Тргување со валути-FOREX

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Биткоин доволно е шпекулација дека Кина на пример ќе го забрани/криминализира. Толку
Дека биткоинт ќе исчезне некогаш неверувам штом има пазар за безбол картички ќе има и за биткоинт со децении...а за паѓање може да се шорта што не е лоша опција. Што се однесува на мене биткоин е илегален во мк и не ми е јасно како детално функционира така да не го чепкам...за 10-20 години можеби сега не.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Затоа што е криптовалута, нереална е, нема ништо позади неа и секој момент може комплетно да пропадне.
Океј искрено не побарав мислење за тоа шо се криптовалути туку прашав дали некој тргува со нив.
Ќе се чуеме на темава за 5 години за тоа дал е реална или нереална :)[DOUBLEPOST=1508799124][/DOUBLEPOST]
Мој совет ти е тргувај, јас тргувам.
Ќе сакаш да бидеш така фин и да ми објасниш на кои платформи тргуваш, како ставаш/вадиш пари итн итн? Некој бејзик гајд за тргување со криптовалути во македонија.
Ако не си од македонија не се замарај
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Океј искрено не побарав мислење за тоа шо се криптовалути туку прашав дали некој тргува со нив.
Ќе се чуеме на темава за 5 години за тоа дал е реална или нереална :)[DOUBLEPOST=1508799124][/DOUBLEPOST]

Па токму во нивната дефиниција е и одговорот. Не мора 5 год. еве од луѓе кои се бават со тоа.


https://www.forbes.com/sites/investor/2017/09/18/cryptocurrency-is-a-bubble-whats-next/#444a35432cb8


Ќе сакаш да бидеш така фин и да ми објасниш на кои платформи тргуваш, како ставаш/вадиш пари итн итн? Некој бејзик гајд за тргување со криптовалути во македонија.
Ако не си од македонија не се замарај
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
https://www.youtube.com/watch?v=DozrRY2NENU
Брат, за секој лик шо ќе каже дека биткоин е балон ќе ти најдам 5 што ќе го кажат спротивното.
Не е ни битно, благе везе немаш шо е биткоин а и тотално е ирелевантно дали биткоин како валута ќе "успее" или ќе успее некоја од останатите 500, поентата е дека cryptocurrencies are here to stay.
За друго ми требаше темава, нејсе..
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
https://www.youtube.com/watch?v=DozrRY2NENU
Брат, за секој лик шо ќе каже дека биткоин е балон ќе ти најдам 5 што ќе го кажат спротивното.
Не е ни битно, благе везе немаш шо е биткоин а и тотално е ирелевантно дали биткоин како валута ќе "успее" или ќе успее некоја од останатите 500, поентата е дека cryptocurrencies are here to stay.
За друго ми требаше темава, нејсе..
Брат, јас на секој 1 што кажал дека е бабл, сум наоѓал и 1000 што кажуваат дека тоа е тоа. Само што вредноста на зборот на тип од вол стрит кој цел живот се бави со тоа, и еден куп неадеквантно образовани типови е друга. Криптовалути веќе се забранети во неколку големи држави, тој тренд же продолжи.

Ама ок, чим не те интересирало за тоа, да не си трошиме време :)
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Брат, јас на секој 1 што кажал дека е бабл, сум наоѓал и 1000 што кажуваат дека тоа е тоа. Само што вредноста на зборот на тип од вол стрит кој цел живот се бави со тоа, и еден куп неадеквантно образовани типови е друга. Криптовалути веќе се забранети во неколку големи држави, тој тренд же продолжи.

Ама ок, чим не те интересирало за тоа, да не си трошиме време :)
Значи ти викам, немаш благе везе шо се криптовалути.
Во кои големи држави на пример е забранет биткоинот?
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
...Место да набројувам, еве само вака...најголемата е во процес на банирање

https://www.theverge.com/2017/9/18/16326078/chinese-regulators-ban-cryptocurrency-platforms-bitcoin
Кина има забрането ICOs и Менувачници на криптовалути, а нема и нити може да забрани мајнинг ниту пак поседување/користење на криптовалути на физички лица.
Нејсе тоа, Кина е посебен пример и банот е од чисти политички причини у кои сеа не би навлагал пошо е стварно опширна тема.
Русија се мислеше се туфкаше шо како да праи и на крај се одличи да извади своја криптовалута такозвана крипторубља со едноставно образложение дека "ако не го направиме ние ќе го направат нашите конкуренти". Претпоставувам дека кај и да е ќе излезат и со забрана за останати децентрализирани криптовалути, али ќе видиме.
Во САД криптовалутите се движат кон комплетна регулација (читај легализација). Ист е случајот и со Канада и со ЕУ. Значи практично, 2/3 од планетава, односно сите демократски држави со прозападни вредности се стремат кон легализација на криптовалути. Па чак што више и недемократски, ко Дубаи на пример.
Tl,dr поентава ми е, безразлика дали одредени авторитарни режими ќе банираат криптовалути затоа што не можат да ги контролираат, остатокот од "нормалниот" свет изгледа дека ја разбира магнитудата на технологијата и се стреми кон нејзина регулација на начин што ќе допринесе кон нејзина комерцијализација на сите нивоа.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Кина има забрането ICOs и Менувачници на криптовалути, а нема и нити може да забрани мајнинг ниту пак поседување/користење на криптовалути на физички лица.
Нејсе тоа, Кина е посебен пример и банот е од чисти политички причини у кои сеа не би навлагал пошо е стварно опширна тема.
Русија се мислеше се туфкаше шо како да праи и на крај се одличи да извади своја криптовалута такозвана крипторубља со едноставно образложение дека "ако не го направиме ние ќе го направат нашите конкуренти". Претпоставувам дека кај и да е ќе излезат и со забрана за останати децентрализирани криптовалути, али ќе видиме.
Во САД криптовалутите се движат кон комплетна регулација (читај легализација). Ист е случајот и со Канада и со ЕУ. Значи практично, 2/3 од планетава, односно сите демократски држави со прозападни вредности се стремат кон легализација на криптовалути. Па чак што више и недемократски, ко Дубаи на пример.
Tl,dr поентава ми е, безразлика дали одредени авторитарни режими ќе банираат криптовалути затоа што не можат да ги контролираат, остатокот од "нормалниот" свет изгледа дека ја разбира магнитудата на технологијата и се стреми кон нејзина регулација на начин што ќе допринесе кон нејзина комерцијализација на сите нивоа.
Се додека се децентрализирани, само прашање е на време колку ќе издржи.
Преширока тема е, се согласувам.
Крипторубљата е глупост (според мене) за да си ги задржат парите во Русија.

Нафтата се купува во USD, главната цел на криптовалути е финансирање на криминални активности.
Нема регулаторни тела, нема монетарни политики, нема ништо...целата структура на меѓународните финансии после втора светка војна се на тоа поставени.

Можеби еден ден...не во наш животен век.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Се додека се децентрализирани, само прашање е на време колку ќе издржи.
Преширока тема е, се согласувам.
Крипторубљата е глупост (според мене) за да си ги задржат парите во Русија.

Нафтата се купува во USD, главната цел на криптовалути е финансирање на криминални активности.
Нема регулаторни тела, нема монетарни политики, нема ништо...целата структура на меѓународните финансии после втора светка војна се на тоа поставени.

Можеби еден ден...не во наш животен век.
Пер у ЛА моеш да влезеш у дуќан на Ламбо и да си купиш едно со биткоини :)
Баш дека се децентрализирани невозможно е спречување на нивно постоење. Законодавните власти во западниот свет полека почнуваат да стануваат свесни за тоа и затоа наместо да ги прават нелегални, што би било без поента, ги регулираат во спротивна насока.
Криминални активности 99.9% се финансираат со кеш. За криминалот, нема ништо подобро од кеш.
За првпат во историјата декретните валути имаат конкуренција. Не би знаел кој ќе победи, али знам дека ја имаме честа да го сведочиме почетокот на битката :)
За ова со криторубљата си во право тотално. Од иста причина патем Кина банира ICOS и exchanges. Не знам кој има поглупа тактика.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Забегавте офтопик, темава е за Forex, за Биткоини има други теми.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Затоа што за да пропадне новозелндски долар, треба нов зеланд да пропадне, а за да пропадне биткоин, треба типот што го напраел...а не знаеме кој е да му текне и да каже..ок толку позз....

Помала е веројатноста нов зеланд да рикне као држава нели?
Така е, мала е веројатноста Нов зеланд да исчезена како джжава, но поголема е веројатноста новозеланска банка да исчезне отколку биткоинот.
Постои веројатност и планетава да исчезне, а не биткоинот, на светов ништо не е апсолутно сигурно и безбедно.
Мое мислење е дека мала е веројатноста да исчезне биткоинот затоа што е апсолутно децентрализирана крипто валута, позади битокинот не стои еден човек, или компанија, тоа ја прави сигурна.[DOUBLEPOST=1508914305][/DOUBLEPOST]
Океј искрено не побарав мислење за тоа шо се криптовалути туку прашав дали некој тргува со нив.
Ќе се чуеме на темава за 5 години за тоа дал е реална или нереална :)[DOUBLEPOST=1508799124][/DOUBLEPOST]

Ќе сакаш да бидеш така фин и да ми објасниш на кои платформи тргуваш, како ставаш/вадиш пари итн итн? Некој бејзик гајд за тргување со криптовалути во македонија.
Ако не си од македонија не се замарај
Јас тргувам на Bitfinex i Bitrex, Форекс и слични на форекс се голема глупост таму нема никакво тргување, само кладење.
Нема некоја голема филозофија околу тоа, прво треба да проучиш добро што ќе купиш, купуваш и чекаш да порасне цената.
Најбитно во целава работа да не паничиш кога ќе почнат да паѓаат па во паника да ги продадеш. Нормално е да има осцилации, односно некои периоди да паѓа цената, но секогаш има стабилизирање и летаат уште повеќе. Тоа се долгорочни инвестиции.
 
Последно уредено:

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Така е, мала е веројатноста Нов зеланд да исчезена како джжава, но поголема е веројатноста новозеланска банка да исчезне отколку биткоинот.
Постои веројатност и планетава да исчезне, а не биткоинот, на светов ништо не е апсолутно сигурно и безбедно.
Мое мислење е дека мала е веројатноста да исчезне биткоинот затоа што е апсолутно децентрализирана крипто валута, позади битокинот не стои еден човек, или компанија, тоа ја прави сигурна.[DOUBLEPOST=1508914305][/DOUBLEPOST]
Јас тргувам на Bitfinex i Bitrex, Форекс и слични на форекс се голема глупост таму нема никакво тргување, само кладење.
Нема некоја голема филозофија околу тоа, прво треба да проучиш добро што ќе купиш, купуваш и чекаш да порасне цената.
Најбитно во целава работа да не паничиш кога ќе почнат да паѓаат па во паника да ги продадеш. Нормално е да има осцилации, односно некои периоди да паѓа цената, но секогаш има стабилизирање и летаат уште повеќе. Тоа се долгорочни инвестиции.
Дејтрејдинг праиш или чекаш по неколку денови/месеци?
Шо е уствари разликава неѓу битрекс и форекс? Зашо е форекс кладење а ова тргување?
И не ми одговори, дали моеш да напраиш акаунт на битрекс пример од мкд? Како ја купуваш првично првата криптовалута, како ги повлекуваш париве назад?

(p.s Нишо од ова не е нелегално у Мк, не се замарајте со глупостите на НБРМ, замајуваат народ само)
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Дејтрејдинг праиш или чекаш по неколку денови/месеци?
Шо е уствари разликава неѓу битрекс и форекс? Зашо е форекс кладење а ова тргување?
И не ми одговори, дали моеш да напраиш акаунт на битрекс пример од мкд? Како ја купуваш првично првата криптовалута, како ги повлекуваш париве назад?

(p.s Нишо од ова не е нелегално у Мк, не се замарајте со глупостите на НБРМ, замајуваат народ само)
Со крипто со дејтрејдинг не правиш ништо, правиш проценка која валута би растела во иднина купуваш и чекаш со месеци или години.
На Битрекс можеш да нправиш акаунт од Мкд.
Првично треба да најдеш некој од МКД да ти продаде пошто продавање и икупување за кеш е многу комплицирано за Македонија. Јас првично купив од еден од ит.мк форумот, таму можеш да најдеш некој да ти продаде.
Со битрекс ти си сопственик на токените, а со форекс само се кладиш дали цената ќе расте или паѓа.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Со крипто со дејтрејдинг не правиш ништо, правиш проценка која валута би растела во иднина купуваш и чекаш со месеци или години.
На Битрекс можеш да нправиш акаунт од Мкд.
Првично треба да најдеш некој од МКД да ти продаде пошто продавање и икупување за кеш е многу комплицирано за Македонија. Јас првично купив од еден од ит.мк форумот, таму можеш да најдеш некој да ти продаде.
Со битрекс ти си сопственик на токените, а со форекс само се кладиш дали цената ќе расте или паѓа.
Технички не е точно ама ОК не ни битно...пак зависиш од дневни флуктоации на цена...е да со форекс може да ти изгоре позицијата со биткоит најверојатно не ама може да се случи кикирики да си купиш со еден биткоинт а па од друга страна кој става цел акоунт на една позиција на форекс...Сериозна разлика нема биткоинт расте е тука е предноста до кога и како баш не се знае. Што се однесува на мене полесно предвидлив е пазарот на акции од форекс а особено од биткоинт што ми звучи тотално апстрактно и нејасно. За легалноста е јасно и за зезанциите со трансакциите. Се си има предности и мани.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom