Тоше Проески

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
152
Го гледав пред неколку дена концертот на стадион....не се опишува чувството,ме наежи тотално...секој стих,секој нота,нема шанси да повтори некој нешто слично,ќе остане еден и единствен,жалам ама посакував барем некој да го стигне :( ...
 

elencesrce

Love Is In The Air!
Член од
10 јануари 2008
Мислења
95
Поени од реакции
2

Posle Tose ... uhh mislam deka nishto nema da bidi isto toj imashe angelski glas retko nekoj vo nashava drzava sto ima takov barem sega za sega...moe mislenje barem vo narednive 100god. nikoj nema da mozi da go zameni Tose i nikoj nema da go napolni vo sk stadionot kako toj na posledniot negov koncert ;)
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.640
Поени од реакции
16
марјан стојановски

Сериозен си?:nesvest:Бтв после Тоше,немаме НИШТО.Набројте ги сите пејачи што ги имаме и ќе видите.Секоја манифестација,секој фестивал е празен без Тоше.Се е празно.
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Јас мислам дека во блиска иднина нема кој да го замени Тоше, ама сепак за неколку години ќе се појави некој кој може да биде ПРИБЛИЖНО добар колку него.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.717
Поени од реакции
5.399
После Тоше многумина ќе жалат по него..Но него го нема..Барем да научиме нешто од неговата трагична смрт!!Да научиме дека треба повеќе да се поштоваме меѓусебно!!Повеќе разбирање!!А за тоа дека ќе го замени некој Тоше??Во наредниов милениум ТЕШКО(дај Боже да не сум во право)Ама во п.н.е. го имавме Александар Македонски, во првиот милениум го имавме Гоце Делчев, а сега го имавме Тоше Проески!!Симбол на Македонската Хуманост и непокор(потсетете се на случувањата во Тирана со грчките претставници)Секоја чест луѓе..Верувам дека тој не гледа од небото и ако сме сложни меѓусебно тој ќе биде насмеан и среќен, каков што беше целиот свој живот!!Почивај во мир, сину на мајка напатена Македонија, почивај во мир брату на многуте болни деца што ги излекува..Почивај во мир ангелу, кој ја наведе нашата младина да ја следат твојата музика и да не посегнуваат по дрогата!!Почивај во Мир, да даде Исус, во Оној кој постојано веруваше и се молеше, да ти го даде најубавото место во рајот!!Секаква титула ќе биде мала за тебе,дури и да те прогласат за Светец, зошто ти беше неповторливо нешто за Македонецот денес!!За оној сиромашниот селанец,за оние кои немаат покрив над главата, за оние кои растеа и уште растат со твојата музика, за сите што имаат срце и душа, за сите Македонци, ти ќе бидеш во душата на сите здрави и болни дечиња, на малите што им помогна со големиот број на хуманитарни концерти!!На сите што им го спаси животот!!На сите што беа лоши на некој начин и сите мислеа дека немаат милостина во нивното срце, на денот на твојата смрт
немаше човек што не пролеа солза!!Македонија беше и ќе биде со тебе Тоше!!Зошто мораше баш ти??Господ те зеде зошто беше ПРЕДОБАР и ЗАСЛУЖУВАШЕ да ЖИВЕЕШ НА ПОДОБРО МЕСТО!!ВО РАЈОТ!!НЕКА ТИ Е ВЕЧНА СЛАВА ТОШЕ!!ПОЧИВАЈ ВО МИР!!!МАКЕДОНИЈА НИКОГАШ НЕ БИЛА ПООБЕДИНЕТА ВО НЕШТО!!НИКОГАШ НИКОЈ НЕ ЈА ОБЕДИНИ КАКО ТЕБЕ!!А тоа го можат само ВИСТИНСКИТЕ луѓе!!луѓе без маски, и со едно лице, невино срце ЧИСТА ДЕТСКА ДУША!!ПОЧИВАЈ ВО МИР!!!
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Лозано-Уште една имитација на Тоше:( исто како оној циганот од Шутка
Убав глас, ама нема свој стил.....и испаѓа „Што после Тоше?-Лозано Тоше„
Ако проба со свој стил да пее можеби ќе пее многу подобро, вака е само бедна имитација
Totalno se soglasuvam. Tipov premnogu imitira. Ima super boja na glasot, definitivno pee poubavo od 99,999% od nasava takozvana estrada, ali nema harizma nikakva. Zastanal na scena i ti pee. Ima mnogu lugje na ovoj svet sto imaat fenomenalni glasovi, lugje toa e fakt. Zemete ja Beyonce na primer. Glas kako nejziniot nema. Ali osven glas i stas - nema nisto! Utre da umre, ke ja zalaat fanovite edno 2 saati, i tolkuu..pominalo. A Tose go zalame do den deneska. Mene uste mi izviraat solzi na sekoja negova pesna, na sekoj negov stih. A pominaa vekje 4 meseci. Kako sto rece nekoj drug, mnogu lugje umrele premladi na ovoj svet, pa svetot se vrti. Toa e taka, no koga imas nekoj koj sto go zala tolku golem broj na lugje tolku dolgo vreme, lugje koi sto nema da ladat 3 dena no ke mu kupat eden buket i karta za Krusevo i ke mu go ostavat na grobot, togas imas nesto posebno.
Tose imase harizma, sharm, svetlina okolu nego sto retko koj ja ima. Lugje, bese narecen naredniot Pavaroti! Od site peaci na svetot, samo toj go imase toj epitat. Za toa i go sakaa i mladi i stari, i nashi i od strana. Da si go vratime filmot na denot koga pocina Boris Trajkovski - eden dneven den na zalost, ali PRISILEN! Nemase muzika, se zatvoreno, ali na inicijativa na koj? Na vladata normalno! Narodot si go terase zivotot i odkoga zgasna temata kako senzacija, zgasna i negoviot spomen. No za Tose, eceja site kafici, site radio stanici, site televizii so negovite pesni, DOBROVOLNO! Site placeja, cela Makedonija, nikoj ne sakase da slusa, da zboruva, da misli na nisto drugo. Se sobra cela Makedonija po plostadite prekrieni od vosok i od cvekjinja. Koga sme imale nie takvo nesto?
Deka ke go prebolime, moze i zaboravime, toa e fakt. Vekje i go zaboravija nekoi. Mene licno, sekogas ke mi bide broj 1, makar i posle 30 godini. No na povekjeto lugje posle 1 godina ke im bide ko da ne postoel. Ke mu ostanat nekolku iljadnici verni fanovi sto ke mu palat svekja sekoi 16ti Oktomvri i ke placat, kako John Lennon ili Elvis, i tolku ke bide. Dali ke ima sledbenik ne znam. No nikoj nema da moze da go zameni. Ako nekoj go nasledi, ke bide:

www.denisdimoski.com

Detevo go zemal Tose kako mentor i mu gi sledi stapkite. Ima samo 13-4 godini, taka da sega mu se razviva karakterot, pa da ne ke bide covek kako Tose od nego. A glas! Auuu. Slusnete ja Zajdi, Zajdi kako ja veze pod "videos". Definitivno ima neverojaten glas za negovite godini, ma i za postar.
 
Член од
18 септември 2007
Мислења
4
Поени од реакции
0
Искрено, незнам дали некој може да ископа ноти од наша македонска музика, освен ако не е газда на студио во кое се снимани :)

А дека некој како мене ќе седне и ќе нотира, знам дека нема да се случи.

Чаре? Акорди наоѓај, па импровизирај на пијано. :smir:
И јас се согласувам. Мислам дека само треба да си ги знаеш основните акорди и песните се стварно лесни
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
TAJNO MOJA

Dm B C
Tvojot lik jas go sonam kako ikona
Gm A Dm
nezna,bliska,dalecna

B F
Moja prva platonska
C F
ljubov cista kako solza
Gm Dm A
sega koga porasnav svativ sto si ti

ref:
Dm B
Dojdov pak tajno moja
C F
zvezda prakam da te povika
Gm Dm A
nisto ne e smeneto suska molika
Dm B
Temno e tajno moja,
C F
a vo dusa svetat feneri.
Gm Dm
Se sto imav zaloziv
A Dm
da ti peam pod pendzeri


Dali si uste sama dali patuvas?
Dali isto cuvstvuvas?
Moram da gi dofatam
site visini na svetot.
Za da sepak otkrijam
sto mi znacis tiiii......


Eve uste edna od internetov ja izvadiv ja svirnav malce i mene mi zvuci ok!!
Probajte i vie za proba ne zemaat pari!! hehe
 

***freak***

И да волиш до неба, и да прашташ кад треба [x]
Член од
9 февруари 2007
Мислења
383
Поени од реакции
1
Gm F Gm
Добро се снаоѓаш
Gm F Gm
Се подобро изгледаш
D#/Eb F D
Нека те води животот
D#/Eb Cm D
Таму кај што си најсреќна

Gm F Gm
Не ме поздравуваш
Gm F Gm
Знам не ти требам јас
D#/Eb F
И подобро така
D D#/Eb Cm D
Да не видиш како без тебе пропаѓам...

Реф.:
Gm Cm
Во мене душа остана
F A#/Bb D
Да можам да преживеам
Gm Cm
Со дел од себе постојам
D Gm D
Во срцево умирам 2x


Gm F Gm
Ништо не остана
Gm F Gm
Што да те радува?
D#/Eb F D D#/Eb
Во мене ладни ветрови веат
Cm D
И есенски дождој леат...

Реф.:
Во мене душа остана
Да можам да преживеам
Со дел од себе постојам
Во срцево умирам 2x
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
33
Поени од реакции
1
[FONT=Arial,Helvetica]Filename: [/FONT][FONT=Arial,Helvetica]tose midi.rar[/FONT][FONT=Arial,Helvetica]Size: [/FONT][FONT=Arial,Helvetica]204 kB[/FONT] [FONT=Arial,Helvetica]Upload date: [/FONT][FONT=Arial,Helvetica]2007/12/10 at 11:46 AM EST[/FONT][FONT=Arial,Helvetica]Uploaded from: [/FONT][FONT=Arial,Helvetica]62.162.166.26 (Macedonia)[/FONT][FONT=Arial,Helvetica]# of downloads: [/FONT][FONT=Arial,Helvetica]3[/FONT][FONT=Arial,Helvetica]This file was deleted. [/FONT] [FONT=Arial,Helvetica]Delete reason: [/FONT][FONT=Arial,Helvetica]file too old[/FONT]Care?
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Леле не имам пишувано на темава. ц ц ц
Најуба од сВе е ЗОШТО ОТИДЕ.
И сите други ми се добри за слушање, не ни бирам ко ќе слушам негови
 

Kajgana Shop

На врв Bottom