Тоталитарниот режим на Ердоган, политичката иднина на Турција

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.560
Поени од реакции
38.682
Биди фер, кажи ја целата прикаска во глава што ја имаш, а не само вака делчиња, неповрзани, наметнати, сечени, лепенки.
Ти кажав еднаш, максимум стигаш до 2 нормални реплики, после ојлевци и дојлевци. Ко жена си, кога не е во право и пробува да се извади, па 300 други неповрзани работи ќе каже. :D

Застани, диши длабоко и би требало да бидеш поразбирлив за соговорникот.
ти би ги продал теоретичарите значи само една функција да добиеш. Чао сиромаштијо ќе им направиш и ќе свириш како што ќе ти кажат они.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.850
Поени од реакции
7.230
ти би ги продал теоретичарите значи само една функција да добиеш. Чао сиромаштијо ќе им направиш и ќе свириш како што ќе ти кажат они.
По што ова го заклучи? Сподели нешто од моите постови, можеби не сум бил доволно јасен, но најверојатно ти со твојата селективна дислексија сам намерно наметнуваш погрешни заклучоци.

Дај да се вратиме на твојот првичен пост и што сакаше да кажеш со тоа дудлачите се во екстаза што Ердо загубил?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.560
Поени од реакции
38.682
По што ова го заклучи? Сподели нешто од моите постови, можеби не сум бил доволно јасен, но најверојатно ти со твојата селективна дислексија сам намерно наметнуваш погрешни заклучоци.

Дај да се вратиме на твојот првичен пост и што сакаше да кажеш со тоа дудлачите се во екстаза што Ердо загубил?
муабетот ми беше на тоа што истите фаци се радуваат у секоја тема кога некаде има шарени револуции, протести, еве избори како у Турција. Не дека ја го бранам Ердоган и слично. А ти се фати у лагата па сега ме правиш дислексичен како и обично, а прв ќе ги продадеш фолијашите за една коска да гризеш.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.850
Поени од реакции
7.230
ти се фати у лагата
Во која лага се фатив?

муабетот ми беше на тоа што истите фаци се радуваат у секоја тема кога некаде има шарени револуции, протести
Имаше ли шарени револуции во Турција? Немаше, а не ни може да има такво нешто во такви системи и општества.

Тие што се радуваат, ене им го западот и последиците од нивните глупи "либерални" мерки нека се подразмислам.
 
Член од
31 мај 2019
Мислења
207
Поени од реакции
641
Без разлика за што е револтот на народот, важно Ердоган наскоро и комплетно ќе си замине. Иначе тебе зошто те заболе толку за Ердоган ?
Ти право треба да бидеш просветлен дека во Турција, народот во огромна вечина е тежок традиционализам, муслиманлук и затуцан менталитет, нема тоа врска со Ердоган.
Автоматски споено мислење:

“Deputy head of the Turkish opposition party Mehmet Palaz died as a result of a balcony collapse during election victory celebrations. Another 8 people were hospitalized.” - IHA agency

ima i video na X
После она земјотресон каде зградите паѓаа ко од кал и слама да се градени, сега и ова со балконов...да бевме вистинска држава сега ќе фрчеа проверки на сите турски инвестиции во згради што се изградија по Скопјево.

 
Последно уредено:

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Се уште неможам да сватам зошто македонецот се пали на ликови како Ердоган и Путин...
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
977
Поени од реакции
629
Се уште неможам да сватам зошто македонецот се пали на ликови како Ердоган и Путин...
Оти, забрането е? Јас персонално, за инает од Жванци.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.142
Имаше ли шарени револуции во Турција? Немаше, а не ни може да има такво нешто во такви системи и општества.
Kako be nemase. Imase ali neuspesni, im ebaa mater po so vreme. Abe drzava e Turcija, ne e prcvarnica ko tuka tamu nekoj turski sarenokurtonkovci finansirani od nadvor da si igraat revolucija.
Zaboravi kakvo placenje i kosi kornenje imase tuka od nasite sarenokurtonovci koga nivnite turski kolegi gi jade matnata. Abe cela tema imas za toa, pisuvas na nea :свиркам:
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.850
Поени од реакции
7.230
Kako be nemase. Imase ali neuspesni, im ebaa mater po so vreme. Abe drzava e Turcija, ne e prcvarnica ko tuka tamu nekoj turski sarenokurtonkovci finansirani od nadvor da si igraat revolucija.
Мислев сега за време на избориве.
Викаш им ебаа матер со време и од тогаш супер си живеат :sneaky:.

Туку нели Ердо владеел со "челична рака", строг, па како така дозволува на избори да губи, без полнење кутии, затварање и сл..... :cautious:

Врска шарени, еднобојни, црно бели, ти @Ron Burgundy во кој се пронајде:

Се шалам, ти ги знаеме ставовите... носење на пуст остров, за стрелање, за како прави мнозинството, така треба сите, како мравки, користеше игла 2 пати, само да можеш слободно да шеташ во сопствената држава, бараше и другите исто да се боцнат и сл.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.142
Мислев сега за време на избориве.
Викаш им ебаа матер со време и од тогаш супер си живеат :sneaky:.

Туку нели Ердо владеел со "челична рака", строг, па како така дозволува на избори да губи, без полнење кутии, затварање и сл..... :cautious:
Ne opsto zborav, ne za sega, ne ni pratam realno.
Ostarevme duri cekame Erdo da padni. Sekoja godina pagja i nikako da padni, ko na bravot madinjata.
Neznam kako si ziveat od koga na zapadot ne mu uspea plan A, pa se prefrlija na plan B, verojatno ekonomski poloso.No najverojatno povekjeto si se vodat pod mototo podobro vgrob otkolku rob. Toa e nesto sto na random tukasen sarenokurtonec mu e mislovna imenka. Sepak Turcija bila imperija a ne prcvarnica ko nas.

Dozvoluva oti e demokratija. Demokratija ne e nasilno rusenje na vlasta oti ne mu bila po kef na nekoj kako sto si mislat tuka.
Neka proba nekoj vo SAD nasilno da go smeni pretsedatelot pa neka kazi kako ke pomini. SAD demokratija e taka , ima isto pretsedatelski sistem kako i Turcija, ako ne se lazam.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.560
Поени од реакции
38.682
Мислев сега за време на избориве.
Викаш им ебаа матер со време и од тогаш супер си живеат :sneaky:.

Туку нели Ердо владеел со "челична рака", строг, па како така дозволува на избори да губи, без полнење кутии, затварање и сл..... :cautious:

Врска шарени, еднобојни, црно бели, ти @Ron Burgundy во кој се пронајде:

Се шалам, ти ги знаеме ставовите... носење на пуст остров, за стрелање, за како прави мнозинството, така треба сите, како мравки, користеше игла 2 пати, само да можеш слободно да шеташ во сопствената држава, бараше и другите исто да се боцнат и сл.
бафра, сите знаме дека ти си профитер, ќе ги шитнеш идеалите за добра сума на кеш или нормално функција ако ти дадат елитите.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.850
Поени од реакции
7.230
бафра, сите знаме дека ти си профитер, ќе ги шитнеш идеалите за добра сума на кеш или нормално функција ако ти дадат елитите.
Ти бидејќи не си профитер, си комунист најверојатно. За идеали би ги убил сограѓаните твои и тоа без да ти дадат функција, онака на пуст остров или метак ако не се боцнат бар 2 пати ко тебе или маска ако не носат.

Neznam kako si ziveat od koga na zapadot ne mu uspea plan A, pa se prefrlija na plan B, verojatno ekonomski poloso.No najverojatno povekjeto si se vodat pod mototo podobro vgrob otkolku rob.
Да да, познати воини се Турците. На Израел едно 100 пати му се заканија дека ќе ги смачкаат, може 101 ќе биде поразлично.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.850
Поени од реакции
7.230
I kakva vrska ima toa so bilo sto ?
Imas poenta nesto ili ...
Па самиот начна една битна ситуација, состојба врска роб, ама гледам не ти е битна или може не признаваш економско ропство:
verojatno ekonomski poloso.No najverojatno povekjeto si se vodat pod mototo podobro vgrob otkolku rob.
Ако Турците се државиште, ако рмбаат, ако се продуктивни, зашто економски полошо живеат? Каде им се парите... Сепак вложиле труд, енергија, време, а пари нема. Не испариле сигурно, кај некого отишле, можеби кај некој султан, кај некои доверители, кај некои олигарси, битно народот наместо подобро, полошо.

Бидејќи тој аспект не ти е битен, затоа си викам чекај можеби ти е битен оној другиот со тепање, кршење кичми, а Ердо нели муслимани, па да објасниш како не се робови, кога ништо не превземаат, додека нивните браќа ги десеткуваат.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.142
Па самиот начна една битна ситуација, состојба врска роб, ама гледам не ти е битна или може не признаваш економско ропство:


Ако Турците се државиште, ако рмбаат, ако се продуктивни, зашто економски полошо живеат? Каде им се парите... Сепак вложиле труд, енергија, време, а пари нема. Не испариле сигурно, кај некого отишле, можеби кај некој султан, кај некои доверители, кај некои олигарси, битно народот наместо подобро, полошо.

Бидејќи тој аспект не ти е битен, затоа си викам чекај можеби ти е битен оној другиот со тепање, кршење кичми, а Ердо нели муслимани, па да објасниш како не се робови, кога ништо не превземаат, додека нивните браќа ги десеткуваат.
Pa imase tamu nekoj zapadni ekonomski politiki koi se implementiraa od koga ovie ne im igraa po voltite na zapadot. Ali ne cuvstvuvav potreba da naglasvam posto kao informiran si do tolku. I ovie ok, ke ziveeme posiromasno ako treba ali koj ve eba, ne vi igrame kako so ni svirite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom