Топлификација и нејзиниот штетен и патетичен бизнис план [општа дискусија]

Член од
1 декември 2010
Мислења
31
Поени од реакции
32
Да ... Ако кон ова додадеш дека власта е неспособна килава и никаква - последиците се општа пљачка. цела оваа тема е посветана на криминалот со парното
Да видиме кога на власта ќе дојдат некои поасални па да ги пратат овие „ експерти “ на заслужено место
Vasta da ne ne ja potcenuvame kako sto pravi opzocijata, taa ne e kilava i nikakva, tuku korumpirana i alcna do nemajkade, vidi sto se slucuva so. Skopje, gasifikacijata koja ja ima samo u predizborni programi, avtobusite novi koi se dizel i bea eu4, novi, sega se eu1, trebase da se nabavat na gas, najmalku, peletite kako ''ekolosko'' gorivo, sozdadoa pazar sea ke si pravat fabrika itn. do beskraj.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Vasta da ne ne ja potcenuvame kako sto pravi opzocijata, taa ne e kilava i nikakva, tuku korumpirana i alcna do nemajkade, vidi sto se slucuva so. Skopje, gasifikacijata koja ja ima samo u predizborni programi, avtobusite novi koi se dizel i bea eu4, novi, sega se eu1, trebase da se nabavat na gas, najmalku, peletite kako ''ekolosko'' gorivo, sozdadoa pazar sea ke si pravat fabrika itn. do beskraj.
На претходната страна во пост 2005 имаш бомби за начините како хохштапчерите од Топлификација крадат
Ниту еден политичар не може така да краде, едноставно немаат технички знаења на кој начин да крадат
Краделе хогштаплерите од Топлификација, а можно некој поитичар да им бил јатак и за тоа добивал пари од краденото.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Ако навистина го поефтинат парното, ќе испадне лека полека повторно најеколошкото греење, а Топлификација најчесната фирма во Македонија. Се ќе си биде фино лепо како до крајот на 90тите години.

Можно е парното да поевтини и дo 25 отсто?
Од почетокот на 2016 година до сега, компанијата „Снабдување со топлина – Балкан енерџи“ склучила нови 2252 договори.

Расте бројот на нови потрошувачи кои се приклучуваат на парно во Скопје
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Тие кои имат пресуди од апелација - нека поднесат жалба до Стразбур, еве.......
Информација за приклучување кон жалбата со повеќе жалители до Судот во Стразбур

Жалбата ја подготвува адвокат Гордана Каркалашева Трајковска, адреса, Т.Ц. Мавровка. Ул. Бул. Гоце Делчев бр. 7, зграда 1 влез 1, локал 64 – мезанин. Телефони, фиксен 3112-756, мобилен 070 – 225 – 613; Е-меил karkalasevagordana@hotmail.com.

Се поднесуват следниве документи како фотокопии во еден примерок: 1. - Решение донесено од нотарот; 2. – Приговор на решението; 3. – Првостепена пресуда; 4. – Жалба на првостепена пресуда; 5.- Второстепена пресуда и 6. – 1000 денари во готово за трошоци. Листовите да не се хевтаат. Се спојуваат само со спајалица.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Ова е видео од протестот на исклучените од мината сабота
http://www.24vesti.mk/protest-na-iskluchenite-od-parno-2

Следната сабота, на 18. март исклучените ќе слават двогодишнина - ќе славиме две години протестирање
Ќе се приреди банкет
Повелете на банкет - сите граѓани се поканети
Се е купено и подготвено, не е многу, но е од срце - повелете на прославата
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
БЕГ СО КАЛКУЛАТОР ЗА ПОТРОШУВАЧКА ЗА ГРЕЕЊЕ

Компанијата БЕГ воведе Калкулатор за потрошувачка на топлинска енергија како новина на својот интернет сајт со којшто може да се направи споредба на трошоците при различни типови на греење. Алатката треба да им овозможи на потрошувачите да направат индикативна пресметка и споредба на трошоците за греење на иста загревна површина при користење различни начини за греење, со што секој може лично да провери кои се предностите на одреден тип на греење.

и линк до пресметувачот
http://beg-snabduvanje.com.mk/kalkulator/
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Ама ја зборам за калориметри шо би требало да на секој стан.
Тоа е најпаметно ама не е изводливо во сите згради. Или е изводливо ама во некои ќе чини многу повеќе. Еден калориметар по стан ќе треба во оние згради каде што парното влегува хоризонтално од едно место во станот. Во постарите згради каде што иде по вертикала негде ќе треба по 2 или 3 калориметри. Е сеа работата е што калориметрите не се до толку ефтини а сигурно нив ќе треба да ги плаќаат корисниците. Иначе најдорбо е така, коа не си дома си гасиш парно и си заштедуваш.
А сеа сакале ние или не, главно централно греење е најдобар начин. Смешно е што во 21 век од централно греење луѓе се префрлаат на греење на струја.
 
Член од
25 март 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Па баш и не е најдобар начин кога го има и кога ти треба и кога не ти треба, а скапо е наместо да е најевтино. Во секој случај, од убаво не се бега

http://dom.dir.bg/news.php?id=25500862
 

La Española

Лекот е отров!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
1.808
Поени од реакции
556
Да прашам, дали ви стигна фактура со порамнување претходниве месеци? Нели најчесто порамнувачка фактура е онаа од Декември ама мене оваа година си ми дојде редовна, не беше помала.
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Bidejki na povidok e nova Vlada pa dali konecno isklucenite ke odmorime od smetki za usluga koja sto ne ja dobivame?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
http://faktor.mk/dali-so-amin-na-regulatorna-komisija-za-energetika-beg-gi-oshtetil-skopjani-za-139-milioni-evra
Стручни лица од енергетиката направија анализа со која тврдат дека за 4 години скопјани се оштетени за 13,9 милиони евра. Имено, според анализата БЕГ преку своите фирми ќерки лиценцирани за производство, снабдување и дистрибуција на топлинска енергија со „амин“ на Регулаторна собрал вишок од 13,9 милиони евра со што директно ги оштетил потрошувачите.

Во анализата изработена од компетентни стручни лица се констатира дека оштетувањето на скопјани го овозможила Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) со тоа што му овозможила на БЕГ да наплаќа повеќе пари одошто треба за испорачаните услуги.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.249
Поени од реакции
78.879
Долго ќе се памтат изминативе десет години.
 
Член од
10 септември 2014
Мислења
144
Поени од реакции
91
Долго ќе се памтат изминативе десет години.
И таман ќе помислиме дека сме го подзаборавиле...ќе ни навираат спомени при секоја прошетка на плоштадот покрај Вардар.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Па се јавуваат деновиве на исклучени, па дали сакате пак да се приклучите гратис, па зошто не сакате..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom