Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.930
Поени од реакции
12.424
Може не е за тука мислењево, но ова е најактивна тема.
Дали може да се испратат пари од македонска девизна сметка на револут?
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
На крај ќе излезе дека ние имаме бољи централен банкар американците.
Поздрав за 0.50 покачување на референтната каматна стапка.
Автоматски споено мислење:

FoeR-aZaUAAYlQ_.jpg

Wall street џанки шо чекаат Фед кокеин пивот треба да им е јасно дека и да се деси истиот нема гаранција дека берзата ќе се оправи во догледен период. Мајк Бери на чартов потсетува дека во 2001 ФЕД стимулот преку кратење на каматните стапки си одел надолу заедно со целокупниот SP500 до 2002 година, ехееј. Да потсетам, сеа немаме кратење туку забавување на темпото на покачување на каматите чија висина бар декларативно уверуваат дека ќе остане на пролонигран рок. Ова погоре е следна фаза.

# GOolemo rally do nova godina posle market crush vo svojstven stil
 
Последно уредено:

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Може не е за тука мислењево, но ова е најактивна тема.
Дали може да се испратат пари од македонска девизна сметка на револут?
Мислам да , но ќе проверам попладне и ке ти пишам во бокс
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Дали некој пробал да тргува со корпоративни обврзници? Истражувам форми на арбитража
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.305
Поени од реакции
4.714
Ostavam komentar za da mozam da se vratam na temava posle rabota (iskreno nikogas ne mi tekna da proveram tuka za trguvanje so stranski akcii).

Ako nekoj saka da spodeli nekolku brzi soveti dobredojdeni ste, trguvanjeto bi mi bilo nadvor od mkd (pa na sto da obrnam vnimanie kako zasto i slicno)
Da ke ja rascitam temava od pocetok ama pretpostavuvam ke naidam na premnogu infomacii sto na pocetok moze samo da me zbunat.
Planot mi e da pocnam so nekoi poceten vlog pomegju 1000-3000€ i posle toa na mesecno nivo da nadopolnuvam pomal iznos (300-500€)

Kako platforma kade sto planiram da trguvam vo momentov mi e avanza.se (svedski online broker ili kako i da se vika, koja e aktivna poveke od 10 godini i dosta popularna tuka)
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.930
Поени од реакции
12.424
Ostavam komentar za da mozam da se vratam na temava posle rabota (iskreno nikogas ne mi tekna da proveram tuka za trguvanje so stranski akcii).

Ako nekoj saka da spodeli nekolku brzi soveti dobredojdeni ste, trguvanjeto bi mi bilo nadvor od mkd (pa na sto da obrnam vnimanie kako zasto i slicno)
Da ke ja rascitam temava od pocetok ama pretpostavuvam ke naidam na premnogu infomacii sto na pocetok moze samo da me zbunat.
Planot mi e da pocnam so nekoi poceten vlog pomegju 1000-3000€ i posle toa na mesecno nivo da nadopolnuvam pomal iznos (300-500€)

Kako platforma kade sto planiram da trguvam vo momentov mi e avanza.se (svedski online broker ili kako i da se vika, koja e aktivna poveke od 10 godini i dosta popularna tuka)
Почни на норднет наместо аванза.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.305
Поени од реакции
4.714
Почни на норднет наместо аванза.
Ima nesto posebno na nordnet, moze i slobodno da odi vo pp objasnuvanjeto.
Nemam preferenci iskreno, mislev da odam so avanza zasto golem del od lugjeto okolu mene ja koristat. No ako drugava ima nekoja prednost ne gledam zasto da ne ja koristam taa platforma.
 

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Мислам да , но ќе проверам попладне и ке ти пишам во бокс
Чинам дека е подобро да пишам и овде, ќе се најде некому.
Значи трансфер може, провеено направено во Комерцијална Банка
 
Член од
13 март 2013
Мислења
448
Поени од реакции
715
Прегледај го приврзокот 366453

Znaci ovoj del od zakonot e mnogu jasen. Se odanocuvaat samo kapitalni dobivki od hartii steknati posle 01.01.2023.

Ona sto ne e jasno e nacinot i periodot vo koj treba da se prijavuvaat kapitalnite dobivki od stranstvo.
Zatoa Cika Voki sega za sega ke si kjuti i ke ceka "podzakonski akti" t.e. pravilnici

Прегледај го приврзокот 366455
Од кој документ се овие извадоци, може да ми дадеш линк?
 
Член од
24 декември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
32
Од кој документ се овие извадоци, може да ми дадеш линк?
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Дечки, за оние кои генерално имаат инвестирано во компании домицилни во Ирска, ETF, фондови и инвестициски трустови, може да постои начин за изземање од данокот на дивиденда кој во Ирска е 25%.

Процедурата вклучува потполнување на Dividend Withholding Tax (DWT) Non-Resident Form V2A која може да се симне од следнава адреса: https://www.revenue.ie/en/companies-and-charities/documents/dwt/dwt-non-res-v2a.pdf (во самата апликација има објаснување како може да се потполнува).

Апликацијата НЕ се праќа до даночните служби во Ирска, туку до фирмата која исплатува, фирмата која служи како даночен посредник, или фирмата која е квалификуван посредник.

Ирска е интересна опција бидејќи имала прилично либерален даночен систем, преку 90% од ETF се домицилни во Ирска, мислам дека профитите се дистрибуирани без задржување на данок или значително повластени стапки па наместо инвестирање директно во US домицилен ETF или US компании, на кои ќе имате 30% withholding tax со ова може да се редуцира данокот до македонските 10%.
 
Член од
13 март 2013
Мислења
448
Поени од реакции
715
Ова е прочистениот текст. Сликата која ја цитирав ја нема во прочистениот текст
 

Kajgana Shop

На врв Bottom