Ти си Македонија! Дали?

Дали ги поддржувате кампањите "Ти си македонија"


  • Вкупно гласачи
    121

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Абе ок.
Мене не ми смета кампањата. Логична ми е чак.

Вас ви смета?
Бунете се. Ама стварно побунете се, а не само со муабети.

Тоа ми е поентата. Дека се останува исто, се се само огорчени зборови, а нигде нема акција.
 
Член од
1 февруари 2007
Мислења
92
Поени од реакции
9
Абе ок.
Мене не ми смета кампањата. Логична ми е чак.

Вас ви смета?
Бунете се. Ама стварно побунете се, а не само со муабети.

Тоа ми е поентата. Дека се останува исто, се се само огорчени зборови, а нигде нема акција.
Па не ти смета, ти не си даночен обврзник. Разбирливо. Логично е чак.
 

^^Smiley^^

Broo Tal Smy Lee
Член од
25 јануари 2007
Мислења
1.045
Поени од реакции
25
Па не ти смета, ти не си даночен обврзник. Разбирливо. Логично е чак.
Друже ако нема даноци што ќе биде од државата? Како ќе кружат парите? Од што ќе земаат плата вработените во администрација?
 
Член од
1 февруари 2007
Мислења
92
Поени од реакции
9
Друже ако нема даноци што ќе биде од државата бе? Како ќе кружат парите? Од што ќе земаат плата вработените во администрација?
Ти бе...Бритни да не ти е братучедка? Или Парис Хилтон? Кој збори да нема даноци? Нека ги искористат за друго, не со мои пари да ми каже дека јас сум бил Македонија.

Ти бе, си платил ли некогаш данок? Имаш ли твоја фирма? Знаеш ли какво е чуството кога на тромесечие уплаќаш илјадници евра данок на буџетска сметка, и гледаш како ти ги трошат за глупости? Знаеш ли?

Е јас не сакам да сум таква Македонија.
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Тоа ми е поентата.
или сум ја глуп или си ти превише елоквентна па твоите поенти никогаш не ги разбирам

мислам дека поентата е - гледајте со колкав фонд на зборови располагам и како можам да демонстрирам вербална мастурбација или вербален егзибиционизам -
нешто што е одлика на бране

ај чао, си бегам да не се сруши распукната шара врз мене
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Па не ти смета, ти не си даночен обврзник. Разбирливо. Логично е чак.
Ок, еве ти си даночен обврзник.
Ти сметаш дека ти задираат у џеб за залудни спотови.
И велиш дека твојата реакција против истото, ќе биде тоа што нема да гласаш за нив.

Но, свесен ли си дека тоа не е доволно?
Свесен ли си дека треба да превземеш нешто друго, нешто повеќе, освен што на изборите ќе го направиш твоето ливче неважечко?

Ете, во тоа е недостатокот на свесност дека ние сме Македонија. Во фактот дека сами не си ги одработуваме промените, туку чекаме и се надеваме.

или сум ја глуп или си ти превише елоквентна па твоите поенти никогаш не ги разбирам

мислам дека поентата е - гледајте со колкав фонд на зборови располагам и како можам да демонстрирам вербална мастурбација или вербален егзибиционизам -
нешто што е одлика на бране

ај чао, си бегам да не се сруши распукната шара врз мене
Ист Бране сум. Ваљда пошо ми е идол.
Али, и ја ко него несфатена. Затоа пијам. Од мука :(
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
23
ти си Македонија
1.ИЗОЛИРАН ОД ЦЕЛИОТ СВЕТ
2.СО НАЈГОЛЕМА НЕВРАБОТЕНОСТ ВО ЕВРОПА
3.СО НАЈМАЛИ ПЛАТИ ВО ЕВРОПА
4.СО НИКАКВИ ИНВЕСТИЦИИ
5.СО НАЈРАЗЛИЧНИ ДАВАЧКИ ЗА СЕ И СЕШТО
6.СО МОНОПОЛ НА ОКТА И ТЕЛЕКОМ
7.СО ЗАПЛАШУВАЊА И ЗАКАНИ
8.СО ЗЕМЈОДЕЛЦИ кои зимава незнаат како ке ја поминат
9.СО ИЗБОРИ КАДЕ СЕ ПУКА И ТЕПАЊЕ.....
10.СО ВАКОВ СПОТ =БИ ИЗГЛЕДАЛ ХОРОР ,да беше ХИЧКОК жив ке имаше инспирација за добар филм наречен ТИ СИ МАКЕДОНИЈА
РАЗБУДЕТЕ СЕ БРЕ ОСТАНАВМЕ ПОСЛЕДНИ една Албанија не помина во се
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
нема лошо нишо у патриотизмот ама има лошо у трошењето пари ...народни пари
Ај биди љубезна и кажи ми ти како се спозна дека си ТИ Македонија? Кампањите ли ти го отворија срцето? Или по природа си таква?


Точно, не е само да не лажат дека ќе станеме богати ко во спотот. И за друго се работи :)
Jaс ја носам власта, а власта си игра курац со мене. И ако одат против моите интереси, ќе се кренам бе, него како.
Сосема е друга поентата на кампањата. Ти толкувај си ја на свој начин.
Имаш плата од 200 евра? Ти си Македонија, ти си крив, не е владата. Ти си неспособен, нема врска што толкава е просечната плата во дупкава.
Не возиш црна лимузина како батките од владата? Ти си крив, не си доволно вреден, ти си Македонија.
Абе да се окозиш од рмбање неможеш да прехраниш семејство луѓе, сте работеле ли вие некогаш нешто, знаете ли како е?
Иако спотовите се на моменти комични целат на еден огромен општествен проблем кај нас кој најверојатно ради вашиоте егоизам неможете да го согледате, а тоа е тешката летаргичност и неизаинтересираност за самопретприемштво кај мнозинското население. За да може да се изгради економски државата и да се создадат подобри услови за да не бидете вие кои сте успешни условно кажани мачени со тоа парите ви идат на реклами мора да се пробуди тоа мнозинско население.


И ќе ми каже некој дека јас сум Македонија...ало, политичари, фатете се за работа, не го дупете народот. Народот ве избра вас, вие сте Македонија, не се подјебавајте со народот дека тој е сам виновен што не ве бива, па демек тој е Македонија.
Јас сум кажал многу пати уште од пред многу време, политичарите што не ни ги бива не ни ги бива, тоа е јасно ама ние како народ не треба да дозволиме политичарите само да ги користата позициите само з аполнење на своите џебови, не треба ние народот да им јас земам работата туку треба да ги предупредуваме и менуваме кога тие нема да работата добро, нажалост тоа кај нас го нема. Со оваа камапња и односно со будењето на народот може да се постигне тоа да мнозинското население разбере дека тоа е тоа кое ја гради државата и државната економија а не властите и политичарите, и дека државната економија и развојот на државата нема да зависи од тоа која е на власт туку од тоа колку народот работи само да ја изгради државата за да им создаде поповолни и полесни услови за развој на своите наследници кои нема да ги имаат пречките како своите родители.
И тука ние не можеме ништо против нашата среќа или несреќа дека ние сме тие генерации кои треба да се шртвуваат и да рмбаат ко волови за да ја изградат државата.

е еднаш решив да се сложам и не ја бива пак работата

има негде копче за PAUSE???

каква претенциозност, ти ќе ми кажеш дали знам или не знам што сум и кој сум јас, и уште пак ќе ми објаснуваш
тебе може не треба да ти се каже ама на мнозинското население очигледно мора, ама на жалост ти ја гледаш проблематиката од твојата егоисточка перспектива а не од перспектива за развој на државата и ефикасно функционирање на целото општество како основа за подобар живот на твоите наследници.

Јас сметам дека правам за државата многу работи, ти кажав погоре и конкретно што и како. Ама не ми треба бе со мои пари да ми каже дека јас сум бил Македонија.
А за во пракса, го правам и таму. Нит се знаеме, нит познаваме, така да нема потреба такви форици да ми кажуваш и да ми посакуваш среќа. Ашколсун, до сега ја имам. Со свој труд, со свој ксмет, со своја пот, не дека некоја глупа кампања ми кажала дека јас сум Македонија.
Инаку, и форумов е пракса. Ништо не е џабе. Па и анкетата е приличен одраз на тоа како размислува народот, ама овој пат цифрите од рејтингот не и се баш наклонети на владата.
Што побргу ќе почнат да го слушаат народот, толку подобро за нив.
Јес да комуњарите се бунат за се живо и диво, за секој потег на владата, и за добро и за лошо само колку да се оди контра, па затоа веќе никој не ги рецка и личат на банда глупи деца, ама владата мора да разбере дека и таа прави грешки, и дека мора да ги послуша обичните луѓе кога се бунат за нешто.
Интересно на жалост не си ти и јас и ада единствени во оваа држава, а јас сум многу сигурен дека тебе најмило ќе ти биде парите од даноците наместо на реклами да се даваат за плати на администрација туку за изградба на инфраструктура на државава, ама како што спомнав погоре летаргијата е еден од клучните проблеми во нашата држава кој ако не беше проблем и ја немаше народот масовно ќе излезеше и ќе бараше парите од дадениот даноок наместо 70 % да се даваат на администрација да се даваат на изградба на инфраструктура.
 
А

Ајсшутер

Гостин
ти си Македонија
1.ИЗОЛИРАН ОД ЦЕЛИОТ СВЕТ
2.СО НАЈГОЛЕМА НЕВРАБОТЕНОСТ ВО ЕВРОПА
3.СО НАЈМАЛИ ПЛАТИ ВО ЕВРОПА
4.СО НИКАКВИ ИНВЕСТИЦИИ
5.СО НАЈРАЗЛИЧНИ ДАВАЧКИ ЗА СЕ И СЕШТО
6.СО МОНОПОЛ НА ОКТА И ТЕЛЕКОМ
7.СО ЗАПЛАШУВАЊА И ЗАКАНИ
8.СО ЗЕМЈОДЕЛЦИ кои зимава незнаат како ке ја поминат
9.СО ИЗБОРИ КАДЕ СЕ ПУКА И ТЕПАЊЕ.....
10.СО ВАКОВ СПОТ =БИ ИЗГЛЕДАЛ ХОРОР ,да беше ХИЧКОК жив ке имаше инспирација за добар филм наречен ТИ СИ МАКЕДОНИЈА
РАЗБУДЕТЕ СЕ БРЕ ОСТАНАВМЕ ПОСЛЕДНИ една Албанија не помина во се
Па нормално дека ќе не помине кога раководството на владата беше катастрофално освен овие години поминати на Вмро како влада што се чудиш, неможе со Бучко и Бране апашите да праиме држава !?
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
Spotovite se tragikomicni najprosto kazano!!!

No jas ne se cudam bidejki tie koi gi pravat spotovite i naracitelite znaat deka 90% od naseleniieto e nisko obrazovano i intelektualno na mnogu nisko nivo pa i ne treba voopsto da cudi sto ni pustaat vakvi spotovi na televizija so koj do kraj se ebe ovoj narod u zdrav mozak.

A kako vtoro so ovie spotovi vladata na Republika Makedonija si go plakja mediumskoto kjutenje za vistinskite problemi na gragjanite.
Ta neli gledate deka voditelite na site nacionalni "nezavisni" televizii prosto se utrkuvaat koj najdobro ke mu go ispusi kurot na nekoj minister i vice premier vo nivnite talk show-a, a ne pak da gi prasat zosto platite i standardot vo Makedonija se najnisko nivo vo odnos na sosednite zemji?

Zosto nikoj na televiziite ne prasa kako ke ja soprat inflacijata koja prosto galopira sekoj den se pobrzo i pobrzo dali znaat nasive politicari kako da se spravat so ovoj problem???

Zosto televiziite kjutat za katastrofalnata sostojba vo obrazovaniite,zdravstvoto,socijalnata politika ZOSTO ZOSTO I ZOSTO???

Pa vladata na Rebublika Makedonija gi plakja za da kjutat i niv toa ocigledno im odgovara dodeka zimaat dobra para za raznorazni kampanji i spotovi so koj se udara na intelegencijata na sekoj gragjanin no ajde samo da bese toa udar na intelegencijata tuku toa e udar i po nasiot dzeb bidejki seto tao vladata go plakja od nasi danocni pari sto e krajno licemerno i podlo od strana na nasive politicari koi so toa si kupuvaat socialen mir sirejki lazna slika za sostojbata vo opstestvoto.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Па нормално дека ќе не помине кога раководството на владата беше катастрофално освен овие години поминати на Вмро како влада што се чудиш, неможе со Бучко и Бране апашите да праиме држава !?

Ти си македонија ако ја виткаш кичмата!!!

УРАА!!!

КОСМОДИСК МУ Е МАЈКАТА:pos2::pos2::pos2::pos2:
 

kod

Член од
2 април 2008
Мислења
1.113
Поени од реакции
86
Спотот е глуп, џабе трошење пари. Со парите што ги вложуваат во вакви никакви работи можат да направат нешто што навистина и треба на Македонија. Нека прекинат со правење на вакви реклами и со буџетот што е оддвоен за нив нека отворат некоја фабрика, нека вработат луѓе, а не како што е сега... Седиме дома и ги гледаме глупостите на владата...
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Спотот е глуп, џабе трошење пари. Со парите што ги вложуваат во вакви никакви работи можат да направат нешто што навистина и треба на Македонија. Нека прекинат со правење на вакви реклами и со буџетот што е оддвоен за нив нека отворат некоја фабрика, нека вработат луѓе, а не како што е сега... Седиме дома и ги гледаме глупостите на владата...

ДА!

ТОА!!!

Фабрика за Космодиск!!!!

За да не не боли кичма кога ке ја свиткаме!!!

Наместо овие глупави морализирачки спотови, кои те тераат да се бориш во животот,
Да се заменат со аеробик вежби за виткање на кичма!!!
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
23
Па нормално дека ќе не помине кога раководството на владата беше катастрофално освен овие години поминати на Вмро како влада што се чудиш, неможе со Бучко и Бране апашите да праиме држава !?
се чудам ,никој не спомна бц или бучко.... типичен портокалов одговор штом ги критикуваш одма се спомнува бц итн.... па народот ве избра бре бидејки обекавте дека ке им го подобрите животот за ништо друго,,
само изгледа заборавите дека подобар живот ке има само на реклами(ситница) заборавена да се каже.....

а од лидери во реформите станавме губитници .... сакавте 61 добивте 63 плус ДУИ за апсолутно и пак нема за кворум и пак се обвинува опозицијата е па да се нема мерка лицемерието..... се некој друг е крив само грујо и фамилијата НЕ ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom