Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
12 април 2020
Мислења
469
Поени од реакции
876
Можно е да има должничка криза после рецесијата. Ќе стимулираат или ќе се задолжуваат. Со високи камати ќе биде тригер за проблем во сервисирањето на долгот. Или како што викаш ќе остават инфлацијата да го јаде долгот но тоа ќе биде тригер за тешка рецесија и стагфлација...како и да е криза мора да има дали класична рецесија па должничка или инфлациона рецесија. Обичните граѓани ќе ја платат цената во секој случај. Животниот стандард мора да се намали.
Ќе видиме најверојатно јас мислам дека ќе одат на контрола на инфлацијата. Ќе видиме колку ќе успеат. Дури мислам да се кладам на пад на цена на нафта...
Проблемот е што нема нафта, исцрпени се лесните наоѓалишта. Уште нешто имаат во КСА и тоа е се. Ама не е доволно да го опслужи светов, кој има се поголеми потреби. Луже веке преку десет години трубеа дека слабо ќе е со енергенси, ама зелена енергија та зелена трубеа. Еве сеа зелена.
Јас иам анхеџед фирми шо се дирекно врзани на цена на нафта. Планирам сеа и на бакар слично да правам.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.733
Поени од реакции
5.003
Проблемот е што нема нафта, исцрпени се лесните наоѓалишта. Уште нешто имаат во КСА и тоа е се. Ама не е доволно да го опслужи светов, кој има се поголеми потреби. Луже веке преку десет години трубеа дека слабо ќе е со енергенси, ама зелена енергија та зелена трубеа. Еве сеа зелена.
Јас иам анхеџед фирми шо се дирекно врзани на цена на нафта. Планирам сеа и на бакар слично да правам.
Јас се кладам на пад на инфлацијата. Фед би требало да ја победи. Нафтата и бакар мислам дека ќе паднат. Можно е да шортам тоа што ти си лонг.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.305
Поени од реакции
2.365
S&P 500 го очекувам на 3.550 - 3.600. Пад од 35% од ATH.

Чувајте си ги парите уште малку.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
469
Поени од реакции
876
Јас се кладам на пад на инфлацијата. Фед би требало да ја победи. Нафтата и бакар мислам дека ќе паднат. Можно е да шортам тоа што ти си лонг.
Ok. добра дискусија отрворивме.
Зошто мислиш дека фед ќе ја победи инфлацијата?
Точно, јас се кладам со тоа што купив дека фед нема да ја победи инфлацијата него ќе ја тера бар едно 5 години 10 до 15%.
Но еве напиши ако не ти е мака кои се индиците дека воопшто се способни да ја победат?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.733
Поени од реакции
5.003
Ok. добра дискусија отрворивме.
Зошто мислиш дека фед ќе ја победи инфлацијата?
Точно, јас се кладам со тоа што купив дека фед нема да ја победи инфлацијата него ќе ја тера бар едно 5 години 10 до 15%.
Но еве напиши ако не ти е мака кои се индиците дека воопшто се способни да ја победат?
Ги гледам моделите сите предвидуваат пад. Плус и фед има бесконечно муниција може колку сака да ги зголемува каматите ок под цена на рецесија и тоа длабока но ако сака може. Ова се покажало во историјата како успешна стратегија многу пати. Фед има таргет за инфлација и мора според закон да го одржува.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.930
Поени од реакции
7.315
Јас се кладам на пад на инфлацијата. Фед би требало да ја победи. Нафтата и бакар мислам дека ќе паднат. Можно е да шортам тоа што ти си лонг.
Во што се кладиш, кога ништо не поседуваш?

Ги гледам моделите сите предвидуваат пад. Плус и фед има бесконечно муниција може колку сака да ги зголемува каматите ок под цена на рецесија и тоа длабока но ако сака може. Ова се покажало во историјата како успешна стратегија многу пати. Фед има таргет за инфлација и мора според закон да го одржува.
Имале бесконечно муниција и во историја се покажало како успешна стратегија :pos:.
Спијте мирно, Стеф и ФЕД се тука :cool:.

Каква ли муниција ФЕД ќе извадат за да ги одзатнат блокадите на пристаништата, количина на нафта и гас, фабриките да се рестартираат или да вратат производството на ниво од 2019... абракадабра, хокус покус :вонзем:

 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.733
Поени од реакции
5.003
Во што се кладиш, кога ништо не поседуваш?



Имале бесконечно муниција и во историја се покажало како успешна стратегија :pos:.
Спијте мирно, Стеф и ФЕД се тука :cool:.

Каква ли муниција ФЕД ќе извадат за да ги одзатнат блокадите на пристаништата, количина на нафта и гас, фабриките да се рестартираат или да вратат производството на ниво од 2019... абракадабра, хокус покус :вонзем:

Имам лонг позиции на ус бондс а наскоро ќе отварам шорт на нафта. Инаку сум шорт и на ус стокс и лонг на волитилти. Може следниве месеци нафта да не падне но ја очекувам и на 40-50 долари да биде за не многу далечно време. Имам TLT, VXX, SPXS, usd I nesto GDX. Го меркам SCO. TLT e инверзно корелиран со инфлацијата.
 
Последно уредено:
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.930
Поени од реакции
7.315
Имам лонг позиции на ус бондс а наскоро ќе отварам шорт на нафта. Инаку сум шорт и на ус стокс и лонг на волитилти. Може следниве месеци нафта да не падне но ја очекувам и на 40-50 долари да биде за не многу далечно време. Имам TLT, VXX, SPXS, usd I nesto GDX. Го меркам SCO. TLT e инверзно корелиран со инфлацијата.
Се тоа Ок, туку погоре за друго пишуваш, муницијата на ФЕД и демек историски докажано успешна стратегија им била, но се потешки крахови, а и ЕЦБ 10 години преземаа мерки, па 0 резултат.

Нафтата на 40-50 долари и тата би сине, но дедо вели:

Затоа складирај кокаин: Kennedy jokingly said that gas is so expensive it would “be cheaper to buy cocaine and just run everywhere.”
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.733
Поени од реакции
5.003
Се тоа Ок, туку погоре за друго пишуваш, муницијата на ФЕД и демек историски докажано успешна стратегија им била, но се потешки крахови, а и ЕЦБ 10 години преземаа мерки, па 0 резултат.

Нафтата на 40-50 долари и тата би сине, но дедо вели:

Затоа складирај кокаин: Kennedy jokingly said that gas is so expensive it would “be cheaper to buy cocaine and just run everywhere.”
Нема поента муабетов. Реков дека фед ќе ја скрши инфлацијата. Тоа само го кажав. Каматните ќе ја намалат значително тоа секогаш се случувало. Плус и рецесија и веројатно е нафта да падне. На тоа ќе се кладам со свои пари.
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
402
Вчера стигна дивидендата од SBLK, Грчка транспортна компанија. Дивидендата стигна во целост без никакво задржување на данок. Колку што успеав да видам, во Грција дивидендите се одданочуваат со 5%. Дали има некој искуство со Грчки компании што може да го сподели?
Автоматски споено мислење:

Revlon првиот банкрот за сега
 
Последно уредено:
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
$RDBX ima pritisok od "shortinjata" i vcera go trgnaa kupuvanjeto na opciite kaj mnogu broker (Robinhood, TDAmeritrade, Etrade). Ova moze da bide uste pogolem shortsqueeze i od GME i AMC.

1655467418259.png
Vlezeno denew vo RDBX

RDBX Jul15'22 14$c za 1$
Ako ima nekoj visok pari za frlanje i kockarska zicka, bujrum :) Znam deka @Blizzard ja ima kockarskata zicka, ama on ni e lut i ne ni zbori vise :pipi: #dramaqueen
 

Kajgana Shop

На врв Bottom