Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
1 октомври 2018
Мислења
323
Поени од реакции
731
За 6-12 месеци веројатно ќе имаме ,,метаморфоза'' од беар маркет во Financial crisis. Криптото не сум сигурен дали воопшто ќе постои во овој формат а Насдак би требало да го шорташ уше сеа пошо у криза техот оди со велосити x2 од се останато. Лонг на НАСДАК би одел година дена после масивни изингс и ниски каматни стапки од ФЕД. Увертира или почеток на фајненшл крајсис верувам дека ќе биде ескалација на очигледната фрустрацијата кон ФЕД и неуспешното зауздување на инфлацијата, распродажба на 30 years treasures и миграција кон златото, најбитно. И да можеби поголем интерес за сребро и останати пришс металс , that's it, нишо повеќе.
Во врска со благородниве метали, бидеќи има забрана за даночни резиденти да вложуваат во физичко злато, сребро и сл, дали фондови како на пример SGLN iShares Physical Gold ETC се базирани на физички метал? Пример една акција представува една унца злато, или пак можеби се некоја друга конструкција?

Иначе потоп може да има во Европа, во САД мислам дека кризата ќе трае многу пократко. Со отпочнување на грејната сезона а посебно после резултатите Q4.2022 и можеби Q1.2023 мислам дека многу капитал од Европа ќе се одлее во САД и Австралија. Ќе ја продлабочи кризата во Европа но ќе помогне на САД.
 
Член од
19 април 2014
Мислења
332
Поени од реакции
888
Во врска со благородниве метали, бидеќи има забрана за даночни резиденти да вложуваат во физичко злато, сребро и сл, дали фондови како на пример SGLN iShares Physical Gold ETC се базирани на физички метал? Пример една акција представува една унца злато, или пак можеби се некоја друга конструкција?

Иначе потоп може да има во Европа, во САД мислам дека кризата ќе трае многу пократко. Со отпочнување на грејната сезона а посебно после резултатите Q4.2022 и можеби Q1.2023 мислам дека многу капитал од Европа ќе се одлее во САД и Австралија. Ќе ја продлабочи кризата во Европа но ќе помогне на САД.
Чудно ми е ова дека има забрана, а сепак постои место каде можеш да купиш. Screenshot_20220916-210149_Chrome.jpg
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
12.621
Поени од реакции
27.218
За 6-12 месеци веројатно ќе имаме ,,метаморфоза'' од беар маркет во Financial crisis. Криптото не сум сигурен дали воопшто ќе постои во овој формат а Насдак би требало да го шорташ уше сеа пошо у криза техот оди со велосити x2 од се останато. Лонг на НАСДАК би одел година дена после масивни изингс и ниски каматни стапки од ФЕД. Увертира или почеток на фајненшл крајсис верувам дека ќе биде ескалација на очигледната фрустрацијата кон ФЕД и неуспешното зауздување на инфлацијата, распродажба на 30 years treasures и миграција кон златото, најбитно. И да можеби поголем интерес за сребро и останати пришс металс , that's it, нишо повеќе.
Гледам никој не искоментирал дека веќе инвеститорите ја шортаат и се откажуваат од Епл, ова треба да е доволен знак за бурата што не очекува.

Sep 15, 2022 at 9:45 am ET
Apple Overtakes Tesla as Most-Shorted in U.S. Market

1663421931618.png
1663422010220.png
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2021
Мислења
668
Поени од реакции
1.155
Гледам никој не искоментирал дека веќе инвеститорите ја шортаат и се откажуваат од Епл, ова треба да е доволен знак за бурата што не очекува.
За жал така е. Но, кога еарнингс ќе почнат да паѓаат овој ,,Тесла оптимизам'' ќе се депримира одма. Еве денес прати ритејл Walmart, Home Depot,Lowe's и Target какво домино ќе направат на цел пазар.
Верувам дека е ова беар рели и не е последно, ќе има многу вакви. Рецесијата ќе го донесе SPX до 3000- 3300 и верувам дека таму ќе биде ботомот. Доколку се исполни ова , тогаш луѓево од ААПЛ ќе се откажат не од 100п/е Тесла. Акции ќе се поистоветуваат со Рулет бројки како во 2001 и 2009.
Јас уше пред еден месец напишав дека последни во стил ќе паднат ААПЛ и ТСЛА оносно откажувањето од нив и воопшто од инвестинг ќе го одбележи почетокот на новиот цискул и прогрес.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
12.621
Поени од реакции
27.218
Јас уше пред еден месец напишав дека последни во стил ќе паднат ААПЛ и ТСЛА оносно откажувањето од нив и воопшто од инвестинг ќе го одбележи почетокот на новиот цискул и прогрес.
Мислам дека не очекуваат минимум 5-6 интересни месеци, веројатно напролет и шанса за докупување на тоа што ќе остане како бизнис, а почеток на оправањето дури крај на 2023та.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
323
Поени од реакции
731
Прашањето е што ќе има најголем раст после кризата? Semiconductors мислам дека традиционално ќе одат добро, можеби и mining или basics materials. Discretionary не верувам дека ќе има значајно подобрување веднаш по завршувањето на кризата. Можеби по 6-12 додека домаќинствата го намалат долгот кој ќе се натрупа во овие месеци.
 
Член од
25 март 2006
Мислења
352
Поени од реакции
24
Преку која платформа може или е најдобро да се тргува со странски акции?
 
Член од
10 април 2020
Мислења
25
Поени од реакции
7
Преку која платформа може или е најдобро да се тргува со странски акции?
 
Член од
18 август 2015
Мислења
126
Поени од реакции
72
Дечки малку помош

Првпат купувам ЕТФ преку Interactive. Сум избрал 5 shares од VUAA, со вкупна цена од 355.40 (3 евра провизија), иначе претходно ставени 400 евра (available funds).
На крај ми испишува "Post trade available funds 27".
Тоа значи дека на располагање после купувањево ќе имам 27 eur, а не 44.5 eur (400 - 355.5 = 44.5), т.е провизија ќе ми биде 30 eur?
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
197
Поени од реакции
289
Mary Callahan Erdoes, JPMorgan Asset & Wealth Management CEO кажува дека има во овие економски услови има можности за добивка на секаде, освен за пасивни инвеститори

 
Член од
17 мај 2018
Мислења
17
Поени од реакции
19
Дали некој купува долгорочно странски хартии од вредност и кои? Убаво би било да размениме искуства, мислења..
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.027
Поени од реакции
11.312
Дали некој купува долгорочно странски хартии од вредност и кои?
Почнав полека да влегувам во инфраструктурни компании, немаат процентуално голем раст и дивидендите се просечни, но би требало да се поотпорни на рецесија.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
12.621
Поени од реакции
27.218
Ако имате време ѕирнете го, се работи за Credit Suisse
 

Kajgana Shop

На врв Bottom