Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
1 февруари 2022
Мислења
28
Поени од реакции
10
Vo tekot na ovaa nedela se ocekuva golem rast na GBR(New Concept Energy Inc) vo petokot bese 74 posto rasta pa pred ztvarane padna na 30....peny stock kompanija :):) imam vo portfolioto.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.931
Koga sme veke kaj danocnite reformi, nesto se zakjuta vlasta,ima li nekoj informacii dali ke se sproveduvaat ili ke se odlozat povtorno ?
Konkretno me interesira za danok na kapitalna dobivka,zasto negde procirav deka vo prvicniot predlog zakon se spomenuva ,a posle za nego nema nisto.
Не знам ништо ново, баш минатата недела разговарав со сметководителот, ама немало ништо официјално.
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
137
Поени од реакции
99
Koga sme veke kaj danocnite reformi, nesto se zakjuta vlasta,ima li nekoj informacii dali ke se sproveduvaat ili ke se odlozat povtorno ?
Konkretno me interesira za danok na kapitalna dobivka,zasto negde procirav deka vo prvicniot predlog zakon se spomenuva ,a posle za nego nema nisto.
Не знам ништо ново, баш минатата недела разговарав со сметководителот, ама немало ништо официјално.
Najverojatno ke se odlozat za nekoi podobri vreminja
 
Член од
30 април 2018
Мислења
256
Поени од реакции
504
Najverojatno ke se odlozat za nekoi podobri vreminja
Цитат од Законот за данок на личен доход

Член 116
Одредбите од членовите 55, 56, 57 84 и 92 од овој закон кои се однесуваат на оданочувањето на каматите од орочени депозити, како и одредбите од членовите 58, 59, 60, 61, 62, 84 и 92 од овој закон кои се однесуваат на оданочувањето на капиталните добивки остварени од продажба на хартии од вредност и удели издадени од инвестициски фонд, ќе се применуваат од 1 јануари 2023 година.

*Ова значи дека доколку не се направи измена на овој член и ова “1 јануари 2023 година“ не се замени со друг датум, тогаш капиталните добивки од х.в. и каматите од банки ќе се оданочуваат од 01.01.2023.
Напомена: Моментално нема предлог закон пуштен во собрание или во јавна расправа како најава дека рокот ќе се продолжи

Ако не смени законот, тогаш од 1.1.23 важат доленаведените одредби од ЗДЛД кои се однесуваат на оданочувањето на капиталните добивки.
*Со црвено и болд ги обележувам поинтересните

-ДАНОЧНИ СТАПКИ-

Член 11
...
(4) По исклучок на ставот (2) од овој член за доходот од капитални добивки остварени од продажба на хартии од вредност и удели издадени од инвестициски фонд, данокот се плаќа по стапка од 15% доколку имателот ги поседувал до една година, односно по стапка 10% доколку ги поседувал за период од една до 10 години.

Член 12
...
(1) Данок на доход не се плаќа на:
...
39-a) капитални добивки остварени од продажба на хартии од вредност и удели издадени од инвестициски фонд доколку имателот ги поседувал за период подолг од 10 години;

-ДАНОЧНА ОСНОВА-

Член 60
...
(2) По исклучок од ставот (1) на овој член, за капиталната добивка остварена од продажба на хартии од вредност, удели издадени од инвестициски фонд, учество на капиталот, друг подвижен имот и недвижен имот во кој обврзникот живее најмалку една година пред продажбата, се признаваат нормирани трошоци од 10%.

Член 61
...
(2) За целите на утврдување на капиталната добивка, како продажна цена на хартии од вредност и удели издадени од инвестициски фонд, се смета договорената цена.
...
(6) Како куповна (набавна) цена на хартиите од вредност кои се продадени или купени на берзата се смета цената која обврзникот ја документира како стварно платена, или ако тоа не го стори, најниската објавена цена на берзата по која е извршена купопродажба во период од една година, која претходи на продажбата на хартијата од вредност.

Член 62
(1) Капитална загуба остварена со продажба на хартии од вредност се пребива со капиталните добивки остварени со продажба на хартии од вредност.
(2) Ако и по извршеното пребивање, според став (1) на овој член, се појави капитална загуба, вишокот се пренесува на идните капитални добивки во наредните три години.

-ПРИЈАВУВАЊЕ-

Член 85
...
(3) По исклучок од ставот (1) на овој член, исплатувачите на капиталните добивки од хартии од вредност и на уделите во инвестициски фонд се должни до органот за јавни приходи да достават пресметка за бруто-доходот, одбитоците и пресметаниот данок по одбивка за секој обврзник поединечно, кој остварил капитални добивки од хартии од вредност и удели во инвестициски фонд најдоцна наредниот ден по денот на исплатата на доходот.
 
Член од
30 април 2018
Мислења
256
Поени од реакции
504
Barav objasnuvanje vo vrska so vcerasniot rally na berzite vo US.
Ako go analizrirame procent na akcii od S&P 500 koi se nad 50 dneven prosek, moze da se vidi deka koga ovoj procent pakja pod 10, voobicaeno ima skok na indeksot. Taka e vo 12/19, 04/20, 06/22, a bi trebalo da pretpostavime deka taka ke bide i sega t.e. bi trebalo da ocekuvame rast na indeksite sledniot period.
S5FI_2022-10-14_11-36-48.png
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Barav objasnuvanje vo vrska so vcerasniot rally na berzite vo US.
Ako go analizrirame procent na akcii od S&P 500 koi se nad 50 dneven prosek, moze da se vidi deka koga ovoj procent pakja pod 10, voobicaeno ima skok na indeksot. Taka e vo 12/19, 04/20, 06/22, a bi trebalo da pretpostavime deka taka ke bide i sega t.e. bi trebalo da ocekuvame rast na indeksite sledniot period.
Прегледај го приврзокот 348197
SPX .png

Добро ти е ова.
Според мене две сценарија се. Или денес ќе има чистка на релито од вчера со остар пад , шо по фјучерсиве гледам дека е многу веројатно. Или ќе има баунс како ти шо викаш у десен Shoulder* како погоре.
 
Последно уредено:
Член од
30 април 2018
Мислења
256
Поени од реакции
504
Прегледај го приврзокот 348199

Добро ти е ова.
Според мене две сценарија се. Или денес ќе има чистка на релито од вчера со остар пад , шо по фјучерсиве гледам дека е многу веројатно. Или ќе има баунс како ти шо викаш у десен Shoulder* како погоре.
Ne veruvam deka ke ima ostar pad denes. Ocekuvam bounce do gornata granica na korektivniot kanal, tuka nekade bi trebalo i RSI da se kaci do 70, po sto bi imalo uste eden flush do dolniot zelen support
SPX_2022-10-14_12-49-45.png
 
Последно уредено:
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
866
Краткорочни движења... Или долгорочно инвестирање...
Јас си купувам секој месец, да ги тајмирам краткорочниве не планирам...
Мада сеа онака има доста ефтини фирми... Амд ми е следна, олку ефтин одамна не бил.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Краткорочни движења... Или долгорочно инвестирање...
Јас си купувам секој месец, да ги тајмирам краткорочниве не планирам...
Мада сеа онака има доста ефтини фирми... Амд ми е следна, олку ефтин одамна не бил.
I QCOM i NVDA se dosta eftini.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Чип корпусот не е евтин, напротив овервалјуд е за ваш немерак ин nowadays. Евтин е bias-от шо ви го продаваа коа парите беа беспари во претходниот сајкл. И Пел'тон беше евтин у ковид ама бидна уше најевтин.. Од тој хајп единствено QCОМ се разликува поради природата на бизнисот, целната група и може да се рече дека е пристапен за купување (Браос за Лаки Qcom, Небраос за НВДА со 30 п/е) . АМД и НВДА на оваа цена купуваат понављачи со романтика дека старата љубов ќе ви се врати. Не, НЕМА да се врати :( . Јас продавам само covered calls на АМД и тоа со страјк многу т'нок се со цел да ги откачам за да продадам путови на некој како GDX, GDXJ или EWZ.

Секогаш после краш, велјуто го надвладува гроутот*. Не запишувајте овој пат, кој ве врти :)
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.645
Поени од реакции
4.945
Уште неколку месеци и затворам шорт позиции најверојатно, отворени ми се 7-8 месеци. После купувам крипто и сребро и насдак...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom