Токсикологија

  • Креатор на темата Crazy Diamond
  • Време на започнување

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
676


Еве уште една реклама! ЧЕкераукц!
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.929
Поени од реакции
500
Ми се свиѓа албумов на Сиги. Има многу интересни траки. "Поздрав" со Единствена Опција и "Гробишта" некако ми се најубави. И да, многу ганстерска е "Како небото да стои", во добар филм биле влезени кога ја правеле:).
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Токсикологија во зимскиот клуб Калигула.



Пука Козметика и Кацар, оваа сабота ќе настапуваат во клубот Калигула со почеток во 22.00 до 02.00.
Гратис влезници денес, на Божиќната забава и на Фејсбук профилот на Калигула .
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Го почитувам рапот како и секој останат вид на музика, иако не го слушам. Не е мој стил. Но сум доволно запознаета со она што се случува на македонската рап сцена.

Реално гледано.
Не го почитувам тоа што се комерцијала. Ми текнува на настапите како поединци на нивните почетоци и настапите денес. Секогаш знаеле да направат добра атмосфера, и тоа го почитувам. Разликата е во тоа што, порано одеа да ги слушаат нивните вистински фанови, а сега во први редови се тинејџерки кои свршаваат на нив, и воопшто не одат за музиката. Со тоа што станаа комерцијала станаа премногу контрадикторни.

Да си комерцијала и хардкор, неможеш во исто време. Не ги осудувам нивните текстови, што сакаат нека пејат, но кога се веќе комерцијала, ова најмногу важи за Слаткар, нека ги прилагоди текстовите кон публиката. Он избрал да биде комерцијала, и нека ги сноси последиците, а не осумгодишни деца да пејат "ти си топ за да ти влезам, ти си топ за да те ебам". Не е во ред.

Трагедијата започнува во оној дел каде што слушателот му се дава до знаење дека Токсикологија не е хаце туку факинг комерцијала! Во тоа е и контрадикторноста.
Пејат дека се (цитат): "премногу хард кор" а потоа излегуваат со песна, (повторно цитат): "дири дири дари деј, смеј се пеј и се е океј". Па во трето одделение пишував подобри текстови на тема Пролет!!!

Во глобала, ме нервира кога некој се декларира како хаце, а нема ни претстава што е тоа. Подобро кажано, ме нервираат декларации, а Токсикологија се оние кои сами се декларираат без да дозволат другите да го направат тоа. Нивните песни, ствари што ги прават, понашање на сцена и сл. ќе пресуди колку се они навистина хаце. Фановите ќе одлучат дали се или не хаце, а не самите во секоја ебана песна да кажуваат и да се восхитуваат сами на себе за нивната хардкор револуција. Но, затоа што се навраќаме на делот дека 80% од нивната публика се напалени тинејџерки кои идат само затоа што Слаткар им е секси и ги пали, а таквите неможат да проценат што е а што не е хардкор затоа што не ни знаат што значи да бидеш хардкор, Слаткар и компанија можат да им перат мозок на простиве граѓани за тоа дека тие се хаце.

Најлошиот дел следува, нивните фанови на возраст од 7 до 77 мислат дека е фенси да си хаце, и одеднаш ние стануваме квази хардкор нација.

Не дека неможе да се направи трака без пцуење, може, ама кај нив е задолжително пцуењето, тоа е "премногу хардкор" и затоа може да бидеме секојдневно сведоци на деца кои под инфлуенца на нашите хардкор просветители именувани како Токсикологија пцујат и пејат најразлични первезии. Затоа што Токсикологија не сфаќа дека ако си комерцијала треба да пазиш што пееш. Кацар и покрај тоа што е од Токсикологија направи трака (Болно) каде што има само една единствена пцовка, и тоа не е ништо во споредба со пцовките на Слаткар кој ти ги пцуе женските предци 15 колена пред тебе, и им еба матер на 95% од македонската јавност! Скит, ко еден од поразумните членови на Токсикологија и продуцент, требаше да му даде до знаење на Слаткаристика дека мора да припази на речникот, но не го направи тоа. Доколку на македонскиот народ не му смета тоа што децата растат во таква средина, а Слаткар може да печали пари (кои за 2 години ќе ги потроши на мара), врз основа на тоа, ако, глупи сме ние, нека трујат мозок на простата маса.

Дрогата не е причина за нивните текстови што се без никаква врска, туку талентот што го немаат. Дувале, па што ако, и јас дувам па ништо не ми е. Да седнат и да разработат некоја тема доволно добро, можат да направат нешто што ќе личи на песна. Вака, само го уништуваат рапот како поим, хипхопот како култура.

Околу 4екераукц... Тоа е уметност. Тоа неможеш при трезна состојба да го направиш, колку и да сакаш. Разумот не би ти дозволил, прво и основно. Тешки дроги се во прашање. Нема врска, многу од поетите низ историјата (Бајрон, По итн) користеле разни видови на дрога, и не ги сфаќале во тоа време но сега се ценети, можда ќе дојдат времиња кога името и делото на Токсикологија ќе биде поценето, а како што отупуваме, со сигурност ќе дојдат.

За џабе завземате про и контра ставови. Реалноста е таква, младината ги слуша, они праат пари и неможат да се соберат неколку поединци да протестираат против нив. Како луѓе ги ценам, но не ја ценам музиката. Не е секое жабјо крекање музика. Бев кога настапуваа на Нова Година во Хард Рок, преубаво си поминав, како што напоменав, знаат да направат атмосфера, но би било подобро доколку не би се експонирале во јавност толку како сега.
 

#LakersMK

iChangeWorlds
Член од
31 јули 2008
Мислења
1.326
Поени од реакции
250
божиќно расположение а?^^

у право си до негде ама као не те мрзеше...
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Го почитувам рапот како и секој останат вид на музика, иако не го слушам. Не е мој стил. Но сум доволно запознаета со она што се случува на македонската рап сцена.

Реално гледано.
Не го почитувам тоа што се комерцијала. Ми текнува на настапите како поединци на нивните почетоци и настапите денес. Секогаш знаеле да направат добра атмосфера, и тоа го почитувам. Разликата е во тоа што, порано одеа да ги слушаат нивните вистински фанови, а сега во први редови се тинејџерки кои свршаваат на нив, и воопшто не одат за музиката. Со тоа што станаа комерцијала станаа премногу контрадикторни.

Да си комерцијала и хардкор, неможеш во исто време. Не ги осудувам нивните текстови, што сакаат нека пејат, но кога се веќе комерцијала, ова најмногу важи за Слаткар, нека ги прилагоди текстовите кон публиката. Он избрал да биде комерцијала, и нека ги сноси последиците, а не осумгодишни деца да пејат "ти си топ за да ти влезам, ти си топ за да те ебам". Не е во ред.

Трагедијата започнува во оној дел каде што слушателот му се дава до знаење дека Токсикологија не е хаце туку факинг комерцијала! Во тоа е и контрадикторноста.
Пејат дека се (цитат): "премногу хард кор" а потоа излегуваат со песна, (повторно цитат): "дири дири дари деј, смеј се пеј и се е океј". Па во трето одделение пишував подобри текстови на тема Пролет!!!

Во глобала, ме нервира кога некој се декларира како хаце, а нема ни претстава што е тоа. Подобро кажано, ме нервираат декларации, а Токсикологија се оние кои сами се декларираат без да дозволат другите да го направат тоа. Нивните песни, ствари што ги прават, понашање на сцена и сл. ќе пресуди колку се они навистина хаце. Фановите ќе одлучат дали се или не хаце, а не самите во секоја ебана песна да кажуваат и да се восхитуваат сами на себе за нивната хардкор револуција. Но, затоа што се навраќаме на делот дека 80% од нивната публика се напалени тинејџерки кои идат само затоа што Слаткар им е секси и ги пали, а таквите неможат да проценат што е а што не е хардкор затоа што не ни знаат што значи да бидеш хардкор, Слаткар и компанија можат да им перат мозок на простиве граѓани за тоа дека тие се хаце.

Најлошиот дел следува, нивните фанови на возраст од 7 до 77 мислат дека е фенси да си хаце, и одеднаш ние стануваме квази хардкор нација.

Не дека неможе да се направи трака без пцуење, може, ама кај нив е задолжително пцуењето, тоа е "премногу хардкор" и затоа може да бидеме секојдневно сведоци на деца кои под инфлуенца на нашите хардкор просветители именувани како Токсикологија пцујат и пејат најразлични первезии. Затоа што Токсикологија не сфаќа дека ако си комерцијала треба да пазиш што пееш. Кацар и покрај тоа што е од Токсикологија направи трака (Болно) каде што има само една единствена пцовка, и тоа не е ништо во споредба со пцовките на Слаткар кој ти ги пцуе женските предци 15 колена пред тебе, и им еба матер на 95% од македонската јавност! Скит, ко еден од поразумните членови на Токсикологија и продуцент, требаше да му даде до знаење на Слаткаристика дека мора да припази на речникот, но не го направи тоа. Доколку на македонскиот народ не му смета тоа што децата растат во таква средина, а Слаткар може да печали пари (кои за 2 години ќе ги потроши на мара), врз основа на тоа, ако, глупи сме ние, нека трујат мозок на простата маса.

Дрогата не е причина за нивните текстови што се без никаква врска, туку талентот што го немаат. Дувале, па што ако, и јас дувам па ништо не ми е. Да седнат и да разработат некоја тема доволно добро, можат да направат нешто што ќе личи на песна. Вака, само го уништуваат рапот како поим, хипхопот како култура.

Околу 4екераукц... Тоа е уметност. Тоа неможеш при трезна состојба да го направиш, колку и да сакаш. Разумот не би ти дозволил, прво и основно. Тешки дроги се во прашање. Нема врска, многу од поетите низ историјата (Бајрон, По итн) користеле разни видови на дрога, и не ги сфаќале во тоа време но сега се ценети, можда ќе дојдат времиња кога името и делото на Токсикологија ќе биде поценето, а како што отупуваме, со сигурност ќе дојдат.

За џабе завземате про и контра ставови. Реалноста е таква, младината ги слуша, они праат пари и неможат да се соберат неколку поединци да протестираат против нив. Како луѓе ги ценам, но не ја ценам музиката. Не е секое жабјо крекање музика. Бев кога настапуваа на Нова Година во Хард Рок, преубаво си поминав, како што напоменав, знаат да направат атмосфера, но би било подобро доколку не би се експонирале во јавност толку како сега.
Што се изначитав...Девојко (претпоставувам), како кажи ми си запознаена со сето ова ако не ја пратиш музикава или општо што се дешава? Гледам дека знаеш некои работи, затоа ќе да е до слушање и интересирање околу ова..
Би ти одговорила вака : ..What we talkin bout?, ама секако дека ќе морам да си ја образложам репликата.
Да почнам од самиот текст што ти го дадов да го прочиташ ^ од Џеј-Зи. Типот е КРАЛ, literally. НО, има свој хип хоп бренд - Rocawear, заработува ко луд, албумите му се продаваат во милиони примероци.. славен е! Го знаат сите. Ретко кој не го почитува и не го цени.
Комерцијала е. СИТЕ СЕ.

Некогаш и денес не е никој ист, не само Токсикологија. Минато-сегашност. Како што минува времето сите се менуваат на подобро или полошо,зависно е тоа..
Слаткар, како комерцијала која ја споменуваш, го прави токму тоа. Веќе се прилагоди кон публиката. Никој не ве опцу вас лично од публиката, многу нежните и лесно навредливи невини девојченца. Има причина зашто се палат на тоа, не? Колку само интервјуа се потрошени на објаснување на тие пцовки и нивната употреба, но кој да седне и да слуша/чита.
На времето сите ја пееја Фрекфенции од Грин Аут, (демек хардкор) рап група за која повеќето имаат чуено. Се попалија сите по нив, океј. Нели и тие имаа свои песни со пцовки ? `Курва` - Р.Н.С? Прост пример. Не мислиш дека тоа ни е попримање од американскиот рап? Основата е Њујорк, така започна се. Се појави слободниот стил на изразување и тоа е ЕДНАКВО на хип хоп културата. Не си осудуван ако користиш навреди повеќе. Стана нормално. Минато свршено.
Трагичното е што никој не е свесен за пцовките кои ги попримате, ги слушале нашиве раперчиња или не :wink:
But naaah.. we`re all innocent lil angels. :ангел:
Друго, не мислиш ли дека сите успешни хардкор рапери успеале да продадат барем еден албум, дури и one-hit-wonders? Комерцијала (commercial) =реклама. Сега тие се комерцијала само затоа што успешно продале албум? Ги даваат на тв, по радио станици, ги бараат за интервјуа, ги канат на промоции и разни дешавки. Ги рекламираат. Сакаш да си фаца? Комерцијала е одговорот.
Веќе имам спомнато дека `дири дари деј` на браќата е уникатноста на еден изведувач. Ај тебе нека ти текнеше таква глупост како што ја нарекуваш и да ја снимиш во сопствено студио, да постигнеш да ја слуша и знае половина нација. Сеуште звучи лесно?
Премногу хард кор пееше САМО и САМО Маријачи во ЕДНА песна, а не цела Токсикологија. Никогаш не рекле дека се хаце. Дури и самиот Скит кој го осудуваш зошто не го `карал` Слаткар (кој е па тој да му кажува што да прави?! ) изјави дека хардкор НЕ ПОСТОИ за него. А Слаткар стоеше над него кога го кажуваше тоа. Тој цитат никогаш нема да му го заборавам и крајно го поддржувам.
Контрадикторна си и самата, срцка :wink:
Прво тврдиш дека сами се декларираат како хаце, а потоа викаш дека од 7-77 стануваат квази хаце нација и го декларираат Слаткар и компанија како хаце. I think you`re missing the point...
Си го слушнала ли `Последниот бљуј`? Ја сум муле, јас сум дупе, јас сум клен - ХроникЗ ! ....чкртање со столица и потсвирнување. Толку е глупаво и интересно, уживам просто. Како не ви текна на вас нешто побрилијантно од тоа, ако тврдите дека е бесмислено?
Имаат свој сајт, прашајте ги колку пати се даунлоадирани албумите.
Кацар сеуште нема извадено свој албум, затоа .. `Болно` и се остало се засега само едни одлично осмислени срања. Зошто не се прославил ? Зошто не се обидел? Еј ! Дури денес пола форумџии дознаа за постоењето на `Слепото срце` на Кацар, една од најубавите, патем прастара трака. So what? Па види го Сиги... претходната недела дечкото го промовираше албумот, а денес веќе сите го имаат и ги обожаваат песните.
Се дрогирале викаш? Си чула за Пеше (Детето со затнат нос). Толку.
Филмот е што многу попримаат од нигериве, но од друг и не можат бидејќи тие го донесоа рапов за нас/вас.
За последните 2 пасуси си многу во право.
Убаво обмислено, нема збор...ама реалноста е таа.
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
За да не ти реплицирам на секој дел посебно, ќе се фокусирам на главните работи со кои не се согласувам.

Прво, ќе ти одговорам на прашањето, рап не слушам, но го почитувам како музика. Слушам претежно рок и метал, и во тоа е разликата помеѓу мене и тебе. Јас не ги гледам работите пристрастно, туку од страна, додека ти си голем фан и правиш се што е во твоја моќ за да ги одбраниш.

Каква врска има Jay Z?
Типот беше Американец, така?
Живее и работи во Америка. Ја знаеш ли популацијата на Америка? 300 милиони жители. 150 пати повеќе од Македонија. Да претпоставиме, 20% се негови верни обожаватели. Колку се тоа? 60 милиони, така. 30 пати повеќе од населението што живее во Македонија. Не зборам за продажбите во Европа, еве нека бидат само оние во САД. Тоа се 60 милиони копии од еден албум. Сама процени колку пари се тоа. Еве, нека се 30 милиони, сепак, станува збор за милионски тираж. А Слаткар направи албум кој се продава во трафики по цена од 100-150 денари, кај што е прашање колку копии има продадено. Неможеш да ги ставиш на обсервација нив двајца, прво, Џеј Зи е светски познат, а Слаткар е познат на 25713 километри квадратни. На Џеј Зи му се исплати да биде комерцијала, но не и на Слаткар.

Кога си видела Грин Аут да се експонираат во јавност со "Курва"? Не викам дека се андерграунд, ама не излегоа на електронскиве медиуми. Додека Слаткар ја испеа FM која неможе ни да се симне од топ листите. Ако Слаткар веќе сака да е комерцијала, нека ги исфрли пцовките и вулгарностите. Мали деца го слушаат. Што треба да прават родителите, да им ставаат тампони во уши за Слаткар да си го направи ќеифот?

Комерцијала има во Америка. Барем ќе направат пари за наредните генерации да не мора ништо да работат. Ама комерцијала во земја како нашава е апсурд.

Хроник 3 не ти ги коментирам, просто да не ти се верува што слушаш, за тоа дека пола форумџии не ја знаат Слепото Срце, нивен проблем, Кацар пред Болно не се ни замараше толку со музика, сеедно му е што и многу го поштувам тој став, албумот на Сиги не го имам преслушано па не коментирам, за дрогата очигледно не ме сфати, а за тоа дека попимаат од нигерите, апсолутно се слагам, ама проблемот е што неможат да го направат она што тие го постигнале, живеат во друга средина и тоа влијае да неможат да го живеат истиот филм.

За хардкорот... Мислев на она дека Токсикологија имаат песна "Премногу Хард Кор", за тоа дека се сите они хаце е неизоставен дел од текст на Слаткар, дека и Тони Зен поприма од таа инфлуенца па и он стана хардкор. Аналогно на она што го прочитав, мислам дека е логично да ти поставам прашање на кое сакам да ми дадеш посодржателен и искрен одговор:

Што е според тебе хардкор?


...за да видам во која насока оди муабетот.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Никој не ве опцу вас лично од публиката, многу нежните и лесно навредливи невини девојченца. Има причина зашто се палат на тоа, не? Колку само интервјуа се потрошени на објаснување на тие пцовки и нивната употреба.

:pos:

Ме потсеќа на:

Те пцуе у фаца АЛИ "he ain't tallkin' bout me, beееch!"
 
D

DartWader

Гостин
Во Македонија се такви работите што едни рапери глумат дека се улица а други дека се мафијаши , пимпови и слични срања , како се да врти околу нив. Кога да видиш сите глумат нешто што не се и се далеку од реалноста.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.454
Поени од реакции
7.881
Слаткар е комерцијала :) Зима по 1.000 евра од настап, ако може да му се верува на мојот алапач колега. Барем така викаше за настапот на Слаткар во кабарето Академија во Куманово.
 
D

DartWader

Гостин
Слаткар е комерцијала :) Зима по 1.000 евра од настап, ако може да му се верува на мојот алапач колега. Барем така викаше за настапот на Слаткар во кабарето Академија во Куманово.
Многу си ја качил цената. Марчело со цел бенд зема толку како што успејав да разберам :toe:
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
На времето Слаткар у Тетово рецитираше за 2 розе вина :)
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Моментално фејворит ми е блекаукц :smir:
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.705
Поени од реакции
9.391
Слаткар е комерцијала :) Зима по 1.000 евра од настап, ако може да му се верува на мојот алапач колега. Барем така викаше за настапот на Слаткар во кабарето Академија во Куманово.
Да брат...баш така. Исто и во Стурга кога беше. По илјадарче на настап си мети тој, па хејтери нека плукаат:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom