Тоталитарниот режим на Ердоган, политичката иднина на Турција

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.227
Поени од реакции
78.811
Ејјј има глупи луѓе и тоа не е ништо страшно ама ти си од тие ем глуп ем ружен.
Знаете ли опште нешто друго освен ад хоминем, да додадете на убер-глупостите?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.765
Поени од реакции
21.161
Eheeee do kaj zaminavte. Sega kaj da e ocekuvam i za Rimskata imeprija i nejzinata ekspanzija na balkanot da padni nekoj zbor. A da i koj bil kriv i zosto.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Америка го постави Груевски и му наложи да зима пари од Катар и Турска у замена за онакви (како погоре примерот) верски нелегални градинки по Чаир, у замена за градење на арапски џамии у Радовиш и роварење на разно-разни турски и катарски хуманитарни организации?

И затоа не треба да го мрзам Ердоган (нити шеикот од Катар), кој го праи тоа, нити Груевски кој прими пари за тоа да го дозволи овде, него Америка која го поставила Груевски, за он да го праи ова?
Really?

Ја сум глупиот овде?


На страна, блескавиот аргумент, дека нема ја што да го мрзам Ердоган заради ширење на исламизмот во мое маало, затоа што он си гледал сопствени интереси. Е, јебала те логика. Онда иди тапшај ги по раме и усташите и балистите.

"Од Турака је гори само Потурица."
Америка го постави и Црвенковски и Герогиевски и Костов и сите до Заев.
Што ја би го напаѓал некој си октроисан премиер кога тој е само службеник на американската амбасада.
Да удираме по самарот а не по магарето така ли?
Ти навистина ли мислиш дека Заев е авторот на договорот што му е даден да го спроведе/
Ако не сакал Заев како што не сакаше Груевски ќе сака Шекеринска ако не сака Шекеринска ќе сака некој трет.
И во Недќева Србија имало избори.
Сигурен сум дека ти во тоа време да си живеел ќе си мислел дека се фер и демократски.
А усташите и балистите се твои браќа обединети во НАТО и ЕУ.Немој против нив ќе ти се навредат.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.227
Поени од реакции
78.811
Америка го постави и Црвенковски и Герогиевски и Костов и сите до Заев.
Што ја би го напаѓал некој си октроисан премиер кога тој е само службеник на американската амбасада.
Да удираме по самарот а не по магарето така ли?
Зашто баш на Груевски му наложи да зима пари од Катар и Турска за да ги пушти муџите низ Македонија у облик на фондови и верски хуманитарни организации?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ејјј има глупи луѓе и тоа не е ништо страшно ама ти си од тие ем глуп ем ружен.
Ти ќе пшишуваш за Блиски Исток.
Си бил ли ти некогаш на Блискиот Исток?
Османлиите го победила раскурцаниот и уништен од декаденцијата Констанинопол и влегле и го освоиле Балканот зото бил растурен и расцепкан од внатрешни поделби од такви карактери како тебе кој за некој златник и одредени привилегии го продавале својот народ исто како твоиве што се на власт сега.
Затоа тогаш влегле османлиите а сега Американците.Исто како и тогаш така и сега прва работа на окупираниот народ е да се ослободи.
А за тоа кој се Западњаците а кој се западњаците прочитај за најголемата пљачка и разорување на Константинол од страна на Латините/.
Сум живеел ако баш те интересира. Не дали сум бил, сум живеел. Имам пријатели од Јордан, Сирија и Либан, сум работел со нив и уште контактирам.
Арапите не можат да ја смислат Турција. Единствен сојузник од интерес им е Иран што плус ги одвојува од земјите што гравитираат околу саудијците. Сите други ги гледаат како поранешни освојувачи и крвници и не можат да ги смислат...
Имам на широко пишувано на овие теми, ама ти од ташаците на ердо пред чело изглеа не си ги видел постовите.
Декаденција на Константинопол :facepalm:
Ружен :facepalm:
Ќе дојде денот ќе слушате алаху акбар секој пола саат и ќе ве боли глава, ретардоси неписмени.
 
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
Oд аспект на Македонија, ме боли кур кај се движи Ердоган, дали иде на баци рака у Москва или пуши амерички курови.
Ја го глеам дека овде гради џамии, отвара верски школи кои се надвор од ИВЗ и слично. Самиот дојде у Гостивар и пред масата си кажа дека они се тука овде заради муслиманите во Македонија. И секој куртон кој го подржува него нека не ми се појавува со патриотизам беџ на ревер.

Мислам, јасно ми е и навикнат сум на куртонијадата кога презентира слабоумни неразумни и контрадикторни ставови, али ова со Ердоган е превише.
Бабушот гради џамии во Македонија (вклучително и реставрацијата на онаа во Охрид со надоградба на 32 метри минаре:mad:) и Косово, главните протагонисти на америте(албанците) ги спроведуваат тие инвестиции, и како гратис ни мочаат по црквите(визирам онаа во Косово что идиотите ја претворија во јавно ВЦ).
Значи чаре?:

Но, вошките за да се додворуваат на господарите си:
Стопирана изградбата на руската црква во Аеродром
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
И го ослободи Ердоган американскиот свештеник.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Чудо како бачињата и волковите ги нема околу аеродромов да пофрлаат по султанот со каранфили....веројатно мастурбираат на вестиве, им се тресат раце.
Најголем у свет, со најмногу мртви работници при изградба, најмногу дрва исечени...

https://telma.com.mk/otvoren-najgolemiot-aerodrom-na-svetot-dhumhuriet-200-rabotnitsi-zaginale-vo-izgradbata/

 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Остај бачињата, сега има нови такви дебили, Саше политико свршава у последно време на Ердоган, да му ги видиш статиите пред две години и сега, ептен голем пресврт направил у перцепцијата за муџахединот.

A Хорхе Иванов мора да е рекордер у македонска политика на остварени посети на Турција, уствари кутрата будала со години и не бил на друго патување.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Смрди на пропаганда видеото. Несреќи на градби има катаљон и не е возможно да се искоренат, а посебно кога 99% од градбите се врзани со кратки рокови.
Јебига се работи за екстра ризична работа. Пример пробуричкај за стадионот Мерцедес Бенз во САД колку жртви имаше и дали имало ноќна смена.
Ова за небитен стадион, а не пак за некој капитален проект.

Да се дообјаснам, не заземам страна на султанот, скраја да е, само ја коментирам веста.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Да се дообјаснам, не заземам страна на султанот, скраја да е, само ја коментирам веста.
А, не може, готово....си кажа :D

Остај бачињата, сега има нови такви дебили, Саше политико свршава у последно време на Ердоган, да му ги видиш статиите пред две години и сега, ептен голем пресврт направил у перцепцијата за муџахединот.

A Хорхе Иванов мора да е рекордер у македонска политика на остварени посети на Турција, уствари кутрата будала со години и не бил на друго патување.
Хорхе нема шо да се коментира веќе...глупавост преточена у надреализам.
А за Саше, да бидам искрен, првиот впечаток ми беше дека нема елоквенција и дека е прилично примитивен. Тоа кога беше у онаа телевизија у стан шо снимаа. Малку ме изненади со ангажираноста и поставување на незгодни прашања на оние „недопирливине“ пиони на паторот (па и самиот патор), ама последниве 2 години напраи лупинг у патос - максимално резилење и самопонижување. Не го читам. У полицата со мирко и миленко го стаив.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Остај бачињата, сега има нови такви дебили, Саше политико свршава у последно време на Ердоган, да му ги видиш статиите пред две години и сега, ептен голем пресврт направил у перцепцијата за муџахединот.

A Хорхе Иванов мора да е рекордер у македонска политика на остварени посети на Турција, уствари кутрата будала со години и не бил на друго патување.
Макрон,Меркел и Путин заедно со Ердоган беа на самит во Истанбул пред неколку дена. Што се чудите со Иванов ?
 
B

Bafra

Гостин
Макрон,Меркел и Путин заедно со Ердоган беа на самит во Истанбул пред неколку дена. Што се чудите со Иванов ?
Остај ги љубоморни :D . Туку и Зајко исто беше кај него на баци рака, можеби и првото официјално патување му беше кај Ердо. Може има нека тајна вековна веза :toe: .
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: oon

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Разликата е шо тој моли да влезе кај нив, мислам на ердо, а хорхе оди кај ердо на бацигаз.
Додека најмоќната политичка фигура ти доаѓа у официјална посета и те заобиколува ко турски гробишта, а ти не ја користиш ни за прилика да и кажеш у фаца "шо ми го ебеш името мори!?"... е тоа е хорхе, дел од таа вморонска матрица "бојкот дур те ебат"...место да излезат и да кажат као мажи што мислат.
Тој преку своите лајала (не новинари) заговара евроазиски сојузи. Шо виде фајде држаава од ова комши-капиџик политикантство со неосманлиите? Џеваир и Шишеџам? Кај се сади тикви со овие бе....едвај сме ги истерале од овде. По планини, муки ни терале дедовци, саделе компири у камења за да уживаат овие у шатори и шалвари. Дур Европа градела железници и измислувала вакцини, овде на растуреното џаде со магарето терале...и после Европа не чинела, дај Румелија да ја вратиме.
Посебна прича е Саша мали Вучич, кој исто е редовно на бацигаз, а ердо е втор најголем поддржувач на независна држава Косово и тоа по муслиманска линија, по помош у џамии и вахабии на терен.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Остај ги љубоморни :D . Туку и Зајко исто беше кај него на баци рака, можеби и првото официјално патување му беше кај Ердо. Може има нека тајна вековна веза :toe: .
Сакале неќале сите светски лидери одат кај Ердоган поради геостратешки причини, и тоа што е важна членка на НАТО. Турција е евроазиски тигар и мост меѓу Азија и Европа. И плус голема регионална сила. А за неколку години со ова темпо може многу лесно да стане и светска сила. Така да Турција никогаш неможе да стане изолирана земја како што мислат некои комуњари овдека. Како прво Зајко кукурајко беше прв што ја посети Турција кога стана премиер. Му ја бацеше раката на султанот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom