Технолошки вишок за лицата со 18 месеци до пензија

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Причина за носење на законов: злоупотреба. И тоа синот го пријавува својот татко кој бил директор под технолошки вишок. Една проста математика, колку вакви директори имаме наспроти работниците кој навистина одат под технолошки на 57? Македонија се декларира како социјална држава, иницијатива под итно да се избрише тоа социјална.
Нека умрат од глад, гледајќи дека младинава е вработена 100% и може да ги издржува до пензија во овој вакум простор. Ебате законот посран ебате.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.326
Поени од реакции
7.788
Тепај ја оваа стока тука ништо не разбира :icon_lol:.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
ОК... јас мислам дека законот беше добар, особено за тоа што не така одамна ја кренаа границата за пензионирање од 60 на 65... те од 55 на 60 (за жени) Па некој дотрајан изнемоштен работник, или некој што мора да се качува на кровот на музејот, театарот или некоја друга зграда на 61-2 години.... можеше да си го одбере ова ‘тивко‘ пензионирање ..... Ти реков што ме нервира со законов.... следот на нештата што се носат вакви закони во сегментот на трудот, социјалната политика и здравството наложен од ситуацијата во која најверојатно се наоѓаме? Сега им текна? Па 6 години се на власт!? Што не се сетива пред 5? Или Гвујо пред 10 како министер за финансии!?.... А не да серат; Се злоупотребувало!?
Ако си правник, можеш волонтерски да се нафатиш да им даваш правна помош и да ги застапуваш тие технолошки дедовци, ако си богат, можеш ти да им даваш пари и плаќаш придонеси додека не стекнат пензија.

Јас сум добро ситуиран господин, и станбено и финансиски и сексуално. Знам дека има деца кои гладуваат знам дека има фамилии кои живеат бедно, знам дека има стечајци, технолошки, луѓе кои не можат да платат лекарства и лекувања, кои не можат да школуваат деца, на кои им студи вечер.... животот е заебан, и најдобро е ако си така емотивен и осетлив на туѓи страданија и маки да ги избегаваш. Не прај муабети за нив, не слушај муабети за нив, појди негде на одмор, издувај се по казина, оди скијај негде, искапи се во индискиот океан, почасти се некој бесен мотор и не гледај ни национал георафик каде лав јаде младо од антилопа. И лавот мора да живее, али природата паметно на 1000 антилопи создала по еден лав, значи рамнотежа во вселената има, не чини ни сите да сме имотни и богати, не чини ни сите да сме сиромашни.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Браво Manson, како погоди, баш тоа е мојата мисија!....
Кој шлагворт човече!?:) ... Што правиме ние муабет!?
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.186
Поени од реакции
5.119
туку дека е со цел да се сопрат злоупотребите.
Држава ли сме или што?

Заради злоупотребувачи ќе страдат илјадници други ?

Нека ги најдат таквите.

Нели имаше злоупотреба за инвалидска пензија? Што велиш во иднина да се забрани инвалидската пензија.

Има злоупотреба на струја. Нека не исклучат сите.

Пари им требаат , нема врска тоа со злоупотребата, ќе се градат уште споменици.
 
Член од
18 ноември 2011
Мислења
14
Поени од реакции
2
Здраво

Технолошки вишок ќе може да се испраќаат луѓе кои што имаат уште 18 месеци до пензија
или ќе се испраќаат на 57 - 59 год , а ќе добиваат надоместок само 18 месеци , ако знае некој да ми каже, фала
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Здраво

Технолошки вишок ќе може да се испраќаат луѓе кои што имаат уште 18 месеци до пензија
или ќе се испраќаат на 57 - 59 год , а ќе добиваат надоместок само 18 месеци , ако знае некој да ми каже, фала
Првото. Но не е исклучено и второто, но надоместокот нема да биде 18 месеци туку 12, а по истекот на тие 12 месеци голем Господ на помош!!!
Од таа причина реков дека законов е трагедија! Маж на 60-61-62 или жена на 2-3 години помалку, немаат голем фронт за делување на тие години!
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ако си правник, можеш волонтерски да се нафатиш да им даваш правна помош и да ги застапуваш тие технолошки дедовци, ако си богат, можеш ти да им даваш пари и плаќаш придонеси додека не стекнат пензија.

Јас сум добро ситуиран господин, и станбено и финансиски и сексуално. Знам дека има деца кои гладуваат знам дека има фамилии кои живеат бедно, знам дека има стечајци, технолошки, луѓе кои не можат да платат лекарства и лекувања, кои не можат да школуваат деца, на кои им студи вечер.... животот е заебан, и најдобро е ако си така емотивен и осетлив на туѓи страданија и маки да ги избегаваш. Не прај муабети за нив, не слушај муабети за нив, појди негде на одмор, издувај се по казина, оди скијај негде, искапи се во индискиот океан, почасти се некој бесен мотор и не гледај ни национал георафик каде лав јаде младо од антилопа. И лавот мора да живее, али природата паметно на 1000 антилопи создала по еден лав, значи рамнотежа во вселената има, не чини ни сите да сме имотни и богати, не чини ни сите да сме сиромашни.
Мој чоек, јаеботе благи Бог и слатки Римски Папа....;)..............., а си пробал ли да сурфаш на она бранчето што се праи на оној кружниот атол кај Манихики , имаат сеа добра писта за слетување на тоа аеродромчето..нема ни 5 месеци како ја преасфалтираа...., да ти пратам GPS координати????.:):)
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Ако си правник, можеш волонтерски да се нафатиш да им даваш правна помош и да ги застапуваш тие технолошки дедовци, ако си богат, можеш ти да им даваш пари и плаќаш придонеси додека не стекнат пензија.

Јас сум добро ситуиран господин, и станбено и финансиски и сексуално. Знам дека има деца кои гладуваат знам дека има фамилии кои живеат бедно, знам дека има стечајци, технолошки, луѓе кои не можат да платат лекарства и лекувања, кои не можат да школуваат деца, на кои им студи вечер.... животот е заебан, и најдобро е ако си така емотивен и осетлив на туѓи страданија и маки да ги избегаваш. Не прај муабети за нив, не слушај муабети за нив, појди негде на одмор, издувај се по казина, оди скијај негде, искапи се во индискиот океан, почасти се некој бесен мотор и не гледај ни национал георафик каде лав јаде младо од антилопа. И лавот мора да живее, али природата паметно на 1000 антилопи создала по еден лав, значи рамнотежа во вселената има, не чини ни сите да сме имотни и богати, не чини ни сите да сме сиромашни.
па млад господине кој си добро ситуиран, обезбеден матерјално,финансиски па и сексуално...што мајка бараш овде на форумов да мрсиш чипкини влакна,би ти кажал да те снајде онаа еврејската...да имаш, па да немаш...па да те прашам после дали некој да прави муабет за тебе ко ке немаш средства за основни потреби....... но да ти остане она ,сексуално да те задоволат и тоа обратно.........и ке ми збориш ТИ за некоја природна равнотежа............
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
samo ke komentiram, reformite prodolzuvaat, se ke napravat samo da go unistat narodov. Ke lupnat posle nekoe vreme penzija na 67, a vo drzavava od siromastija i maka umiraat i na 50god.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Слушнав нешто законво паднал на уставен или пошол на преработка односно ќе го допрежизирале некако само не нзма во која насока. Некој поупатен со инфо ама не цитирано од статија туку со прочитан служвен весник или некој билтен од некое извршно дело ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom