Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Здраво на сите, посакувам многу успех и финансиска стабилност на сите, сакам да прашам околу даночната регулатива, дали физичко лице во Мк кое тргува со странски хартии од вредност треба да ги пријави своите капитални добивки/загуби во својата ГДП?
Ne.

Za povece informacii citaj nazad vo porakite na forumov
Автоматски споено мислење:

Kupeno pred nekoj den $VTNR

Energetska kompanija, mnogu shortana vo Noemvri, pa vo Januari. Momentalno ima SI od 32% od FF. Objavi dobri rezultati i nagore gi revidirase proekciite za sledniot period. Se ocekuva od Q2'22 da pocne da ostvaruva dobivka i da ima pozitiven FCF.
Sega formira falling-wedge sto e bullish pattern. Ocekuvam vtora faza na short squeeze deneska ili na pocetokot na slednata nedela.

1653654188562.png

1653654285984.png

1653654808719.png
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Продадено ARCH на $180 пред дивиденда, израчунав дека повеќе добијам од капиталната добивка отколку од дивидендата минус данокот. Не сум многу сигурен како ќе се движи јагленот во иднина. Сега за сега CTRA со природниот гас повеќе ми фаќа око.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Продадено ARCH на $180 пред дивиденда, израчунав дека повеќе добијам од капиталната добивка отколку од дивидендата минус данокот. Не сум многу сигурен како ќе се движи јагленот во иднина. Сега за сега CTRA со природниот гас повеќе ми фаќа око.
kako sto ti kazav, den pred presek prodavas, den posle presek kupuvas ( ako sakas da gi imas akciite podolg period )
 
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Продадено ARCH на $180 пред дивиденда, израчунав дека повеќе добијам од капиталната добивка отколку од дивидендата минус данокот. Не сум многу сигурен како ќе се движи јагленот во иднина. Сега за сега CTRA со природниот гас повеќе ми фаќа око.
Od gas jas sum vo MEG(kanadska) i VET. Mozes da gi poglednes i CRK, SWN i KOS. Gi imav do pred nekoe vreme, ama gi prodadov (verojatno porano od sto trebase).
Автоматски споено мислење:

Ocekuvam rug-pull do kraj na denot.

Dodadov putovi i vo QQQ i IWM

QQQ Jun13'22 300p za 6.4$
IWM May31'22 184p za 0.7$
 
Последно уредено:
Член од
28 мај 2022
Мислења
67
Поени од реакции
120
ne sum igral so calls i puts.

ke mi objasnis li sto realno znaci ova?

deka do 15ti juli se kladis deka Tesla ke e 500$? Koj koeficient? sto znaci ova na 13%?
ako ne prodades, mozes da go izgubis vlogot ako ne padna pod 500$, kako vo kladilnica? a ako padne, dobivas vlog*koeficient?
Ako ne si trguval so opcii dosega, moj topol sovet e ne pocnuvaj sega na vakov pazar, volatilnosta ke te pregazi. Ne e samo dali cenata odi gore/dolu tuku na koj nacin stiga do toa nivo, za kolku vreme, kako se menuva volatilnosta itn. itn. Ako veke sakas da se obides odi so opcii na AAPL imaat mal spread, likvidni se i so tight price point opcii. I obavezno kupuvaj far out in time (ili theta ke te otepa), odnosno minimum so meces do istek, barem ako gresis, malku ke te kosta, plus gledaj da kupuvas out of money imaat pomala volatilnost, cisto dodeka ne dobies oset kako reagiraat vo odnos na promenata na cenata. Ama najubavo ke naucis ako gi sledis opciite na SPY, ama ne gi igraj, samo posmatraj gi nekoe vreme, weeklies tie sto istekuvaat najblisku i tie sto imaat delta barem 0.5.

Автоматски споено мислење:

Od gas jas sum vo MEG(kanadska) i VET. Mozes da gi poglednes i CRK, SWN i KOS. Gi imav do pred nekoe vreme, ama gi prodadov (verojatno porano od sto trebase).
Автоматски споено мислење:

Ocekuvam rug-pull do kraj na denot.

Dodadov putovi i vo QQQ i IWM

QQQ Jun13'22 300p za 6.4$
IWM May31'22 184p za 0.7$
Ja bi izbegnuval putovi slednive 2-3 nedeli, trendot e nagore dodeka SPY ne stigne do kaj 4400-4500, ova e bear market rally, posle ke igra pak meckata i toa mnogu poloso.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Има многу различни стратегии за користење и тргување со опции. Не ти препорачувам акции како AAPL како прво тргување, пошто цените се високи а во комбинација со неискуство во тргување со опции го прави ризикот уште поголем.

Опции се оличен начин за заработка или за заштита на веќе остварен профит, но мора прво да научиш нешто за нив пред почнеш да тргуваш со нив, зашто на некои опции можностите за загуба се поприлично големи.
Автоматски споено мислење:

Како помош на тие што сакаат да почнат да тргуваат со опции, прикачувам pdf од една од поедноставните книги на таа тема.
Во оваа книга се опишани сите работи што се потребни да ги знаеш пред да почнеш со тргување.
 

Attachments

Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Drugar dali preku interactive brokes kupuvas kaj mene nema trading premision da ja kupam akcijata kija drzava ja dodavas za trading premision fala pozdrav
da, preku IBRK mi se transakcijata, treba da selektiras na koi pazari mozes da trguvas ova e na LSE - Londonska Berza. Ama trguvam i na berza na Hong kong a ne pamtam deka sum ja kliknal...proveri dodaj berzi

ps. sega veke mozda e i kasno da ja kupis, otide skoro 100% up, ne deka nema potencijal i za poveke, mislam deka ke odi do 15 gbp ama ne e sigurno. Tvoja odluka dali ke kupis od ovaa.

na 5,6 bese premija.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Srekjata gi prati hrabrite ( i nepretpazlivite:tapp: )

imav ostanato nekoi 10 akcii FB kupeni na 178 i vikam da gi prodadam na 192$ jer osecam deka se vraca meckata posle bull run i QT koj pocnuva od denes.

I kliknav sell order i ne koregirav kolicina i mesto 10, prodadov 100 komada ( znaci 90 komada short ). Me posreci sto glavniot COO posle 1 saat od toa si dade ostavka i akcijata rokna 3% down i mi napravi brzi pari. U celo brzanje mesto BUY za da napravam cover na shrot pozicija, jas pak kliknav sell na uste 50 komada...140 komada short :shook:

za uste pogolema sreca, uste malku dipna i potoa kupiv za da pokrijam sve na 186, 140 komada so odlicna zarabotka ne za 1 den nego za 1 saat. :cool:

ovojpat mi otide vo moja nasoka, ama ke pazam drugpat, nejkam da sum short 26k$ na kvalitetna akcija kako sto e FB.

Ja cekam da rokne uste malku i da si kupam za long term.:kafence:
Автоматски споено мислење:

sve ova vo edna slika:

1654113313610.png
Автоматски споено мислење:

pps. Ne sum znaes deka mozam da idam short so direktno prodavanje na pogolema kolicina od taa sto ja imam. IBRK ne me ni predupredi deka kolicinata e pogolema od pozicijata :toe:
 
Последно уредено:
Член од
9 септември 2020
Мислења
137
Поени од реакции
99
Srekjata gi prati hrabrite ( i nepretpazlivite:tapp: )

imav ostanato nekoi 10 akcii FB kupeni na 178 i vikam da gi prodadam na 192$ jer osecam deka se vraca meckata posle bull run i QT koj pocnuva od denes.

I kliknav sell order i ne koregirav kolicina i mesto 10, prodadov 100 komada ( znaci 90 komada short ). Me posreci sto glavniot COO posle 1 saat od toa si dade ostavka i akcijata rokna 3% down i mi napravi brzi pari. U celo brzanje mesto BUY za da napravam cover na shrot pozicija, jas pak kliknav sell na uste 50 komada...140 komada short :shook:

za uste pogolema sreca, uste malku dipna i potoa kupiv za da pokrijam sve na 186, 140 komada so odlicna zarabotka ne za 1 den nego za 1 saat. :cool:

ovojpat mi otide vo moja nasoka, ama ke pazam drugpat, nejkam da sum short 26k$ na kvalitetna akcija kako sto e FB.

Ja cekam da rokne uste malku i da si kupam za long term.:kafence:
Автоматски споено мислење:

sve ova vo edna slika:

Прегледај го приврзокот 334239
Автоматски споено мислење:

pps. Ne sum znaes deka mozam da idam short so direktno prodavanje na pogolema kolicina od taa sto ja imam. IBRK ne me ni predupredi deka kolicinata e pogolema od pozicijata :toe:
Cash account imas ili margin?
 
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Kupeni putovi na Tesla

TSLA Jul15'22 500p na 13$

Tesla Inc. Chief Executive Officer Elon Musk said the electric carmaker needs to cut staff by around 10%, noting he had a “super bad feeling” about the economy, according to an internal email seen by Reuters.

Sega cekam uste da objavat 8-K za promena na brojot na akciite na Musk i down we go.
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Tesla Inc. Chief Executive Officer Elon Musk said the electric carmaker needs to cut staff by around 10%, noting he had a “super bad feeling” about the economy, according to an internal email seen by Reuters.
Ова можно е да е поврзано со некои обиди за синдикализирање на Тесла, му дава можност да се ослободи од сите создавачи на проблеми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom