина да пријавуваш на дневно или месечно ниво, можеби на годишно.

Еве еден брејнсторм да направиме:

влог 20.000 на брокерска во уса на 01.01.2020 - ги работиш до 01.01.2021 (25.000) - капитална 5.000е
- ако ја повлечеш мислам дека треба да ја пријавиш во УЈП, за што би бил ослободен од 10% данок... ќе ја поткрепиш со извод од трансакциите.
- Но доколку не ја повлечеш и си стои на брокерската, не би требало да ја пријавиш бидејки, физички тебе ти немаат легнато парите.

Што мислите?

И што значи ова? Дека физилко лице може да тргува на онлајн платформи и дека не треба да известува во НБРМ? И после ако сака да си пријави данок, ако не не ( со ризик дека ке го фатат? )
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Знам, малку е збунувачки, но тоа е одговорот од НБРМ.
Во пракса, не гледам причина да пријавуваш на дневно или месечно ниво, можеби на годишно.

Еве еден брејнсторм да направиме:

влог 20.000 на брокерска во уса на 01.01.2020 - ги работиш до 01.01.2021 (25.000) - капитална 5.000е
- ако ја повлечеш мислам дека треба да ја пријавиш во УЈП, за што би бил ослободен од 10% данок... ќе ја поткрепиш со извод од трансакциите.
- Но доколку не ја повлечеш и си стои на брокерската, не би требало да ја пријавиш бидејки, физички тебе ти немаат легнато парите.

Што мислите?
se odnesuva na neresidenti. ako trguvas vo stranstvo dolzen si vo danocnata prijava da ja navedes kapitalnata. tuka nema krienje.
kako non-resident moras da deponiras danocen broj od maticnata drzava. bez toa ne e mozno da pravis transakcii. vo sprotivno, smetkata kje ti bide otkazana. ova za eu drzavi.
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Така, во странската брокерска сметка ( УСА, ЕУ, каде и да си отворил) ти си поднесуваш лични податоци и врз база на роа креираш сметка и купуваш.

Дебатата е за нешето УЈП, и начинот на кој кај нас во МК, би ја пријавил таа капитална?

Дискусијата е доколку Брокерската куќа е регистрирана кај нас, таа автоматски би ги споделувала информациите до УЈП.

Во спротивно доколку тргуваш преку брокер кој не е регистриран кај нас, би требало лично да ги доставиш информациите...
Како ќе има увид УЈП, дека имаш капитална, ако ти таа капитална ти е на брокерска сметка и ја немаш повлечено? Ти можеби си остварил Капитална во 2021 а да не ги повлечеш до 2025?



se odnesuva na neresidenti. ako trguvas vo stranstvo dolzen si vo danocnata prijava da ja navedes kapitalnata. tuka nema krienje.
kako non-resident moras da deponiras danocen broj od maticnata drzava. bez toa ne e mozno da pravis transakcii. vo sprotivno, smetkata kje ti bide otkazana. ova za eu drzavi.
 
Член од
30 април 2018
Мислења
256
Поени од реакции
504
Знам, малку е збунувачки, но тоа е одговорот од НБРМ.
Во пракса, не гледам причина да пријавуваш на дневно или месечно ниво, можеби на годишно.

Еве еден брејнсторм да направиме:

влог 20.000 на брокерска во уса на 01.01.2020 - ги работиш до 01.01.2021 (25.000) - капитална 5.000е
- ако ја повлечеш мислам дека треба да ја пријавиш во УЈП, за што би бил ослободен од 10% данок... ќе ја поткрепиш со извод од трансакциите.
- Но доколку не ја повлечеш и си стои на брокерската, не би требало да ја пријавиш бидејки, физички тебе ти немаат легнато парите.

Што мислите?
Pri prodazbata na na HV ne e bitno koga i kako provlekuvas pari, tuku e povrzano so momentot na prodazbata na HV. Ako si trguval koga se odanocuvaa i kapitalnite dobivki kaj nas mozda pamtis deka se dostuvaa prijavi posle sekoja prodazba.
Ako stigneme do toa deka treba da se odanocuvaat kapitalnite dobivki od prodazba na HV vo stranstvo, togas treba da go gledame celiot Zakon za licen dohod, koj e malce kompliciran vo ovoj aspekt.
1. Ne se odanocuvaat kapitalni dobivki od HV koi si gi poseduval nad 10 god.
2. Imas pravo na prebivanje na ostvarani kapitalni zagubi so idni kapitalni dobivki
3. Se pracaat prijavi za sekoja prodazba na HV vo tekovniot mesec do 10ti sledniot mesec, a se placaat do 15ti
4. Do 2023 bi se odanocuvale so 10% danoka na 90% osnovica, ili 9% na razlikata megju nabavnata i prodaznata
5. Ima interesna odredba vo clen 61 stav 6 od ZLD kade sto se veli deka ako ne dokumentiras koja ti e nabavnata cena na HV, togas kako nabavna cena ke se utvrdi najniskata objavena cena na berzata vo godinata sto prethodela na prodazbata (sto znaci deka ako ja drzis akcijata povise od 1 godina, obicno nikoj nema da ja dokumentira nabavnata)
"Како куповна (набавна) цена на хартиите од вредност кои се продадени или купени на берзата се смета цената која обврзникот ја документира како стварно платена, или ако тоа не го стори, најниската објавена цена на берзата по која е извршена купопродажба во период од една година, која претходи на продажбата на хартијата од вредност. "
Автоматски споено мислење:

Mene mi e isto problematicno odanocuvanjeto na dividendite. Eve mene mi stigna dividenda od US, koja mi stigna na smetkata kaj brokerot, namalena za 30% US danok. MK i US nemaat dogovor za izbegnuvanje na dvojno odanocuvanje i po toa izleguva deka jas treba da si prijavam i kaj nas i da platam uste 10%. Ama sega treba jas da se pravam najposhten i samo jas da sum toj sto prijavuva, koga znam deka nikoj drug do sega nema prijavuvano.
 
Последно уредено:
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Pri prodazbata na na HV ne e bitno koga i kako provlekuvas pari, tuku e povrzano so momentot na prodazbata na HV. Ako si trguval koga se odanocuvaa i kapitalnite dobivki kaj nas mozda pamtis deka se dostuvaa prijavi posle sekoja prodazba.
Ako stigneme do toa deka treba da se odanocuvaat kapitalnite dobivki od prodazba na HV vo stranstvo, togas treba da go gledame celiot Zakon za licen dohod, koj e malce kompliciran vo ovoj aspekt.
1. Ne se odanocuvaat kapitalni dobivki od HV koi si gi poseduval nad 10 god.
2. Imas pravo na prebivanje na ostvarani kapitalni zagubi so idni kapitalni dobivki
3. Se pracaat prijavi za sekoja prodazba na HV vo tekovniot mesec do 10ti sledniot mesec, a se placaat do 15ti
4. Do 2023 bi se odanocuvale so 10% danoka na 90% osnovica, ili 9% na razlikata megju nabavnata i prodaznata
5. Ima interesna odredba vo clen 61 stav 6 od ZLD kade sto se veli deka ako ne dokumentiras koja ti e nabavnata cena na HV, togas kako nabavna cena ke se utvrdi najniskata objavena cena na berzata vo godinata sto prethodela na prodazbata (sto znaci deka ako ja drzis akcijata povise od 1 godina, obicno nikoj nema da ja dokumentira nabavnata)
"Како куповна (набавна) цена на хартиите од вредност кои се продадени или купени на берзата се смета цената која обврзникот ја документира како стварно платена, или ако тоа не го стори, најниската објавена цена на берзата по која е извршена купопродажба во период од една година, која претходи на продажбата на хартијата од вредност. "
Автоматски споено мислење:

Mene mi e isto problematicno odanocuvanjeto na dividendite. Eve mene mi stigna dividenda od US, koja mi stigna na smetkata kaj brokerot, namalena za 30% US danok. MK i US nemaat dogovor za izbegnuvanje na dvojno odanocuvanje i po toa izleguva deka jas treba da si prijavam i kaj nas i da platam uste 10%. Ama sega treba jas da se pravam najposhten i samo jas da sum toj sto prijavuva, koga znam deka nikoj drug do sega nema prijavuvano.
us e druga prikazna. ti zadrzuvaat withholding tax + danok na kapitalnata vo maticnata drzava prijavuvas. tuka e dvojno odanocuvanje, megjutoa se doplakja samo razlikata.

sto mislis zosto baraat danocen broj, danocnite sluzbi razmenuvaat podatoci. pomina vremeto na krienje.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom