Тргување со валути-FOREX

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.265
Поени од реакции
8.228
Со крипто со дејтрејдинг не правиш ништо, правиш проценка која валута би растела во иднина купуваш и чекаш со месеци или години.
На Битрекс можеш да нправиш акаунт од Мкд.
Првично треба да најдеш некој од МКД да ти продаде пошто продавање и икупување за кеш е многу комплицирано за Македонија. Јас првично купив од еден од ит.мк форумот, таму можеш да најдеш некој да ти продаде.
Со битрекс ти си сопственик на токените, а со форекс само се кладиш дали цената ќе расте или паѓа.
Сфаќам. Благодарам многу за исцрпниот одговор.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.555
Поени од реакции
1.493
Со крипто со дејтрејдинг не правиш ништо, правиш проценка која валута би растела во иднина купуваш и чекаш со месеци или години.
На Битрекс можеш да нправиш акаунт од Мкд.
Првично треба да најдеш некој од МКД да ти продаде пошто продавање и икупување за кеш е многу комплицирано за Македонија. Јас првично купив од еден од ит.мк форумот, таму можеш да најдеш некој да ти продаде.
Со битрекс ти си сопственик на токените, а со форекс само се кладиш дали цената ќе расте или паѓа.
Не си во право во смисла на кладењето, ти и со Битрекс пак условно "се кладиш" затоа што ако цената не се промени, не си направил нјишто, исто е и со форекс.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.632
Поени од реакции
853
Технички не е точно ама ОК не ни битно...пак зависиш од дневни флуктоации на цена...е да со форекс може да ти изгоре позицијата со биткоит најверојатно не ама може да се случи кикирики да си купиш со еден биткоинт а па од друга страна кој става цел акоунт на една позиција на форекс...Сериозна разлика нема биткоинт расте е тука е предноста до кога и како баш не се знае. Што се однесува на мене полесно предвидлив е пазарот на акции од форекс а особено од биткоинт што ми звучи тотално апстрактно и нејасно. За легалноста е јасно и за зезанциите со трансакциите. Се си има предности и мани.
Не зависиш од никакви дневни флуктуации, крупто валутите се долгорочна инвестиција, а не денес купи утре продади, некој ако мисли така да заработи на тоа ич нека не ни почнува.[DOUBLEPOST=1509001945][/DOUBLEPOST]
Не си во право во смисла на кладењето, ти и со Битрекс пак условно "се кладиш" затоа што ако цената не се промени, не си направил нјишто, исто е и со форекс.
Да, условно кажано се кладиш со битрекс, но практично не, туку инвестираш.
Битната разлика е што со Битрекс и другите слични на него е тоа што ти си спопстевник на токените, и да паѓа цената ти не ги губишт токените туку губиш на нивната вредност, ти останува истиот број на токени и кога цената повторно ќе почне да се качува ќе се нулира загубата.
 
Последно уредено:

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.555
Поени од реакции
1.493
Не зависиш од никакви дневни флуктуации, крупто валутите се долгорочна инвестиција, а не денес купи утре продади, некој ако мисли така да заработи на тоа ич нека не ни почнува.[DOUBLEPOST=1509001945][/DOUBLEPOST]
Да, условно кажано се кладиш со битрекс, но практично не, туку инвестираш.
Битната разлика е што со Битрекс и другите слични на него е тоа што ти си спопстевник на токените, и да паѓа цената ти не ги губишт токените туку губиш на нивната вредност, ти останува истиот број на токени и кога цената повторно ќе почне да се качува ќе се нулира загубата.
Целта е да профитираш нели? Значи евентуално да ги продадеш кога ќе пораснат, и не дај боже да ти затребаат парите ќе ги продадеш и по ниска цена?
CFD договори се буквално истата работа...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.120
Поени од реакции
2.141
Не зависиш од никакви дневни флуктуации, крупто валутите се долгорочна инвестиција, а не денес купи утре продади, некој ако мисли така да заработи на тоа ич нека не ни почнува.[DOUBLEPOST=1509001945][/DOUBLEPOST]
Да, условно кажано се кладиш со битрекс, но практично не, туку инвестираш.
Битната разлика е што со Битрекс и другите слични на него е тоа што ти си спопстевник на токените, и да паѓа цената ти не ги губишт токените туку губиш на нивната вредност, ти останува истиот број на токени и кога цената повторно ќе почне да се качува ќе се нулира загубата.
Нешто што расте 10000% за 3-4 години неможе да е долгорочна инвестиција треба за 10 години сите пари во светот да се во битконт...не одрживо е...
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.632
Поени од реакции
853
Целта е да профитираш нели? Значи евентуално да ги продадеш кога ќе пораснат, и не дај боже да ти затребаат парите ќе ги продадеш и по ниска цена?
CFD договори се буквално истата работа...
Да целта е да се профитира како и во секоја друга инвестиција.
Тоа кога ќе ги продадеп зависи од твојата стратегија, а ако ти затребаат парите тогаш не требало воопшто да ги инвестираш, пари што затребуваат не се инвестираат.[DOUBLEPOST=1509033506][/DOUBLEPOST]
Нешто што расте 10000% за 3-4 години неможе да е долгорочна инвестиција треба за 10 години сите пари во светот да се во битконт...не одрживо е...
Крипто валутите се релативно нова работа и има уште многу простор за растење на цената, според некои аналитичари се очекува за 10-тина години биткоинот да вреди 50к долари за еден биткоин, моментално сите криптовалути заедно вредат помалку од тоа што вреди Интел како компанија.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.120
Поени од реакции
2.141
Да целта е да се профитира како и во секоја друга инвестиција.
Тоа кога ќе ги продадеп зависи од твојата стратегија, а ако ти затребаат парите тогаш не требало воопшто да ги инвестираш, пари што затребуваат не се инвестираат.[DOUBLEPOST=1509033506][/DOUBLEPOST]
Крипто валутите се релативно нова работа и има уште многу простор за растење на цената, според некои аналитичари се очекува за 10-тина години биткоинот да вреди 50к долари за еден биткоин, моментално сите криптовалути заедно вредат помалку од тоа што вреди Интел како компанија.
Од 2010та до денес од 0.01$ стана 5800$...зошто и како не гледам логика...а колку ќе биде за 10 години појма немам :)...незнам како пресметале тоа.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.265
Поени од реакции
8.228
Од 2010та до денес од 0.01$ стана 5800$...зошто и како не гледам логика...а колку ќе биде за 10 години појма немам :)...незнам како пресметале тоа.
Па немоеш да глеаш логика у нешо за кое немаш информации. Истиве причи и ти и брн а 5 статии на нет сте прочитале за биткоин (а фул е фејк њуз) и сеа логика барате.
За почеток, би ви ја препорачал Mastering bitcoin - Andreas M. Antonopoulos чисто за упознавање шо е како е.
Коа ќе ја разбереш магнитудата на изумот ќе разбереш и зашо расте вредност на валутата.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.555
Поени од реакции
1.493
Да целта е да се профитира како и во секоја друга инвестиција.
Тоа кога ќе ги продадеп зависи од твојата стратегија, а ако ти затребаат парите тогаш не требало воопшто да ги инвестираш, пари што затребуваат не се инвестираат.[DOUBLEPOST=1509033506][/DOUBLEPOST]
Крипто валутите се релативно нова работа и има уште многу простор за растење на цената, според некои аналитичари се очекува за 10-тина години биткоинот да вреди 50к долари за еден биткоин, моментално сите криптовалути заедно вредат помалку од тоа што вреди Интел како компанија.
Тоа е всушност еден од најголемите проблеми во целата индустрија, и затоа има многумина кои тврдат дека се е scam.
Главен проблем е целата реторика дека се е лесно, и дека се случува преку ноќ и дека не можеш да изгубиш. А како факт ги знам статистиките барем за форекс и бинарни опции, 6 месеци е максимум период на кои 90% од инвеститорите преживуваат, во тие 6 месеци се вклучени и надополновуање на сметката по неколку пати и со многу поголеми суми (нешто што треба максимално дасе избегнува)
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.555
Поени од реакции
1.493
Па немоеш да глеаш логика у нешо за кое немаш информации. Истиве причи и ти и брн а 5 статии на нет сте прочитале за биткоин (а фул е фејк њуз) и сеа логика барате.
За почеток, би ви ја препорачал Mastering bitcoin - Andreas M. Antonopoulos чисто за упознавање шо е како е.
Коа ќе ја разбереш магнитудата на изумот ќе разбереш и зашо расте вредност на валутата.
Не бе другар, мојата скепса на ова не потекнува од фејк нус, туку пратам типови од вол стрит што зборат.
Мислам дека е супер што икони како Бил Гејтс го подржуваат, но за воља на вистината тоа не е поле на кое он се има докажано, многу ми е повалидно типот од Мерил Линч што изјава ќе даде, а горе доле нивните ставови се дека криптовалути нема да го издржат тестот на времето, и економски гледано има логика.

Тоа не значи дека не треба да се искористат ценовните разлики што ги прави, но мој личен став е дека не треба да се купуваат. Премалку време се присутни за нас обичните смртници да размислуваме било какви пари да ставаме таму.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.120
Поени од реакции
2.141
Не бе другар, мојата скепса на ова не потекнува од фејк нус, туку пратам типови од вол стрит што зборат.
Мислам дека е супер што икони како Бил Гејтс го подржуваат, но за воља на вистината тоа не е поле на кое он се има докажано, многу ми е повалидно типот од Мерил Линч што изјава ќе даде, а горе доле нивните ставови се дека криптовалути нема да го издржат тестот на времето, и економски гледано има логика.

Тоа не значи дека не треба да се искористат ценовните разлики што ги прави, но мој личен став е дека не треба да се купуваат. Премалку време се присутни за нас обичните смртници да размислуваме било какви пари да ставаме таму.
Јас чув за биткоин кога беше 50$ сега е окулу 6000$ тогаш си викав кога видов криви ова е лудо и ми личи на меур и денес ми личи иако теоретски можев да заработам 12000%...од принцип не купувам ништо што расте толку...не дека ми е жал ама тогаш не земав па сега да земам гледам уште помалку логика :toe:
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.632
Поени од реакции
853
Од 2010та до денес од 0.01$ стана 5800$...зошто и како не гледам логика...а колку ќе биде за 10 години појма немам :)...незнам како пресметале тоа.
Тоа ти што не гледаш логика не значи дека нема логика. ;)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.120
Поени од реакции
2.141
Тоа ти што не гледаш логика не значи дека нема логика. ;)
Во основа е растечка побарувачка и намалена понуда што е вградено во системот...додека има растечка побарувачка цената ќе оди нагоре ама до кога? Производот е целосно безкорисен...само рандом броеви од компјутер и систем за полесно вршење трансакции. Ни дивиденда ни камата ни ништо...а неможеш ништо да направиш со имотот ни се јаде ни се пие ни се гледа...барем игрица да беше. Ова е лоша симулација на пазар на злато со експненционално намалување на понуда. Да мајнам не планирам...барем некоја банка да ги прифаќаше за депозит или гаранција за кредит тогаш неможеше сега незнам...
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.555
Поени од реакции
1.493
Во основа е растечка побарувачка и намалена понуда што е вградено во системот...додека има растечка побарувачка цената ќе оди нагоре ама до кога? Производот е целосно безкорисен...само рандом броеви од компјутер и систем за полесно вршење трансакции. Ни дивиденда ни камата ни ништо...а неможеш ништо да направиш со имотот ни се јаде ни се пие ни се гледа...барем игрица да беше. Ова е лоша симулација на пазар на злато со експненционално намалување на понуда. Да мајнам не планирам...барем некоја банка да ги прифаќаше за депозит или гаранција за кредит тогаш неможеше сега незнам...
Бог ти дал здравје за муабетов.[DOUBLEPOST=1509189059][/DOUBLEPOST]Дали некој од вас има да препорача некој квалитетен форекс курс?
Јас лично имам изгледано неколку, но има и многу неквалитетни за кои не сакам да трошам време во филтрирање па затоа ме интересира дали сте изгледале некој курс, и ваша оценка за него?

Јас за почетници би го препорачал ова, и покрај мешани коментари, затоа што дава многу добра слика за што всушност гледате, и што треба да барате. Природно би било после ова, да се земе некој специјализиран курс со конкретна стратегија за тргување.

 
Последно уредено:

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.265
Поени од реакции
8.228
Не бе другар, мојата скепса на ова не потекнува од фејк нус, туку пратам типови од вол стрит што зборат.
Мислам дека е супер што икони како Бил Гејтс го подржуваат, но за воља на вистината тоа не е поле на кое он се има докажано, многу ми е повалидно типот од Мерил Линч што изјава ќе даде, а горе доле нивните ставови се дека криптовалути нема да го издржат тестот на времето, и економски гледано има логика.

Тоа не значи дека не треба да се искористат ценовните разлики што ги прави, но мој личен став е дека не треба да се купуваат. Премалку време се присутни за нас обичните смртници да размислуваме било какви пари да ставаме таму.
Пер, типови на вол стрит се фејк њуз, тоа пробувам да ти кажам...
Не слушај никој, разбери ја технологијата и ќе сфатиш од кај доаѓа хајпот уствари :)
Малце е тајм консуминг ама сеа јебига... Ја ако се прашувам, би инвестирал во знаење за она што ќе биде иднината :)[DOUBLEPOST=1509279884][/DOUBLEPOST]
Во основа е растечка побарувачка и намалена понуда што е вградено во системот...додека има растечка побарувачка цената ќе оди нагоре ама до кога? Производот е целосно безкорисен...само рандом броеви од компјутер и систем за полесно вршење трансакции. Ни дивиденда ни камата ни ништо...а неможеш ништо да направиш со имотот ни се јаде ни се пие ни се гледа...барем игрица да беше. Ова е лоша симулација на пазар на злато со експненционално намалување на понуда. Да мајнам не планирам...барем некоја банка да ги прифаќаше за депозит или гаранција за кредит тогаш неможеше сега незнам...
Мислењево е пресмешно :pos:
Само рандом броеви од компјутер и систем за полесно вршење трансакции XD

Ај ќе си пишеме за 5 години, и така на толку време почнав да се логирам на форумов..
 
На врв Bottom