Тоталитарниот режим на Ердоган, политичката иднина на Турција

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.021
Поени од реакции
11.210
Турците - не реџоманецот лично, туку општо Турците како народ - се измамници од невидени размери, лично мислам дека и американците не се толку вешти и способни во областа на измамата и дволичноста. Сум слушнал слични приказни за Кинезите, но и тие не се споредливи со Турците.

Без разлика какви ќе бидат резултатите од тековните избори 2023 во Турција, јас лично мислам дека Сирија ништо нема да добие. Освен руска мечка на Кавказот и во северна Сирија - потпомогната од Иран се разбира - тешко дека било какви изборни резултати во Турција би придонеле за било какви промени во односите на реџоманците кон Сирија.
Сметам таму само Иран како против тежа на Туркојте. Ама Иран е со Израел фатен. Иран и Арапите треба да го стабилизираат Блискиот Исток. Русија ќе биде пасивна нареден период.


За Туркојте. Најголемо зло за Сирија минатите години. Дури и западот намали со подршката на вахабите откако ги раскостија Русите а овие продолжија да вооружуваат и да им даваат логистика. Со изговорот дека ги требат Курдите но на терен беше обратно, ги напаѓаа силите на Асад. Курдите поради тоа што се наоѓаат во подрачјата кај што има нафта се заштитени од окупаторите Јуесеј. Асад и Сирија се спасија поради Русија и Иран. На почеток Русија ги врати во камена доба ИСиС умерените , Иран подоцна продолжи. Многу е испреплетено таму. Ердо има бланко од Америте дур им мати вода на Русија и Иран да прави што сака и против Курдите и против Сирија тука спаѓа и Азербеџан и Ерменија кај што заедно со Израел нешто пробуваат против Иран. Тоа секако се им оди на прилог на Израел. Микро гледано така му доаѓа. Макро Турција игра малце по независно. Зависна е од Руски енергенси, со тоа што ги добиваат за апла ефтина цена. Почнаа Нуклерка да градат со Русите. Со тоа ќе добијат ефтина енергија во иднина. Увозот им е околу 6 проценти од вкупниот годишен увоз . За извоз околу 3 проценти, пласираат кон Русија. Претежно земјоделие. И по некоја фармерка и патика адибас.

Кинезите им овозможија 5г мрежа.

Така да му доаѓа дека и покрај тоа што пред медиуми му доаѓа дека Ердо е најдобро другарче на Путин. Во позадина е понаку. Не е ниту непријател ниту пријател на Русија во моментов. Туку е поблиску до америте него до Русите како сојузник.

Одлична полтика Кина изигра со тоа што ги помири Иран и Арапите. Со таа оска неможе Турција да се гура и ќе мора да намали а со тоа и Америте немаат што да прават. Ќе видиме што ќе донесе новиот мандат на Ердо. Ене после 60% преброени има 52% проценти. Парламентарни добива неговата партија, со уште поголем број за разлика од 2018.


Ова за европските Турци секако нокаут.

Ти пишувам тука, да не ја тупиме на темата за Украина. Украинците нека не се секираат. Бајрактари ќе добиваат. И тоа што можат да испратат Турците.
Со Бајрактарите само многу лош имиџ им направија во Украина. Затоа помалце ќе добиваат.
Автоматски споено мислење:

А инаку. Интересно е да ги гледаш западните лгбтбгббг здруженија како голтаат отомнанска боза во моментов.
Автоматски споено мислење:

Султанот ми делува какo да стои стабилно зад НАТО. Турски дронови, блокада на Руски бродови ... паметно користи и не делува баш како некој Руски сојузник. Иначе стабилност во Турција и не е баш најлошо моментално.

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
Закачи уште еден Фајзер?


Да де. Мене јасно ми е кој е Ердоган. Ене напишав во темата за Турција. Биди малце попаметен реплицирај таму. Да не ја тупиме тука.

Мене само интересно ми е да го гледам транџендерите и осалиот џган како кубе коси за демократијта во Турција.


Која е таа блокада на Руски бродови жити очи :LOL: Стабилност во Турција ? Па според западните медиуми Турција е се само се само не стабилност во моментов. Гледаш колку си само дволичен. Твојот Билд Шпигел тоа го тврди. Но сега бидејќо тебе не ти одговара,ти тврдиш друго дека Турција била стабилна. А после кога станува збор за Бахмут, ги повикуваш тоа истите.

Не бе пријателе. Не си токму ти со вијугите.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.508
Поени од реакции
11.572
Сметам таму само Иран како против тежа на Туркојте. Ама Иран е со Израел фатен. Иран и Арапите треба да го стабилизираат Блискиот Исток. Русија ќе биде пасивна нареден период.

За Туркојте. Најголемо зло за Сирија минатите години. Дури и западот намали со подршката на вахабите откако ги раскостија Русите а овие продолжија да вооружуваат и да им даваат логистика. Со изговорот дека ги требат Курдите но на терен беше обратно, ги напаѓаа силите на Асад. Курдите поради тоа што се наоѓаат во подрачјата кај што има нафта се заштитени од окупаторите Јуесеј. Асад и Сирија се спасија поради Русија и Иран. На почеток Русија ги врати во камена доба ИСиС умерените , Иран подоцна продолжи. Многу е испреплетено таму. Ердо има бланко од Америте дур им мати вода на Русија и Иран да прави што сака и против Курдите и против Сирија тука спаѓа и Азербеџан и Ерменија кај што заедно со Израел нешто пробуваат против Иран. Тоа секако се им оди на прилог на Израел. Микро гледано така му доаѓа. Макро Турција игра малце по независно. Зависна е од Руски енергенси, со тоа што ги добиваат за апла ефтина цена. Почнаа Нуклерка да градат со Русите. Со тоа ќе добијат ефтина енергија во иднина. Увозот им е околу 6 проценти од вкупниот годишен увоз . За извоз околу 3 проценти, пласираат кон Русија. Претежно земјоделие. И по некоја фармерка и патика адибас.

Кинезите им овозможија 5г мрежа.

Така да му доаѓа дека и покрај тоа што пред медиуми му доаѓа дека Ердо е најдобро другарче на Путин. Во позадина е понаку. Не е ниту непријател ниту пријател на Русија во моментов. Туку е поблиску до америте него до Русите како сојузник.

Одлична полтика Кина изигра со тоа што ги помири Иран и Арапите. Со таа оска неможе Турција да се гура и ќе мора да намали а со тоа и Америте немаат што да прават. Ќе видиме што ќе донесе новиот мандат на Ердо. Ене после 60% преброени има 52% проценти. Парламентарни добива неговата партија, со уште поголем број за разлика од 2018.


Ова за европските Турци секако нокаут.

Ти пишувам тука, да не ја тупиме на темата за Украина. Украинците нека не се секираат. Бајрактари ќе добиваат. И тоа што можат да испратат Турците.
Со Бајрактарите само многу лош имиџ им направија во Украина. Затоа помалце ќе добиваат.

А инаку. Интересно е да ги гледаш западните лгбтбгббг здруженија како голтаат отомнанска боза во моментов.
Се` што пиша е чиста вистина, така што само би те надополнил дека дури и во случај реџоманецот да ги изгуби тековните избори 2023 во Турција, надворешните политики на Турција кон Русија и Сирија ќе останат исти, ако не и полоши.

Затоа Русија и Сирија не треба ништо да очекуваат од реџоманците, без разлика каков ќе биде исходот од тековните избори 2023 во Турција, за Русија и Сирија нема да има ништо позитивно во нивните односи со Турција после овие избори.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Ќе ја губи Ердо изгледа. Тесно водство а допрва ќе се бројат Истанбул, Измир…
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
968
Поени од реакции
2.278
Ke pobedi ama ke ima vtor krug, vekje padna pod 50% na 89% prebrojani glasovi
 
Член од
30 декември 2014
Мислења
350
Поени од реакции
439
А македонскиве и српскиве "професионални" медиуми и телевизии со национална концесија кои најавија победа за Ердоган во прв круг уште во 18 часот базирани на некои резултати по турски провинции објавени на Ердоганановата Анадолу Агенција...:ROFLMAO: :tapp:
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.021
Поени од реакции
11.210
Од преработени 92,7 .
Султанот има 49,94. Кемал 44,3%.

Сите анкети, западни и независни предвидуваа обратна ситуација.

Но сите тие направија пак грешка. Ги сметаат само големите градови во анкетите. А руралната внатрешност ја забораваат. А таа е претежно проЕрдо.
Ердо губи во Истанбул, приморските градови претежно на југот и западот, таму претежно турци кои се во контакт со Европа и истокот, каде што има многу курди. Турците од внатрешноста го гласаат и тоа со голем процент

Ќе има втор круг. Но не очекувам да има изненадување, искусен е режимот на Ердо а и тој самиот. Малку е возможно сите 3 милиони гласови да завршат на конто од Кемал од третиот кандидат, а Ердо да остане со слични бројки. Плус сега психички, Ердо ќе продае слика дека е сигурен победник, психолошки секој сака да е со пбедникот. Кој за работно место, кој за лична корист.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.678
Поени од реакции
38.864
А македонскиве и српскиве "професионални" медиуми и телевизии со национална концесија кои најавија победа за Ердоган во прв круг уште во 18 часот базирани на некои резултати по турски провинции објавени на Ердоганановата Анадолу Агенција...:ROFLMAO: :tapp:
мора да тепа вашиот, иначе пак ќе ги гушкате дрвата на таксим скверот.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.021
Поени од реакции
11.210
Инаку колку за упдејт. Гласовите од дијаспората сега ќе почнуваат.

Само во Германија над 3 милиони Турци има.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.347
Поени од реакции
4.994
Ако Ердоган победи тогаш на народот дефакто му одговара целата таа економска криза креирана/наметната од надворешни фактори која владее таму и сигурно им одговара ерозијата на демократските права и автократскиот исламски систем кој Ердоган полека го креираше сите овие години.

Можда тоа е слика креирана од западот незнам... али знам дека

2017год. - 1€ = 4 Turkish Lira
Минимална плата во 2017 год. 1800 лири (450€)
2023год. - 1€ = 21 Turkish Lira
Минимална плата во 2023 год. 8500 лири (400€)

И знам дека низ град ми се шетаат најмалку четворица работници од Турција кој багер вози кој шлепер кој остали градежни работи
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Ердо не го сакам зашто ни го ували турскиот исламизам овде, ТИКА и слични здруженија донесени преку забулени волонтерки од пичке си материне и почна да финансира секакви муслимански гомнарии.

Се надевам ако дојде некој по секуларен лик, барем ќе ги секне парите до тие исламистички невладини и ќе не остават на раат.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.508
Поени од реакции
11.572
Ердо не го сакам зашто ни го ували турскиот исламизам овде, ТИКА и слични здруженија донесени преку забулени волонтерки од пичке си материне и почна да финансира секакви муслимански гомнарии.

Се надевам ако дојде некој по секуларен лик, барем ќе ги секне парите до тие исламистички невладини и ќе не остават на раат.
Погрешна ти е проценката, кога канцерогена маса веќе е инсталирана во едно општество, без разлика кој ја донел и ја финансирал, тоа е веќе автономно, ако не и самостојно ткиво, што значи дека дури и да му секне првичниот извор на финансии, лесно ќе си најде нов финансиер.

Ако човек батали пушење откако закачил рак, тоа не значи дека ракот ќе престане да се шири.

Еве јас лично посакувам да грешам во врска со ова, но мислам дека не грешам.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Rabotata magare da ti go bapni ili zmija da te apni temava.
Prozapadnite banjati i progresivni likovi na forumot aka severdjani po narodski kazano vo trista dilemi. Od edna strana Erdogan ja snabduva Ukraina so oruzje, dobar sojuznik manje vise i toa go pravi vo momentot sosem ok lik. Duri i dade amin za Svedska i Finska za priem vo NATO. Arno ama do pred nekoja godina drugi nasoki imaja dobieno, diktator, rezim kur se trese, strog prema pucistite itn itn i sega ni vamu ni tamu rabotata. Dobro be nemate apdejt dobieno, diktator e covekot ili sojuznik, se znae li sto?
Ke se treskate od zemja ako pobedi ili ke slavite ?
Dodusa i kaj drugiot tabor ima pomesani cuvstva bas okolu Ukraina , malce i za Sirija i Ermenija, tuk i tamu nekoj ke se izbaci i za tuka mnogu zijan ni pravel.
Rabotata vrvca.
Edno e sigurno, ke se iznacitame placki i slavenje kako i da zavrsat demokratskite izborite vo nedemokratska i totalitarna Turcija ( ova samo po sebe e za smeenje ali aj ) :D
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.508
Поени од реакции
11.572
Rabotata magare da ti go bapni ili zmija da te apni temava.
Prozapadnite banjati i progresivni likovi na forumot aka severdjani po narodski kazano vo trista dilemi. Od edna strana Erdogan ja snabduva Ukraina so oruzje, dobar sojuznik manje vise i toa go pravi vo momentot sosem ok lik. Duri i dade amin za Svedska i Finska za priem vo NATO. Arno ama do pred nekoja godina drugi nasoki imaja dobieno, diktator, rezim kur se trese, strog prema pucistite itn itn i sega ni vamu ni tamu rabotata. Dobro be nemate apdejt dobieno, diktator e covekot ili sojuznik, se znae li sto?
Ke se treskate od zemja ako pobedi ili ke slavite ?
Dodusa i kaj drugiot tabor ima pomesani cuvstva bas okolu Ukraina , malce i za Sirija i Ermenija, tuk i tamu nekoj ke se izbaci i za tuka mnogu zijan ni pravel.
Rabotata vrvca.
Edno e sigurno, ke se iznacitame placki i slavenje kako i da zavrsat demokratskite izborite vo nedemokratska i totalitarna Turcija ( ova samo po sebe e za smeenje ali aj ) :D
А бе диктатор е најмал проблем на западот, се` додека игра на музиката која западот му ја свири.

Не е важно каков кучкин син е, се` додека е нивен кучкин син.

Проблемот кај реџоманецот е во тоа што тој си игра на сопствена музика, ама бидејќи си ја свири со западни инструменти на западот не му смета се` додека од кај нив ги набавува инструментите, но ете, ниту тоа не им е доволно, сакаат да игра на нивна музика, а не на сопствен аранжман.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom