Технолошки вишок за лицата со 18 месеци до пензија

Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
http://daily.mk/cluster3/9c438d30128b042419a81d983d26b1fe/991206/vmro-np-upati-ostri-reakcii-poradi-izmenuvanjeto-na-zakonot-za-tehnoloshki-vishok
Значи сега, ако на некој дедица од 62-63 години фирмата во која што работи пропадне, овој ке мора повторно на берза на труд да бара работа! Ама не се секирајте владата овозможува да се преквалификува, да студира како возрасен.... и ги гледате ли ИДИОТСКИНЕ реклами!? Онаа со виното ми се свиѓа у пичку матер, многу е јака!.....Значи може да СЕ ОСМЕЛИ и да го направи првиот чекор - да отвори Бизнис! Да стане дедица-буссинесман! Еееееј страшна работа!.... Значи како опција ќе оди овој несреќник во агенција ќе полага карате и пукање... ќе земе лиценца за обезбедување и ќе го стават да ја обезбедува УНИ Банка или Про Кредит.....
Ееееј Боже или дај им памет... или земи им го и тој малку сто си им го дал....
Пази молим те кое идиотско образложение за законот?... Затоа што имало многу такви случаи.. и се злоупотребувало!?:tapp:
Уште еден закон со кој го чившаат народецот! Остваруваат, нема што!?.... Незнам дали донесоа некој закон (само барем факинг ЕДЕН) во сверата на работните односи , социјала, здравство..... со кој закон. било кој во државава ќе има барем мал бенифит!? Само еден како реков, баш ме интересира....
Незнам дали на ова да се смеам повеќе (ИАКО Е ТРАГЕДИЈА ЗАКОНОВ).... или на она што го чув на вести сега пред малку. Вика вака (ако добро чув).... Оној што работи во државна администрација, кога ќе нема работа, пазете сега: му се обраќа неговиот компјутер! :pos: ..... Ееееј технологија бе голема! Нема што. Големиот брат ве набљудува!!! Му се обраќа компјутерот: ‘‘Слушај ваму бе биљмез еден администраторски.... зашто не работиш?‘ .... нема, кафе, цигари!... седи тука идиоту да учиш нешто‘‘‘.... Ха-ха-хахахахах! Јаоооо људи моји је ли ово могуче? Викаше Младен Делич 80-те .... Сега јас се прашувам: Можно ли е сево ова? Не ми се верува просто, неможам да поверувам! Се надминаа себеси!
ЕЕЕЕЕЕЈ на стотици или иљада можеби ‘‘рамковни‘‘ седат дома ништо не работејки и примаат плата овие НЕСРЕЌИВЕ, ќе удираат по 60 и кусур годишни дедовци и баби!.... Да и по колегите на овие ‘‘рамковните‘‘ кои немале доволно работа!?
Се прашувам какви компјутери треба, те со какви програми за овие ИДИОТИ што ги измислива овие две работи! Измешав две теми, ама едноставно неможев да искоментирам!?
Би било интересно да се отвори нова тема, што тоа на администрацијава наша би требало да им зборуваат компјутерите? Или на овие што го измислива тоа!
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
163
Поени од реакции
85
Од сега ако администрацијата и дедовците не играат брејк-денс на паузи, нема да добиваат плата и пензија o_O...овие од Владата се луди.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Од сега ако администрацијата и дедовците не играат брејк-денс на паузи, нема да добиваат плата и пензија o_O...овие од Владата се луди.
Комплетно СЕ!.... Или ние сите сме.... у *дип шит*, како Грција!
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
значи некој ќе работе до смрт,а некој така попаметен кој на време ја заебал државата си седи дома и си зема технолошки вишок и си тера бизнис,важно се декларираме како “социјална држава“,ова ти е класична ебаванка
 

Последниот Мохиканец

Командат -ај лав ју
Член од
3 февруари 2007
Мислења
294
Поени од реакции
61
http://daily.mk/cluster3/9c438d30128b042419a81d983d26b1fe/991206/vmro-np-upati-ostri-reakcii-poradi-izmenuvanjeto-na-zakonot-za-tehnoloshki-vishok
Значи сега, ако на некој дедица од 62-63 години фирмата во која што работи пропадне, овој ке мора повторно на берза на труд да бара работа! Ама не се секирајте владата овозможува да се преквалификува, да студира како возрасен.... и ги гледате ли ИДИОТСКИНЕ реклами!? Онаа со виното ми се свиѓа у пичку матер, многу е јака!.....Значи може да СЕ ОСМЕЛИ и да го направи првиот чекор - да отвори Бизнис! Да стане дедица-буссинесман! Еееееј страшна работа!.... Значи како опција ќе оди овој несреќник во агенција ќе полага карате и пукање... ќе земе лиценца за обезбедување и ќе го стават да ја обезбедува УНИ Банка или Про Кредит.....
Ееееј Боже или дај им памет... или земи им го и тој малку сто си им го дал....
Пази молим те кое идиотско образложение за законот?... Затоа што имало многу такви случаи.. и се злоупотребувало!?:tapp:
Уште еден закон со кој го чившаат народецот! Остваруваат, нема што!?.... Незнам дали донесоа некој закон (само барем факинг ЕДЕН) во сверата на работните односи , социјала, здравство..... со кој закон. било кој во државава ќе има барем мал бенифит!? Само еден како реков, баш ме интересира....
Незнам дали на ова да се смеам повеќе (ИАКО Е ТРАГЕДИЈА ЗАКОНОВ).... или на она што го чув на вести сега пред малку. Вика вака (ако добро чув).... Оној што работи во државна администрација, кога ќе нема работа, пазете сега: му се обраќа неговиот компјутер! :pos: ..... Ееееј технологија бе голема! Нема што. Големиот брат ве набљудува!!! Му се обраќа компјутерот: ‘‘Слушај ваму бе биљмез еден администраторски.... зашто не работиш?‘ .... нема, кафе, цигари!... седи тука идиоту да учиш нешто‘‘‘.... Ха-ха-хахахахах! Јаоооо људи моји је ли ово могуче? Викаше Младен Делич 80-те .... Сега јас се прашувам: Можно ли е сево ова? Не ми се верува просто, неможам да поверувам! Се надминаа себеси!
ЕЕЕЕЕЕЈ на стотици или иљада можеби ‘‘рамковни‘‘ седат дома ништо не работејки и примаат плата овие НЕСРЕЌИВЕ, ќе удираат по 60 и кусур годишни дедовци и баби!.... Да и по колегите на овие ‘‘рамковните‘‘ кои немале доволно работа!?
Се прашувам какви компјутери треба, те со какви програми за овие ИДИОТИ што ги измислива овие две работи! Измешав две теми, ама едноставно неможев да искоментирам!?
Би било интересно да се отвори нова тема, што тоа на администрацијава наша би требало да им зборуваат компјутерите? Или на овие што го измислива тоа!
Дечко ти да не се прецени малку:).Дискриминаторски реченици кон постарите луѓе наместо почит.Не е битно дали ова влада тоа го направи или онаа ,сепак има многу да научиме од постарите заради тоа искуството го прави своето.Не го бранам овај закон или идеализирам туку се работи за односот позз.NP
 
Член од
4 август 2010
Мислења
318
Поени од реакции
188
Прво, секаде низ Европа ти е слично, односно полошо. До сега беше со 57 години за жени и 59 за мажи, а сега е +4, не е законов нешто ново.
Второ, кога ја кажуваш причината - кажи ја точно. Нигде не е наведено дека е затоа што имало многу такви случаи, туку дека е со цел да се сопрат злоупотребите.
Трето, не гледам ама баш ништо лошо во тоа што има услови возрасните да студираат/учат/прекфалификуваат итн.
Исто така не гледам ништо лошо во тоа што административците ќе се (до)обучуваат додека немаат работа.
http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/administrativcite-ke-se-obuchuvaat-dodeka-rabotat
Тебе значи ти смета што на некои луѓе им се пружаат некакви услови и ти смета тоа што ќе имаме пообучена администрација?
Реалните проблеми кои сме ги имале и ги имаме се вработувањето и проблемот со голем дел од „браќата“ кои работат против оваа држава, конкретно против нас Македонците.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Хм, па ниту јас не би ги оставила дома до пензија да седат. Но, никако не би ни ограничила временски - до кога ќе добиваат така пари.
Подобро ми делува - бидејќи се под завод - да добива пари додека повторно не го вработат - а ако ја одбие работата 2 пати, да го загуби статусот на лице кое е издржувано од државата.
Но, да се принудува вака, не е во ред. Да, нека добие преквалификација итн, но и нека му се понуди конкретно работно место после тие 18 или колку и да се месеци.
На тој начин како ќе се злоупотребува? Мора да работи, агенцијата му наоѓа работа, ако не му се работи нема ниту пари да добива...
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Што зборуваш дечко!? Моите реченици биле дискриминаторски према возрасните луѓе, а не е законот? Кажи им го тоа на оние јадници што ќе го осетат на свој грб, кажи му го на синдикатот.... иако е тој мртов, сепак се изјаснива за законов!
Не е +4 (ако добро те разбрав!?) туку е САМО 1,5... те само 18 месеци надокнада за технолошките вишоци на таа возраст, дозволува законот со новите измени. И не ми го спомнувај запад човече, затоа што се спомнува само ако треба да се одземе некој бенефит! А злоупотреба не се искоренува така што на сите ќе им ја расплачеш мамицата, туку со КОНТРОЛИ! Имаше и досега закон кој дозволуваше годишно САМО 2-3% од вкупниот број вработени да се прогласуваат ‘‘технолошки‘‘ не е баш така како што сака министерот да ни мачка очи! Можеше нешто тука да се стори, да се смали процентот или да се дозволи да одат технолошки на оние со поголем стаж од 9 месеци без прекин во една фирма... Со новиов закон значи дека доколку некој на возраст од 60-61-62 години а фирмата му отиде у стечај му се еба мамата! Треба да се пријави во завод за вработување по истекот на тие 18 месеци и на своја возраст од 61-62-63 па се додека не наполни 64 години да има статус НЕВРАБОТЕН и тој период да остане БЕЗ ПРИХОДИ! Тешко на тој што ќе се доведе во таква ситуација!.... Немој да ми зборуваш за доквалификации или за студирање на таа возраст, добро знаеш зошто го спомнав студирањето на постара возраст!!!.....
Не ми кажувај и тоа дека компјутерите ќе направат по-обучена администрација, те дека е тоа методот за обука! Методов, кога не би бил трагичен би бил смешен!.... На крајот од краишта, администрацијата ни е обучена, тоа не е тајна..... ги обучаваа месните комитети на партијата пред изборите, како треба да соберат 10 гласачи! ха-хах-хахахах!.... Лелеее сега ќе ми прилепат тикета! БРАНУВАМЕЕЕЕ! или нее! не брануваме туку БУЧИМЕЕЕ! :pos:
Ма.... Ме заболе мене ‘‘премудриот‘‘ и за едни и за други!!! Јас само зборувам дека се нечовечки!.... и овој закон и оној што се донесе неодамна со кој им се скратува правото на бесплатно лекување (нешто што на сегого му следува според Уставот)... на невработените кои имаат хонорар (за кој УРЕДНО си плаќаат персонален... или за оние кои имаат приход од собирање полжави, печурки, тревки.... што прават единствено затоа што се приморани (без работа се) го прават за да преживеат!
Го има ли и ова во толку многу споменуваниот ‘‘запад‘‘?..... веројатно го немаше ни кај Гадафи!? :LOL: ... Се прашувам и страв ми е да помислам: Што е следното?
--- надополнето: Nov 12, 2011 8:35 AM ---
Хм, па ниту јас не би ги оставила дома до пензија да седат. Но, никако не би ни ограничила временски - до кога ќе добиваат така пари.
Подобро ми делува - бидејќи се под завод - да добива пари додека повторно не го вработат - а ако ја одбие работата 2 пати, да го загуби статусот на лице кое е издржувано од државата.
Но, да се принудува вака, не е во ред. Да, нека добие преквалификација итн, но и нека му се понуди конкретно работно место после тие 18 или колку и да се месеци.
На тој начин како ќе се злоупотребува? Мора да работи, агенцијата му наоѓа работа, ако не му се работи нема ниту пари да добива...
За која возраст зборуваш кога велиш: ‘‘нека добие преквалификација‘‘.... кој да се преквалификува? Некој на 61 година? Тоа е трагедија! Немој да ми кажуваш осамени примери како тоа некои баби и дедовци ‘‘таму некаде‘‘ во странство завршиле факултет или преквалификација (и тоа веќе не служи за пропаганда).... Незнам која возраст си но ќе ти кажам нешто што верувам и го знаеш. Твојата баба и дедо се пензионирани на 55 односно 60 години! А ти сега велиш преквалификација на +60!? Мислам.... и она првото незнам колку е во ред, ама ова второво... дај ти се молам потполно е нехумано!!!
И знаеш ли колкав беше тој надоместок? Еве јас ќе ти кажам. Првата година 50% од платата која што ја земал последните 12 мес, од втората до пензионирањето 40%... И сега значи доколку бил пријавен на 15,000 значи првата година би земал по 7,500, а останатите толку да му стигнат за лекови!....Или толку за 5 години... колку 5-6 месеци од апанажата на некој несовесен, огрешен или ‘‘непослушен‘‘ судија да речеме!

На крајот од краиштата некаде можеби и се случува такво нешто во некои држави, студирање преквалификации на 55-65 години.... или се оди во пензија на повозрасни години, ама таму и животниот век е поголем отколку е тоа случај со нас и тоа за 7-8 или за десетина години можеби!
Сево ова го прават со една цел. Јасно е дека фондот е во ДИП ШИТ, и не само тој.... ме загрижуваат и предходно издавањето на ОГРОМНИ суми на вредносни хартии (благајнички записи, државни обврзници) и сега со енормните заеми од странство.... изгледа дека дупката е ОГРОМНА!? Тешко успеваат да ги покријат и пензиите и социјалата и здравственото осигурување (затоа таму удираат)... а изгледа и тешко успеваат да обезбедат плати за оние што ќе ги обучува компјутерот!? Реков - незнам што е следно, а знам дека ќе има, односно сигурен сум!
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
За која возраст зборуваш кога велиш: ‘‘нека добие преквалификација‘‘.... кој да се преквалификува? Некој на 61 година? Тоа е трагедија! Немој да ми кажуваш осамени примери како тоа некои баби и дедовци ‘‘таму некаде‘‘ во странство завршиле факултет или преквалификација (и тоа веќе не служи за пропаганда).... Незнам која возраст си но ќе ти кажам нешто што верувам и го знаеш. Твојата баба и дедо се пензионирани на 55 односно 60 години! А ти сега велиш преквалификација на +60!? Мислам.... и она првото незнам колку е во ред, ама ова второво... дај ти се молам потполно е нехумано!!!
И знаеш ли колкав беше тој надоместок? Еве јас ќе ти кажам. Првата година 50% од платата која што ја земал последните 12 мес, од втората до пензионирањето 40%... И сега значи доколку бил пријавен на 15,000 значи првата година би земал по 7,500, а останатите толку да му стигнат за лекови!....Или толку за 5 години... колку 5-6 месеци од апанажата на некој несовесен, огрешен или ‘‘непослушен‘‘ судија да речеме!

На крајот од краиштата некаде можеби и се случува такво нешто во некои држави, студирање преквалификации на 55-65 години.... или се оди во пензија на повозрасни години, ама таму и животниот век е поголем отколку е тоа случај со нас и тоа за 7-8 или за десетина години можеби!
Сево ова го прават со една цел. Јасно е дека фондот е во ДИП ШИТ, и не само тој.... ме загрижуваат и предходно издавањето на ОГРОМНИ суми на вредносни хартии (благајнички записи, државни обврзници) и сега со енормните заеми од странство.... изгледа дека дупката е ОГРОМНА!? Тешко успеваат да ги покријат и пензиите и социјалата и здравственото осигурување (затоа таму удираат)... а изгледа и тешко успеваат да обезбедат плати за оние што ќе ги обучува компјутерот!? Реков - незнам што е следно, а знам дека ќе има, односно сигурен сум!
Ај малце олади. Размислувај кога пишуваш, вака си нападен, и наскоро ќе станеш и одбивен за тие што те читаат.
Прво, технолошки вишок никој не станал на 60 - барем не познавам такви - познавам случаеви каде што ги пензионираа со инвалидска пензија, а право на цела пензија стекнува примателот со навршени години старост.
Ако на 40 години остане без работа, не гледам зошто да не се преквалификува. Навистина не го сфаќам тука проблемот.
Старец од 60 години никогаш нема да биде технолошки вишок, не знам од каде ти е таа информација.

А овие што се 30-40-45, ич не ги жалам, а да, познавам такви што дремат по дома оти примаат стечаен надоместок/социјална помош, и плус си подработуваат нешто на црно.
Епа извини, ама моето семејство е чесно и немам желба никому да му плаќам за да се одмара.
И реков - ТОЈ НЕКОЈ да прима пензија/надоместок се до моментот додека не му се даде др. работа или пак, до моментот на остварување години за пензија.
Ако пример има 55 години, и од биро му нудат работа, тој ја одбива, пак му нудат, пак одбива, во тој случај да остане и без работа, и без надоместок.
Ако од биро не му понудат работа до 63 години, тој цели 8 години треба да си го прима надоместокот, освен ако самиот не најде работа.
Тоа е според мене.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ај малце олади. Размислувај кога пишуваш, вака си нападен, и наскоро ќе станеш и одбивен за тие што те читаат.
Прво, технолошки вишок никој не станал на 60 - барем не познавам такви - познавам случаеви каде што ги пензионираа со инвалидска пензија, а право на цела пензија стекнува примателот со навршени години старост.
Ако на 40 години остане без работа, не гледам зошто да не се преквалификува. Навистина не го сфаќам тука проблемот.
Старец од 60 години никогаш нема да биде технолошки вишок, не знам од каде ти е таа информација.

А овие што се 30-40-45, ич не ги жалам, а да, познавам такви што дремат по дома оти примаат стечаен надоместок/социјална помош, и плус си подработуваат нешто на црно.
Епа извини, ама моето семејство е чесно и немам желба никому да му плаќам за да се одмара.
И реков - ТОЈ НЕКОЈ да прима пензија/надоместок се до моментот додека не му се даде др. работа или пак, до моментот на остварување години за пензија.
Ако пример има 55 години, и од биро му нудат работа, тој ја одбива, пак му нудат, пак одбива, во тој случај да остане и без работа, и без надоместок.
Ако од биро не му понудат работа до 63 години, тој цели 8 години треба да си го прима надоместокот, освен ако самиот не најде работа.
Тоа е според мене.
Ми е гајле како ме перцепираш! Навистина... но би можела малку да бираш збориви кога се обраќаш.... Не читаш, не дочитуваш и изгледа не си информирана за законот!
Тој се однесува токму на тие што се на чекор до пензија... те на 5 години до полноправно пензионирање.... Не ти зборувам за од работодавецот да биде прогласен технолошки вишок, па дури има и таква опција зошто да не!? Сега работодавците ги штитат законите нели, туку во случај фирмата да затвори, падне под стечај.... ти кажувам со пример кој го имавме во фирмата.... за среќа со последниот воз тројца си најдоа некакво решение 59 полни, и двајца 61... а други двајца сега кога се смени законот, кои имаат сега по 58 години, ќе учат Јога да се гризнат таму каде што не ги фаќа Сонцето летоска кога се на плажа.... баш ме интересира, вака ‘‘слаткоречива‘‘ т.е. елоквентна, што би им порачала. ним или на нивните семејства!?.... Што ќе беше и со оние тројца од по 60 и нешто да ги закачеше законот!? .... Мене!? Мене ме боли уво! Тешки ми беа првите 50! Не години туку 50К Евра и се мислев да се пензионирам на 47 години со месечна камата од 24-5 иљади што за мене ми е сосема доволно, но еве си најдов каква таква работа, бидејки сум засегнат со оној другиот закон! Треба по законот на ретардусиве да им го плаќам здравственото во износ од 2,500 Денари!....Затоа засега велам си најдов каква -таква работа, не е нешто ама додека ми се ќефне.... или додека Уставниот Суд не го бутне законот или додека парите од банка не ги префрлам надвор, во Бугарија на пример во Американска или јапонска банка, кои даваат слични камати како нашиве.... па во тој сл. ќе можат да ми брцнат у лев џеб, кој ми е малце искинат, за да најдат ‘нешто‘...... но каде ке најдат работа овие петина? Кој ќе ги вработи на нивна 60 годишна возраст!? Каква преквалификација за нив? Плус оболени! Едниот шекераш ослабе како прачка, другиот упропастен на операција на простата во Воена болница, моча на секои 15-20 минути! Што ним ќе им препорачаш?
ЈАс реков што правам и што ќе правам... а вие оптимисти .....гледајте реклами, отварајте бизниси - ОСМЕЛЕТЕ СЕ.... НАПРАВЕТЕ ГО ПРВИОТ ЧЕКОР!.... :pos: :tapp:
Ај сега кажи ми дека од такви како мене пропаѓа држававаааа-ха-хахахаха!
Да, П.С. оние што ги познаваш кои имаат по 30-35-40 години и примаат како технолошки надоместок, не ги тангира законов.... тие ако се прогласени за ‘технолошки‘ зависно од стажот примаат 4-5-6 месеци надокнада во висина од 50% од просечната плата што ја земале пред да затвори нивната фирма! Само вработен со над 25 години работен стаж може да зема надомест 12 месеци.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Јас не го елаборирав законот, туку реков што за мене е прифатливо, за било кој стечаец. Ако има некои години до 45, може да се преквалификува, останатите да бидат под завод и да им се плаќа стечаен надоместок, до повторно вработување или пензија, но, со ограничувања, дотичниот да не смее да одбие повеќе од 2 работни места.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Тогаш значи си ја утнала темата! Овдека е тема токму тој закон..... кој ги тангира оние на + - 60 години! Ме разбираш ли?....... :) No hard Feelings! Purple Puma.... ајде надвор од темата, те замолувам ако имаш идеја, предложи ми во што да се преквалификувам јас? Еве реков дека не сум премногу задоволен од оваа работа што ја работам, башка не по струка.... ако имаш идеа како и во кое занимање да се преквалификувам!?
Било што кажи, нема да се лутам ниту да го сватам намера или иронија... се надевам дека со добри намери ќе предложиш... и за мене и за некој кој е во сл. ситуација...
Поз. :)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Тогаш значи си ја утнала темата! Овдека е тема токму тој закон..... кој ги тангира оние на + - 60 години! Ме разбираш ли?....... :) No hard Feelings! Purple Puma.... ајде надвор од темата, те замолувам ако имаш идеја, предложи ми во што да се преквалификувам јас? Еве реков дека не сум премногу задоволен од оваа работа што ја работам, башка не по струка.... ако имаш идеа како и во кое занимање да се преквалификувам!?
Било што кажи, нема да се лутам ниту да го сватам намера или иронија... се надевам дека со добри намери ќе предложиш... и за мене и за некој кој е во сл. ситуација...
Поз. :)
Не знам ниту што си работел до сега, ниту што би можел да работиш. Вака на памет можам само на нагаѓам. Инаку да, и јас го критикував овој закон, од аспект дека не може и не треба да се поставува временски рок до кога некој може да најде нова работа.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
ОК... јас мислам дека законот беше добар, особено за тоа што не така одамна ја кренаа границата за пензионирање од 60 на 65... те од 55 на 60 (за жени) Па некој дотрајан изнемоштен работник, или некој што мора да се качува на кровот на музејот, театарот или некоја друга зграда на 61-2 години.... можеше да си го одбере ова ‘тивко‘ пензионирање ..... Ти реков што ме нервира со законов.... следот на нештата што се носат вакви закони во сегментот на трудот, социјалната политика и здравството наложен од ситуацијата во која најверојатно се наоѓаме? Сега им текна? Па 6 години се на власт!? Што не се сетива пред 5? Или Гвујо пред 10 како министер за финансии!?.... А не да серат; Се злоупотребувало!?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
ОК... јас мислам дека законот беше добар, особено за тоа што не така одамна ја кренаа границата за пензионирање од 60 на 65... те од 55 на 60 (за жени) Па некој дотрајан изнемоштен работник, или некој што мора да се качува на кровот на музејот, театарот или некоја друга зграда на 61-2 години.... можеше да си го одбере ова ‘тивко‘ пензионирање ..... Ти реков што ме нервира со законов.... следот на нештата што се носат вакви закони во сегментот на трудот, социјалната политика и здравството наложен од ситуацијата во која најверојатно се наоѓаме? Сега им текна? Па 6 години се на власт!? Што не се сетива пред 5? Или Гвујо пред 10 како министер за финансии!?.... А не да серат; Се злоупотребувало!?
За другото не коментирам - не сум компетентна, но дека се злоупотребува - да, се злоупотребува. И не само ова, се и сешто се злоупотребува во оваа земја, зошто законите ни се живи смешки, а не онакви какви што треба да бидат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom