Трансформација на Света Софија во џамија

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.671
Поени од реакции
11.713
Provokaciite se konstantno od nivna strana.
Erdogan e diktator, sho ja ima privilegijata da ne bide zadevan od zapadot zatoa sho drzavata mu sluzu kako parking na NATO.
Не велам дека не се провокации. Реков дека е политика.
Ме чуди што луѓето сеуште паѓаат на картата на религиите... Ердоган ова го направи за да се доближи со муслиманскиот свет за да пак остане на власт... не е насочено кон надвор ова...

Замисли му текнува на Ердоган да ја доуништи старата византиска уметност во Аја Софиа? Што ќе направи светот?
Војна?
Ердоган ќе нареди да се опколи со динамит... на првото паѓање бомба во Турција, оди Аја Софиа во неповрат... и за што ќе е војната? Бидејќи ја уништиле Аја Софиа? :)

Уште еднаш ќе прашам: зошто луѓето сеуште паѓаат на картата религија? Посебно кога се работи за вековната омраза помеѓу исламот и христијанството!
Ова со „културно наследство“ е само параван. И да е џамија сега Аја Софиа, пак е културно наследство... но не им се допаѓа на христијаните тоа што од status quo (на никој не е Аја Софиа) сега Ердоган ја направи џамија, автоматски дел од исламската култура...

Ќе умре Ердоган, нема шанси пак да се врати Аја Софиа да е музеј, паркинг, место за концерти..? Не знаеме иднината што будали ќе донесе на власт!

 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.427
Поени од реакции
4.257
Не сочуствувам јас со нив, тргнувам од злотото кое преставува Ердоган и неговото дело кога од црква која веќе не е ни црква туку музеј носи закон да се претвори во џамија.
Ердоган не не нарекува подчовечки олош. Не ни мења име, не ни мења националност, не вика македонија е турска. Единственото зло што ја го гледам е тоа што не гази надоле(буугари и јунанистанци и другите балканци од окулу).
Не викам дека непријателот на мој непријател е пријател, ама во моментот знам кој ме нервира. Би се радувал и некој како ердоган да го сравни акропол со земја. Рилски манастир да избрише.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.014
Поени од реакции
17.946
Ердоган не не нарекува подчовечки олош. Не ни мења име, не ни мења националност, не вика македонија е турска. Единственото зло што ја го гледам е тоа што не гази надоле(буугари и јунанистанци и другите балканци од окулу).
Не викам дека непријателот на мој непријател е пријател, ама во моментот знам кој ме нервира. Би се радувал и некој како ердоган да го сравни акропол со земја. Рилски манастир да избрише.
Да де он ни е пријател, затоа иде во Охрид и означува територии за во иднина.Нема оправдување за овој потег, ти кажаа и погоре дека Аја Софија не е симбол на Грците туку на сите нас.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.427
Поени од реакции
4.257
Да де он ни е пријател, затоа иде во Охрид и означува територии за во иднина.Нема оправдување за овој потег, ти кажаа и погоре дека Аја Софија не е симбол на Грците туку на сите нас.
А бугариве и грциве и србите не го прават тоа?
Бугарски споменик во дојран. Тие византиски цркви што берик ги спомна.+
Се што е грчко и бугарско не може да биде мое! Така зајко потпиша тапија. Така се договори историска комисија.
Делење и заедничко нема. Нема "сите" нас.
Сите е концепт на сорос што сака западната цивилизација да ја претвори во еднолична орда.
Не има ние, безимениот народ без потекло, и ги има бугарите и грците со богатата историја.
Како што секогаш викам, се се сведува на 1 и 0. Нема компромиси.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.014
Поени од реакции
17.946
А бугариве и грциве и србите не го прават тоа?
Се што е грчко и бугарско не може да биде мое! Така зајко потпиша тапија. Така се договори историска комисија.
Делење и заедничко нема. Нема "сите" нас.
Не има ние, безимениот народ без потекло, и ги има бугарите и грците со богатата историја.
Тоа не е тема овде.
Опасноста која ја имаме ние како држава од Турција а поточно од радикалниот ислам е многу поголема од опасност која ја имаме од Бугарија или па Грција.Што кур ќе ме плаши Бугарија која е потрула држава и од нас.

Грешките кои ги направи Заев со договорите се наша вина.

Мислам да го подржуваш Ердоган а да си Македонец треба да си луд, не за минатото, тоа е далеку зад нас, туку поради иднината.Имаш население кое во него гледа како идол а пред се не ја почитува државата, пробај да ги поврзеш тие две работи и ќе го донесеш заклучокот.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.427
Поени од реакции
4.257
Сорос е поголем проповедник на радикалниот ислам со имигрантиве. Истиве имигранти што грците и бугарите ги пуштаат кај нас.
Ердоган сака да ги враќа. Колку имигиранти имаат грција и бугарија вратено? 0.
Да те потсетам на таа комисија и закон за анти дискриминација што е потпишан. Овие 2 држави да не правеа проблеми, нема францускиве и холаднскиве исламофилни хомофили да не условуваат толку многу сега.
Сега баш заради таа комисија, они може да прават што сакаат(пошто христајански бели мажи се "буквално полоши од хитлер")
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.313
Поени од реакции
22.652
Во ниедна тапија не стои дека Византија е грчко наследство, престанете да лупате глупости.
Само грчата пропагандата на цел свет тоа му го докажува и за жал цел свет тоа така го перцепира дека од Хелените до денешна Грција има еден континуитет преку Византија. Башка Мегали Идеа е доволен пример.
Автоматски споено мислење:

На пример, Грци гледаат на телевизија емисија за тоа како у Македонија црквите во албански предели, се константно ограбувани и сквернавени. И се нервираат заради тоа.

Голем плус за тебе?
Едноминутен молк и сочуство за сите грци што пуштиле суза за Лешок и Матејче.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.014
Поени од реакции
17.946
Сорос е поголем проповедник на радикалниот ислам со имигрантиве. Истиве имигранти што грците и бугарите ги пуштаат кај нас.
Ердоган сака да ги враќа. Колку имигиранти имаат грција и бугарија вратено? 0.
Да те потсетам на таа комисија и закон за анти дискриминација што е потпишан. Овие 2 држави да не правеа проблеми, нема францускиве и холаднскиве исламофилни хомофили да не условуваат толку многу сега.
Сега баш заради таа комисија, они може да прават што сакаат(пошто христајански бели мажи се "буквално полоши од хитлер")
Тоа е сосема друга тема, не знам зошто ги мешаш.Ердоган зема пари за тоа што не ги пушта наваму.

Држи се до ова само, имаш население кое го сака него а не државата(пред се ромското но и многу од албанското, и помалите како македонците муслимани и бошњаците)
Ова население е пред се радикално, од ден на ден се зголемува и преставува најголем проблем до државата, почнувајќи од безбедност по улиците што за мене е приоритет број еден.

Муабетот што го кажуваш ти е точен, јас не велам дека Грција или Бугарија не ни создаваат проблеми, само за мене овој проблем кој е дело на Ердоган е како што кажав приоритет.
Нека не те лажат тие лажни негови изјави за Македонија и добирите односи што ги имаше со модерните вазали кај нас.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.427
Поени од реакции
4.257
За грците незнам, ама за оние со бугарските пасоши? Премногу симпатизери.
И да те потсетам за панос и за бугарскиот министер за одбрана кога се закануваа со тенкови? Лани и тоа....Или овој европратеникот што ќе не опаметел?
За да ердоган стигне до овде треба да ги пројде тие две кретени измеѓе. Тие две кретени што се закануваат со инвазија.
Во оваа точка на времето и просторот поголем ќеиф ми е турција пак да го држи балканот него гомнариве околу нас.
Такви да се прават колевка на европска цивилизација целосни фашисти не ни треба
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.313
Поени од реакции
22.652
Ердоган не не нарекува подчовечки олош. Не ни мења име, не ни мења националност, не вика македонија е турска. Единственото зло што ја го гледам е тоа што не гази надоле(буугари и јунанистанци и другите балканци од окулу).
Не викам дека непријателот на мој непријател е пријател, ама во моментот знам кој ме нервира. Би се радувал и некој како ердоган да го сравни акропол со земја. Рилски манастир да избрише.
Не не, баш треба да викаш непријателот на мојот непријател е мој пријател.
200г уназад сите знаеме од лицемерниве православни браќа што аир видовме.
На крај краева подобро искрен непријател отколку лицемерен пријател.
 
S

ski

Гостин
Сликата е добар показател во која насока се движи Турција последниве години,130 000 луге се избркани од државни работни места поради сомнеж дека соработувале против државата.70 000 се осудени или во процес на судење поради предавство.
Имам другар во Истанбул вика повекето од големите градови гласаале против Ердоган на изборите но селата и малите градови сеуште му даваат огромна поддршка.Владее страв јавно да се збори против било каква владина одлука,дури и опозицијата и јавните фаци веке не се осудуваат да коментираат ништо против власта.
Претпоставувам дека следниве години ке има уште еден обид за пуч а дали ке биде успешен или не времето ке покаже.

 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.720
Поени од реакции
22.262
Не не, баш треба да викаш непријателот на мојот непријател е мој пријател.
200г уназад сите знаеме од лицемерниве православни браќа што аир видовме.
На крај краева подобро искрен непријател отколку лицемерен пријател.
Не си прајте бајрам со памет, апсолутно се е подобро отколку живеење под ислам. Таа фирмата Тика на онаа булана грозна на Ердоган е задолжена за 90% од неоисламските зданија во Македонија, активно финансираат разноразни шиптaрски здруженија, Беса е нивна партија и големи суми инвестираат во политичкото влијание во Македонија преку карта ислам. Али еј, не е битно што позадински сакаат да те истребат и да доминираат шиптaрите оти можат по исламска доктрина полесно да владеат (кој не учел историја), битно е што за инат на грците Ердоган рекол дека за него ние вечно ќе бидеме Македонија. Не е битно што сите историски филмови им се како они се ослободители на исламските верници, а комитите биле арамии, па онаа серијана Збогум Румелија масовно беше тука прикажувана, на еден да му текнеше да рече дека е исламска и историска пропаганда и искривување на вистината. Да прикажам јас една антимуслиманска серија во Турција да видиме како ќе поминам. Ама да, признавам, кога ќе одиш во Анталија и ќе кажеш од Македонија сум, ееееј те гледаат како цар, тука попусти ти даваат, јагниња печени те частат, баклави ти месат. Тоа е најбитното, а тоа што членови од тие ТИКА здруженијата ќе ја малтретираат ќерка ти и кога ќе се спортиставиш ќе те убодат на лице место, тоа се само изолирани случаеви. Ако си обезбедил станче во Капиштец, Водњанска или живееш во Моноспитово, немај гајле, не доаѓа тоа до тебе.

Освен ако не си следбеник на педофилскиот малоумник од 7 век, не постои апсолутно никакво оправдување да си за Ердоган. Доволно е само 15 минути да погледнете на интернет што се случува со малцинства во доминантно муслимански средини, биле тоа христијани, атеисти, хиндуси, будисти, хевиметалци. Јас лично во моментов сум про групана составена од Саудиска Арабија, Емиратите, Египет, Бахреин против онаа на Турција и Катар за прашањата на Либија, Египет, Муслиманско Братство. Да ми се кладеше некој пред 10 години дека Саудиска Арабија ќе укинува задолжителна шамија, ќе прави транс фестивали каде што ќе се мешаат мажи и жени, ќе гради туристички резорти како во Дубаи за странци со индикации за укинување на забрана за алкохол, а Турција ќе прави полова сегрегација по митинзи, ќе враќа фереџиња и ќе ја прави Света Софија џамија сега ќе изгубев тешки пари.

И обратно е , баш Турција ни е лицемерен пријател кој те тапша по рамо, а ги храни шиптaрите против тебе. Грција, Бугарија, отворено бараат од тебе да се откажеш од име, националност или историја.
 
Член од
26 април 2020
Мислења
53
Поени од реакции
73
Не знам јас тебе што ти беше поентата, ама ти јасно напиша дека светите православни отци го предвиделе овој настан. Дај да видиме каде е предвиден овој настан, мора негде да пишува ако велиш дека го предвиделе. И пази, не ти барам јас ептен прецизно да пишува дека на ден тој и тој Ердоган ќе ја претвори Света Софија во џамија, не мора така, ама дај да видиме нешто напишано од светите отци што барем малку би личело на предвидување на овој настан.

Ако нема такво нешто, имаш две опции. Првата ти е да признаеш дека лажеше, да се покаеш и да се извиниш, а другата ти е котлето во пеколот, затоа што лажното сведочење е грев, а за грев занеш каде се оди.
Vladimir 1984 Do gusa si poln so grevovi be coveku,gledaj sto posakuvas na drugite da ne ti se vrati tebe,a da bese bar malku praveden i posveten na Boga i Pravslavieto ke znaese deka nikomu ne se posakuva loso,pa i da vidis deka blizniot gresi,ostavi Gospod da sudi.Koj si ti pa da im sudis na bliznite za toa sto rekle ili kazale.Isto taka ke znaese ima prorostva od grckite Sveti Otci od Svet Gora za sukobot pomegju Grcija i Turcija i znacite na toa vreme
Tolku od mene ite molam nemoj poveke da mi pisuvas!
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Vladimir 1984 Do gusa si poln so grevovi be coveku,gledaj sto posakuvas na drugite da ne ti se vrati tebe,a da bese bar malku praveden i posveten na Boga i Pravslavieto ke znaese deka nikomu ne se posakuva loso,pa i da vidis deka blizniot gresi,ostavi Gospod da sudi.Koj si ti pa da im sudis na bliznite za toa sto rekle ili kazale.Isto taka ke znaese ima prorostva od grckite Sveti Otci od Svet Gora za sukobot pomegju Grcija i Turcija i znacite na toa vreme
Tolku od mene ite molam nemoj poveke da mi pisuvas!
Види лажго, ова е форум и можам да пишувам кому сакам и колку сакам. Факт е дека те фатија на дело каде што лажеш. Остави ги моите гревови, гледај ти што ќе добиеш за лагите.
 
Член од
8 мај 2005
Мислења
542
Поени од реакции
76
@Стев Pocni da se prekrstuvas vo katolicizam ili protestantizam, zatoa sho nasite crkvi site se so vizantiska arhitektura, i nasite freski i ikoni se vo vizantiski(rimski) stil.
не е верно. Охридската "Св. Софија" е (до)строена при Самуил. Има невизантиски елементи во архитектурата ј. Исто како и софиската "Св. Софија", може би и белградската "Св. Успение Богородично" и др. од овој период, до византиската окупација. Исто така има невизантиски стил во иконите и фреските. Аман од про-византиска, србо-грчка пропаганда на форумот!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom