Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
12 април 2020
Мислења
469
Поени од реакции
876
Почна потопот во стоки одиме и таму шорт.
Оваа ќе е интересна. Испаѓа како спаринг меѓу мене и тебе. Лонг или шорт.
Јас сум 20% даун во три дена, ни на аркк неам толку губено нагло. И не ми трепнува око, па макар и 90% бил даун. Верувам дека оил ќе оди на 200 за аркк никогаш не бев сигурен пример. Не ми се брза. И на ураниум сличново ми се има случено, 30% доле, па после 30 нагоре.
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
402
Оваа ќе е интересна. Испаѓа како спаринг меѓу мене и тебе. Лонг или шорт.
Јас сум 20% даун во три дена, ни на аркк неам толку губено нагло. И не ми трепнува око, па макар и 90% бил даун. Верувам дека оил ќе оди на 200 за аркк никогаш не бев сигурен пример. Не ми се брза. И на ураниум сличново ми се има случено, 30% доле, па после 30 нагоре.
Нафтата може да оди нагоре освен ако на Бајден не му текне да извади од ракав ФДР потег и со декрет да им го земе профитот на компаниите a.k.a. windfall tax. Ако не најдат заеднички јазик се е можно.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
469
Поени од реакции
876
Нафтата може да оди нагоре освен ако на Бајден не му текне да извади од ракав ФДР потег и со декрет да им го земе профитот на компаниите a.k.a. windfall tax. Ако не најдат заеднички јазик се е можно.
Компаниите засега немаат некој профит. 10 години на шкрги дишеа... сеа нешто пркнаа ама ништо драматично.
сеуште литар дизел е поефтин од литар сок
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
402
Проблемот е што нафтените компании се од спротивната партија, а оваа година имаат избори, плус сите подржувачи на Бајден се про-алтернативни извори на енергија. Од тука доаѓа проблемот. Бајден бара нафтените компании да ги намалат маржите, а не им дава дозволи за нови дупчења и за нови рафинерии. Ништо не е сигурно додека не се промени политичката ситуација во Ноември кога ќе бидат изборите.
Автоматски споено мислење:

Големи се шансите да не направи ништо премногу деструктивно, ама се е можно. Од таа причина и цените на нафтените компании паѓаат деновиве.

Јас имам акции во Котера $CTRA, задоволен сум од јилдот и од тоа што они работат и со нафта и со природен гас. Планирам следната недела ако се укаже можност да купам Пионир $PXD, тие имаат уште подобар јилд.
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
402
Сакав да купам $FSK, компанија за асет менаџмент. Главно сакав да ја купам поради дивидендата, има висок јилд, а стабилна цена. Наместо да ја земам дивидендата од $0.68 минус 30% данок, продадов путови in the money што завршуваат два дена после пресек. Цената на путовите беше $1.31. Како и се друго и цената на $FSK падна минатата недела и покрај тоа што компанијата има одлична валуација 2.3 P/E, 0.7 P/B и добар прилив на пари. Со тоа путот се реализираше и јас ги добив акциите, но на овој начин со многу поголема добивка отколку ако редовно ги купев и само земев дивиденда.

Оваа стратегија често ја применувам за акции што сакам да ги купам заради дивидендата.

А откако ќе ги купам, тогаш веќе почнувам со продавање на covered call. Со тоа може да се намали просечната цена на купување на акцијата на половина и помалку од продажната.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.733
Поени од реакции
5.003
Оваа ќе е интересна. Испаѓа како спаринг меѓу мене и тебе. Лонг или шорт.
Јас сум 20% даун во три дена, ни на аркк неам толку губено нагло. И не ми трепнува око, па макар и 90% бил даун. Верувам дека оил ќе оди на 200 за аркк никогаш не бев сигурен пример. Не ми се брза. И на ураниум сличново ми се има случено, 30% доле, па после 30 нагоре.
Сега за сега јас тепам. Кажи ми што друго си лонг за да го шортам тоа :D
 
Член од
12 април 2020
Мислења
469
Поени од реакции
876
Сега за сега јас тепам. Кажи ми што друго си лонг за да го шортам тоа :D
eqt, eld, empr, vtnr, lug, meg, rig,sea, oxy, ng :ROFLMAO:
Автоматски споено мислење:

Сега за сега јас тепам. Кажи ми што друго си лонг за да го шортам тоа :D
Evo sledno što kupuvam : rgld, mta, kgc
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.291
Поени од реакции
18.119
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Прегледај го приврзокот 335653


Jas povise mislam deka prvo ke vidime relief rally pred da go vidime sledniot pad.

Najmalku bi trebalo da se zatvori gap-ot na 3900, a gorna granica e poranesniot line of support koj sega se pretvora vo ressistance na negde 4050.
1656148310344.png

SPX go zatvori gapot do 3900 u petokot. Sega ima uste eden gap do 4.020. Bi trebalo slednata nedela da prodolzi uptrendot i da se zatvori i toj gap so sto bi se stignalo i do resistansot sto e otprilika na isto nivo. Mislam deka so ova bi zavrsil ovoj relief rally i da imame povtorno pad na indeksot. Iako vo petok imase mnogu pozitivni signali na pazarot, mislam deka e prerano da se proglasi kraj na bear marketot.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.305
Поени од реакции
2.365
Има многу фондови што треба да известуваат на 30.06, така да треба да бидат соодвртно изложени во акции на датумот.

Една од причините мое да биде и тоа. Очекувам пак да има распродажба после 30.06
 
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Уште еден интересен графикон. Споредба на SP500 со forward P/E. Она што ми паѓа во очи е дека при поголеми падови секогаш стига индексто до P/E X14.
Ова би значело дека треба да очекуваме SP500 да оди до 3.300 ?
1656155897893.png
 
Член од
6 јануари 2018
Мислења
128
Поени од реакции
178
До сите познавачи за данок на дивиденда :
Дали мора да се плати данок во мкд доколку тие пари добиени преку дивиденда останат на брокерска сметка и се реинвестираат ?
Благодарам однапред на одговорите.
 
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
До сите познавачи за данок на дивиденда :
Дали мора да се плати данок во мкд доколку тие пари добиени преку дивиденда останат на брокерска сметка и се реинвестираат ?
Благодарам однапред на одговорите.
Мора
 

Kajgana Shop

На врв Bottom