Тргување со валути-FOREX

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.354
Obozavam statisiki ama ne razbiram bas tocno kako presmetuvas.
Od toa sto mozam da vidam igras tipovi so koeficient okolu 1.7
Znaci vlozuvas 1000 den na primer da dobies 700 profit. Negativen risk reward.
Vo ovoj slucaj treba da pogoduvas poveke od 70 % za da bides profitabilen.
ако ги тргнеме настрана рекреативните играчи сите посериозни играчи имаат свој стил на игра и стратегија, значи мене не ми треба 70% посто да погодувам за да бидам во профит, моите коеф се движат генерално од таму некаде 1.7 до кај 2, при тоа да напоменам дека огромен процент од нив се играни или ги играм на Азиски Хандикап промер - 0.25, -.075 и 0, што во превод би значело, ако играм со -0.25 при нерешено губам само половина влог, или ако одам со АХ 0 при нерешено влогот ми се врака назад без добивка али без загуба, затоа има случаеви каде има half lose i void, значи има типови каде одам со резерва да ограничам загуба или воопшто да не губам ништо ( ова повеќе би го разбрале играчи кој играат Азиски Хандикап). Значи доволно ми е да имам процент околу 55% може и помалку за да бидам профитабилен. Ланската статистика што е постирана е при 62% погодени и другите се како што спомнав изгубени, некој се half lose i void.

ПС:се извинувам на останатите читатели, малку е забегав темава надвор од вистинската на која што и е местото тука.
 
Последно уредено:

RatkoA

Forex Proffesional Trader
Член од
19 ноември 2017
Мислења
27
Поени од реакции
17
ако ги тргнеме настрана рекреативните играчи сите посериозни играчи имаат свој стил на игра и стратегија, значи мене не ми треба 70% посто да погодувам за да бидам во профит, моите коеф се движат генерално од таму некаде 1.7 до кај 2, при тоа да напоменам дека огромен процент од нив се играни или ги играм на Азиски Хандикап промер - 0.25, -.075 и 0, што во превод би значело, ако играм со -0.25 при нерешено губам само половина влог, или ако одам со АХ 0 при нерешено влогот ми се врака назад без добивка али без загуба, затоа има случаеви каде има half lose i void, значи има типови каде одам со резерва да ограничам загуба или воопшто да не губам ништо ( ова повеќе би го разбрале играчи кој играат Азиски Хандикап). Значи доволно ми е да имам процент околу 55% може и помалку за да бидам профитабилен. Ланската статистика што е постирана е при 62% погодени и другите се како што спомнав изгубени, некој се half lose i void.

ПС:се извинувам на останатите читатели, малку е забегав темава надвор од вистинската на која што и е местото тука.
Nemas zabegano od temata. Trguvanjeto forex, commodities, stocks e igra na verojatnost i statistiki. So pravilen risk management i testirana strategija mozes da trguvas profitabilno.
Da bidam iskren pred 2006 bev mnogu dobar vo sportska ama prestanav koga zaminav vo stranstvo.
Edna rabota sto svativ e deka tvojot sistem na kladenje ima prednost sto psihologijata ne se zema vo predvid. Vo trading mozes da go zatvoris trejdot koga si malku vo profit pred da stigne do profit zonata. Ili od druga strana da go trgnes stop lossot i da izgubis mnogu poveke od planiranoto. Ovie dve naviki se najgolemite pricini za nespeh. Kako sto vikaat jades kako ptica a seres kako slon.
Vo kladenjeto imas prednost sto ne mozes da go stopiras ili promenis tiketot koga ke pocne utakmicata. Ili ke izgubis ili ke dobies kolku prethodno si odredil.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.120
Поени од реакции
2.141
http://www.nlb.mk/Физички_лица/Понуда/Кредити/Kредит_обезбеден_со_100_депозит.aspx
Кој сака да тргува на форекс може и легално преку тутунска банка...со кредитов добива Х10 на сите главни парови а на МКД/ЕУР може и Х33...провизија е 2,7-3% плус курсни разлики. 100% легално. Јас планирам да го користам овој ако не од друга банка сличен. Сега не е актуелна темава сите се на Биткоин ама ќе стане...
http://www.kb.com.mk/Default.aspx?sel=2351&lang=1&uc=1
Кредитот т.е. левериџот од Комерцијална може е бољи...не бараат речиси ништо за да ви го одобрат немора да си ни во работен однос нема ни максимум а и камата е пониска само нема грејс период и риволвинг опција. Кој сака нека си одлучи.
Инаку за купопродажба на девизи најбоља ви е Стопанска банка.
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Abe se u red si e. Ama mene me zanima kolku e realna procentualna dobivka godishno trguvajki forex... 20% 30% 50% od vkupnata suma na pochetnio depozit? Ako ima nekoj da oddele 5 min da odgovore. Blagodaram
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.120
Поени од реакции
2.141
Abe se u red si e. Ama mene me zanima kolku e realna procentualna dobivka godishno trguvajki forex... 20% 30% 50% od vkupnata suma na pochetnio depozit? Ako ima nekoj da oddele 5 min da odgovore. Blagodaram
Многу е променило зависи колку агресивно одиш од плус 10% до плус 1000% можеш ама и толку минус. Нема сигурни пари во форекс а уште помалку сигурна заработувачка.
 

RatkoA

Forex Proffesional Trader
Член од
19 ноември 2017
Мислења
27
Поени од реакции
17
Abe se u red si e. Ama mene me zanima kolku e realna procentualna dobivka godishno trguvajki forex... 20% 30% 50% od vkupnata suma na pochetnio depozit? Ako ima nekoj da oddele 5 min da odgovore. Blagodaram
Zavisi od mnogu faktori. Ako imas testirana strategija i gi znaes site statistiki (win rate , risk:reward i expectancy) , znaes otprilika kolku trejdovi godisno ke imas so strategijata i so konstanten rizik na sekoj trejd ( ne preporacuvam poveke od 2 % od tvojot account) ke mozes da presmetas kolku otprilika ke zarabotis.
Se drugo e kocka i sreka.
Mozes da napravis 1000 % i da gi izgubis site vo brzo vreme.
Realno e da ocekuvas do 50 % godisno.
No smetaj so konstanten rizik i compounding mozes da ocekuvas mnogu pogolemi dobivki so tek na vremeto.

Albert Einstein is said to have called "the power of compound interest the most powerful force in the universe."

Ovoj link e do website kade mozes da presmetas kako raste acount so compounding.

So poceten kapital od 10,000 $ i profit od 5 % mesecno za 3 godini ke napravis 57,918 $.


ela.jpg
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.120
Поени од реакции
2.141
Zavisi od mnogu faktori. Ako imas testirana strategija i gi znaes site statistiki (win rate , risk:reward i expectancy) , znaes otprilika kolku trejdovi godisno ke imas so strategijata i so konstanten rizik na sekoj trejd ( ne preporacuvam poveke od 2 % od tvojot account) ke mozes da presmetas kolku otprilika ke zarabotis.
Se drugo e kocka i sreka.
Mozes da napravis 1000 % i da gi izgubis site vo brzo vreme.
Realno e da ocekuvas do 50 % godisno.
No smetaj so konstanten rizik i compounding mozes da ocekuvas mnogu pogolemi dobivki so tek na vremeto.

Albert Einstein is said to have called "the power of compound interest the most powerful force in the universe."

Ovoj link e do website kade mozes da presmetas kako raste acount so compounding.

So poceten kapital od 10,000 $ i profit od 5 % mesecno za 3 godini ke napravis 57,918 $.


Прегледај го приврзокот 186475
Со 100.000 и 5% месечно доаѓа по 500 евра месечно без да трошиш ништо ама со оглед дека според мене 5% е многу реално е 2-3%...или 200-300 месечно за да имаш мал ризик. Но со оглед дека треба по 3-4 часа да работиш. Или главна или сериозна дополнителна работа ќе ти биде...со 10000 евра купуваш државна работа и плата по работен час. Или со 10.000 евра можеш многу друго да работиш кое е легално без да се плашиш дека УЈП ќе ти земе 70% за непријавена работа. А за да ти исплати ти треба 50.000 евра. Според мене треба малку да си чукнат за да работиш на Форекс...1. Може за исти пари да се најде друга работа со 0 ризик. 2. Да туриш 10-50.000 евра на илегална работа треба да преземеш преголем ризик за таа добивка. 3. Работиш поприлично досадна и некреативна работа која не исполува.
Ако сакаш да дремеш и да ти работат парите подобра опција се МСЕ, Недвижности и твој личен бизнис или нешто да научиш па да фриленсаш. Форекс не е многу примамлива работа во денешно време.
 
Член од
1 март 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
compounding na margin nekako ne mi se prae. Ama pa nogu pozitivni rezultati dava na 10 godishen backtest. 3-4 trejdvi u deno (6-8 round turn) ama zagrizhuva me ko ima negativni meseci.
Izvinjavam se na angliskio ama na angliski go nauchiv celoto ovoa. Haha[DOUBLEPOST=1519923329][/DOUBLEPOST]
Со 100.000 и 5% месечно доаѓа по 500 евра месечно без да трошиш ништо ама со оглед дека според мене 5% е многу реално е 2-3%...или 200-300 месечно за да имаш мал ризик. Но со оглед дека треба по 3-4 часа да работиш. Или главна или сериозна дополнителна работа ќе ти биде...со 10000 евра купуваш државна работа и плата по работен час. Или со 10.000 евра можеш многу друго да работиш кое е легално без да се плашиш дека УЈП ќе ти земе 70% за непријавена работа. А за да ти исплати ти треба 50.000 евра. Според мене треба малку да си чукнат за да работиш на Форекс...1. Може за исти пари да се најде друга работа со 0 ризик. 2. Да туриш 10-50.000 евра на илегална работа треба да преземеш преголем ризик за таа добивка. 3. Работиш поприлично досадна и некреативна работа која не исполува.
Ако сакаш да дремеш и да ти работат парите подобра опција се МСЕ, Недвижности и твој личен бизнис или нешто да научиш па да фриленсаш. Форекс не е многу примамлива работа во денешно време.
Srekja so ne zhiveam u MK.
 
Последно уредено:

RatkoA

Forex Proffesional Trader
Член од
19 ноември 2017
Мислења
27
Поени од реакции
17
Со 100.000 и 5% месечно доаѓа по 500 евра месечно без да трошиш ништо ама со оглед дека според мене 5% е многу реално е 2-3%...или 200-300 месечно за да имаш мал ризик. Но со оглед дека треба по 3-4 часа да работиш. Или главна или сериозна дополнителна работа ќе ти биде...со 10000 евра купуваш државна работа и плата по работен час. Или со 10.000 евра можеш многу друго да работиш кое е легално без да се плашиш дека УЈП ќе ти земе 70% за непријавена работа. А за да ти исплати ти треба 50.000 евра. Според мене треба малку да си чукнат за да работиш на Форекс...1. Може за исти пари да се најде друга работа со 0 ризик. 2. Да туриш 10-50.000 евра на илегална работа треба да преземеш преголем ризик за таа добивка. 3. Работиш поприлично досадна и некреативна работа која не исполува.
Ако сакаш да дремеш и да ти работат парите подобра опција се МСЕ, Недвижности и твој личен бизнис или нешто да научиш па да фриленсаш. Форекс не е многу примамлива работа во денешно време.
Treba da go sakas toa sto go rabotis. Jas trguvam na H4 time frame i mi treba po 5 minuti okolu 4 pati na den ( 11:00 , 15:00 , 19:00 i 23:00 casot) da proveram dali imam dobar setup i 5 dopolnitelni minuti ako ima dobar trade da vlezam. Obicno imam 3 do 4 trades nedelno.
Vo slobodnoto vreme testiram (backtesting) , gi vnesuvam trejdovite vo journal , pravam statistiki , citam knigi i gledam videa.
Za mene trading ne e rabota , tuku e nesto sto go sakam i uzivam da go rabotam.
Trejdingot e kako zanat i ako ja sovladas kako vestina ke ti sluzi mnogu vo zivotot.
Osven Forex trguvam i commodities , stocks , indices i crypto valuti. Principot e ist.
Ne ja razbiram tvojata logika deka 5 % return mesecno e mnogu malce.
Ako mozes konstantno da pravis 2 - 3 % mesecno , mozes da davas signali na pretplatnici ( okolu 50 $ mesecna pretplata). Dovolno e da imas 100 pretplatnici.
Mozes da menadziras pari na investitori.
Od druga strana fondovite ke se tepaat da te zemat da rabotis za niv. Da ne zborime za zarabotuvacka.

Ima traders sto trguvaaam na daily i weekly charts i im treba ednas dnevno da gi pregledaat chartovite. Komotno mozes da rabotis i trguvas.
Nema potreba da visis cel den pred kompjuter.
Ne ja razbiram tvojata logika deka 5 % return mesecno e mnogu malce.[DOUBLEPOST=1519930498][/DOUBLEPOST]
compounding na margin nekako ne mi se prae. Ama pa nogu pozitivni rezultati dava na 10 godishen backtest. 3-4 trejdvi u deno (6-8 round turn) ama zagrizhuva me ko ima negativni meseci.
Izvinjavam se na angliskio ama na angliski go nauchiv celoto ovoa. Haha[DOUBLEPOST=1519923329][/DOUBLEPOST]
Srekja so ne zhiveam u MK.
Treba da go sakas toa sto go rabotis. Jas trguvam na H4 time frame i mi treba po 5 minuti okolu 4 pati na den ( 11:00 , 15:00 , 19:00 i 23:00 casot) da proveram dali imam dobar setup i 5 dopolnitelni minuti ako ima dobar trade da vlezam. Obicno imam 3 do 4 trades nedelno.
Vo slobodnoto vreme testiram (backtesting) , gi vnesuvam trejdovite vo journal , pravam statistiki , citam knigi i gledam videa.
Za mene trading ne e rabota , tuku e nesto sto go sakam i uzivam da go rabotam.
Trejdingot e kako zanat i ako ja sovladas kako vestina ke ti sluzi mnogu vo zivotot.
Osven Forex trguvam i commodities , stocks , indices i crypto valuti. Principot e ist.
Ne ja razbiram tvojata logika deka 5 % return mesecno e mnogu malce.
Ako mozes konstantno da pravis 2 - 3 % mesecno , mozes da davas signali na pretplatnici ( okolu 50 $ mesecna pretplata). Dovolno e da imas 100 pretplatnici.
Mozes da menadziras pari na investitori.
Od druga strana fondovite ke se tepaat da te zemat da rabotis za niv. Da ne zborime za zarabotuvacka.

Ima traders sto trguvaaam na daily i weekly charts i im treba ednas dnevno da gi pregledaat chartovite. Komotno mozes da rabotis i trguvas.
Nema potreba da visis cel den pred kompjuter.
 
Член од
1 март 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ja probav da trguvam na raka. Ama bez razlika na toa so za 6 meseci gi nadminav site ochekuvanja so gi imashe u vrska so profitabilnosta. Ama problemo e so imashe eden drawdown i me ubi psiholoshki. Ama ne se otkazhuvam i odluchiv da probam algoritmichki pristap. Znam neshto statistika i momentalno testiram na quantconnect ama nemam merka za da go sporedam perfirmanso so performansite na drugi algoritmi na forex pazar. Ima li nekoj neshto informacija za takvi raboti? Trguva li nekoj tuka market neutral strategii? Ima li nekoj benchmark za forex?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.120
Поени од реакции
2.141
upload_2018-3-16_17-7-46.png
Евро расте како лудо
Дури и Златото во Евра е опаднато
upload_2018-3-16_17-9-6.png
 
Член од
17 декември 2011
Мислења
26
Поени од реакции
18
Имам прашање за @burn84, ако уште воопшто е активен на темава. Неколку години тргувам со CFD (или што би рекле некои тука, се кладам со ништо), и некако се натрупаа доволно пари за да почнам да ги избегавам Кипарците и да отворам сметки кај озбилни FCA брокер-дилери коишто исплаќаат само преку трансфер во банка, без скрилови и пејпелови. Е сега, заради мутната легалност на тргување со CFD (во банхамер законот се спомнуваат и деривативи), која е најдобра опција да повлекувам пари?

1. Да ги повлечам тука и да се правам наудрен,
2. Да ги повлечам тука и да ги пријавам како профит од тргување,
3. Да ги повлечам тука и да ги пријавам како добивка од електронски игри на среќа (технички spread betting во ОК е регулирано од gambling commission),
4. Да ги повлечам тука и да ги пријавам како приход од хонорарна работа (иако во имињата на брокерите стојат ствари како "capital" и "markets"),
5. Да ги повлечам во Бугарија и да се правам наудрен (последна опција, не сум сигурен дали исплаќаат на нерезидентни сметки).

The floor is yours, @burn84.

Edit: Во банка и онака морам да кажам од каде се за да се прокнижат.
 
Последно уредено:
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.477
Поени од реакции
9.462
Имам прашање за @burn84, ако уште воопшто е активен на темава. Неколку години тргувам со CFD (или што би рекле некои тука, се кладам со ништо), и некако се натрупаа доволно пари за да почнам да ги избегавам Кипарците и да отворам сметки кај озбилни FCA брокер-дилери коишто исплаќаат само преку трансфер во банка, без скрилови и пејпелови. Е сега, заради мутната легалност на тргување со CFD (во банхамер законот се спомнуваат и деривативи), која е најдобра опција да повлекувам пари?

1. Да ги повлечам тука и да се правам наудрен,
2. Да ги повлечам тука и да ги пријавам како профит од тргување,
3. Да ги повлечам тука и да ги пријавам како добивка од електронски игри на среќа (технички spread betting во ОК е регулирано од gambling commission),
4. Да ги повлечам тука и да ги пријавам како приход од хонорарна работа (иако во имињата на брокерите стојат ствари како "capital" и "markets"),
5. Да ги повлечам во Бугарија и да се правам наудрен (последна опција, не сум сигурен дали исплаќаат на нерезидентни сметки).

The floor is yours, @burn84.

Edit: Во банка и онака морам да кажам од каде се за да се прокнижат.
Иако не си ме цитирал, разгледај ја оваа опција
https://www.epayments.com/
Ќе си порачаш картица од нив и оди до Бугарија или Грција да си ги извадиш.
 
Член од
17 декември 2011
Мислења
26
Поени од реакции
18
Иако не си ме цитирал, разгледај ја оваа опција
https://www.epayments.com/
Ќе си порачаш картица од нив и оди до Бугарија или Грција да си ги извадиш.
Проблемот е што бараат папирен извод од банка со твоите податоци (вклучувајќи и адреса) за да ја верифицираат сметката.
 
На врв Bottom