Телфони со Google Android

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Ме занима дали и кои телефони можат да се најдат во Македонија од локалните диструбутери кои што работат под Google Android.
Сега засега мерак имам фрлено на HTC Dream како релативно постар телефон кој верувам може некаде да го најдам. HTC Magic, е понов и не ни мислам дека ќе го најдам некаде близу.

Сепак, барам информации за локации и евентуално цени.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Јас би почекал малку, до Јуни за ова:
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
Ме занима дали и кои телефони можат да се најдат во Македонија од локалните диструбутери кои што работат под Google Android.
Сега засега мерак имам фрлено на HTC Dream како релативно постар телефон кој верувам може некаде да го најдам. HTC Magic, е понов и не ни мислам дека ќе го најдам некаде близу.

Сепак, барам информации за локации и евентуално цени.
Magic go nema ni vo prodazba seuste(osven vo Spanija mislam deka go pustija) a dream(ili da go narecam crniot G1 :) ) mislam deka bese za avstralija samo i tamu istocnite zemji.A T-Mobile G1 si go ima samo vo t-mobile niz nekoi zemji (normalno nasiov t-mobile nema) Jas gi prasav pred 3-4 meseci dali planiraat da go nosat i mi dadoa nekoj glupav odgovor od tipot - telefonot ne e namenet za nasiot pazar... :tapp: I ne znam dali nekoj go nosi vo mk od stranstvo , ne sum go srekaval vo mk a inace bo bg go ima 24 000 denari po nase nekade.Uste Android-ov e relativno nov 1.0 verzijata vikaa ima mn bagovi pa sega pustija 1.5 - ne sum slusnal impresii uste za nea.Sepak WM si e najdobra ;) cekam 7 da izleze so golema nadez kon podobro... :) :smir:

Јас би почекал малку, до Јуни за ова:
da da ne e loso da se poceka i jas toa mislev da kazam.Tek doprva ke idat telefonite so Android.Site skoro imaat najaveno.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Sepak WM si e najdobra ;) cekam 7 da izleze so golema nadez kon podobro... :) :smir:
Јасно ми е дека ќе забегаме УПМ оф топик, али ме интересира... Зашто WinMo е подобра платформа од другиве?
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
Јасно ми е дека ќе забегаме УПМ оф топик, али ме интересира... Зашто WinMo е подобра платформа од другиве?
epa aj da ne zabeguvame off :) taka jas si mislam ne velam deka e tocno.ne sum ni programer ni nisto takvo, ednostavno mn sakam mobilni telefoni.I odsekogas sum sakal da imam WM telefon.nemam koristeno vo podolg period WM telefon.Za androidov kolku sto znam open source nesto bese, taka da ima kapacitet da se razviva ;) eve jas koristam iPhone i nekako Mac OS X mi e mn detski sprema wm. najobsto ti kazuvam onaka,moe mislenje. I bas mislam deka wm7 ke bide mn mn porazlicen od dosegasnive wm.Barem se nadevam taka.eve so e do mene i 6.5 gledam napreduva vo odnos na 6.1.neka ima poveke toa e dobro.konkurencijata go pravi svoeto. :)
p.s: sakam da slusnam tvoe mislenje za platformive(mi izgleda ti se zanimavas so nesto takvo) ama temava ne e mestoto :S ili pak da se izvinime na moderatorive i da pisis :)
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Андроидот како платформа е и повеќе од одлична. Open-source linux based. Она што дели од другите, освен програмабилноста секако, е тоа што нема ниво на различни програми и различни пермисии по програми. Се е тука и се е исто.

Windows ти е windows. Microsoft знае да биде кучка на многу планови, така да баш и оптимизам на ова ниво и немам. За перформансите што би ги извадиле телефоните на WinMo со оглед на тоа што лежат на некоја си минијатурна .net платформа, не мислам дека ќе бидат прекрасни.

Ајфоунот, позатворен здравје. Едно што само од AppStore може да симињаш апликации, друго што за создавање на истите има милион процедури. Опцијата да земеш да си играш по дома и да си чачкаш е out of question.

@ Унук, телефончето, кога, каде и колку?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Андроидот како платформа е и повеќе од одлична. Open-source linux based. Она што дели од другите, освен програмабилноста секако, е тоа што нема ниво на различни програми и различни пермисии по програми. Се е тука и се е исто.
Едино нешто што ме нервира ужасно многу е тоа што Гугл реши да напраи јава СДК и само јава СДК. И не планира ништо повеќе од тоа.
А јас мразам јава :)
Мада шо... Линукс е... ќе се најде начин да се шмугне С++ да функционира :)

Windows ти е windows. Microsoft знае да биде кучка на многу планови, така да баш и оптимизам на ова ниво и немам. За перформансите што би ги извадиле телефоните на WinMo со оглед на тоа што лежат на некоја си минијатурна .net платформа, не мислам дека ќе бидат прекрасни.
Е знае да биде кучка :)
Што се тиче .NET CF.. моментално иам еден проект баш на таа тема... и не сум воодушевен којзнае колку. Нормално, се очекуваше да има помалку функционалности од комплетниот фрејмворк... Али, до толку да биде осакатено..не. За било што повеќе од основни функционалности ќе си ги правиш сам.
Јебага... :)
Перформанси...

Ајфоунот, позатворен здравје.
Здравје :)
Ама, не заборавај, Ајфоунот има една опција што не сум ја видел на ниеден друг телефон... Може да прави звуци како lightsaber :pos:

@ Унук, телефончето, кога, каде и колку?
Телефонот е во најава за Јуни, годинава. Колку ќе биде и кој(дали) ќе го донесе кај нас.. неам појма.
Ми се допаѓа комбинацијата, Самсунг ги бива за хардвер, али имаат најкатастрофа софтвер (делат примат со Моторола). А тука и софтверот е јака страна.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
иако е стара темава,но горе што читам со гугл андроид и на што подразбирате дали мислете девелоперски смартфони на google или само софтвер АНДРОИД О.С или нешто друго???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom