Тоталитарниот режим на Ердоган, политичката иднина на Турција

Член од
24 април 2008
Мислења
10.815
Поени од реакции
12.116
Toa li mu bilo problemot na naseto gradjanstvo pretstaveno tuka na forumot. Hmmm, koj bi rekol :cautious:
Е па тоа е најнегативната последица од "пријателството" со западњаците, единствено полошо од тоа да го имаш западот за свој душман, е да го имаш западот за свој "пријател" и "стратешки партнер".

Не мораш да одиш до Турција за да го разбереш тоа, еве и во северенфиромистан можеш да го почувствуваш тоа на сопствена кожа.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ердо не го сакам зашто ни го ували турскиот исламизам овде, ТИКА и слични здруженија донесени преку забулени волонтерки од пичке си материне и почна да финансира секакви муслимански гомнарии.

Се надевам ако дојде некој по секуларен лик, барем ќе ги секне парите до тие исламистички невладини и ќе не остават на раат.
Eрдо ти е комбинација од исламизам/исламист и турски/отомански/османлиски националист... Тоа ти е најусрана комбинација у политиката ем национализам/националист плус религијата... две срања истовремено пакирани у едно, едно пакетче... но ипак дур и да победи Ердо тешко дека ќе го помине следниот му мандат со оглед на неговата очигледно перфектна и величенствена султанска здравствена состојба ;)
 
Последно уредено:
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.969
Поени од реакции
5.076
Класичната Груевка им ја игра сега реџепот со тоа приговорите и пребројувањата. Се бореше кучето, што би рекол големиот Сашо Мијалков. И ја мислам дека на крајот пак ќе победи он местено или не, тамам си е за турците чим толку години не го чепкаат.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.636
Поени од реакции
12.563
Кај гласовите од дијаспората, Султанот боди со освоени 56% за разлика од 40% освоени од Кемал.

Парламентарните избори ги добива коалицијата предводена од партијата на Ердоган. 49% наспроти 35%.

Очигледно им одговара на турците да бидат водени од власта која сега ја имаат.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.239
Поени од реакции
26.093
Ердоган по избори:
2018 - 26.330.823
2014 - 21.000.143

Ердоган денес: 26.158.104 (со сеуште недоброени 4% од избирачки кутии)

Така да, ништо нема изгубено бркото, од луѓето што го поддржувале. Само после 20 години владеење, успеа да ја собере цела опозиција на куп. Ако ја победи сега, единствената детерминанта до кога ќе владее ќе биде неговата здравствена состојба. За жал.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.136
Поени од реакции
3.361
Зависи на чива жал.

Недека нешто го сакам Ердоган, ама па и другата страна се претстави како марионета на западот, па дури и на неколку дена пред изборите ја обвинија Русија дека се мешала во изборите, а тоа што западните амбасадори и јавно го промовираа нема никакво мешање, во друго време ќе одговараше марионета, во овој момент не баш, подобро да го имаме Ердо кој седи на 3 стола, отколку друг кој ќе ги врши желбите на својте господари.

Еве неколку причини зошто не е добро да дојде марионета, прво што ќе направеше е да забрани руски бродови низ босфорот, ембарго на Русија итн.

Во врска со Сирија, до пред една недела имаа разговори, па дури и скоро се сретнаа министрите, има некој најави дека ќе ја повлечат војската целосно, ама останува енигма што со турските терористи кој ќе останат и ќе бидат исчистени во следна офанзива и како планираат да го решат проблемот со курдите.

На ерменците и е сеедно кој ќе биде, они секако ќе бидат ебени во било која ситуација, западот не кажа А за тоа што го прави Азербеџан иако во се живо се мешаат, ама кога се во прашање нафтоводи гасоводи се забораваат.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.573
Поени од реакции
48.237
Не сфаќам зашто си правите бајрам за било какви реструктуирања во надворешна политика на Турција без Ердоган.
Тој филм си е за прчии како Северен Фиром, озбилни земји не живеат од мандат за мандат.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.159
Поени од реакции
18.075
Зависи на чива жал.

Недека нешто го сакам Ердоган, ама па и другата страна се претстави како марионета на западот, па дури и на неколку дена пред изборите ја обвинија Русија дека се мешала во изборите, а тоа што западните амбасадори и јавно го промовираа нема никакво мешање, во друго време ќе одговараше марионета, во овој момент не баш, подобро да го имаме Ердо кој седи на 3 стола, отколку друг кој ќе ги врши желбите на својте господари.

Еве неколку причини зошто не е добро да дојде марионета, прво што ќе направеше е да забрани руски бродови низ босфорот, ембарго на Русија итн.

Во врска со Сирија, до пред една недела имаа разговори, па дури и скоро се сретнаа министрите, има некој најави дека ќе ја повлечат војската целосно, ама останува енигма што со турските терористи кој ќе останат и ќе бидат исчистени во следна офанзива и како планираат да го решат проблемот со курдите.

На ерменците и е сеедно кој ќе биде, они секако ќе бидат ебени во било која ситуација, западот не кажа А за тоа што го прави Азербеџан иако во се живо се мешаат, ама кога се во прашање нафтоводи гасоводи се забораваат.
А вие за Русија се засекиравте, а не фактот дека братов работи на обновување на Отоманската империја со нас внатре. Што е мене, се што носи внатрешна нестабилност кај нив е џекпот за нас.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.807
Поени од реакции
5.470
А вие за Русија се засекиравте, а не фактот дека братов работи на обновување на Отоманската империја со нас внатре. Што е мене, се што носи внатрешна нестабилност кај нив е џекпот за нас.
A тебе досега не ти е јасно дека на форумов врие од поголеми руси од самите руси..А малку му мавниш контра, а да не зборувам не дај Господ нешто прозапад, ќе бидеш разапнат на крст, и запален на клада..

Геополитиката ја сфаќаат што му одговара на Русите, а не на нив самите, на Македонија..

Па за форумскава дијаспора од АСтралија да не правам муабет..Повторно не тераат корени да јадиме, тие дури се пржат по плажите таму... И ни кажуваат нам што живееме тука, како е да се живее во Македонија...
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.573
Поени од реакции
48.237
A тебе досега не ти е јасно дека на форумов врие од поголеми руси од самите руси..А малку му мавниш контра, а да не зборувам не дај Господ нешто прозапад, ќе бидеш разапнат на крст, и запален на клада..

Геополитиката ја сфаќаат што му одговара на Русите, а не на нив самите, на Македонија..

Па за форумскава дијаспора од АСтралија да не правам муабет..Повторно не тераат корени да јадиме, тие дури се пржат по плажите таму... И ни кажуваат нам што живееме тука, како е да се живее во Македонија...

Корења јадеш воглавно ради дијаспората од Швајцарија, ама тешка е таа вистина за прифаќање кога си се убедил дека си поголем американец од американците.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.807
Поени од реакции
5.470
Корења јадеш воглавно ради дијаспората од Швајцарија, ама тешка е таа вистина за прифаќање кога си се убедил дека си поголем американец од американците.
Кога не се способни нашите да си направат нешто со државава наша, т.е. кога не сме способни ние да си ја водиме државава, и кога за власт си го продаваат и таткото и мајката, а камоли државата, нормално е дека ќе ни ја водат из Швицарске...Па не ни е крива дијаспората из Швицарске за ништо...Тие си нашле село без кучиња... Никој не ни е крив за тоа, освен самите ние што си го дозволуваме тоа....

Мал милион мои постови на форумов особено во темите за Либија, Сирија се контра американски, ама ете, јас сум бил поголем американец од американците...Ама секој си има право да си мисли како што сака, фактите си се факти, и стопати изговорена лага не станува вистина :)
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.136
Поени од реакции
3.361
А вие за Русија се засекиравте, а не фактот дека братов работи на обновување на Отоманската империја со нас внатре. Што е мене, се што носи внатрешна нестабилност кај нив е џекпот за нас.
Не за Русија туку за тоа што Ердо е предвидлив и се знае што сака и другите веќе доволно добро го познаваат и си имаат веќе некакв стратегија,
новиот ќе биде марионета и ќе прави тоа што ќе му речат, а неговите господари знаеме колку не сакаат нас така да ништо добрно не би имале.

Вака го имаме Ердо кој не го сакаат америте, а мораат да го трпат оти им треба, не го сакаат ни русите, ама па многу по и одговара да се контра со америте него марионетата само со нив, Иран пак се грижи да не се створи пантурцизмот и кога ќе видеш марионетата ќе го измести тој баланс што го има и ќе отвори нов фронт против америчките непријатели.

Нека заврши војната во Украина, нека се среди Сирија и блискиот исток и тамн кога Турција нема да биде алатка нека се смени власта.

Вие мислете ако дојде марионета одма ќе среди се живо, огледајте се малку и од нас, викавте само Грујо да падне, ама добивме марионета од која добивме само к.р, не мислете многу на последиците од таа промена.
 
Член од
9 мај 2023
Мислења
162
Поени од реакции
469
Геополитиката ја сфаќаат што му одговара на Русите, а не на нив самите, на Македонија..
Како и да заврши војната во Украина, ништо нема да се смени за Македонија. Краткорочно апсолутно ништо, долгорочно сосем малку.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.807
Поени од реакции
5.470
korenja jades zasto si glup i nesposoben. da znaese da zivees i da napravese nesto od tvojot zivot i drzavata nemase sto da ti kazuva bilo koj... ama toa e. tatko ti bil glup, te napravil, ti si glup nisto ne sfakas pa mora nekoj da ti kazuva sto i kako seedno dali nie od aus, drugata dijaspora od svici, kaleto, grcite, bugarite... ti u sekoja kombinacina si shupak sto go prima nespososben za nesto poveke. isto ko tatko ti.
Si se pronajde sam glupaviot kengur..Glupak, ti imam receno ne me stavaj vo taa tvoja smrdena usta ne znam so imas stavano vo nea...Nebiten, nitu te citiram nitu te chitam, nitu te esapam, ne vredis edna sekunda da potrosi coek na tebe. A ako sum stignal takva intelektualna invalidna osoba kako tebe da ni kazuva tuka kako so, togas dosega ke bev obesen nekade...

btw. Ova e vtor pat kaj so mi mesash familija tuka. Ti dadov ednas ponuda maziste, kazi koga idis vo MK, ke te cekam sam na aerodrom, i ke go zabrisham podot na aerodromot so taa tvoja zguzvana faca...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom