Топлификација и нејзиниот штетен и патетичен бизнис план [општа дискусија]

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Денешен Утински весник, донесува напис дека политичарите молчат околу „ 50 % “
Ако имате време погледнете:
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=B608BC3F8CF6084B97554D09EE9C77DD
Забораваш дека политичките партии се трговски друштва кои работат во име на народот , а за своја сметка. А овде се работи за бизнис, чист монополски бизнис. Кога би се имало добри намери би се инсистирало на две основни работи: демонополизација и прецизно мерење на купената стока..до ниво на киловат.
Демонополизација би се реализирала со издвојување на преносот т.е. цевниот систем како јавни претпријатија во сопственост на општините и задолжително делење на топланите како ентитети и нивно продавање на берза со комплетна дерегулација на производството на топлина.
Произведувачите на топлина тогаш ќе можат конкурентски да го користат преносот и да ја продаваат својата стока според пазарна цена.
Ако и тогаш не најдат сметка, банкротираат.
Вакви луксузи како централно греење се проблематични , ако народ НЕМА ПАРА...
Од друга страна , очигледно замислената сегрегација и бркање на луѓето од нивните огништа е позната работа во капитализмот, но тоа треба ЈАСНО И ГЛАСНО ДА ИМ СЕ КАЖЕ НА ЛУЃЕТО..., а не Хаџи Мишев и пајташи да ги дерат ко овци, тврдејќи дека тоа им е од Бога дадено право...;)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.695
Поени од реакции
12.108
Ништо не плаќам, да видам како ќе ме тужи до Европски суд ќе го носам случајот.
Имаш трансакциска, нема ни да осетиш ...бар тоа сега е лесно со трансакциските.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.324
Поени од реакции
7.785
Имаш трансакциска, нема ни да осетиш ...бар тоа сега е лесно со трансакциските.
Имаат луѓе трансакциска ама и палка имаат :icon_lol:. Нема во полицискиот извештај тројца маскирани со палки кај извршител затоа што се нема пријавено :icon_lol:.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Забораваш дека политичките партии се трговски друштва кои работат во име на народот , а за своја сметка.
Овие твои зборови се за жал трагична вистина, мислам дека со нив сите се сложуваме.
Проблемот со греењето и општо енергетиката го гледам во тоа што ние немаме национална стратегија. 100 евра месечно, цела година, бара Топлификација за греење на еден стан, а тоа не се мали пари ниту во Германија ниту во Италија.
Месечната сметка за греење на стан, не сме да надмине 1200 - 1500 денари., А види што прави Топлификација.
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Топлификација повеќе не дозволува исклучување од парно
http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=56&eventId=47897&page=1
Додека не се донесе нов правилник би требало да важи стариот. Но Топлификација и се е можно.

Ти не смееш да се исклучиш од Топлификација, но затоа ако Топлификација посака да те исклучи, тоа одма ќе го стори. Имаат ли овие некои обврски спрема граѓаните, или државата им загарантирала наплата без оглед дали испорачува топлина или не?
Пред 5 години еднострано ја исклучи нивната топлана во Битола и ги остави Битолчани без греење. Ќе плаќаме колку ќе посакаат, немаме право да се исклучиме, ако они посакаат можат еднострано да те исклучат. Во која друга држава има вакви закони?
Седумстотини семејства од Битола од синоќа останаа без парно греење. Топлификација Битола ги исклучи од мрежата оти нема мазут за работа.
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=44&eventId=27982&egId=14
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
716
против уставен е овој закон ако го донесат... сепак да не заборавиме дека е сега за сега само ПРЕДЛОГ ЗАКОН... што не значи дека нема да го донесат... и напротив народов треба повеке да се буни за да има фајде некое, пошто како шот гледаме политичариве си ќутат...

инаку еве конретно, утре идам на презентација на системи за греење и алтернативи начини на греење поединачно или колективно, на 2 згради на куќните совети односно на собир на станари... едната е во 17ч а другата е во 19ч... едноставно лугето се организирале и одлучиле ЦЕЛИ ЗГРАДИ да исклучат... е ај нека им земат сега 50% ако можат? ете ви го чарето и решењето...
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
716
Пред неколку часа на Сител е објавена изјава на Председателот на Регулаторната комисија, дека дури во септември ќе објават дали тие што се исклучиле треба да плаќаат 50%.
Ако имате време погледајте:
http://sitel.com.mk/dnevnik/biznis/do-septemvri-ke-se-znae-dali-i-kolku-ke-se-plaka-za-isklucheno-parno
во бугарија плаќале 15%.... ма ни тие не треба...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
... едноставно лугето се организирале и одлучиле ЦЕЛИ ЗГРАДИ да исклучат... е ај нека им земат сега 50% ако можат? ете ви го чарето и решењето...
...па како што стојат работите, откажувањето на „услугите“ од топлификација од страна на цели објекти летово ќе земе замав...
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Во Утрински е објавен напис околу плаќањето на 50%
Погледнете ги и коментарите - изгледа некој се пишувани од вработени во Топлификација:
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=096226326086664F8E670BF64065AAE0
Треба да размислиме каква тактика да подготвиме. Намерно ќе ја одолговлекуваат одлуката до септември, за да не стават пред свршен чин.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Немојте да бидете наивни,уште сега оние што се исклучиле од топлификација нека си повикаат бравар за да ги отстрани цевките што поминуваат низ нивен имот,а топлификација нека си бара чаре од каде ке ги спроведе кон оние што решиле да се греат и понатака.
 
Член од
25 јули 2008
Мислења
53
Поени од реакции
6
Исклучен сум од Топлификација одамна. Доколку сега почнат да ми наплатуваат 50% од сумата, бидејќи комшиите ми го греат станот, под број еден се селам од МК. Ама бидејќи нема да се преселам, ќе пробам да ги зафркам на финта. Бидејќи тоа што го тврдат они ќе биде прифатено како теорема (вистина која не може да се докаже), значи следствено на тоа, и јас ги греам двата стана што допираат со мојот, бидејќи се греам на парно на струја, од октомври до април не го гасам. Ќе побарам од Топлификација да им даде на нив 50% попуст бидејќи јас ги греам нивните станови, со што директно ги намалувам трошоците на Топлификација, според нивната теорема. После, ќе си се договорам со комшиите, двата стана да ми ги покриваат на мене тие 50%, што поделено на 2 е 25%. Така да, доколку за секој стан сумата е иста, бидејќи сите услови се исти, они ќе плаќаат по 75%, а јас ништо. Поздрав Топлификација:)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Пред неколку часа на Сител е објавена изјава на Председателот на Регулаторната комисија, дека дури во септември ќе објават дали тие што се исклучиле треба да плаќаат 50%.
Ако имате време погледајте:
http://sitel.com.mk/dnevnik/biznis/do-septemvri-ke-se-znae-dali-i-kolku-ke-se-plaka-za-isklucheno-parno
а дотогаш ко што чув од луѓе - не им дозволуваат да се исклучат:eek:
--- надополнето: 7 април 2012 во 21:18 ---
Исклучен сум од Топлификација одамна. Доколку сега почнат да ми наплатуваат 50% од сумата, бидејќи комшиите ми го греат станот, под број еден се селам од МК. Ама бидејќи нема да се преселам, ќе пробам да ги зафркам на финта. Бидејќи тоа што го тврдат они ќе биде прифатено како теорема (вистина која не може да се докаже), значи следствено на тоа, и јас ги греам двата стана што допираат со мојот, бидејќи се греам на парно на струја, од октомври до април не го гасам. Ќе побарам од Топлификација да им даде на нив 50% попуст бидејќи јас ги греам нивните станови, со што директно ги намалувам трошоците на Топлификација, според нивната теорема. После, ќе си се договорам со комшиите, двата стана да ми ги покриваат на мене тие 50%, што поделено на 2 е 25%. Така да, доколку за секој стан сумата е иста, бидејќи сите услови се исти, они ќе плаќаат по 75%, а јас ништо. Поздрав Топлификација:)
;)

 

Kajgana Shop

На врв Bottom