Топ 5 епизоди од серии (no sitcoms)

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
1. The Sopranos - Pine Barrens (3.11)

Дефинитивно најсмешната епизода од Сопранос, во исто време тензична. Баш перфектен приказ за то колку добар хумор преовладуваше во серијава.
+I wash my balls with ice water :pos:

2. Breaking Bad - Half Measures (3.12)

Монологот на Мајк :cuc:

+ оваа сцена :cuc:

3. Breaking Bad - Ozymandias (5.14)
nuff said

4. Six Feet Under - The Finale
Сите емоции наеднаш. Грев е да не ја ставам во листава.

5. Breaking Bad - Face Off
Последниот пола сат од епизодата е можда најтензичниот пола сат во историјата.
A dirty little rata!
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Додадов едно правило, само една епизода по серија (инаку ќе имаше 2-3 серии само). Без редослед:

- Breaking Bad - Ozymandias;
- Game of Thrones - Rains of Castamere;
- OZ - A Game of Checkers;
- Lost - Pilot;
- Rome - The Spoils.
 
D

dystopian

Гостин
Нема ниту една епизода од The Wire, јас сум разочаран... :icon_mrgr:

Немам сопствена листа затоа што немам размислувано на темава, или ми се допаѓа целата серија или не ми допаѓа и тоа е тоа. Не ги ни знам насловите на најголемиот дел од епизодите на моите омилени серии... Но ако морам да одделам, онака рандом, би ги спомнал Funhouse од Сопранови, Crawl Space од Breaking Bad, Middle Ground од The Wire и финалето на The Wire... и финалето на SFU.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Нема ниту една епизода од The Wire, јас сум разочаран... :icon_mrgr:

Сум ги заборавил имињата на епизодите, ме мрзеше да барам, а се мислев да убацам.....неколку ми се вртеа низ глава :D
 
D

dystopian

Гостин
Сум ги заборавил имињата на епизодите, ме мрзеше да барам, а се мислев да убацам.....неколку ми се вртеа низ глава :D
Јас морав да барам на имдб. Најчесто ги опишувам како "онаа епизодата каде што се случи тоа и тоа". :D
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
1. Six Feet Under - 5x10 All Alone (победник меѓу Static 5x11, Everyones Waiting 5x12)

2. Breaking Bad - 5x14 Ozymandias (победник меѓу Fly 3x10, Half Measures 3x12, Crawl Space 4x11)

3. LOST - 3x22 Through the Looking Glass (победник меѓу 1x01Pilot, Ab Aeterno 6x09)

4. Game of Thrones - 3x09 Rains of Castamere! (aпсољутна)

5. CSI: Las Vegas - 5x24 & 25 Grave Danger 1 & 2, режирани од факинг Тарантино. Најтензичните епизоди гледани пред тв. @џимеј knows why.
(победник како за 5то место помеѓу епизоди од други серии, Spartacus - 1x13 Kill Them All, Doctor Who - 7x09 The Angels Take Manhattan, Killing - 2x13 What I Know)


Ио, како се чувствуваш после sfu и bb низ темава..? :D
Башка, дали се слагаш по една епизода од серија? А и полабава дискусија осим листи?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.335
Поени од реакции
57.916
Ио, како се чувствуваш после sfu и bb низ темава..? :D
Башка, дали се слагаш по една епизода од серија? А и полабава дискусија осим листи?
Очекувано, не е дека сум изненаден. Патем, сигурно би ставил нешто од Твин Пикс, Стар Трек или Зона Сумрака, ама искрено гледани ми се многу одамна и не можам да споредам конкретни епизоди со поновиве серии, многу ми е магловито.

За една епизода по серија или не мислам да не ограничувме кој како си има мерак.

За полабава дискусија немам против ама прво членот да има ставено листа, зошто инаку ќе се претвори пак во постирање клип колку да се мрчи нешто.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
За фановите на Стар Трек, моите најомилени епизоди со Пикард (има повеќе, но во моментов довлно е ова) :

1. "If there is nothing wrong with me maybe there is something wrong with universe"- Dr. Crusher


2. "Preparation is irrelevant.Your people will be assimilated as easily as Picard has been."- Locutus


3. " Nuria: [after seeing a human woman die] You do have limits. You are not masters of life and death.
Captain Jean-Luc Picard: No, we're not. We can cure many diseases, we can repair injuries, we can even extend life. But for all our
knowledge, all our advances - we're just as mortal as you are. We're just as powerless to prevent the inevitable"


4. Не е епизода ама може да се смести овде "A look back at some of Q's lessons to Picard during Star Trek The Next Generation".

 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
1. Треба ли да споменувам? :D Епизодата која имаше директен импакт на светов, имапкт каков што има некоја елеметарна непогода, некакво цунами од највисок степен. Епизода која ја промени историјата на сериите, датумот на емитување е нешто ко раѓањето на Исус, комотно времето може да се смета така: Пред и по Rains of Castamere. Ниту една таква епизода досега немала таков импакт врз публикумот, и затоа е убедливо на првото место, дури и од објективно гледана страна.

2. Breaking Bad - Salud и Crawl Space. Ги ставам двете, пошто се една по друга и пошто вака отпосле гледано се убедливо (според мене секако) најдобрите епизоди во целата серија! Тогаш шоуто го достигна врвот, тогаш беше кулминацијата. Тогаш беше и една од најмоќните сцени ever! Озимандис (пак според мене нели) не ми е ни во топ 5 епизоди ни од самото шоу. Едноставно не ја почуствував како овие или другите 2-3 кои ќе следат... Но и тука објективно, таа епизода имаше најголем импакт од целата ББ франшиза.

3. Game of Thrones - And Now His Watch Is Ended.
Врвна епизода, со мајндблоун тензија во секоја секунда, со предвидлив, очекуван а сепак спектакуларен крај. Баш таа работа по мене е супертешка. Да спроведеш сцена која е очекувана а сепак гледачите да останат позинати и покрај тоа што се десило тоа што го мислеле. Една од најмоќните сцени ever!

*Хејтери на Калиси, одјебете!


4. LOST - Through the Looking Glass - и ова е дабл-дабл на некој начин нели, но многумина пишаа да не се понављам...

5. На петто место ги ставам подеднакво: Half Measures и Full Measure од BB. Па потоа во конкуренција се и финалето на првата сезона на Boardwalk Empire, финалето на Sopranos и најдоброто финале на цела серија досеа, Felina - Breaking Bad.

Со сета дужна почит кон остантите серии од кои имам омилени парчиња, но гледано како целокупен продукт овие горенаведените се неспоредливи со нив.

оправдување: Сикс фит андер, Декстер и The Wire не сум ги гледал, па може листата ќе се промени откако ќе ги изгледам. :D Исто и сериите од раните 90ти кои не ми се во овој ранг...
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.791
Поени од реакции
33.599
Бришев, бришев, и не можам да се одлучам само за 5 епизоди. Па затоа петтото место го делат три епизоди:

5. Fringe - S02E18 - White Tulip
Брилијантна епизода. Оние кои не ја гледале и немаат намера да ја гледаат цела серија, им препорачувам да ја изгледаат само епизодава. И засебно е ремек дело!

5. Lost - S03E22 - Through Looking Glass
Една од најемотивните епизоди не само во Lost, туку и воопшто во серија која сум ја гледал. Па зарем имаше некој што не го сакаше Чарли?

5. Game of Thrones - S03E09 - The Rains of Castamere
Искрено, по видеата кои ги видов одпосле со реакциите за време на епизодава, посакував и јас да не знаев што ќе се случи. Ама, за жал... Damn books :P

4. Breaking Bad - S05E14 - Ozymandias

Зарем треба да коментирам? Фалеше уште да му свирнат куршум на Џеси, и тука ќе прекинев да гледам, дефинитивно!

3. Downton Abbey - S03E05
Тие што ја гледале, знаат колку солзи се пролеаа. Среќа што јас не плачам лесно, инаку имаше да се испоудават сите по дома.

2. Six Feet Under - Everyone's Waiting
Еден од најдобрите завршетоци на серија. Нема дилема, нема потреба ни да ви објаснувам...

1. The Killing - What I Know
Реков дека не плачам? Епа лажев! :place::place::place:
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Не е дека не го сакав Чарли или нешто такво, али гледам многу ја ставивте таа епизода, Through The Looking Glass. Али што знам, епизодата како епизода не беше ништо посебно. Чарли беше интересен лик, ништо поише од тоа. Криво ми беше што умре, али јебига, имало и бетер такви ликови што умреле, барем според мене. До толку потресно ви беше за да биде топ 5 епизода all time?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom