Тодор Александров

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
705
Поени од реакции
1.589
Солзи сами капат прости ми.... Едниот бил етнички Бугарин другиот етнички Македонец , третиот антички ? :facepalm:. После илинденскиот период еден куп македонски револуционери од вардарскиот дел , егејскиот и пиринско го даваат животот за ослободување на Македонија. Еден куп македоснки дејци учествуваат во Бугарија и дејствуваат со четници од цела организација....Во Бугарската армија имало знам цела дивизија составена од Македонци(ито пази не присилени) ... Едноставно тогаш НЕМАЛО ОМРАЗА меѓу овие 2 народи работеле заедно за ослободување на Македонија сите заедно...:). Јас ги мразам Бугарите кој тврдат дека не постои ништо МАКЕДОНСКО дека нема Македонци итн.. но неможам да ги мразам сите кој умреле под слоганот Независима Македонија без разлика дали биле македонски бугари или не .... Едноставно мораме да ги почитуваме , како за почеток Алексадров, да биде вметнат во учебниците по историја ... ДОСТА ни е од комунистичката историја која е учена години наназад... ОК СВАЌАМ ајде Бугарите биле окупатори...Така барем учиме.
Зошто српските злодела врз нашиот народ тука ги нема во учебниците.. Дали јас после неколку години од како завршив средно требаше да слушнам за ОХРИДСКИ И ТИКВЕШКО востание ?? :mad:
Лазар Колишевски и случајот со Ченто во никој случај да биде напишан во учебниците по историја.
Зато остајте ги тие што сакаат да го слават ликот и делото на АЛЕКСАНДРОВ имаат потполна слобода и право исто како и тие што живееле во 1900 натака...
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
И јас се согласувам потполно - треба да ја игнорираме политиката на Бугарија до коска - воопшто да не се замараме со нивни фалсификати и упади во Македонскиот идентитет.
Филмот Бугарски Македонци е завршен со Михајлов, он кога умре умре и таа глупава придавка,тоа треба да се стави на ѕидот на срамот во Македонската историја а не да се крие под тепих.
Денес може Бугарите највеке да сакаат да направат некакво Малцинство Бугарско у Македонија но нема шанси,не поради тоа што неможе да најдат Бугари или Бугарофили у Македонија туку поради неразбирањето на Македонската логика - просто и едноставно у Македонија секој Македонец има вакво мислење: Да си србин си тешка турбофолк сељандра а да си Бугарин си тешка циганарија и крај :)

Што се однесува до Александров и неговите љубители или поддржувачи тие на Македонија и Македонците неможат ништо да им направат лошо се додека ги следат стапките на човекот - па зар може да не си горд на еден таков Македонец кој се спротивставил на сите три соседи,без страв без срам напишал МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ - денес тој слоган злато значи,злато кое неможе да се украде и депонира у било која банка :)
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Солзи сами капат прости ми.... Едниот бил етнички Бугарин другиот етнички Македонец , третиот антички ? :facepalm:. После илинденскиот период еден куп македонски револуционери од вардарскиот дел , егејскиот и пиринско го даваат животот за ослободување на Македонија. Еден куп македоснки дејци учествуваат во Бугарија и дејствуваат со четници од цела организација....Во Бугарската армија имало знам цела дивизија составена од Македонци(ито пази не присилени) ... Едноставно тогаш НЕМАЛО ОМРАЗА меѓу овие 2 народи работеле заедно за ослободување на Македонија сите заедно...:). Јас ги мразам Бугарите кој тврдат дека не постои ништо МАКЕДОНСКО дека нема Македонци итн.. но неможам да ги мразам сите кој умреле под слоганот Независима Македонија без разлика дали биле македонски бугари или не .... Едноставно мораме да ги почитуваме , како за почеток Алексадров, да биде вметнат во учебниците по историја ... ДОСТА ни е од комунистичката историја која е учена години наназад... ОК СВАЌАМ ајде Бугарите биле окупатори...Така барем учиме.
Зошто српските злодела врз нашиот народ тука ги нема во учебниците.. Дали јас после неколку години од како завршив средно требаше да слушнам за ОХРИДСКИ И ТИКВЕШКО востание ?? :mad:
Лазар Колишевски и случајот со Ченто во никој случај да биде напишан во учебниците по историја.
Зато остајте ги тие што сакаат да го слават ликот и делото на АЛЕКСАНДРОВ имаат потполна слобода и право исто како и тие што живееле во 1900 натака...
Нема поголеми злобници на македонскиот народ од бугарите и србите...дури и грците не биле толку крволочни према нас...тоа не се учи во школо, туку сам ќе прошараш...
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Немаме ние пријателски соседи - тоа е факт, Неможе крволочноста нивна да се мери - кога им се државните интереси у прашање би не решиле сите три соседи за 10 дена и тоа по Аушвиц пример.

За мене не се они никаков проблем, може сите три соседи да лаат и ржат колку сакаат не е ова денес времето од александров - Македонија и Македонците се факт ние денес можеме само дамо да се самоуништиме и самообезличиме - се додека тоа не го средиме се додека не разбереме дека мора да има национален став без разлика дали си лев десен или у центар мора по прашање на држава и нација да сме еден глас - тогаш ке но се фатат сите за стап. Тоа по мене александров го направил колку што читав за него, произвел став и ги приморал сите да се изјаснат кој за што е затоа денес знаеме кој е автономист кој комунист или др


SKIN ART Macedonia - sending from iPhone using Tapatalk!
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Немаме ние пријателски соседи - тоа е факт, Неможе крволочноста нивна да се мери - кога им се државните интереси у прашање би не решиле сите три соседи за 10 дена и тоа по Аушвиц пример.

За мене не се они никаков проблем, може сите три соседи да лаат и ржат колку сакаат не е ова денес времето од александров - Македонија и Македонците се факт ние денес можеме само дамо да се самоуништиме и самообезличиме - се додека тоа не го средиме се додека не разбереме дека мора да има национален став без разлика дали си лев десен или у центар мора по прашање на држава и нација да сме еден глас - тогаш ке но се фатат сите за стап. Тоа по мене александров го направил колку што читав за него, произвел став и ги приморал сите да се изјаснат кој за што е затоа денес знаеме кој е автономист кој комунист или др


SKIN ART Macedonia - sending from iPhone using Tapatalk!
Не можам повеќе да се сложам со тебе, тоално си во право!
Тоа е најголемата грешка кај нас што се делиме на комунисти и демохристијани, а не по основ на одредено прашање! Гарантирам дека и комунистите (јас се декларирам како комунист) се против промена на името или одредени други национални прашања, али во име на партијата кај нас се прави се!
Пример се грците, Ципрас и Сириза комунисти, меѓутоа националниот став во однос со Македонија си останува ист....тоа ни фали!
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Светот на младите им останува - ја сум оптимист и се надевам дека со веке 30 год самостојност ние Македонците ке разбереме дека можеме за Македонија да коалицираме само сами со себе Све друго е искористување и злоупотребување во стилот двајца се караат трет искористува.
Пак ке повторам јас затоа Александров го земав како лектира да го проучувам човекот направил чудо кога станува збор за ова прашање - како успеал сеуште неможам да сватам но ги читам и комунистите од ВМРО Обединета какво мислење и каков респект имале кон Александров дури ми е страв таков респект денес да видам помеѓу Груевски и Заев - национално прашање е новата библија која треба секој Македонец да ја баци и да се заколне пред неа баш како комитите што правеле порано - и да се казнат со бесење ако не ја испочитуваат заклетвата, тоа треба у устав да се напише.


SKIN ART Macedonia - sending from iPhone using Tapatalk!
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Луѓе на бугарите и србоманите удрете им само еден игнор и тоа е тоа,нека не ја тераат темата каде што нив им одговара со нарачани книги[DOUBLEPOST=1470743492][/DOUBLEPOST]
какво било охридското востанија јасно се гледа


што сакаш да кажеш со сликиве,каков став сакаш да произнесеш ?
 
Последно уредено:

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Ама не треба ништо да се каже да се допишува потпишува мислам се е кажано!
Makedonija-zname01.jpg United_macedonia_ilinden_organization.jpg makedonija-na-makedoncite-e1377853408215.jpg
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
На денешен ден 1924 година предадени и ликвидиран е најголемиот крвник на србоманите,гркоманите и бугароманите и основоположник на дотогаш најмоќното ВМРО.Човекот нарачател за убиство на еден премиер и два крала,Тодор Александров-Старио

Вечна слава !!

todor aleksandrov.jpg
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.426
Поени од реакции
572
Светла му памет!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Писмо од Тодор Александров до дејци на ВМОРО за подготовка на Втората балканска војна и за улогата што треба да ги исполни Организацијата во неа
Штип, 10 јуни 1913 година
Другари,
Концентрацијата на бугарската војска против Срби и Грци е речиси завршена. Веројатноста за војна е многу голема, сепак бугарската влада под притисок на големите сили уште се двоуми и се мачи да го реши прашањето на мирен начин, во кој случај ќе изгубиме: 1) Спорната зона: Скопско, Кумановско, Тетовско, Гостиварско, Кичевско и Дебарско, како и убавиот гр. Солун.
За да заврши еднаш засекогаш нашето национално обединување, за да земеме сега сите бугарски земји: и спорната зона, и Солун, мора да се објави војна и со Грци, и со Срби.
Штом седиштето дозволи да се испратат части во внатрешноста, кои да отпочнат нападите, од нас зависи целосно да забрзаме и наметнеме војната, како тоа направивме со акциите и атентатите во 1910 - 1912 година за војната со Турците. Како се знае сето ова - голема историска одговорност лежи врз нас, ако сега не изкористим моментов, за да ги олесниме задачите на нашата влада и на нашите војници.
Затоа, долг е потребно на секој македонски деец и член на Организацијата, да употреби сите напори во овие судбоносни за слободата на Македонија моменти, за да го исполни својот долг: да жртвува се свое, но да стори зависјаштето од него за забрзување, наметнување и печалење на благосостое крај претстојната војна со Срби и Грци.
Уверен во целоснио успех на правата кауза, посакувам успех на сите другари.
Да живее целокупна Бугарија!
Довидување во слободните бугарски градови: Скопје, Битола и Солун.
Илегален окружен и член во Централниот комитет


P.S.
Източник: В'трешната Македоно-одринска револјуционна организација (1893-1919 г.) – документи на централните р'ководни органи. Том 1. Част 2. С'ст. Ц. Билјарски, И. Бурилкова. Софија: Д'ржавна агенција „Архиви”, 2007, с. 1055-1056.
 
Последно уредено:

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Слава на големиот македонски херој!!!!!!

Едно друго писмо од друг вид


Писмо од Тодор Александров до дејци на ВМОРО за подготовка на Втората балканска војна и за улогата што треба да ги исполни Организацијата во неа
Штип, 10 јуни 1913 година

Другари,
Концентрацијата на бугарската војска против Срби и Грци е речиси завршена. Веројатноста за војна е многу голема, сепак бугарската влада под притисок на големите сили уште се двоуми и се мачи да го реши прашањето на мирен начин, во кој случај ќе изгубиме: 1) Спорната зона: Скопско, Кумановско, Тетовско, Гостиварско, Кичевско и Дебарско, како и убавиот гр. Солун.
За да заврши еднаш засекогаш нашето национално обединување, за да ги обединиме и земеме сите Македонски земји: и спорната зона, и Солун, мора да се објави војна и со Грција, и со Србија.
Штом главниот штаб дозволи да се испратат чети во внатрешноста, кои да отпочнат нападите, од нас зависи целосно да забрзаме и наметнеме војната, како тоа направивме со акциите и атентатите во 1910 - 1912 година за војната со Турците. Како се знае сето ова - голема историска одговорност лежи врз нас, ако сега не изкористим моментов, за да ги олесниме задачите на нашата организација и на нашите четници.
Затоа, должност е а и потребно е секој македонски деец и член на Организацијата, да употреби сите напори во овие судбоносни за слободата на Македонија моменти, за да го исполни својот долг: да жртвува се свое, но да стори зависјаштето од него за забрзување, наметнување и печалење на благосостое крај претстојната војна со Срби и Грци.
Уверен во целоснио успех на правата кауза, посакувам успех на сите другари.
Да живее слободна и обединета Македонија!
Довидување во слободните Македонски градови: Скопје, Битола и Солун.
Илегален окружен и член во Централниот комитет

Македонија на Македонците



SKIN ART Macedonia - sending from iPhone using Tapatalk!
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.426
Поени од реакции
572
Слава на големиот македонски херој!!!!!!

Едно друго писмо од друг вид

SKIN ART Macedonia - sending from iPhone using Tapatalk!
Со таа разлика што едното е оригинал, а другото сквернавење на ликот на Александров...
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Точно така


SKIN ART Macedonia - sending from iPhone using Tapatalk!
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Со таа разлика што едното е оригинал, а другото сквернавење на ликот на Александров...

според тебе кое писмо е оригинал а кое копија ?

Документи,извори ?
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.426
Поени од реакции
572
според тебе кое писмо е оригинал а кое копија ?

Документи,извори ?
Што значи според мене? Дал сум извор - зборник од документи издадени од државниот архив, врз основа на оригиналите, кои се чуваат во архивата. Буги едноставно замени Бугарија и бугарски со Македонија и македонски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom