Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Пробувам да се регистрирам на IB и добивам ваква порака:
1661097891406.png

можам ли ова да го средам некако?
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Од денес сум шорт на QQQ. Нека честита кој сака :aplauz:
05.08.2022 QQQ = 320$
22.08.2022 QQQ = 314$
27.10.2022 QQQ = 250$ (Gross Domestic Product release, 3rd Quarter 2022 (Advance Estimate))

ПсЕЈо!

#Врска нема оној Сајд Хаслер. Да, тој со наочарите на слика, не знам кој беше познат ми е од некаде....
 
Последно уредено:

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.098
Поени од реакции
16.298
Дечки совет ако можи :)

Кладов депозит на trade republic и ми даде 1 акција ’гратис’ од Амазон. Прашањето ми е дали да ја продавам и да инвестирам во др (apple, Microsoft итн) или да продолжам даинвестирам во Амазон :) ?
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Дечки совет ако можи :)

Кладов депозит на trade republic и ми даде 1 акција ’гратис’ од Амазон. Прашањето ми е дали да ја продавам и да инвестирам во др (apple, Microsoft итн) или да продолжам даинвестирам во Амазон :) ?
Да продолжиш да инвестираш во Амазон. Само, не во акцијата туку во книги за инвестинг шо се продаваат на него.

Проблематиката е малце повеќе комплицирана и кога ќе навлезеш самиот ќе си одговориш на прашањето.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.098
Поени од реакции
16.298
Да продолжиш да инвестираш во Амазон. Само, не во акцијата туку во книги за инвестинг шо се продаваат на него.

Проблематиката е малце повеќе комплицирана и кога ќе навлезеш самиот ќе си одговориш на прашањето.
Фала многу :)

Слободно ако можиш и предложи нешто :)
 
Член од
19 април 2014
Мислења
406
Поени од реакции
1.131
  • Ми се допаѓа
Reactions: dwa

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Внеси дека имаш поголем капитал и дека имаш малку искуство со тргување, би требало да прифати :)
Спротивното го направив и помина


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Во Израел имаат withholding tax од 25%, но Македонија има договор со нив за одбегнување двојно оданочување со што се намалува данокот. Само што заработив дивиденда од ZIM и добив инструкции за контактирање на нивниот агент за одбегнување на двојно оданочување за земји со кои имаат договор како што е нашава.

Дали има некој искуство што може да го сподели за компании од Израел и контакт со нивните агенти?
 
Член од
29 ноември 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ме интересира да прашам кој е нај едноставниот и најлесен начин на подиганје пари од Interactive brokers?
Парите ги внесувам преку WISE ме интересира дали има лесен начин за подигање на парите без одење по банки и малтретирање?
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Во Израел имаат withholding tax од 25%, но Македонија има договор со нив за одбегнување двојно оданочување со што се намалува данокот. Само што заработив дивиденда од ZIM и добив инструкции за контактирање на нивниот агент за одбегнување на двојно оданочување за земји со кои имаат договор како што е нашава.

Дали има некој искуство што може да го сподели за компании од Израел и контакт со нивните агенти?
Има Blizzard. За жал, љут ни е подолго време :(
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Во Израел имаат withholding tax од 25%, но Македонија има договор со нив за одбегнување двојно оданочување со што се намалува данокот. Само што заработив дивиденда од ZIM и добив инструкции за контактирање на нивниот агент за одбегнување на двојно оданочување за земји со кои имаат договор како што е нашава.

Дали има некој искуство што може да го сподели за компании од Израел и контакт со нивните агенти?
Па предпоставувам дека треба да ја извадиш потврдата од УЈП за даночен резидент во МК и да им ја испратиш. На основа на тоа моја претпоставка е дека тие или ќе ти задржат 15% данок (што е поверојатно), или нема да ти задржат данок кој ќе треба да го платиш во МК.

Во секој случај сподели како поминуваш низ процесот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom