Токсикологија

  • Креатор на темата Crazy Diamond
  • Време на започнување

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Не кажав ништо дека не е квалитетно... премногу ме импресионираат со начинот на исполнување на траките со толку чудни лирики успеваат да прават едни од најдобрите и најинтересните траки ... јас само кажав дека идат кон комерцијала многу... аа нема везе... колку андерграунд групи постојат... преку 100 во македонија... зашто да не ги знаеме... зависи кој сепак... има некој само Токсика и Легија ги познава од рапот во македонија... но сепак има уште многу други групи кои треба да се дозволи прво да се чујат па да се коментира мислам јас..... така да несакам да не се разбереме зашто не спомнав ништо лошо јас за нив... кажав дека се супер ... :helou:
Eпа тие повеќето што се андерграунд ги знаат само тие од маалото во кое живеат, и во Охрид има андерграунд што само малку ги знаат,а имаат добри песни,ама муабетов ми беше дека кога ќе речите :идат кон комерцијала..
па што? Ако се комерцијала, сигурно имаат некаква цел,а не : додека се андерграунд се најдобри,респект ова она, а ги знае поголема толпа луѓе:уф овие сељачишта, комерцијала се, не ги сакам!..

значи има некои што не ги сакаат од старт, уште кога биле андерграунд,а има некои уфилмани што откако им станале комерцијала, им се испод ниво..

А, за тоа дали на некој му се свиѓаат песните на Токсикологија или не, тоа ти е прашање на вкус,ама дека биле комерцијала и песните поради тоа не биле убави, нема врска..
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Eпа тие повеќето што се андерграунд ги знаат само тие од маалото во кое живеат, и во Охрид има андерграунд што само малку ги знаат,а имаат добри песни,ама муабетов ми беше дека кога ќе речите :идат кон комерцијала..
па што? Ако се комерцијала, сигурно имаат некаква цел,а не : додека се андерграунд се најдобри,респект ова она, а ги знае поголема толпа луѓе:уф овие сељачишта, комерцијала се, не ги сакам!..

значи има некои што не ги сакаат од старт, уште кога биле андерграунд,а има некои уфилмани што откако им станале комерцијала, им се испод ниво..

А, за тоа дали на некој му се свиѓаат песните на Токсикологија или не, тоа ти е прашање на вкус,ама дека биле комерцијала и песните поради тоа не биле убави, нема врска..

Гледај, да ти кажам зашо ЈАС лично иам негативен став кон комерцијала.
Прво, за да те слуша голема толпа луѓе, ти треба да бидеш многу по мек зашо има различни вкусови и ставови и глеаш да не навредиш некој. Пример, несмееш да кењаш за глупи жени коа си комерцијала зашо претешно те слушаат баш такви жени и ќе се навредат и ќе го јадеш.
Океј е да бидеш мек, за некој, за мене не е. Боље да бидам геј него да не сум свој како би се допаднал на повеќе луѓе. Е сеа тука ќе ме убедуваш дека слаткар си е уше свој..:) Немој, маалски ми е :)
Тони Фен има кажано демек, коа одбрал комерцијала знаел дека ќе изгуби некој фанови али ќе здобие многу повеќе. И така би. Тоа зе него е океј, за мене не е.
Правам музика за одредена маса, луѓе од кој би сакал да бидам почитуван, не се замарам 2 посто дали некоја маалска фуфа ме почитува, она не ме занима. Он иде на квантитет а не квалитет, ја идам обратно, повеќе би сакал да си го иам почитот и љубовта од 150 квалитетни момци и девојки кој стварно им се допаќа она шо го праам и да се напнат малце од рчкање за да го добијат. Одколку почитта на 200.000 непознати фаци на кој мојата музика им е презентирана на послужавник и ѕенѕаат на некреативни стихови како "Спушти се доле" у фенци клубови...
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Гледај, да ти кажам зашо ЈАС лично иам негативен став кон комерцијала.
Прво, за да те слуша голема толпа луѓе, ти треба да бидеш многу по мек зашо има различни вкусови и ставови и глеаш да не навредиш некој. Пример, несмееш да кењаш за глупи жени коа си комерцијала зашо претешно те слушаат баш такви жени и ќе се навредат и ќе го јадеш.
Океј е да бидеш мек, за некој, за мене не е. Боље да бидам геј него да не сум свој како би се допаднал на повеќе луѓе. Е сеа тука ќе ме убедуваш дека слаткар си е уше свој..:) Немој, маалски ми е :)
Тони Фен има кажано демек, коа одбрал комерцијала знаел дека ќе изгуби некој фанови али ќе здобие многу повеќе. И така би. Тоа зе него е океј, за мене не е.
Правам музика за одредена маса, луѓе од кој би сакал да бидам почитуван, не се замарам 2 посто дали некоја маалска фуфа ме почитува, она не ме занима. Он иде на квантитет а не квалитет, ја идам обратно, повеќе би сакал да си го иам почитот и љубовта од 150 квалитетни момци и девојки кој стварно им се допаќа она шо го праам и да се напнат малце од рчкање за да го добијат. Одколку почитта на 200.000 непознати фаци на кој мојата музика им е презентирана на послужавник и ѕенѕаат на некреативни стихови како "Спушти се доле" у фенци клубови...
Па затоа и реков дека се различни вкусови. Како што јас неможам да поднесам метал да слушам, некој не можи ова и слично.

И да се цитирам пак:
Ако се комерцијала, сигурно имаат некаква цел,а не : додека се андерграунд се најдобри,респект ова она, а ги знае поголема толпа луѓе:уф овие сељачишта, комерцијала се, не ги сакам!..
ова мене ме иритира, што ете и тука напишав дека имаат некаква цел во тоа нивно комерцијализирање... штом та Слаткар, та Тони се одлучиле од нивните песни(па макар да се навредливи и какви и да се) да прават пари,нормално ќе станат комерцијала. Андерграунд колку за своја душа и колку за оние што те познаваат и те почитуваат.. да тоа.
Ама на крај краева реално гледано во животот не ти требаат само луѓе што ќе те сакаат и ценат, туку и пари за да успееш во нешто.
Дали ти на некој андерграунд коа ќе ти пушти некоја песна ќе му дадеш пари? Или можда ќе му дадеш,ама тоа нема да му е доволно за да опстани во нешто..

Ова го кажувам општо, за Токсикологија кој ги слуша, ги слуша, кој не..јаката работа. Оделе кон комерцијала? Ок нека одат,нивна работа, некои ќе се помират со тоа, некои ќе продолжат да плукаат по нив, нормално неможиме да сакаме сите исти работи.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Да, само шо Слаткар поише ќе се избедира него шо ќе направи пари зашо у мкд од музика никој лебот не го јаде, и тоа им е на сите јасно. Разбирам да станеш комерцијала у Америка и да се опариш. Тука само губиш респект и се сељачиш и стануваш мек за некој ситен денар кој нема долго да трае.
Ако сааш пари, заврши факс, вработи се, а музиката прај ја за душа, не за пари.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Да, само шо Слаткар поише ќе се избедира него шо ќе направи пари зашо у мкд од музика никој лебот не го јаде, и тоа им е на сите јасно. Разбирам да станеш комерцијала у Америка и да се опариш. Тука само губиш респект и се сељачиш и стануваш мек за некој ситен денар кој нема долго да трае.
Ако сааш пари, заврши факс, вработи се, а музиката прај ја за душа, не за пари.
Ова ми се свиѓа :pipi: Тука се согласувам.... работи што и како сакаш... за живот заработувај со што и да е... ама музиката постои за душа за да се искажеш за да се исфураш можда дури преку својот текст ;)
многу повеќе се цени музиката кога не е веќе комерцијална...зашто? епа тогаш и текстовите се менуваат.... слушнете постаро нешто на некој што е комерцијала ќе видиме живот... а во новите текстови? - Тоа што комерцијалата и новиот продуцент и продуцентска куќа го бара... хмм...
не е битно... ако те бива... слободно успеј...ако не те бива... не се дигај за џабе ќе паднеш многу подоле од кај што си бил :toe:
Пример- Роџер Брадрз... Слаткар им пише текстови но него неможе никој да му замери зашто тој си заработува ( и алал да му е ) на такви кретени...што неможат ништо сами па дури и текстови и изработки све купуваат... па браво ... хаха....:helou:
без навреди до никој :salut:
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Уште еден концерт од Токсика

Токсикологија концерт - Охрид 18 јули 2009

Градиште, на втората плажа ( повеќе инфо наскоро! )

-----------------------------------------------------------------------------

Едитирано од модератор:Информацијата за концертот на Слаткаристика објавија во соодветната тема.
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Гледај, да ти кажам зашо ЈАС лично иам негативен став кон комерцијала.

Океј е да бидеш мек, за некој, за мене не е. Боље да бидам геј него да не сум свој како би се допаднал на повеќе луѓе. Е сеа тука ќе ме убедуваш дека слаткар си е уше свој..:) Немој, маалски ми е :)
Тони Фен има кажано демек, коа одбрал комерцијала знаел дека ќе изгуби некој фанови али ќе здобие многу повеќе. И така би. Тоа зе него е океј, за мене не е.
Мене повеќе ми изгледа дека имаш против тони зен (да те поправам гледам ’’ грешиш’’) и слаткар отколку против комерцијалата. Еве и снупдог и еминем и мн други рапери се комеријала па ги слушате.

За момците од токсикологија се најдобро а нај нај ми е јас сум кока кола а добра е и улицата е крива.
 
Член од
13 мај 2009
Мислења
47
Поени од реакции
2
Токсикологија имаат оргинален стил и перформанс,кој го нема ни една друга хип хоп екипа во Македонија,не верувам дека ке отидат на комерцијала...можда ке имаат некоја трака...али во главно не верувам дека ке постанат комерцијала сепак не може секој да прави комерцијала.Факт е дека е највеке женски ги слушаат а тоа доага поради хумористичниот-забавен стил значи повекето песни им се забавни и некој од нив се пефректни за во клуб како на пример ''Ја сум Кока Кола'' на пример кога бев во Штип на ''Штип Хоп'' фестивалот највеке женски во публика имаше на Токсикологија а покрај Токсикологија настапуваа ДНС и Легијата(сепак Легијата без Green Out а Токсикологија без Слаткаристика и Маријачи)но што е тука е звукот што го произведуваат Токсикологија е поприфатлив него социјалките на ДНС и легија или па хардкор траките...
Токсикологија можда завлекува малце накај комерцијално али сепак...квалитетна музика...пак си го прават тоа што е во нивен стил само што по слушани се.Токсикологија=Оргинал.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Мене повеќе ми изгледа дека имаш против тони зен (да те поправам гледам ’’ грешиш’’) и слаткар отколку против комерцијалата. Еве и снупдог и еминем и мн други рапери се комеријала па ги слушате.

За момците од токсикологија се најдобро а нај нај ми е јас сум кока кола а добра е и улицата е крива.
Вадам тема од карантин, али ај, сеа се вратив од месец ипол одмор..
Веруј ми брат, ни снум ни ем не ми се толку драги :)
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
So weird. Сум влегол и во тема... :pusk:
 

KingJoker

Master of Ceremonies![KJ]
Член од
30 јули 2009
Мислења
23
Поени од реакции
2
Пука ми се комедија од прв ден ама не ми се битни толку.

Мојот најомилен лик од овде е Марија4и, кажа Точкес горе“-Дуваме ко фен, си одиме дома и јадеме крем.’’мојот одговор е “Имам бугаркса и Прилепска жичка не ме терај да ве украам тебе и твојата пичка’’:vozbud::vozbud: човеков ми е толку хаос што чак и албумот му го симнав.
Не се броеше колку пари превртив очи во тек на слушање.
Не знам кој кжа еднаш “не мора секој што слуша рап да станува рапер’’сеа дефинитивно сфаќам што мислел под ова.
Сите овие постојат на "сцената" од 99, Клан Исток, Скопје Виа Софија, ПУКА Козметика, Единствена Опција и Исток Запад.
И од времето до сеа НААААЈГОЛЕМ хејт за суруши ко овие (исклучок на времето кога Единствена Опција беа трио па се крпеа асално и Исток Запад за првиот албум исто како трио).
Мислам хелоу сега :) ќе цитирам текст од еден чичко наречен Маријачи
-Дуваме ко фен, си одиме дома и јадеме крем.

Ало бре, 30 години имаш едно дете и жена и вакви глупости ли се пишуваат?

Пука Козметика, мислам хелоу и за кретениве. Убијци со микрофонот бам бам бам бам, пљукаме со устите шлајм шлајм шлајм. Кретени невидени новолисичански. Ем грди ем глупи :)
Скопје виа Софија нешо поврзано со Клан исток нешо музика во бугарија па скопје па исто старци исти глупости, брм брм мадафака.

Дефинитивно, новолисичанска багра за играње курташак. Хејт максимален до сите нив
Брате не слушам ТОксикологија...али ако прават оваквие рими и песни...јас сум подобар од нив.. :D:D оваквие рими и јас пишам... фак!:baeh::tapp:
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.139
Поени од реакции
5.892
Имате погрешно сфаќање за тоа со римите и текстовите. Секој артист си е креативен на свој начин. Ако ти мислиш дека и тоа што го работи Маријачи не е креативно се лажеш, бидејќи тие што слушаат подолго рап и што стварно се упатени во тоа ќе знаат дека Маријачи е еден од подобрите рапери во Македонија кој баш со такви текстови стана познат од едноставна причина што се ИНТЕРЕСНИ. Еве ви пример: Во иста категорија со Маријачи спаѓаат и Пука Козметика, со дополнување дека они се уште по забегани со текстовите во поглед на хуморот.
 
П

Паган-др

Гостин
Незнам, баш ми се одвратни овие од Токсикологија. Ни сум ги слушал ни ќе ги слушам. Едино Џоле и Сиги некако ќе пројдат. Пука козметика ич, Маријачи уште помалце.
 

KingJoker

Master of Ceremonies![KJ]
Член од
30 јули 2009
Мислења
23
Поени од реакции
2
нз брате..не ми се допаѓат..сакам повеќе оноа...хардкорно..нз дали ме сфаќаш...пр. СТР2 тај стил
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Пука ми се комедија од прв ден ама не ми се битни толку.

Мојот најомилен лик од овде е Марија4и, кажа Точкес горе“-Дуваме ко фен, си одиме дома и јадеме крем.’’мојот одговор е “Имам бугаркса и Прилепска жичка не ме терај да ве украам тебе и твојата пичка’’:vozbud::vozbud: човеков ми е толку хаос што чак и албумот му го симнав.
Не се броеше колку пари превртив очи во тек на слушање.
Не знам кој кжа еднаш “не мора секој што слуша рап да станува рапер’’сеа дефинитивно сфаќам што мислел под ова.
Другар за марчот јас искрено највеќе до поштуем.И скит исто.
А дали си знаел дека беше пред група за ву танг кланот?

Марчот е моќен!!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom