Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Што направи Jinko Solar ццц..85$ !!!! памтам кога се мислев да влезам нa 12-15$ по препорака на @filipidi ... а мислев дека е топ продажба на 35-40$, оно отиде х2....лудо. Каде ке и е крајот???

И некој ке ми каже дека МСЕ е топ за инвестирање! :pos: "инвестирање" :свиркам:
Ќути не ми збори ми се плаче. Излегов комплет на 40$.
Морав зашто позицијата ми стигна 60% од портфолиото а веќе бев над 100% во профит на неа.
Памет за другпат требаше да оставам барем 500 акции да дремат ама се е школо на берза.
Како и да е презадоволен со профитот, да не речам едно помало станче излезе.

Инаку успеав да влезам во CSIQ со помала позиција на 37$ минатата недела.
Чекам победа на Baiden и верувам дека отиде CSIQ над 60$.

п.с. Jinko го чекам трпеливо, ако ми даде под 60$ ќе се вратам назад.
Со очекуван EPS од 4$ за 2020 и над 7$ за 2021, Jinko има потенцијал за 200$ во наредниве 2 години.
МСЕ нејќам воопшто да коментирам.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Ne znam kolku vi znaci walletinvestor ama tie ne mislat bas taka za Jinko solar?
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Воопшто не ми значи и најдобро да ги игнорираш според мене.
Дури ако можеш да играш спротивно од рејтинг агенцииве и нивните препораки мислам дека е најпаметно.
На пример Zacks држи "SELL" и "STRONG SELL" препорака за Jinko Solar веќе година дена, а акцијата во меѓувреме отиде 500% нагоре.
Иди па најди НЗС.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Ќути не ми збори ми се плаче. Излегов комплет на 40$.
Морав зашто позицијата ми стигна 60% од портфолиото а веќе бев над 100% во профит на неа.
Памет за другпат требаше да оставам барем 500 акции да дремат ама се е школо на берза.
Како и да е презадоволен со профитот, да не речам едно помало станче излезе.

Инаку успеав да влезам во CSIQ со помала позиција на 37$ минатата недела.
Чекам победа на Baiden и верувам дека отиде CSIQ над 60$.

п.с. Jinko го чекам трпеливо, ако ми даде под 60$ ќе се вратам назад.
Со очекуван EPS од 4$ за 2020 и над 7$ за 2021, Jinko има потенцијал за 200$ во наредниве 2 години.
МСЕ нејќам воопшто да коментирам.
Како што не можеме никад да го погодиме дното, така не можеме да го погодиме и врвот. Во вакви околности ништо не можеш да погодиш, маркетот е ирационален, среќен ке си ако си и 20% под/над екстремите. По ниеден основ Jinko не требаше да отиде до 90 долари, ама ете отиде. Исто и Тесла и ред други компании и акции. Исто и голем број акции со огромни падови без причина. Има голема доза на шпекулации, фомо и сл. што ја бутаат акцијата нагоре неоправдано или контра....супер влез, супер излез, терај си даље и ке си начекаш пак ваква шанса.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Како што не можеме никад да го погодиме дното, така не можеме да го погодиме и врвот. Во вакви околности ништо не можеш да погодиш, маркетот е ирационален, среќен ке си ако си и 20% под/над екстремите. По ниеден основ Jinko не требаше да отиде до 90 долари, ама ете отиде. Исто и Тесла и ред други компании и акции. Исто и голем број акции со огромни падови без причина. Има голема доза на шпекулации, фомо и сл. што ја бутаат акцијата нагоре неоправдано или контра....супер влез, супер излез, терај си даље и ке си начекаш пак ваква шанса.
Добро познатата: Никој не банкротирал од земање профит
Ќе те послушам ќе остаам Jinko да олади некое време.
Поголем дел од профитот секако отиде во GBTC на 11$ и сега за сега тера одлично, презадоволен плус 25% :)
 
Член од
18 ноември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
65
Последно уредено:
Член од
23 октомври 2020
Мислења
8
Поени од реакции
5
Здраво на сите. Се приклучувам и јас на темава. :)

Откако ја прочитав целата тема, можам да кажам дека nnik има направено добра споредба на провизиите кај разни домашни и странски брокери. Единственото нешто што сеуште не ми е јасно е во врска со Interactive Brokers и Saxo Bank кои очигледно прифаќаат клиенти од Македонија, но до сега не сретнав пост каде што некој што е само македонски државјанин да успеал да префрли средства преку банка од Македонија. Па ако има некој таков нека сподели искуство како и преку која банка. :)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Како иде дечки...отидовте во минус на текс стокс. Бондс, усд, цхф и цнј, викс и шортови се најдобри сега.
 
Член од
18 ноември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
65
Како иде дечки...отидовте во минус на текс стокс. Бондс, усд, цхф и цнј, викс и шортови се најдобри сега.
Мала корекција ништо страшно, секако ги чекам избориве па дајв ин бек.
П. С гледам се испосраа од дендата од НЛБ?!!
 
Член од
18 ноември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
65

Имам мал дел од март месец, ќе додавам уште
( Се очекува финалниот тест лет, ако се е ОК квартал 1 ќе почнат со комерцијални летови, па така да можен е голем сквиз)
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Понеделник уште пад очекувам ама јбг срце јуначко не издржа, JMIA ин @15
Во евра ли ви се цениве или усд? Бидејки гледам дека ја има во евра, ама ја има и во УСД, зависно на која берза ( УС или Франкфурт )
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Во евра ли ви се цениве или усд? Бидејки гледам дека ја има во евра, ама ја има и во УСД, зависно на која берза ( УС или Франкфурт )
Мислам дека во долари е влезот што го напишал. Барем мојот влез беше на 15.2$.
Автоматски споено мислење:

Како иде дечки...отидовте во минус на текс стокс. Бондс, усд, цхф и цнј, викс и шортови се најдобри сега.
Тек не поседувам али еве моментален преглед на портфолио:

GBTC - 37% во плус, влез на 11$ (60% од портфолио)
GOLD - во минус 5%, влез на 28$ (15% од портфолио)
JMIA - тука негде на влезна цена, влез на 15.2$ (7% од портфолио)
VIPS - во плус 13%, влез на 18.9$ (6% од портфолио)
ALXN - некои процент во минус, влез на 120$ (5% од портфолио)
CSIQ - исто на нула одприлика, влез на 37$ (4% од портфолио)
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Мислам дека во долари е влезот што го напишал. Барем мојот влез беше на 15.2$.
Автоматски споено мислење:



Тек не поседувам али еве моментален преглед на портфолио:

GBTC - 37% во плус, влез на 11$ (60% од портфолио)
GOLD - во минус 5%, влез на 28$ (15% од портфолио)
JMIA - тука негде на влезна цена, влез на 15.2$ (7% од портфолио)
VIPS - во плус 13%, влез на 18.9$ (6% од портфолио)
ALXN - некои процент во минус, влез на 120$ (5% од портфолио)
CSIQ - исто на нула одприлика, влез на 37$ (4% од портфолио)
Некои од овие се tech stock...на тоа мислев
 

Kajgana Shop

На врв Bottom